Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2014.11.B21 I. Az elévülés figyelmen kívül hagyásával meghozott érdemi ügydöntő határozat meghozatala anyagi jogi, míg az elévülés téves megállapítása eljárásjogi szabálysértés [1978. évi IV. tv. 35. §; Be. 373. § (1) bek. II/e) pont].

II. Az eljárás felfüggesztésének tartama főszabályként az elévülés határidejébe nem számít be [1978. évi IV. tv. 35. § (2) bek.].

[1] A járásbíróság a 2013. június 28. napján meghozott és 2013. július 19. napján jogerőre emelkedett végzésével az ittas járművezetés vétsége miatt indított büntetőeljárást megszüntette.

[2] A járásbíróság a vád tárgyává tett bűncselekmény elévülésére hivatkozással megszüntető határozatát a Be. 267. § (1) bekezdésének c) pontjára és a Be. 6. § (3) bekezdésének c) pontjára alapította. A végzés indokolása szerint az ügyben a bíróság utolsó érdemi intézkedése 2010. február 26. napján történt, amely időponthoz képest a terhelt büntethetősége 2013. február 25. napján, az 1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: Btk.) 33. § (1) bekezdésének b) pontjában foglaltak értelmében elévült.

[3] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a megyei főügyészség nyújtott be felülvizsgálati indítványt a terhelt terhére a Be. 416. § (1) bekezdésének a) pontja alapján arra hivatkozással, hogy a terhelttel szemben indított büntetőeljárás megszüntetésére a büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt került sor.

[4] A főügyészség álláspontja szerint a bíróság a büntetőeljárást a 2010. június 24. napján kelt és 2010. július 7. napján jogerőre emelkedett végzésével a terhelt tartós, súlyos betegsége miatt függesztette fel. A büntethetőség elévülése eddig az időpontig az eljárást megszüntető bíróság álláspontja szerint sem következett be. Ugyanakkor a Btk. 35. §-ának (2) bekezdése értelmében a büntetőeljárás felfüggesztésének tartama az elévülés határidejébe nem számít be. Ez alól kivételt csak az képez, ha a büntetőeljárást azért függesztik fel, mert az elkövető kiléte a nyomozás során nem volt megállapítható, ismeretlen helyen tartózkodik vagy elmebeteg lett. Miután az elévülés nyugvása folytán az eljárás felfüggesztése alatt az elévülés nem következhetett be, ezért az eljárás megszüntetése a büntető anyagi jog szabályait sérti. A főügyészség ezért a támadott végzés hatályon kívül helyezését és a járásbíróság új eljárás lefolytatására utasítását indítványozta.

[5] A Legfőbb Ügyészség átiratában a megyei főügyészség felülvizsgálati indítványát helyes indokai alapján fenntartotta, és azzal egyező indítványt tett.

[6] A felülvizsgálati indítványt a Kúria - a Be. 420. §-ának (1) bekezdése alapján - nyilvános ülésen bírálta el.

[7] A nyilvános ülésen a legfőbb ügyész képviselője a felülvizsgálati indítványt fenntartotta és az átiratukban foglaltakkal egyező indítványt tett. Az eljárás adataival támasztotta alá, hogy a büntethetőség a büntetőeljárás felfüggesztéséig nem évült el, ezt követően pedig - az elévülés nyugvására vonatkozó törvényi rendelkezés folytán - már nem következhetett be. Minderre tekintettel a jogerős határozat hatályon kívül helyezését és az eljárt bíróság új eljárás lefolytatására utasítását indítványozta.

[8] A védő a felülvizsgálati indítványban kifejtett álláspontot nem vitatta.

[9] A Kúria a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott határozatot egyrészt a felülvizsgálati indítványban megjelölt - a Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott - okból, valamint - a Be. 416. §-a (1) bekezdésének c) pontjában írt egyéb eljárásjogi felülvizsgálati okok tekintetében - hivatalból [Be. 423. § (4)-(5) bek.] bírálta felül.

[10] Ennek során a felülvizsgálati indítványt alaposnak találta.

