Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

PK 277. szám

A találmány szerzősége, illetve a szabadalmi igényjogosultság vagy ezek részarányának megállapítása iránti perekben a kötelező perbeli részvétel

Azokban a perekben, amelyeknek a tárgya a találmány szerzősége, illetve a szabadalmi igény részaránya, mindazoknak perben kell állniuk, akiket a szabadalmi iratok feltalálóként, illetve szabadalmasként tüntetnek fel, továbbá akik a találmány szerzőségére, illetve a szabadalomra igényt tartanak.

A találmányok szabadalmi oltalmáról szóló 1969. évi II. tv (Szt.) 7. §-nak (1) bekezdése szerint feltaláló az, aki a találmányt megalkotta. Amíg jogerős bírósági ítélet mást nem állapít meg, azt a személyt kell feltalálónak tekinteni, aki az Országos Találmányi Hivatalhoz benyújtott korábbi elsőbbségű bejelentésben feltalálóként szerepel. A feltalálót megilleti az a jog, hogy a szabadalmi iratok öt e minőségében feltüntessék [Szt. 7. § (2) bekezdés].

A feltaláló a személyiségvédelem szabályai szerint léphet fel azzal szemben, aki e minőségét kétségbe vonja, vagy a találmánnyal kapcsolatos személyhez fűződő egyéb jogát megsérti (Ptk. 75-87. §-ai).

Az Szt. 8. §-nak (1) bekezdése értelmében a szabadalom a feltalálót vagy jogutódját illeti meg. Amíg a jogerős bírósági ítélet vagy egyéb hatósági határozat mást nem állapít meg, azt a személyt kell igényjogosultnak tekinteni, aki a találmányt az Országos Találmányi Hivatalhoz korábbi elsőbbséggel jelentette be [Szt. 8. § (2) bekezdés]. Ha többen közösen alkották a találmányt, a szabadalom a feltalálókat, illetve jogutódjaikat közösen illeti meg [Szt. 8. § (3) bekezdés].

A 4/1983. (V. 12.) IM rendelettel módosított 4/1969. (XII. 28.) OMFB-IM együttes rendelet (Szt. V) 4. §-a szerint több feltaláló, illetve igényjogosult esetén - ellenkező megjelölés hiányában - a szerzőség, illetve a szabadalmi igény részarányát egyenlőnek kell tekinteni [(1) bek.]. Amíg jogerős ítélet mást nem állapít meg, az Országos Találmányi Hivatalhoz benyújtott korábbi elsőbbségű bejelentésben megjelölt, illetve az (1) bekezdés szerinti szerzőségi arányt kell irányadónak tekinteni [(2) bek.]. Az Szt. 9. §-nak (2) bekezdése értelmében a szolgálati találmányra a szabadalom a munkáltatót vagy más jogviszony alapján jogosultat illeti meg.

A feltalálói minőség, illetve a szabadalmi igény vagy ezek részarányának megállapításával kapcsolatos jogviták elbírálásánál is irányadóak - a jogszabályban írt kivételektől eltekintve - a polgári eljárásjog általános szabályai. Eltérő rendelkezés hiányában azt, hogy az említett jogvitákból származó perek megindítására ki jogosult, s azt ki ellen kell megindítani, illetőleg kiknek kell perben állniuk, a vonatkozó anyagi jogi szabályok megfelelő értelmezésével kell megállapítani.

A szabadalmi bejelentésnek, illetve a szabadalmi iratoknak (lajstromnak) a találmány szerzőségére és a szerzőség részarányára, illetve a szabadalmi igényjogosultságra és a szabadalmi igény részarányára vonatkozó adatait az ellenkező bizonyításáig valónak kell tekinteni. Ez a vélelem csak a bíróság jogerős ítéletével dönthető meg. Ezért az ilyen tárgyú pereket mindazok ellen meg kell indítani, akiket a vélelem alapján, a vélelem szerinti részarányban feltalálóknak, illetőleg szabadalmi igényjogosultaknak kell tekinteni [Szt. 7. §-nak (1) bekezdése, 8. §-nak (2) bekezdése, Szt. V 4. §-nak (2) bekezdése].

