Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1997.3.106 A büntetés végrehajtása alatt kifogástalan magatartást tanúsító elítélt feltételes szabadságra bocsátható akkor is, ha a büntetés végrehajtása előtt indult büntetőeljárás a büntetés végrehajtása alatt is folyik ellene [Btk. 47. § (1) bek., Bv. tvr. 6. § (4) bek., 8. § (1) bek., 108/1979. (IK 8.) IM ut. 33. § (1) bek. f) pont, 34. § (1) bek.].

A megyei bíróság bv. bírája az elítélt feltételes szabadságra bocsátását mellőzte. Az elítélt 1996. január 11-től töltötte a 2 évi börtönbüntetését a bv. intézetben. 1996. január 12-én munkába állították a konfekcióüzemben. A varrást azonban nem tudta megtanulni, ezért leváltották. Más jellegű munkát nem tudtak a részére biztosítani. Az intézet szabályait betartotta, a felügyelettel szemben a tiszteletet megadta, társaival jó volt a kapcsolata, jutalmazva, fenyítve nem volt.

A bv. intézet a folyamatban levő ügye miatt feltételes szabadságra bocsátását nem javasolta. Az elítélt ellen ugyanis az Sz.-i Rendőrkapitányság előtt a Btk. 316. §-a (4) bekezdésének b/1. pontja szerint minősülő lopás bűntettének a kísérlete, továbbá a Btk. 274. §-a (1) bekezdésének a) pontja szerint minősülő közokirat-hamisítás bűntettének a gyanúja miatt van folyamatban büntetőeljárás, amelyben a nyomozás befejezés előtt áll. Emellett az is megállapítható, hogy az elítélttel szemben egy korábbi ügyben hozott jogerős ítéletet a Legfelsőbb Bíróság felülvizsgálati indítvány folytán hatályon kívül helyezett, és a másodfokú bíróságot új fellebbezési eljárás lefolytatására utasította. A felülvizsgálati eljárásra azért került sor, mert az első- és másodfokú bíróság - a vádtól eltérően - rablás bűntette helyett zsarolás bűntettének, illetőleg önbíráskodás vétségének minősítette a cselekményt.

A Btk. 47. §-ának (1) bekezdése szerint a bíróság a határozott ideig tartó szabadságvesztésre ítéltet feltételes szabadságra bocsátja, ha - különösen a büntetés-végrehajtás alatt tanúsított kifogástalan magatartására és arra a készségére tekintettel, hogy törvénytisztelő életmódot fog folytatni - alaposan feltehető, hogy a büntetés célja további szabadságelvonás nélkül is elérhető. A 108/1979. (IK 8.) IM utasítás 33. §-ának (1) bekezdése szerint annak eldöntéséhez, hogy a büntetés célja további szabadságelvonás nélkül elérhető-e, a bv. bírónak többek között azt is vizsgálnia kell, hogy az elítélt ellen van-e újabb büntetőeljárás folyamatban.

Az elítélt a büntetés végrehajtása alatt munkát nem végzett, a munkába állítása után a varrást nem tudta megtanulni, ezért alkalmatlanság címén leváltották. Munkavégzése tehát nem értékelhető. Magatartása ellen kifogás nem merült fel. Ezek a feltételek nem indokolnák a feltételes szabadságra bocsátás mellőzését.

Az elítélt feltételes szabadságra bocsátását a megyei bíróság azért mellőzte, mert az ítélet jogerőre emelkedése után büntetőeljárás folyik ellene [Bv. tvr. 8. § (1) bek., 108/1979. (IK 8.) IM utasítás 34. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság végzése ellen az elítélt és védője jelentett be fellebbezést a feltételes szabadságra bocsátás érdekében.

A fellebbezések alaposak.

A rendelkezésre álló adatok alapján megállapítható volt - miként arra az elsőfokú bíróság helyesen hivatkozott határozatában -, hogy az elítélt munkavégzése nem volt értékelhető, mivel munkába állítása után a varrást nem volt képes megtanulni. A büntetés végrehajtása alatt azonban kifogástalan magatartást tanúsított, a felügyelettel szemben tisztelettudó volt, társaival jó kapcsolatot alakított ki, az intézet szabályait maradéktalanul betartotta, jutalmazva, fenyítve a büntetés végrehajtása alatt nem volt. Ezért helyesen jutott az elsőfokú bíróság olyan következtetésre, hogy az elítéltnek a büntetés végrehajtása alatt tanúsított magatartására figyelemmel a feltételes szabadságra bocsátásnak nincs törvényi akadálya.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!