[11] A megyei főügyészség indítványában felülvizsgá­lati indítványa törvényi okaként a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontjára és anyagi jogi szabálysértésre hivatkozott. Elöljáróban szükséges hivatkozni arra, hogy a Kúria e törvényi hivatkozással nem értett egyet.

[12] A Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen felülvizsgálatnak van helye, ha az eljárás megszüntetésére a büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt került sor. A megyei főügyészség erre a törvényi rendelkezésre, tehát a büntető anyagi jogi szabály megsértésére alapította felülvizsgálati indítványát.

[13] A Kúria azt állapította meg, hogy valójában a Be. 416. § (1) bekezdésének c) pontjában felsorolt olyan eljárási szabálysértés történt, amely a jogerős ügydöntő végzés hatályon kívül helyezését indokolja.

[14] A büntetőeljárás megindításának, a megindult eljárás folytatásának akadályait az alapvető rendelkezések között a Be. 6. §-ának (3) bekezdése határozza meg. Ezen okok között vannak büntető anyagi jogi, eljárásjogi és vegyes (kettős) természetű akadályok.

[15] A Be. 6. § (3) bekezdése c) pontjának II. fordulata alapján a büntethetőséget megszüntető elévülés a büntetőeljárás kettős természetű akadálya.

[16] Ha korábban az elévülés figyelmen kívül hagyásával hoztak ügydöntő határozatot, akkor az a Be. 416. § (1) bekezdésének a) pontja szerinti felülvizsgálati ok. Ha viszont a cselekmény elévülésének törvénysértő megállapítása miatt szüntették meg az eljárást, akkor a 373. § (1) bek. II/e) pontjában meghatározott eljárási szabálysértés valósul meg, amely pedig a Be. 416. § (1) bekezdésének c) pontjába illeszkedő felülvizsgálati ok.

[17] A különbségtétel oka, hogy az előbbi esetben ilyen ok ellenére ügydöntő határozatot hoztak, az utóbbi esetben pedig ilyen ok hiányában nem folytatták le az eljárást.

[18] A kifejtettekből következően a felülvizsgálati indítványban hivatkozott ok nem a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontja szerinti anyagi jogi, hanem a - Kúria által egyébként hivatalból is vizsgálandó - 416. § (1) bekezdés c) pontja szerinti eljárásjogi ok.

[19] A terhelttel szemben vád tárgyává tett, a Btk. 188. §-ának (1) bekezdésében meghatározott ittas állapotban elkövetett járművezetés vétségét egy évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegeti a törvény. E bűncselekmény büntethetősége - miként azt a jogerős végzés is helyesen rögzítette - a Btk. 33. § (1) bekezdésének b) pontja alapján három év elteltével évül el. Helytállóan hivatkozott a járásbíróság az elévülés kezdő napjával kapcsolatban a Btk. 34. § (1) bekezdésének a) pontjára, illetve az elévülés félbeszakadásával kapcsolatban a Btk. 35. §-ának (1) bekezdésére is. Hiányosan utalt viszont ezt követően a Be. 35. §-ának (2) bekezdésére és az abban foglalt rendelkezést figyelmen kívül hagyta, amikor az eljárás felfüggesztésének jelentőségét helytelenül értékelte.

[20] A Btk. 35. §-ának (2) bekezdése értelmében, ha a büntetőeljárást felfüggesztik, a felfüggesztés tartama az elévülés határidejébe nem számít be. Ez a rendelkezés nem alkalmazható, ha a büntetőeljárást azért függesztik fel, mert az elkövető kiléte a nyomozásban nem volt megállapítható, ismeretlen helyen tartózkodik vagy elmebeteg lett.

