Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

EH 2003.974 A nem vagyoni kártérítés összegének meghatározásánál a károsult életkora szerint meghatározott életviszonyait is figyelembe kell venni [Mt. 177. § (2) bekezdés].[1]

A felperes keresetében a 2000. június 29-én történt üzemi balesete miatt bekövetkezett súlyos sérülése alapján vagyoni kárai és nem vagyoni kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

A munkaügyi bíróság ítéletével - egyebek mellett - 3 400 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kötelezte az alperest.

Az elsőfokú ítéleti tényállás szerint a felperes az üzemi baleset következményeként elvesztette a látását.

A munkaügyi bíróság a felülvizsgálati eljárás tárgyát képező nem vagyoni kártérítés mértéke tekintetében az ítéletét arra alapozta, hogy a teljes vakságot okozó baleset a felperest 20 éves korában érte, mindennapi életvitele rendkívüli módon elnehezült, kísérő nélkül nem tud közlekedni, kapcsolatai megszakadtak, a balesetből eredően prepszichotikus állapotban van.

A munkaügyi bíróság az "összes" nem vagyoni kár mértékét 5 000 000 forintban állapította meg. A felperes "enyhe súlyú közrehatására" tekintettel 85-15%-os kármegosztást alkalmazott, továbbá levonta azt az 1 000 000 forintot, amit az alperes a per előtt önként megfizetett.

Az elsőfokú ítélet ellen mindkét fél és a beavatkozó fellebbezett. Az alperes és a beavatkozó fellebbezése a kármegosztás arányának 50-50%-os megállapítására és a nem vagyoni kár mértéke csökkentésére irányult, a felperes a nem vagyoni kártérítés 8 000 000 forintra felemelését kérte.

A megyei bíróság ítéletével a háztartási járadék összegét 8500 forintra, a nem vagyoni kártérítés mértékét 5 000 000 forintra felemelte, az egyéb marasztalások tekintetében az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bíróság által megállapított kármegosztással és annak arányával, különös figyelemmel az alperes súlyos munkavédelmi szabályszegésére. A nem vagyoni kártérítést illetően értékelte, hogy a felperes tanulási, szórakozási és párválasztási, családalapítási esélyei a baleset következményeként korlátozottabbá váltak. A másodfokú bíróság a nem vagyoni kártérítést az ítélethozatalkori érték- és árviszonyok alapján állapította meg.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet "megváltoztatásával" a nem vagyoni kártérítés 8 000 000 forintra felemelését kérte. Álláspontja szerint a jogerős ítélet sérti a Ptk. 355. § (4) bekezdését és az Mt. 177. § (2) bekezdését, mert a megállapított nem vagyoni kártérítés nem alkalmas a felperes kiegyensúlyozott, teljes értékű felnőtté válásának biztosítására, és a csökkent munkaképességhez igazodó életpálya módosításra. Ennek alátámasztására hivatkozott a Legfelsőbb Bíróság egy korábbi határozatával, hasonló sérülést okozó baleset alapján megítélt nem vagyoni kártérítés mértékére, amelynek az akkori árakat figyelembe véve a felperesnek megítéltnél jóval nagyobb volt a vásárlóértéke, figyelemmel a megnövekedett árakra. A felperes szerint az ítélethozatalkori értékviszonyokat figyelembe véve a megítélt összeg nem áll arányban a felperest ért kirívóan súlyos károsodással.

A Legfelsőbb Bíróság a Pp. 270. § (2) bekezdés ba) pontja alapján elrendelte a jogerős ítélet felülvizsgálatát.

