Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2008.4.91 Az uralkodó tag korlátlan és teljes felelősségét megalapozó hátrányos üzletpolitika megállapításánál irányadó szempontok [1997. évi CXLIV. tv. 296. §].

A T.-B.-H. Kft.-nek létrejöttétől kezdődően 95%-ban tulajdonosa az alperes. A kft. előre gyártott faszerkezetű készházak értékesítésével foglalkozik. A társaság tekintetében a pénzügyi, gazdasági döntéseket az alperes egy személyben hozta, ő a társaság ügyvezetője önálló képviseleti jog mellett. A kft. jelen per felperesének - a kft. által elismerten - 731 671 Ft tőke és kamatai tekintetében tartozik.

Felperes keresetében a gazdasági társaságokról 1997. évi CXLIV. tv. (Gt.) 296. §-ának (3) bekezdése alapján annak megállapítását kérte, hogy az alperes, mint a kft. uralkodó befolyással rendelkező tagja felel a kft. tartozásaiért.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság 2006. május 18-án kelt ítéletével megállapította, hogy az alperes, mint a T.-B.-H. Kft. uralkodó tagja korlátlanul és teljes mértékben felel az ellenőrzött társaság tartozásaiért. Rendelkezett a perköltség viseléséről. Ítélete indokolásában többek között kifejtette, tényként volt megállapítható, hogy a kft.-nek a számviteli törvény rendelkezései szerint őrzésre rendelt dokumentumai nem álltak rendelkezésre, mert az alperes azokat nyilatkozata szerint átadta ismeretlen román és kínai személyeknek, akik a kft.-ben lévő üzletrészét meg kívánták vásárolni. Az alperes által készített és a kirendelt szakértő rendelkezésére bocsátott adatokat az alperes is tervnek minősítette, így az egyes évek mérlegében szereplő adatokból kellett következtetéseket levonni. A kft. könyvelőjének és építésvezetőjének tanúvallomásából egyértelműen megállapítható, amit az alperes maga is elismert, hogy a mérlegben nem valós adatok szerepelnek. Az alperes a bevitt tagi kölcsönt a társaság megkísérelt értékesítését követően kivette, és azzal végleg ellehetetlenítette a társaság gazdálkodását. E magatartása megalapozza az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a Gt. 296. § (3) bekezdése szerinti felelősségét. Ugyancsak ezt a felelősségét alapozza meg az a magatartása is, hogy az üzletrészt át kívánta ruházni, a potenciális vevőknek állítása szerint átadta a cég iratanyagát, ezáltal ellenőrizhetetlenné tette a kft. gazdálkodását, továbbá a számviteli törvény szabályait megszegte. Ugyancsak az alperes felelősségének megállapíthatóságát erősítette meg az alperesnek az a vezető tisztségviselőként folytatott gyakorlata, mellyel éveken keresztül hátrányos (közvetett költségeket nem tartalmazó vételáras) szerződéseket kötött.

A másodfokú bíróság 2006. november 16-án kelt ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helyes indokaira tekintettel helybenhagyta.

Alperes felülvizsgálati kérelmében elsődlegesen a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását, a felperes keresetének elutasítását, másodlagosan a másodfokú bíróság ítéletének az elsőfokú bíróság ítéletére kiterjedő hatályú hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára történő utasítását kérte. Kifejtette, tévedtek a bíróságok, amikor tényként állapították meg, hogy az alperes a megrendelőkkel kötött szerződésekben a gazdasági társaság működési költségeit nem érvényesítette. Kezdetben előfordult, hogy a kalkulációk veszteséges kivitelezést eredményeztek, de ez később megszűnt. Helytelen az a megállapítás is, hogy a tagi kölcsön kivétele lehetetlenítette el a társaság működését. A társaság fizetésképtelenségét az okozta, hogy működése elején felvállalta két d.-i sorház építését, az építtető pedig jelentős összeget nem fizetett meg a társaságnak. A társaság veszteséges működéséhez jelentősen hozzájárult, hogy az építésvezetők szakszerűtlen tevékenységet folytattak. Tévesen értékelték a bíróságok az alperesnek az üzletrész elidegenítésével kapcsolatos döntését. Az igazságügyi könyvszakértői véleményből látható, hogy a társaság bevételei folyamatosan növekedtek. Ugyanakkor a társaságnak további tőkére volt szüksége, ezért döntött az alperes üzletrésze eladásáról. A büntetőeljárásban egyértelműen megállapításra került, hogy az alperes a cég eladásakor jóhiszeműen járt el. Alperes álláspontja szerint a Gt. 296. § (3) bekezdése alapján az uralkodó tag korlátlan felelőssége megállapításának feltétele, hogy az uralkodó tag tudatos magatartásának célja nála jelentkező előny megszerzése legyen. Ilyen előny pedig az alperes oldalán nem keletkezett. Tévedtek a bíróságok, amikor abban látták megállapíthatónak az alperes által folytatott hátrányos üzletpolitikát, hogy 2003. évben a jelentős tagi kölcsön egy része visszafizetésre került. 2004-es év elején a tagi kölcsön jelentős részét az alperes visszatette a társaságba, ezért a társaságnak csak 2004. május végétől jelentkeztek fizetési problémái. A tagi kölcsön részbeni kivonása folytán az alperesnél előny nem keletkezett, a társaság működésével összefüggésben kizárólag veszteségek érték. Alperes többek között hivatkozott a bírói gyakorlatra, kiemelten a 2004. évi 1038. számú EBH határozatban írtakra.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában történő fenntartását kérte. Álláspontja szerint a felülvizsgálati kérelem megalapozott mérlegelést támad.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!