[21] E törvényi rendelkezés - járásbíróság által figyelmen kívül hagyott - lényeges tartalma az, hogy csak a büntetőügyekben eljáró hatóságoknak az elkövető ellen tett utolsó elévülést félbeszakító cselekményétől a büntetőeljárás felfüggesztéséig eltelt idő vehető figyelembe az elévülési idő számításakor. Ezt követően, a felfüggesztés időtartama alatt az elévülés nyugszik, és az elévülés határidejébe nem számítható be. Kivételt ez alól csak az képez, ha a felfüggesztés oka az, hogy az elkövető kiléte a nyomozásban nem volt megállapítható, az elkövető ismeretlen helyen tartózkodik vagy az elkövető elmebeteg lett. A terhelt esetében nem ilyen okokból került sor az eljárás felfüggesztésére, következésképpen az eljárás felfüggesztésétől, vagyis 2010. július 7. napjától eltelt idő büntethetősége elévülése szempontjából nem vehető figyelembe.

[22] Minderre figyelemmel a járásbíróság tévesen szüntette meg elévülés címén a büntetőeljárást miután a felfüggesztés időpontjáig az elévülés a járásbíróság álláspontja szerint sem következett be, azt követően pedig már fogalmilag nem évülhetett el a büntethetőség.

[23] A Kúria ezért megállapította, hogy a Be. 373. § (1) bekezdésének II/e) pontjában, illetve a Be. 416. § (1) bekezdésének c) pontjában megjelölt eljárási szabálysértés valósult meg, ezért a felülvizsgálati indítvánnyal támadott határozatot - a Be. 428. § (2) bekezdése alapján - hatályon kívül helyezte, és a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróságot új eljárásra utasította.

(Kúria Bfv. II. 92/2014.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2014. év április hó 10. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

Az ittas járművezetés vétsége miatt folyamatban volt büntetőügyben a Pest Megyei Főügyészség által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Szentendrei Járásbíróság 5.B.185/2013/2. számú végzését hatályon kívül helyezi és a Szentendrei Járásbíróságot új elsőfokú eljárásra utasítja.

A felülvizsgálati eljárás során felmerült 5.080,- (ötezer-nyolcvan) forint bűnügyi költséget az állam viseli.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

I. A Szentendrei Járásbíróság a 2013. június 28. napján meghozott és 2013. július 19. napján jogerőre emelkedett 5.B.185/2013/2. számú végzésével a terhelt ellen ittas járművezetés vétsége miatt indított büntetőeljárást megszüntette.

A járásbíróság a vád tárgyává tett bűncselekmény elévülésére hivatkozással megszüntető határozatát a Be. 267. § (1) bekezdésének c) pontjára és a Be. 6. § (3) bekezdésének c) pontjára alapította. A végzés indokolása szerint az ügyben a bíróság utolsó érdemi intézkedése 2010. február 26. napján történt, amely időponthoz képest a terhelt büntethetősége 2013. február 25. napján, az 1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: Btk.) 33. § (1) bekezdésének b) pontjában foglaltak értelmében elévült.

II. A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a Pest Megyei Főügyészség nyújtott be felülvizsgálati indítványt a terhelt terhére Bf.6723/2013/1-I. szám alatt a Szentendrei Járásbíróságra a Be. 416. § (1) bekezdésének a) pontja alapján arra hivatkozással, hogy a terhelttel szemben indított büntetőeljárás megszüntetésére a büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt került sor. A felülvizsgálati indítvány 2013. november 21. napján érkezett az elsőfokú bírósághoz.

A főügyészség álláspontja szerint a bíróság a büntetőeljárást a 2010. június 24. napján kelt és 2010. július 7. napján jogerőre emelkedett 1.B.287/2009/8. számú végzésével a terhelt tartós, súlyos betegsége miatt függesztette fel. A büntethetőség elévülése eddig az időpontig az eljárást megszüntető bíróság álláspontja szerint sem következett be. Ugyanakkor a Btk. 35. §-ának (2) bekezdése értelmében a büntetőeljárás felfüggesztésének tartama az elévülés határidejébe nem számít be. Ez alól kivételt csak az képez, ha a büntetőeljárást azért függesztik fel, mert az elkövető kiléte a nyomozásban nem volt megállapítható, ismeretlen helyen tartózkodik vagy elmebeteg lett. Miután az elévülés nyugvása folytán az eljárás felfüggesztése alatt az elévülés nem következhetett be, ezért az eljárás megszüntetése a büntető anyagi jog szabályait sérti. A főügyészség ezért a támadott végzés hatályon kívül helyezését és a Szentendrei Járásbíróság új eljárás lefolytatására utasítását indítványozta.