Az alperes csatlakozó felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és elsődlegesen a felperes 50%-os mértékű közrehatásának, az ennek megfelelő mértékű kármegosztásnak a megállapítását, másodlagosan a munkaügyi bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte. Sérelmezte, hogy a másodfokú bíróság az Mt. 174. § (3) bekezdését megsértve csak a kár egy részére állapított meg kármegosztást, továbbá félreérthetően döntött a nem vagyoni kártérítésről, mert a felek között azóta is vitatott, hogy a megítélt 5 millió forintba beszámít-e az alperes által már korábban teljesített 1 millió forint. Sérelmezte a részleges pernyertessége ellenére perköltségben marasztalását. Fenntartotta a fellebbezésben is kifejtett álláspontját arról, mely szerint elfogadható a felperes által kért 8 millió forint "reparációs összeg", de csak akkor, ha a kármegosztás 50-50%-os aránya kerül megállapításra. Arra is hivatkozott, hogy a bíróságoknak a jogalap tekintetében közbenső ítéletet kellett volna hozniuk, a részítélettel "feldarabolták" a pert.

A felperes a csatlakozó felülvizsgálati kérelem tekintetében előterjesztett felülvizsgálati ellenkérelmében a felülvizsgálati kérelmében előadottaknak helyt adó határozat hozatalát kérte.

A felperes felülvizsgálati kérelme az alábbiak szerint alapos, az alperes csatlakozó felülvizsgálati kérelme alaptalan.

A Pp. 149. § (1) bekezdése alapján nem volt akadálya annak, hogy a perben eldönthető egyes követelések elkülönítve kerüljenek tárgyalásra, erről a munkaügyi bíróság pergazdaságossági szempontok alapján jogszerűen dönthetett.

A munkaügyi bíróság a kármegosztás 85-15%-os arányát a bizonyítékok, különösen az igazságügyi munkavédelmi szakértőnek a balesethez vezető súlyos alperesi mulasztásokra vonatkozó szakvéleménye alapján határozta meg [Pp. 206. § (1) bekezdés, Mt. 174. § (3) bekezdés], ezzel a másodfokú bíróság egyetértett, és a háztartási járadék vonatkozásában az elsőfokú ítéletet megváltoztató döntésében ezt figyelembe is vette. Az alperes felelősségét, a kármegosztás arányát nem érinti az a körülmény, hogy a felperes a segítségnyújtás szándékával nyitotta ki a csapot a gépen, mivel műszaki hiba miatt a gép nem jelezte a nyomást. A szakértői vélemény szerint a szabálytalanul kialakított zsírtalanító gépen hiányzott a nyomásmérő, a folyadékszintjelző és a visszafröccsenés elleni védelem. Mindezek közvetlen okozói voltak a balesetnek.

A nem vagyoni kártérítés tekintetében nem lehetséges kármegosztás nem vagyoni hátrány keletkezése esetén - a jogalapot jelentő személyiségi jogsértésre tekintettel - nincs olyan összegszerűen kifejezhető kár, amelynek egy része a károsultra hárítható lenne. Ezért a nem vagyoni kártérítés mértéke meghatározásánál a kármegosztás figyelmen kívül hagyására az alperes alaptalanul hivatkozott. Mindemellett a nem vagyoni kártérítés megállapítása körében az összes körülményt mérlegelni kell.

A perbeli esetben az alperes a felperesnek a legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez való személyhez fűződő alapjogát sértette meg (Alkotmány 70/D. §), és sérült a 20 éves felperes személyisége szabad kibontakozásához való joga is.

A nem vagyoni kártérítés a személyhez fűződő jog megsértéséért járó felelősség alakzata, olyan jogvédelmi eszköz, amelynek rendeltetése és célja a személyiségi értékek védelme. A nem vagyoni kártérítés legfőbb funkciója a kompenzáció, azaz az elveszett életlehetőségeket helyettesítő, az elszenvedett fizikai és lelki sérelmeket kiegyensúlyozó, azok helyett másnemű előny nyújtása.

A nem vagyoni kártérítés összegszerűségét alapvetően az határozza meg, hogy a hátrányoknak más nemű, körülbelül egyenértékű előnnyel, pénzzel történő kiküszöbölésére és kiegyensúlyozására legyen alkalmas, szükséges, és elegendő [34/1992. (VI. 1.) AB határozat III/2. pont]. A pénzbeli nem vagyoni kártérítésnek olyan mértékűnek kell tehát lennie, hogy az egyedi tényállás alapján a személyiségi jogsérelem és annak következményei miatt előállott hátrányt kompenzálható mértéket az adott ár- és értékviszonyok keretei között elérje. Ennek során figyelemmel kell lenni a méltányosságra és a mértéktartásra.

