44/2023. (XI. 16.) BVOP utasítás
a polgári egészségügyi intézményben elhelyezett fogvatartottak őrzésének, ellenőrzésének végrehajtásáról, valamint az illetékesség rendjéről szóló 38/2022. (XII. 30.) BVOP utasítás módosításáról
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján - figyelemmel a büntetés-végrehajtási szervezetről szóló 1995. évi CVII. törvény, valamint a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény, továbbá a szabadságvesztés, az elzárás, az előzetes letartóztatás és a rendbírság helyébe lépő elzárás végrehajtásának részletes szabályairól szóló 16/2014. (XII. 19.) IM rendelet előírásaira -következő utasítást adom ki:
1. A polgári egészségügyi intézményben elhelyezett fogvatartottak őrzésének, ellenőrzésének végrehajtásáról, valamint az illetékesség rendjéről szóló 38/2022. (XII. 30.) BVOP utasítás (a továbbiakban: Utasítás) 13. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"13. Amennyiben a fogvatartott az egészségügyi beavatkozást megelőzően vagy azt követően fekvőbeteg ellátásban részesül, az őrzés megszervezésekor figyelemmel kell lenni különösen
a) az őrzést végrehajtó személyi állományi tagok szükséges létszámára, elhelyezkedésére (a fogvatartott folyamatosan látókörében legyen),
b) a kórterem kialakítására, méretére, a kórteremben elhelyezett polgári személyek létszámára, a helyiség őrizhetőségére,
c) a mosdó, zuhanyzó és mellékhelyiség megközelíthetőségére, elhelyezkedésére, őrizhetőségére,
d) a mozgáskorlátozó eszközök alkalmazásának körülményeire."
2. Az Utasítás a következő 13/A-13/E. ponttal egészül ki:
"13/A. A fogvatartott külkórházba kihelyezése előtt rendelkezni kell a szükséges mozgáskorlátozó eszközök köréről, alkalmazásuk szabályairól. A mozgáskorlátozás vonatkozhat a fogvatartott külkórház területén történő kísérésére, valamint a kihelyezés teljes időtartamára vonatkozó tárgyhoz rögzítésre.
13/B. Az utasítás alkalmazásában a tárgyhoz rögzítés az a biztonsági tevékenység, amely során a fogvatartott mozgáskorlátozása kórházi ágyhoz vagy más rögzítésre alkalmas tárgyhoz, az arra jogosult által írásban elrendelt módon valósul meg.
13/C. A kísérés során történő mozgáskorlátozásra a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény 148. §-ában, továbbá a szabadságvesztés, az elzárás, az előzetes letartóztatás és a rendbírság helyébe lépő elzárás végrehajtásának részletes szabályairól szóló 16/2014. (XII. 19.) IM rendelet 54-55. §-ában foglalt általános szabályok vonatkoznak.
13/D. A tartós tárgyhoz rögzítés abban az esetben rendelhető el, ha a fogvatartott
a) bv. intézetben tanúsított magatartása alapján a rendkívüli esemény bekövetkezésének közvetlen veszélye fennáll, vagy
b) által elkövetett bűncselekmény erőszakos jellegű volt, vagy
c) szabadulásáig hátralévő idő hossza indokolja, továbbá
d) a korábbi külkórházi kihelyezése során megpróbálta magát a hatóság őrizetéből kivonni.
13/E. A fogvatartott tartósan tárgyhoz rögzítésére vonatkozó vezetői döntés meghozatala előtt a 13/D. pontban foglaltakon túl mérlegelni kell a fogvatartott által elkövetett bűncselekmény elkövetésének körülményeit, a fogvatartás alatt tanúsított magatartását, valamint a rendelkezésre álló releváns többletinformációt. Az egyéni mérlegelés alapján a tárgyhoz rögzítés elrendeléséről vagy annak mellőzéséről hozott döntést írásban rögzíteni kell a kihelyezés alapjául szolgáló dokumentumon."