Több feltaláló együttes alkotói tevékenységének eredményeként létrejött mű: a közös - s emellett egységes és oszthatatlan - találmány tekintetében a feltalálók olyan jogközössége jön létre, amellyel kapcsolatos jogviták okkal tekinthetők olyan közös jogra, illetőleg olyan közös kötelezettségre vonatkozó jogvitáknak, amelyek csak egységesen dönthetők el.

Mindezek a körülmények - az adott esetben is - a Pp. 51. §-a a) pontjának első fordulata szerint minősülő olyan egységes pertársaságot eredményeznek, amely szükségessé teszi mindazoknak a perbeli részvételét, akik a találmány szerzőségére, illetőleg a szabadalomra igény tartanak, illetőleg igényt tarthatnak.

A fentiekben kifejtett szempontok általában irányadók akkor is, ha a jogvita szolgálati találmánnyal kapcsolatos. Az Szt. 9. §-nak (2) bekezdéséből következően ugyanis a munkáltatót (munkáltatókat) vagy más jogviszony alapján jogosultakat - a feltaláló és a közöttük fennálló munkaviszonyból vagy más jogviszonyból eredően - a szolgálati találmányt érintő jogvitában olyan érdekelteknek kell tekinteni, akiknek a perbeli részvétele csak abban az esetben mellőzhető, ha nincs a perbeli vitának rájuk is kiterjedő vagyoni jogi hatása.

A jelen állásfoglalással érintet perek - az előzőekben kifejtettek szerint - csak valamennyi érdekelt kötelező perbenállása mellett dönthetők el. Ez teszi lehetővé, de egyben szükségessé is azt, hogy ezekben a ügyekben a bíróság mindenkor felderítse teljes részletességgel szükség szerint hivatalból is [Pp. 164. § (2) bekezdés] - mindazokat a tényeket, amelyekre alapítottan a feltalálói minőség, illetve a szabadalmi igényjogosultság fennállása vagy fenn nem állása egyértelműen megállapítható, minthogy valamennyi érdekelt fél részt vesz a perben, és így gyakorolhatja a per tárgyával kapcsolatos rendelkezési jogát is, a bíróság abban a helyzetben van, hogy érdemi határozatában valamennyi érdekelt félre kiterjedően rendezze a felek jogvitáját. A bíróság tehát valamennyi peres félre kiterjedő hatállyal megállapíthatja a feltalálói minőséget, a szabadalmi igényjogosultságot, illetőleg ezek részarányát. Az érdekeltek rendelkezési jogából következően azonban a döntése meghozatalánál nem hagyhatja figyelmen kívül azt, ha az azonos perbeli helyzetben levő felek - a találmány egészére vonatkozó szerzőségi arány, illetőleg szabadalmi igényjogosultság arányának megváltoztatása ellenére is - ragaszkodnak a közöttük korábban fennálló arány fenntartásához.

Valamennyi érdekelt perbenállása mellett meghozott, és az ügy jellegéből következően, a felek mindegyikére kiterjedő hatályú érdemi határozat anyagi jogereje - a Pp. 229. §-nak (1) bekezdéséből következően - kizárja, hogy a perben elbírált tényalapból származó ugyanazon jog iránt, ugyanazon felek - ide értve azok jogutódait is - egymás ellen új keresetet indítsanak, vagy az ítéletben már elbírált jogot egymással szemben egyébként vitassa tehessék. Ebből okszerűen következik, hogy a szerzőség, a szabadalmi igény vagy ezek részarányát megállapító ítélet végrehajtásaként a felek mindegyike kérheti a szabadalmi iratokban feltüntetett adatok megváltoztatását; a feltalálói minőségnek, illetve a szabadalmi igényjogosultságnak a jogerős ítélet szerinti feltüntetését.