A bíróságok a nem vagyoni kártérítés összegét az elbírálás idején érvényesülő ár- és értékviszonyokra hivatkozással állapították meg. Ennek során az adott károsodás következményeit illetően a konkrét testi és lelki következményeket értékelték, az adott tényállás mellett nem tulajdonítottak azonban kellő jelentőséget a felperes megváltozott életviszonyainak, amelynek figyelembevétele a fokozott védelemre érdemes személy személyiségi joga megsértését kompenzáló nem vagyoni kártérítés megállapításánál nem mellőzhető.

Az igen fiatal és egészséges felperest ért súlyos baleset következményei a hátralévő életében fennmaradnak, a felperest arra kényszerítik, hogy a megváltozott adottságaihoz igazodó, jelentősen korlátozott életet éljen akkor, amikor kortársai számára a tanulásban, a munkavégzésben, anyagi következményekben - és hozzá kapcsolódóan az emberi kapcsolatokban, családalapításban - szélesebb, sokirányú lehetőségek nyílhatnak. Nincs az életnek olyan területe, ahol a sérülés jellegére tekintettel a felperes nem szenvedett volna hátrányt. Bizonytalan, hogy a jövőben a kiszolgáltatottsága csökkenhet-e.

A Legfelsőbb Bíróság valamennyi tényező együttes vizsgálata során arra a következtetésre jutott, hogy a másodfokú bíróság által 5 000 000 forintban megállapított nem vagyoni kártérítés - amelyet a jogerős ítélet rendelkező részéből kitűnően az alperes által már korábban megfizetett összegen felül ítélt meg - nem áll arányban az elszenvedett sérelemmel. Az elszenvedett sérelemért körülbelül egyenlő másnemű előny nyújtására a Legfelsőbb Bíróság további 1 500 000 forint nem vagyoni kártérítést állapított meg, utalva arra is, hogy (a fellebbezésében és a felülvizsgálati kérelmében) az alperes sem találta aránytalanul túlzottnak az adott követelést.

A másodfokú bíróság a feleket terhelő perköltséget illetően a Pp. 81. § (1) és (2) bekezdése figyelembevételével törvénysértés nélkül határozott akként, hogy a másodfokú eljárási költségeiket a felek maguk viselik. Ebben a körben az alperes alap nélkül hivatkozott jogszabálysértésre.

A kifejtettek alapján a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet abban a részében, amelyben a másodfokú bíróság a nem vagyoni kártérítés mértékének 5 000 000 forintra felemelésén túl helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletének a további nem vagyoni kártérítés megfizetésére irányuló keretet elutasító rendelkezését, hatályon kívül helyezte, és kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek további 1 500 000 forint nem vagyoni kártérítést. A kármegosztás és a perköltség tekintetében az elsőfokú ítéletet helybenhagyó jogerős ítéletet hatályában fenntartotta, ezt meghaladóan nem érintette [Pp. 275. § (3) és (4) bekezdés].

Az alperest - pervesztessége arányát figyelembe véve, továbbá arra is tekintettel, hogy csatlakozó felülvizsgálati kérelme a jogalapot és érintette - a Pp. 81. § (1) és (2) bekezdése alapján kötelezte a felperes felülvizsgálati eljárási költsége (125 000 forint ügyvédi munkadíj, 4887 forint készkiadás, és 11 642 forint útiköltség), valamint a 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet 3. § (3) bekezdése alapján a felülvizsgálati eljárási illeték megfizetésére. (Legf. Bír. Mfv. I. 10.782/2003/4. sz.)

Lábjegyzetek:

[1] Az ebben a határozatban foglaltakat a Wolters Kluwer Kft. (korábban CompLex Kiadó Kft.) 2006.4 számon, külön szerkesztett formában is közölte a Közigazgatási-Gazdasági Döntések Tárában.