3. Az Utasítás 14. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"14. Tárgyhoz rögzítés során kizárólag a rendszeresített kényszerítő és mozgáskorlátozó eszközök alkalmazhatóak."
4. Az Utasítás 15. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"15. A külkórházi őrzéshez speciális rendeltetésű, a fogvatartott egészségi állapotához, sérüléséhez, valamint a kórházi kezelés jellegéhez igazodó - elsősorban az egyik kéz, ennek sérülése, vagy akadályozottsága esetén az egyik láb rögzítésére alkalmas - mozgáskorlátozó eszközt kell alkalmazni."
5. Az Utasítás a következő 15/A. ponttal egészül ki:
"15/A. A tárgyhoz rögzítés a vizsgálatokat, illetve az egészségügyi ellátást nem akadályozhatja, a bilincs vagy lakat kulcsát az őrzést végrehajtó személyi állományi tagnak folyamatosan magánál kell tartania."
6. Az Utasítás 16. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"16. Amennyiben a 13/D-13/E. pontban meghatározott tartósan tárgyhoz rögzítés elrendelését követően a fogvatartott magatehetetlen állapotba kerül - az elrendelőnek történő jelentés megtételével egyidejűleg - azt meg kell szüntetni. Amennyiben a magatehetetlen állapot már nem áll fenn, a 13/E. pont alapján hozott döntést kell foganatosítani."
7. Az Utasítás 17. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"17. A fogvatartott - 13/C. pont szerinti - vizsgálatra vagy egyéb célból történő gyalogos kísérése kizárólag a vezetőbilincs alkalmazása mellett történhet."
8. Az Utasítás 20. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"20. Az őrzést végrehajtó személyi állományi tagnak fokozott figyelmet kell fordítania a fogvatartott mellékhelyiségbe, fürdőbe, zuhanyzóba kísérésére, valamint ott tartózkodása alatt a fogvatartott tevékenységére, viselkedésére. Ezen helyiségek átvizsgálására a használatot megelőzően intézkedni kell. Az őrzést végrehajtó személyi állományi tagnak ebben az esetben -, illetve amennyiben valamely egészségügyi kezelés vagy vizsgálat során nem lehet jelen - a leggyorsabb intézkedést biztosító (a helyiség bejáratánál), a szökésre legalkalmasabb útvonalon kell elhelyezkednie."
9. Az Utasítás a következő 21/A-21/B. ponttal egészül ki:
"21/A. Rendkívüli esemény bekövetkezésének közvetlen veszélyére utaló releváns többletinformációval rendelkező fogvatartott kihelyezése esetén a területileg illetékes rendőri szervvel fel kell venni a kapcsolatot és szükség esetén rendőri biztosítást kell kérni.
21/B. Az őrzési feladat végrehajtását, valamint a fogvatartás biztonságát napi szinten ellenőrizni kell. Az ellenőrzés megállapításait dokumentálni szükséges, indokolt esetben a végrehajtás korrigálására intézkedni kell."
10. Az Utasítás a következő 23/A. ponttal egészül ki:
"23/A. Ellenőrzéssel történő kihelyezés esetén annak időtartamára a fogvatartottal szemben mozgáskorlátozó eszközt nem szabad alkalmazni."
11. Az Utasítás
a) 26. pontjában a "megye" szövegrész helyébe a "vármegye" szöveg, a "megyehatáron" szövegrész helyébe a "vármegyehatáron" szöveg,
b) 27. pontjában a "Pest megye" szövegrész helyébe a "Pest vármegye" szöveg,
c) 28. pontjában az "a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet, a BFB, valamint a Tököli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet" szövegrész helyébe az "a II. és a IV. agglomerációs központ vezetője" szöveg
lép.
12. Ez az utasítás a közzétételét követő nyolcadik napon lép hatályba.
Dr. Tóth Tamás bv. altábornagy s. k.,
országos parancsnok