Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37093/2008/8. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [314/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet (Khvr.) 27. §] Bírók: Fehérné dr. Tóth Kincső, Kaszainé dr. Mezey Katalin, Márton Gizella

Kapcsolódó határozatok:

Győri Törvényszék K.27114/2007/9., Tatabányai Törvényszék K.20054/2008/19., *Kúria Kfv.37093/2008/8.*, Kúria Kfv.37093/2009/6. (BH 2010.2.53)

***********

Kfv.II.37.093/2008/8.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Csák Máté ügyvéd által képviselt felperesnek a Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség alperes ellen környezeti hatásvizsgálat elrendelése tárgyában hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indult perben a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság 2007. december 6. napján kelt 10.K.27.114/2007/9. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 13. sorszámon benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság 10.K.27.114/2007/9. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az Államnak - külön felhívásra - 36.000 (azaz harminchatezer) forint felülvizsgálati illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I n d o k o l á s

A felperes külterületén, hrsz-ú ingatlan 203,342 m2 nagyságú kialakítandó bányatelkén kavicsbányászati tevékenységre előzetes vizsgálati kérelmet nyújtott be 2006. január 16-án. Az elsőfokú környezetvédelmi hatóság az előzetes vizsgálati eljárást H-1309-31/2006. számú határozatával lezárta és megállapította, hogy az előzetes környezeti hatásvizsgálat elvégzése indokolt, így a tevékenység csak a környezeti hatásvizsgálati eljárás eredményeként kiadott környezetvédelmi engedély birtokában kezdhető meg. Az elsőfokú hatóság döntését a környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló 314/2005.(XII.25.) Korm. rendelet (Korm. rend.) 1. számú mellékletének 11. pontjára alapította, mert figyelembe vette, hogy ugyanezen telek 211.833 m2 területű részén is bányatelket kíván a felperesi társaság kialakítani, melynek következtében az egy ingatlanon megvalósuló két bánya területe a 25 hektáros külszíni bányászati területnagyságot meghaladja.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes a 14-5807/2006. számú határozatával az elsőfokú határozat indokolását megváltoztatta és megállapította, hogy a tervezett tevékenység a Korm. rend. 3. számú melléklet 19. pontja szerinti egyéb bányászati tevékenység, így a beruházás a felügyelőség döntésétől függően környezeti hatásvizsgálat köteles tevékenységek közé tartozik. Megállapította továbbá, hogy a településtől 3400 méterre ÉNY-ra fekvő, országhatár melletti terület vízbázis védőterületet és egyéb víztermelő létesítményt nem érint, ugyanakkor a külszíni fejtés miatt a felszín alatti vizek állapota szempontjából érzékeny kategóriába sorolt területek közé tartozik, a területen lévő haszonanyag 9-10 évre tervezett, részben víz alóli kitermelése nyomán 17 ha területű bányató keletkezése várható. Ezért - figyelemmel az ugyanazon ingatlanon létesítendő másik bányatelekre is - vízgazdálkodási szempontból is szükségesnek találta a tevékenység környezetre gyakorolt hatásának részletesebb vizsgálatát, ezért a környezeti hatásvizsgálat elvégzésének elrendelését maga is indokoltnak látta.

A felperes keresetében a környezeti hatásvizsgálat elvégzésének elrendelését szakszerűtlennek és jogszabály ellenesnek tartotta, és kérte a "határozat megváltoztatását". Állította, hogy a folytatni kívánt tevékenység nem tartozik a Korm. rend. 1. számú melléklete szerinti tevékenységek közé, és a csatolt vizsgálati dokumentáció alapján határon túli felszíni és felszín alatti vizeket sem érint. Kifogásolta, hogy a környezeti hatásvizsgálat kiinduló adata a kitermelhető ásványi vagyon mennyisége, a tervezett termelési kapacitás, mely üzleti titkot képez. Utalt arra, hogy az egy ingatlanon kialakítandó két bányatelek együttes hatásainak vizsgálatára nincs jogi lehetőség. Kifogásolta, hogy az alperes döntése sértette a piaci verseny semlegességét. Utalt arra is, hogy a kérelem benyújtásának időpontjában a 314/2005. (XII.25.) Korm. rendelet még nem volt hatályban, így kérelmének ez alapján történő elbírálása jogsértő volt, mivel a korábbi jogszabályi rendelkezések 25 ha alatti területen környezeti hatásvizsgálat elrendelését nem tették lehetővé.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét a Pp. 339.§-ának (1) bekezdése alapján elutasította. Megállapította, hogy a felperes által tervezett bányászati tevékenység a Korm. rend. 3. számú mellékletének 19. pontja alá tartozik. Bizonyítottnak találta a rendelkezésre álló adatok alapján, hogy a felperes által tervezett tevékenység a felszín alatti vizek szempontjából érzékeny területet érint, amelyen a tervezett tevékenység időtartama (9-10 év), valamint a majdan kialakuló mintegy 17 hektáros bányató együttesen indokolja a környezeti hatásvizsgálat szükségességét. A felperes bizonyítási indítványát a bányászati hatóság kompetenciájának hiánya miatt mellőzte és rámutatott arra, hogy a közigazgatási eljárásban a tevékenység környezeti elemekre történő hatásának vizsgálatára került sor, függetlenül a bányatelkek számától.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte. Állította, hogy a jogerős ítélet sérti a 314/2005.(XII. 25.) Korm. rendelet 1. számú mellékletét, mert egyértelmű - de meg nem jelölt - okirati bizonyíték áll rendelkezésre arra nézve, hogy a tevékenysége ennek hatálya alá esik. Állította továbbá, hogy az ítélet sérti a Pp. 221.§-ának (1) bekezdését, mert az elsőfokú bíróság nem tett eleget indokolási kötelezettségének, mivel nem adta magyarázatát annak, hogy az állított tényeket miért nem fogadta el bizonyítottnak. Álláspontja szerint a Korm. rend. 3. számú melléklete 19. pontjának alkalmazása azért is jogsértő volt, mert a kérelem benyújtása idején a Korm. rend. nem volt hatályban. E körben hivatkozott a visszamenőleges jogalkalmazás jogsértő jellegére. Állította, pontos, számszerű megjelölés nélkül, hogy a jogerős ítélet jogegységi határozatokat sért, azokkal ellentétes.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!