A Kúria Kfv.37162/2023/2. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (IDEGENRENDÉSZETI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [2007. évi II. törvény (Harm. tv.) 17/A. § (1) bek.] Bírók: Bögös Fruzsina, Fehérné dr. Tóth Kincső, Figula Ildikó, Kovács András, Szilas Judit
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék K.704335/2022/11., *Kúria Kfv.37162/2023/2.*
***********
A KÚRIA
mint felülvizsgálati bíróság
végzése
Az ügy száma: Kfv.II.37.162/2023/2.
A tanács tagjai: Dr. Kovács András a tanács elnöke
Dr. Szilas Judit előadó bíró
Dr. Bögös Fruzsina bíró
Dr. Figula Ildikó bíró
Dr. Tóth Kincső bíró
A felperes: felperes1
cím1
A felperes jogi képviselője: Dr. Dobos István ügyvéd
cím2
Az alperes: Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság
cím3
Az alperes jogi képviselője: jogi képviselő1 kamarai jogtanácsos
A per tárgya: idegenrendészeti tárgyú közigazgatási jogvita
A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: a felperes
Az elsőfokú bíróság jogerős határozata: a Fővárosi Törvényszék 13.K.704.335/2022/11. számú ítélete
Rendelkező rész
A Kúria a felperes felülvizsgálati kérelmének befogadását megtagadja.
A végzés ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.
Indokolás
A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás
[1] Az orosz állampolgárságú felperes 2022. április 30. napján lépett be Magyarország területére érvényes vízum birtokában, majd 2022. június 27. napján munkavállalási célú tartózkodási engedély iránti kérelmet terjesztett elő az elsőfokú hatóságnál. Kérelmében a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvény (a továbbiakban: Harmtv.) 17/A. § (1) bekezdés a) pontja szerinti kivételes méltánylást érdemlő körülményként arra hivatkozott, hogy a felperes foglalkoztatását munkáltatójának magyarországi tagvállalata venné át, így ezzel összefüggő okokból utazott Magyarországra. Az Oroszországba való visszautazás azonban bizonytalanná tenné helyzetét, és kétséges lenne a Magyarországra való visszautazás lehetősége is, mivel a szankciók folytán az Oroszországba utazás költségei megemelkedtek, közvetlen légi utazásra nincs lehetőség, az utazás nem biztonságos, valamint Oroszországban külföldi bankkártyákkal sem lehet fizetni. Hivatkozott arra is, hogy az idegenrendészeti eljárás alatt újabb szankciók bevezetésére is sor kerülhet, amelyek tovább korlátozhatják az utazási lehetőségeket.
[2] Az elsőfokú hatóság 2022. július 5. napján kelt, 106-1-66817/4/2022-T. számú végzésével a felperes kérelmét érdemi vizsgálat nélkül elutasította arra hivatkozással, hogy a felperes nem igazolt belföldi kérelmezést alátámasztó kivételes méltánylást érdemlő körülményt.
[3] A felperes fellebbezése nyomán eljárt alperes a 2022. szeptember 28. napján kelt, 106-T-38917/1/2022. számú végzésével az elsőfokú végzést helybenhagyta, a fellebbezést elutasította. Végzésének indokolásában kifejtette, hogy önmagában a tartózkodási feltételek teljesítése, valamint a felperes állampolgársága szerinti országba való visszatérés nehézségei és a visszatérési szándék hiánya nem alapozza meg a kivételes méltánylást érdemlő körülményt fennálltát. Utalt arra, hogy a felperesnek lehetősége van légi úton egy átszállással, illetve szárazföldön is visszautazni Oroszországba. Kifejtette továbbá, hogy a felperes nem adta okszerű indokát annak, hogy miért "C" típusú vízumot kérelmezett a külképviseleten ahelyett, hogy tartózkodási engedély és "D" típusú vízum iránti kérelmét ott nyújtotta volna be. Összességében megállapította, hogy a felperes nem igazolt olyan körülményt, amely megalapozná a belföldi kérelmezéshez szükséges kivételes méltánylást.
Az elsőfokú ítélet
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!