A Fővárosi Törvényszék K.30704/2008/4. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (MÉDIAÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1996. évi I. törvény (Rttv.) 2. §, 3. §, 15. §, 86. §, 109. §, 112. §] Bíró: Sándorfi György
Fővárosi Bíróság
23.K. 30704/2008/4.
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !
A Fővárosi Bíróság a Mydloné dr. Isépy Eszter ügyvéd (cím) által képviselt felperes(cím) dr. Komlódi Melinda jogtanácsos által képviselt Országos Rádió és Televízió Testület ( cím) alperesellen, médiaügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indult perében meghozta a következő
í t é l e t e t:
A bíróság az alperes 2008. I. 23.-én kelt 184/2008. számú határozatát megváltoztatja akként, hogy a rendelkező részből a 2007. október 22.-i és október 31.-i jogsértés megállapítását, és az ezzel összefüggő jogkövetkezmény alkalmazását mellőzi, ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasítja.
A kereseti illetéket a Magyar Állam viseli.
Az elsőfokú eljárásban felmerült költségeket a felek maguk viselik.
Az ítélet ellen az annak közlésétől számított 15 napon belül a Fővárosi Ítélőtáblához címzett, a jelen bíróságnál három példányban benyújtott fellebbezésnek van helye.
I n d o k o l á s:
Az alperes a 2007. III. 21.-én kelt 648/2007. számú határozatában a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény 15.§ (1) bekezdésében foglaltak sérelmét állapította meg, ezért az alperes az Rttv. 112. § (1) a) pontja alapján felhívta a felperest a sérelmezett magatartás megszüntetésére.
Az alperesi határozat indokolása szerint az alperes az Rttv. 41. § (1) b) pontjának felhatalmazása alapján hatósági ellenőrzés keretében vizsgálta a felperes 2007. októberi műsorszolgáltatását, és az Rttv. 15. § (1) bekezdésének megsértését tapasztalta, összesen négy alkalommal.
I. ) A 2007. október 2-án 07:28:27 órakor kezdődött klasszikus reklámnak nem volt nyitó főcíme.
II.) A felperes ... adóján 2007. október 22-én 08:31:57 órakor, és október 31.-én 07:58:38 órakor kezdődött klasszikus reklámban hangzott el a Magyar Köztársaság Kormányának megbízásából a nyugtaadási kötelezettségről szóló ....
A felperes ... adóján 2007. október 22-én 13:59:21 órakor kezdődött klasszikus reklámként hangzott el a Magyar Köztársaság Kormányának megbízásából az október 23.-i ünnepi események programja.
Az alperes a Ket. 51. § (1) bekezdésében rögzített eljárás lefolytatását követően hozta meg határozatát, és megállapította, hogy a felperes megsértette az Rttv. 15. § (1) bekezdésében foglaltakat, azzal, hogy a 2007. október 2-án 07:28:27 órakor kezdődött klasszikus reklámnak nem volt nyitó főcíme, s a felvételen az akusztikus módon elkülönített szignál nem hallható. A hallgatók számára nem biztosította a felperes, hogy beazonosítható legyen, miszerint reklámblokk következik.
A felperes ugyancsak megsértette az Rttv. 15. § (1) bekezdésében foglaltakat, azzal, hogy klasszikus reklámblokkban tette közzé a Magyar Köztársaság Kormányának megbízásából a nyugtaadási kötelezettségről szóló .... és az október 23.-i ünnepi események programját, így nem biztosította a hallgatók megfelelő figyelemfelkeltését.
Az alperes határozatában rögzíti, hogy a legutolsó alkalommal hasonló magatartás miatt a 2007. évben egy alkalommal szankcionálta a felperest, ugyancsak felhívta azt a sérelmezett magatartás megszüntetésére. Ilyen jellegű jogsértést a felperes azóta nem követet el, ezért az alperes a jelen esetben szintén az Rttv. 112. § (1) a) pontjában meghatározott szankciót alkalmazta.
Az alperes ellenkérelmi nyilatkozatában előadta, hogy mindkét esetben megvalósult a hivatkozott felperesi jogsértés, mert - 2007. október 2-i esetben - a felperesnek az Rttv. 3. § (1) bekezdésében foglalt felelőssége objektív, így az, a nem a műsorszolgáltató hibájából eredő törvénysértésre is kiterjed.
A felperes ... adóján 2007. október 22-én és október 31.-én a nyugtaadási kötelezettségről szóló és az október 23.-i ünnepi események programjáról szóló két ... inkább a közérdekű közlemény kategóriának felel meg, így azok reklámként való sugárzása nem elfogadható.
Az alperes a tárgyaláson a határozatában és az ellenkérelmi nyilatkozatában foglaltakat az írásbelivel egyezően fenntartotta. Az ott már leírt érveléseket kiegészíteni nem kívánta. Kérte a kereset elutasítását, és perköltségeinek a bírósági mérlegelés útján számára történő megítélését.
Az alperesi határozattal szemben a felperes élt keresettel.
Keresetében kérte, hogy a bíróság az alperes határozatát változtassa meg; állapítsa meg, hogy a felperes nem sértette meg a Rttv. 15.§ (1) bekezdésében foglaltakat, és kötelezze az alperest a perköltség viselésére.
Álláspontja szerint a 2007. október 2-án 07:28:27 órakor kezdődött reklámblokk nyitó föcimmel került legyártásra, de egyértelműen műszaki hiba - a Dalet rendszer leállása - okozta a problémát, azonban a szignál kezdő hangjai még hallhatóak voltak az adásrögzítésen.
Az 2007. október 22-én és október 31.-én a nyugtaadási kötelezettségről szóló és az október 23.-i ünnepi események programjáról szóló két ... esetében a megrendelőként fellépő ügynökség kérte, hogy a kérdéses hirdetéseket a reklámként sugározza. A reklám megrendelőjének megnevezése formai szempontból hasonlít a közérdekű közlemények formai kivitelezéséhez, ugyanakkor ez - tiltó rendelkezés hiányában - reklámhatékonyságot növelő eszköz.
Felperes keresetében hivatkozott továbbá az ORTT egy korábbi, 2007-ben hozott végzésére, amelyben - hasonló tényállás alapján - a közigazgatási eljárás megszüntetésre került annak megállapításával, hogy törvénysértés nem állt fenn.
A fentiek alapján a felperes szerint jelen esetben sem valósultak meg a kifogásolt műsorszámban az Rttv. 15.§ (1) bekezdésében foglaltak.
A felperes a tárgyaláson is fenntartotta keresetét, ismételten utalt arra, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség rendelte meg ilyen formában az adott szolgáltatást.
A felperes keresete részben alapos.
A per tárgyát az alperes határozatának törvényességi felülvizsgálata képezte a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) XX. fejezete szerinti közigazgatási per keretében.
A Ket. 109. § (1) bekezdése értelmében az ügyfél, illetve a kifejezetten rá vonatkozó rendelkezés tekintetében az eljárás egyéb résztvevője a hatóság jogerős határozatának felülvizsgálatát a határozat közlésétől számított harminc napon belül jogszabálysértésre hivatkozással érheti a közigazgatási ügyekben eljáró illetékes bíróságtól a határozatot hozó hatóság elleni kereset indításával.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!