BH 1995.6.336 A különleges eljárásban a visszatérítésre vonatkozó igénnyel kizárólag a terhelt léphet fel; ilyen igény a terhelt hozzátartozója vagy az örököse részéről nem támasztható [Be. 386. § (1) és(2) bek.].
A népbíróság az 1946. június 18. napján kelt ítéletével, illetve a Népbíróságok Országos Tanácsa az 1948. november 19. napján kelt ítéletével a terheltet az Nbr. 13. §-ának 6. pontjában meghatározott háborús bűntett miatt 2 évi börtönbüntetésre, a politikai jogai gyakorlatának 10 évi felfüggesztésére, a nyomdaüzemének elkobzására és az újságírói foglalkozástól 5 évi eltiltásra ítélte.
A Legfelsőbb Bíróság Elnökségi Tanácsa az 1991. május 27. napján kelt határozatában megállapította, hogy az említett határozatok törvénysértőek; ezért azokat hatályon kívül helyezte, és - az időközben elhunyt - terheltet a háborús bűntett és a népellenes bűntett miatt emelt vád alól - a Be. 214. §-a (3) bekezdésének a) pontja alapján, bűncselekmény hiányában - felmentette.
Az elhunyt terhelt unokái visszatérítés iránti kérelmet terjesztettek elő. Az ebben foglaltak lényege szerint a népbírósági eljárásban a vagyonelkobzás tárgyául szolgált nyomda ellenértéke 40 millió forint volt, amelynek a visszatérítését kérték.
A megyei bíróság az 1993. december 13. napján kelt végzésével a kérelmet elutasította.
A kérelmezők fellebbeztek az elsőfokú bíróság végzése ellen a kérelem elutasítása miatt.
A legfőbb ügyész az elsőfokú bíróság végzésének a helybenhagyását indítványozta. A fellebbezés nem alapos.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!