A Legfőbb Ügyészség a Bf.2578/2013. számú átiratában a Pest Megyei Főügyészség felülvizsgálati indítványát helyes indokai alapján fenntartotta, és azzal egyező indítványt tett.

A felülvizsgálati indítványt a Kúria - a Be. 420. §-ának (1) bekezdése alapján - nyilvános ülésen bírálta el.

A nyilvános ülésen a legfőbb ügyész képviselője a felülvizsgálati indítványt fenntartotta és az átiratukban foglaltakkal egyező indítványt tett. Az eljárás adataival támasztotta alá, hogy a büntethetőség a büntetőeljárás felfüggesztéséig nem évült el, ezt követően pedig - az elévülés nyugvására vonatkozó törvényi rendelkezés folytán - már nem következhetett be. Minderre tekintettel a jogerős határozat hatályon kívül helyezését és az eljárt bíróság új eljárás lefolytatására utasítását indítványozta.

A védő a felülvizsgálati indítványban kifejtett álláspontot nem vitatta.

III. A Kúria a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott határozatot egyrészt a felülvizsgálati indítványban megjelölt - a Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott - okból, valamint - a Be. 416. §-a (1) bekezdésének c) pontjában írt egyéb eljárásjogi felülvizsgálati okok tekintetében - hivatalból [Be. 423. § (4)-(5) bek.] bírálta felül.

Ennek során a felülvizsgálati indítványt alaposnak találta.

A Pest Megyei Főügyészség indítványában felülvizsgálati indítványa törvényi okaként a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontjára, és anyagi jogi szabálysértésre hivatkozott. Elöljáróban szükséges hivatkozni arra, hogy a Kúria e törvényi hivatkozással nem értett egyet.

A Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen felülvizsgálatnak van helye, ha az eljárás megszüntetésére a büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt került sor. A Pest Megyei Főügyészség erre a törvényi rendelkezésre, tehát a büntető anyagi jogi szabály megsértésére alapította felülvizsgálati indítványát.

A Kúria azt állapította meg, hogy valójában a Be. 416. § (1) bekezdésének c) pontjában felsorolt olyan eljárási szabálysértés történt, amely a jogerős ügydöntő végzés hatályon kívül helyezését indokolja.

Amint arra a Kúria már a Bfv.III.1352/2012/5. számú határozatában is rámutatott a büntetőeljárás megindításának, a megindult eljárás folytatásának akadályait az alapvető rendelkezések között a Be. 6. §-ának (3) bekezdése határozza meg. Ezen okok között vannak büntető anyagi jogi, eljárási jogi és vegyes (kettős) természetű akadályok.

A Be. 6. § (3) bekezdése c) pontjának II. fordulata alapján a büntethetőséget megszüntető elévülés a büntető eljárás kettős természetű akadálya.

Ha korábban az elévülés figyelmen kívül hagyásával hoztak ügydöntő határozatot, akkor az a Be. 416. § (1) bekezdésének a) pontja szerinti felülvizsgálati ok. Ha viszont a cselekmény elévülésének törvénysértő megállapítása miatt szüntették meg az eljárást, akkor a 373. § (1) bek. II/e) pontjában meghatározott eljárási szabálysértés valósul meg, amely pedig a Be. 416. §-a (1) bekezdésének c) pontjába illeszkedő felülvizsgálati ok.

A különbségtétel oka, hogy az előbbi esetben ilyen ok ellenére ügydöntő határozatot hoztak, az utóbbi esetben pedig ilyen ok hiányában nem folytatták le az eljárást.

A kifejtettekből következően a felülvizsgálati indítványban hivatkozott ok nem a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontja szerinti anyagi jogi, hanem - a Kúria által egyébként hivatalból is vizsgálandó - a 416. § (1) bekezdés c) pontja szerinti eljárásjogi ok.

