Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2004.3.104 A közszereplőkről alkotott kedvezőtlen véleménynyilvánítás, értékítélet önmagában akkor sem alapoz meg személyiségvédelmet, ha túlzó, vagy felfokozott érzelmeket tükröz. A közéletben részt vevő személyeknek ugyanis számolniuk kell azzal, hogy politikai ellenfeleik (különösen választási időszakban) tevékenységüket, szereplésüket kritikával illetik és erről a közvéleményt tájékoztatják. A közélet szereplőinek pedig el kell viselniük a személyüket kedvezőtlen színben feltüntető és tevékenységüket negatív módon értékelő véleményt, kritikát is [Ptk. 75. § (1) bek., 76. §, 78. § (1) bek., 84. § (1) bek. e) pont, 339. §, 1986. évi II. tv., 1996. évi I. tv. 12. § (2) bek.].

A jogerős ítélet megállapította, hogy az önkormányzat alperes az "Ú" című újság VII. évfolyama 25. számának 16. oldalán közölt, a görög kisebbségi önkormányzati képviselőjelöltek egy csoportja bemutatkozó írásának azon részével, mely szerint "minden más induló spekulatív céllal indul görög kisebbségi önkormányzati képviselőjelöltként", megsértette a felperesek személyhez fűződő jogát. Kötelezte az alperest, hogy 30 napon belül tegye közzé az "Ú" című lapban a sérelmezett cikkel azonos keretezéssel az alábbi közleményt: "Lapunk 1998. október 22-én megjelent számában közzétettük az önkormányzati képviselőválasztásokon induló egyik görög kisebbségi képviselőjelölt csoport bemutatkozó cikkét. E cikkben minden valóságalapot nélkülözve került megfogalmazásra az, hogy a cikkben megnevezett személyeken kívül minden más induló spekulatív céllal indul görög kisebbségi önkormányzati képviselőjelöltként. A cikk megjelenése kapcsán sérelmet elszenvedett P. G.-tól, S. F.-né-től, S. F.-től, K. Cs.-tól és H. A.-tól ezúton elnézést kérünk." Kötelezte az alperest arra is, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felpereseknek személyenként 100 000 forintot, és annak 1998. október 12. napjától a kifizetésig járó évi 20%-os kamatát.

A felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából jelentős tényállás lényegi tartalma szerint az alperes kiadásában megjelenő "Ú" című újság 1998. október 1-jei száma arról tájékoztatta a közvéleményt, hogy az október 18-án sorra kerülő önkormányzati választást megelőzően a polgármester, valamint a képviselőjelöltek (ezen belül a kisebbségi önkormányzatok jelöltjei) lehetőséget kapnak arra, hogy a lap hasábjain bemutatkozzanak. Az anyagokat a jelöltek írják.

A felperesek a helyi görög kisebbségi önkormányzat képviselőjelöltjeiként indultak az 1998. évi önkormányzati választásokon. Ugyancsak a görög kisebbség képviselőjelöltjeiként induló más személyek az alperes kiadásában megjelenő "Ú" című önkormányzati lap 1998. október 22-i számában bemutatkozó cikket jelentettek meg.

Ennek befejező részében az alábbiakat közölték: "Felhívjuk a választópolgárok figyelmét, hogy minden más induló spekulatív céllal indul görög kisebbségi önkormányzati képviselőjelöltként". Az alperes egyébként az újság 17. oldalán betűrendben tüntette fel a képviselőválasztáson görög kisebbségi képviselőjelöltként induló személyek, ezen belül a felperesek nevét. A választásra 1998. október 18-án került sor, és azon a sérelmezett cikket megjelentető képviselők nyertek.

A jogerős ítélet álláspontja szerint az újságcikk sérelmezett kitétele a képviselőjelöltek egy csoportjának minden alapot nélkülöző, önkényes véleményét tartalmazza, amely alkalmas arra, hogy a felperesek emberi tisztességét megkérdőjelezze. Ezért az alperes, mint az újság kiadója a jogsértésért attól függetlenül felel, hogy önként kötelezettséget vállalt arra, hogy a feszült választási légkörben a politikai hirdetések tartalmát nem módosítja.

Az időszaki lapra ugyanis nem lehetett alkalmazni a rádiózásról és a televíziózásról szóló 1996. évi I. tv. 12. §-ának (2) bekezdésében írt rendelkezést, mely szerint az elektronikus sajtót a politikai hirdetésért felelősség nem terheli. Ezért a felpereseknek a Ptk. 76. §-ára alapított személyiségvédelmi igénye az alperessel szemben is megalapozott volt. Miután a közlés a felperesek becsületét sértette, nem tulajdonított jelentőséget annak, hogy a felperesek közszereplőnek minősülnek-e vagy sem. A felperesek kárigényével kapcsolatban köztudomású tényként elfogadta, hogy a felperesek tisztességének megkérdőjelezése lakókörnyezetükben "számonkéréssel" párosult, egyúttal a felpereseknek pszichés hátrányt is okozott, ezért az alperest nem vagyoni kártérítés megfizetésére is kötelezte.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése, elsődlegesen az elsőfokú ítélet megváltoztatása és a kereset elutasítása, másodlagosan a késedelmi kamat mértékének módosítása érdekében az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint jogszabályt sértett a jogerős ítélet akkor, amikor figyelmen kívül hagyta azt a körülményt, hogy a kifogásolt közlés a felpereseket nem magánemberként, hanem közszereplőként érintette. Közszereplőként pedig a felpereseknek fel kellett készülniük arra, hogy cselekedeteiket, magatartásukat mind a sajtó, mind a szélesebb közvélemény fokozott figyelemben részesíti, és adott esetben bírálja. A nagyobb figyelem, és bírálat fokozottan érvényesül a politikai harc egyik legélesebb küzdelmében, a választások ideje alatt. Ezért álláspontja szerint azoknak a személyeknek, akik önként vállalnak közszereplést, el kell viselniük, hogy politikai ellenfeleik a róluk alkotott negatív véleményüket kifejezésre juttatják. Az újságcikkben kifogásolt közlés a politikai véleménynyilvánítás általánosan elfogadott keretei között maradt, ezért személyiségvédelmet nem alapozott meg. Rámutatott arra is, hogy a képviselőjelöltek sajtóban való bemutatkozása politikai hirdetésnek minősül, amelyért az alperes felelősséggel nem tartozik. Ebből álláspontja szerint az következik, hogy kártérítési felelőssége sem áll fenn. Arra is hivatkozott, hogy a perben a felperesek nem bizonyították, hogy a kifogásolt közlés miatt, azzal okozati összefüggésben nem vagyoni hátrányt szenvedtek.

A felperesek felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztettek elő.

A jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben írt indokok alapján, az alábbiak szerint jogszabálysértő:

A Ptk. 75. §-ának (1) bekezdése szerint a személyhez fűződő jogokat mindenki köteles tiszteletben tartani. E jogok a törvény védelme alatt állnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!