Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1996.9.502 A munkavállalónak a munkáltatóval azonos tevékenységi körű gazdasági társaságban fennálló tagsági viszonya a társaság tevékenységében való személyes közreműködése hiányában nem tekinthető a munkáltató gazdasági érdekeit veszélyeztető és a rendkívüli felmondást megalapozó helyzetnek [1992. évi XXII. törvény 3. § (3) bek., 108. § (2) bek.].

A felperes 1981. március 12-től állt telefonalközpont-fenntartó műszerész munkakörben az alperes, illetve jogelődje alkalmazásában.

Az alperes az 1992. december 1-jén kelt rendkívüli felmondással megszüntette a felperes munkaviszonyát. Az indokolás szerint a felperes 1991 augusztusa óta a T. Kft.-ben - amelynek alapító tagja - végez munkát, és e tevékenységét a munkáltató utasítására az 1991. december 4-én adott nyilatkozatában letagadta, továbbá a munkaviszonya mellett végzett tevékenységre vonatkozó bejelentési kötelezettségének sem tett eleget. Ezért a felperes valótlan nyilatkozata és a bejelentési kötelezettsége elmulasztása miatt gyakorolta az alperes a rendkívüli felmondás jogát.

A felperes az eredménytelen egyeztetést követően keresetet terjesztett elő a munkaügyi bírósághoz, amelyben vitatta, hogy csupán a társasági tagságával, munkavégzés hiányában megsértette volna az összeférhetetlenségi szabályokat. A rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítása alapján az elmaradt munkabére, a tizenharmadik havi bére és háromszoros végkielégítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

A munkaügyi bíróság ítéletével hatálytalanította a rendkívüli felmondást, és az alperest az elmaradt tizenharmadik havi munkabér (21 000 forint), az elmaradt munkabér (301 118 forint) és ezen összegek kamatai, valamint végkielégítés (270 774 forint) megfizetésére kötelezte. A munkaügyi bíróság az ítélet indokolásában tényként állapította meg, hogy a felperes a T. Kft. tagjaként nem végzett munkát a gazdasági társaságban, ehhez képest nem volt munkavégzésre irányuló jogviszonya. A bíróság álláspontja szerint az alperesnek a rendkívüli felmondásban hivatkozott utasítása az időközben történt törvényváltozás miatt nem tekinthető hatályosnak, ezért az utasítás megsértése nem szolgálhatott alapul a rendkívüli felmondásra.

Az alperes fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság ítéletével megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét, és elutasította a felperes keresetét. Az ítélet indokolásában kifejtette, hogy az alperes igazgatói utasításának hatályát a jogszabályváltozás nem érintette, mert az összhangban áll az 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 3. §-ának (3) bekezdésében foglaltakkal. Álláspontja szerint a felperes az utasításban foglaltakat megszegte a munkáltatóval részben azonos, illetve hasonló tevékenységet folytató kft.-ben lévő anyagi érdekeltsége fenntartásával és az erre vonatkozó bejelentési kötelezettsége elmulasztásával. Ezzel pedig az alperesnek lehetőséget adott az Mt. 96. §-a (1) bekezdésének alkalmazására.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében az Mt. 3. §-ának (3) bekezdésébe, 4. §-ába és 96. §-ának (1) bekezdésébe ütköző törvénysértés miatt támadta a jogerős ítéletet. Arra hivatkozott, hogy önmagában egy részben a munkáltatóéval azonos tevékenységi körű gazdasági társaságban lévő tagsági jogviszony, a társaság tevékenységében való személyes közreműködés hiányában, nem tekinthető az alperes gazdasági érdekei veszélyeztetésének. Ezért álláspontja szerint az alperes ügyvezető igazgatójának utasítása sem a kiadásakor hatályos Mt. 32/A. §-a alapján, sem a rendkívüli felmondás idején hatályos Mt. 3. §-ának (3) bekezdése alapján a társasági tagsági jogviszony megszüntetésére, illetve bejelentésére nem kötelezhette jogszerűen. Az alperes utasításának semmisségére is hivatkozott, továbbá az Mt. 4. §-ának (1) bekezdésébe ütközően is jogellenesnek tartotta az utasítást. Mindezekre tekintettel az utasítás megsértése nem alapozta meg az Mt. 96. §-a (1) bekezdésének alkalmazását.

A felülvizsgálati kérelem a következők szerint alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!