A terhelttel szemben vád tárgyává tett, a Btk. 188. §-ának (1) bekezdésében meghatározott ittas állapotban elkövetett járművezetés vétségét egy évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegeti a törvény. E bűncselekmény büntethetősége - miként azt a jogerős végzés is helyesen rögzítette - a Btk. 33. § (1) bekezdésének b) pontja alapján három év elteltével évül el. Helytállóan hivatkozott a Szentendrei Járásbíróság az elévülés kezdő napjával kapcsolatban a Btk. 34. § (1) bekezdésének a) pontjára, illetve az elévülés félbeszakadásával kapcsolatban a Btk. 35. §-ának (1) bekezdésére is. Hiányosan utalt viszont ezt követően a Be. 35. §-ának (2) bekezdésére és az abban foglalt rendelkezést figyelmen kívül hagyta, amikor az eljárás felfüggesztésének jelentőségét helytelenül értékelte.

A Btk. 35. §-ának (2) bekezdése értelmében, ha a büntetőeljárást felfüggesztik, a felfüggesztés tartama az elévülés határidejébe nem számít be. Ez a rendelkezés nem alkalmazható, ha a büntetőeljárást azért függesztik fel, mert az elkövető kiléte a nyomozásban nem volt megállapítható, ismeretlen helyen tartózkodik vagy elmebeteg lett.

E törvényi rendelkezés - járásbíróság által figyelmen kívül hagyott - lényeges tartalma az, hogy csak a büntetőügyekben eljáró hatóságoknak az elkövető ellen tett utolsó elévülést félbeszakító cselekményétől a büntetőeljárás felfüggesztéséig eltelt idő vehető figyelembe az elévülési idő számításakor. Ezt követően, a felfüggesztés időtartama alatt az elévülés nyugszik, és az elévülés határidejébe nem számítható be. Kivételt ez alól csak az képez, ha a felfüggesztés oka az, hogy az elkövető kiléte a nyomozásban nem volt megállapítható, az elkövető ismeretlen helyen tartózkodik vagy elkövető elmebeteg lett. A terhelt esetében nem ilyen okokból került sor az eljárás felfüggesztésére, következésképpen az eljárás felfüggesztésétől, vagyis 2010. július 7. napjától eltelt idő büntethetősége elévülése szempontjából nem vehető figyelembe.

Minderre figyelemmel a járásbíróság tévesen szüntette meg elévülés címén a büntetőeljárást miután a felfüggesztés időpontjáig az elévülés a járásbíróság álláspontja szerint sem következett be, azt követően pedig már fogalmilag nem évülhetett el a büntethetőség.

A Kúria ezért megállapította, hogy a Be. 373. § (1) bekezdésének II/e) pontjában, illetve a Be. 416. § (1) bekezdésének c) pontjában megjelölt eljárási szabálysértés valósult meg, ezért a felülvizsgálati indítvánnyal támadott határozatot - a Be. 428. § (2) bekezdése alapján - hatályon kívül helyezte, és a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróságot új eljárásra utasította.

A felülvizsgálati eljárásban felmerült bűnügyi költséget - a Be. 429. §-ának (1) bekezdése alapján - az állam viseli.

A Kúria határozata elleni fellebbezést a Be. 3. §-ának (4) bekezdése, a felülvizsgálatot pedig a 416. §-a (4) bekezdésének a b) pontja zárja ki.

A Be. 418. §-ának (3) bekezdése szerint minden jogosult csak egy ízben nyújthat be felülvizsgálati indítványt, kivéve, ha az újabb felülvizsgálati indítvány benyújtása a 416. § (1) bekezdésének e) vagy g) pontján alapul. A Be. 421. §-ának (3) bekezdése pedig úgy rendelkezik, hogy az ugyanazon jogosult által ismételten előterjesztett, illetőleg a korábbival azonos tartalommal ismételten előterjesztett indítvány elutasítására vonatkozó határozat hozatalát a Kúria mellőzheti.

Budapest, 2014. április 10.

Dr. Molnár Gábor Miklós s.k. a tanács elnöke, Dr. Kiss Sándor s.k. előadó bíró, Dr. Feleky István s.k. bíró

(Kúria Bfv. II. 92/2014.)