Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2004.11.480 A származás-megjelölés használata mindenkit megillet, aki az adott földrajzi területen olyan vendéglátóipari szolgáltatást nyújt, amelynek megjelölésére a földrajzi árujelzőt használják - A földrajzi név használata azonban adott szóösszetételben, az összetéveszthetőség miatt sértheti a versenytárs törvényes érdekeit, és így ellentétes az üzleti tisztesség követelményeivel [Tpvt. 6. §; 1997. évi XI. törvény 15. § (1) bekezdés b) pont, 107. § (2), (3) bekezdés].

A felperes által üzemeltetett "Bugaci Csárda" mintegy 35 éve működik, bel- és külföldön egyaránt ismert, a Bugacra látogatók a puszta nevezetességeként keresik fel. A főutakról a csárdához vezető kb. 3 km-es bekötőutat megelőzi egy pusztai útelágazás, amely Bugac-Puszta bejáratához vezet. A puszta bejáratánál található a "Bugaci Karikás Csárda". Ez a vendéglátóhely ilyen néven 1993. évben nyílt meg, huzamos ideig az I. rendű alperes üzemeltette, 2002 márciusa óta üzemeltetője a II. rendű alperes.

A pusztai útleágazásnál az üzemeltetőváltás idején egy útjelző táblát helyeztek el a vendéglátóhelyet reklámozó logóval, amelyen a "BUGACI" és a "CSÁRDA" név azonos nyomtatott nagybetű-típussal van rajzolva, míg a "KARIKÁS" név ettől eltérő rajzolattal jelenik meg, mintegy a karikás ostort stilizálva.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperesek a Tpvt. 6. §-ba ütköző tisztességtelen piaci magatartást tanúsítottak és jogsértést követtek el a "Bugaci Karikás Csárda" elnevezés felvételével és használatával. Kérte, hogy a bíróság kötelezze az alpereseket a jogsértés abbahagyására, a "Bugaci Karikás Csárda" elnevezés használatától pedig tiltsa el őket. Előadta, hogy a tábla elhelyezése után több külföldi vendégcsoport helyettük tévedésből a II. rendű alperes szolgáltatásait vette igénybe. Hivatkozott arra is, hogy a reklámtábla kifejezetten félrevezető, a "karikás" szó nehezen olvasható betűtípussal készült, és a tábla azt a látszatot kelti, hogy a "Bugaci Csárdáról" van szó, lévén, hogy ez a felirat az igazán figyelemfelkeltő, különösen a gépkocsival, autóbusszal érkező vendégek számára. Különösen vonatkozik ez az odalátogató külföldiekre.

Az alperesek érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Arra hivatkoztak, hogy a cégnév jogsértő használatára a tisztességtelen piaci magatartás tilalmáról szóló törvény nem vonatkozik. A II. rendű alperes neve egyébként is oly mértékben különbözik a felperes nevétől, hogy az összetéveszthetőség veszélye nem reális. A "bugaci" megjelölés földrajzi név, a "csárda" köznév, amelyeket a II. rendű alperes jogszerűen használhat és attól eltiltani nem lehet. A "karikás" a cégnévben a vezérszó, amely kellően megkülönbözteti a felperes nevétől. Kiemelték, hogy a "Bugaci Karikás Csárda" 1993. április 1. óta üzemel ezen a néven, és a felperes azt ez ideig nem kifogásolta, a követelése elévült. Előadták, hogy a területen belüli elhelyezkedés, az egymástól való távolság, az épület-kialakítások és az általuk használt logók különbözőségei kizárják az összetéveszthetőséget. Hivatkoztak arra is, hogy a felperesnek módjában áll a II. rendű alperes reklámtáblája közelében elhelyezni a saját útjelzőjét, tájékoztatva a vendégeket a "Bugaci Csárdához" vezető bekötőút irányáról és távolságáról.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Ítéletének indokolásában a Tpvt. 6. §-ára utalva először azt vizsgálta, hogy a II. rendű alperes olyan cégnevet használ-e, amelyről a felperest, illetve a szolgáltatását lehet felismerni. Ezt a kérdést nemlegesen döntötte el, miután a "karikás" vezérszó betoldásával a két cégnév oly mértékben különbözik egymástól, hogy összetéveszthetőségük kizárt. A II. rendű alperes üzleti nevét, az általa használt logót, az útjelző reklámtábláját, külső megjelenését vizsgálva arra a megállapításra jutott, hogy a II. rendű alperes részéről jellegbitorlás és utánzás sem történt. E körben ki emelte, hogy a "bugaci" földrajzi név, a "csárda" köznév, amelyek a földrajzi elhelyezkedésre és a szolgáltatás megjelölésére utalnak, a "karikás" pedig a megkülönböztetést szolgáló vezérszó. A logókban a "karikás" szó eltérő betűtípussal íródott és egy karikás ostort formáz, a felperes logójában pedig az "U" betű ökörszarvszerűen rajzolt, tehát a két logó fizikai megjelenésében sem téveszthető össze.

Az ítélet ellen a felperes élt fellebbezéssel, amelyben annak megváltoztatását kérte akként, hogy a bíróság az alpereseket a "Bugaci Karikás Csárda" név használatától tiltsa el.

A fellebbezés alapos.

A keresetlevélben a felperes a bíróság döntésére irányuló határozott kérelmet terjesztett elő, amelyből megállapítható, hogy a felperes keresete valójában nem irányul - és nem is irányult - a cégnév jogsértő használata miatti igényre, a cégnévtől történő eltiltásra. A per tárgya nem a "cégnév", hanem az árujelző tisztességtelen piaci magatartással történő használatának megállapítása és az ettől történő eltiltás. Az elsőfokú bíróság ettől eltérő, a kereseten túlterjeszkedő jogi okfejtését az okozta, hogy a felperes a "cégnév" elnevezést, jogi fogalmat téves értelemben használta.

A cégnév egy szervezet (jogi személyek, jogi személy nélküli gazdasági társaságok, egyéni vállalkozások) elnevezése, amely alatt a forgalomban megjelenik, és amely alatt jogokat szerezhet és kötelezettségeket vállalhat [1997. évi CXLV. törvény (Ctv.) 1. § (1) és (2) bekezdés, az egyéni vállalkozásokról szóló 1990. évi V. törvény 2. § (1) bekezdés]. A felperes kereseti kérelme nem irányult arra, hogy a bíróság az alpereseket, mint a cégjegyzékbe bejegyzett gazdasági társaságokat az őket illető névtől tiltsa el. Nyilvánvalóvá teszi ezt az a tény, hogy eredetileg csak a "Bugac Tours Utazási és Kereskedelmi Kft." I. rendű alperessel szemben terjesztette elő a keresetét, amely alperes vonatkozásában a cégnevek azonossága vagy hasonlósága fel sem merül. A felperes keresetét arra alapította, hogy előbb az I. rendű, majd 2002 márciusától a II. rendű alperes olyan néven nyújtott, illetve nyújt szolgáltatást azonos tevékenységi körben és azonos területen, amelyről őt, illetve az ő szolgáltatását szokták felismerni. A felperes kereseti kérelme kezdettől egy bizonyos - az I., majd II. rendű alperes által üzemeltetett - vendég­látóipari egység, a "Bugaci Karikás Csárda" elnevezéstől való eltiltásra irányult. Ez az elnevezés ún. "árujelző" (márkanév), egy árunak, szolgáltatásnak - ideértve a ven­déglátóipari szolgáltatást is - megkülönböztető megjelölése. Áru (szolgáltatás) megjelölésére, megkülönböztetésére alkalmas lehet - egyebek között - szó, illetve szóösszetétel [a védjegyek és a földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény (a továbbiakban: Védjegy­törvény) 1. § (1) és (2) bekezdés]. A tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 6. § rendelkezése szerint tilos az árut, szolgáltatást a versenytárs hozzájárulása nélkül olyan jellegzetes külsővel, csomagolással, megjelöléssel - ideértve az eredetmegjelölést is - vagy elnevezéssel előállítani vagy forgalomba hozni, reklámozni, továbbá olyan nevet, megjelölést vagy árujelzőt használni, amelyről a versenytársat, illetőleg annak áruját, szolgáltatását szokták felismerni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!