Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

43/2020. (VIII. 14.) HM utasítás

a miniszteri szemlékről

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján a következő utasítást adom ki:

1. § (1)[1] Az utasítás hatálya - a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat kivételével - a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2021. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Hvt.) 3. § 14. pontja szerinti honvédelmi szervezetre (a továbbiakban: honvédelmi szervezet) terjed ki.

(2) A miniszteri szemlék végrehajtására a honvédelmi szervezetek belső kontrollrendszerének kialakításáról, működtetéséről és fejlesztéséről szóló HM utasításban, és az annak felhatalmazása alapján kiadott HM Belső Kontrollrendszer Kézikönyvben foglaltakat az ezen utasításban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

2. § (1)[2] A miniszteri szemle végrehajtása során a honvédelemért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) a honvédelmi szervezetek belső kontrollrendszerének részét képező legmagasabb szintű elöljárói ellenőrzés keretében, a Honvédelmi Minisztérium (a továbbiakban: HM) önálló szervezeti egységei és a miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetek állományának bevonásával személyesen vagy a HM miniszteri kabinetfőnök (a továbbiakban: HM MINKABF) útján ellenőrzi a honvédelmi szervezetek részére az Alaptörvényben, a Hvt.-ben, az egyéb jogszabályokban és a közjogi szervezetszabályozó eszközökben meghatározott feladatok végrehajtásának helyzetét, megállapítja a honvédelmi szervezetek tevékenységének és felkészültségének színvonalát, ezen belül különösen az alaprendeltetési feladatai végrehajtására való alkalmasságát és annak szintjét.

(2) A miniszteri szemle a honvédelmi szervezetek feletti miniszteri irányítói jogkör szerves részeként

a) az irányító által kitűzött célok és az elért eredmények összevetésére,

b) a biztosított erőforrások felhasználása hatékonyságánák és szabályosságának ellenőrzésére,

c)[3] a fejlesztési tervekben - kiemelten a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programban -meghatározott feladatok végrehajtásának értékelésére,

d) a honvédelmi szervezetek működésére vonatkozó szabályozók érvényesülésének vizsgálatára,

e) az alaprendeltetés szerinti feladatok végrehajtására való készenlét, képesség felmérésére,

f) a működési folyamatok fejlesztési irányainak meghatározására

szolgál.

(3) A miniszteri szemle célja az ellenőrzendő területek meghatározása, az ellenőrzés módszere, kiterjedtsége szemlénként eltérő lehet.

3. § (1)[4] A miniszteri szemlékkel összefüggő tevékenységek irányítását a HM MINKABF látja el.

(2)[5] A miniszteri szemlék előkészítésének és végrehajtásának koordinációját a HM - a miniszter által a miniszteri szemle elrendelésekor kijelölt - önálló szervezeti egysége (a továbbiakban: miniszteri szemle koordinálására kijelölt szervezeti egység) végzi.

4. § A miniszteri szemlék tervezése az éves és havi munkatervek összeállításával és a tervezett feladatok megvalósulásának nyomon követésével összefüggő feladatokról szóló HM utasítás előírásai figyelembevételével a következők szerint történik:

a)[6] a tárgyévet követő évben miniszteri szemlével érintett honvédelmi szervezetekre, illetve szemle keretében vizsgálandó kiemelt feladatokra, témakörökre - a HM szakterületileg érintett államtitkárával egyetértésben - a HM MINKABF tesz javaslatot, amelyet tárgyév október 15-ig felterjeszt a miniszter részére jóváhagyásra,

b)[7] a miniszter által jóváhagyott miniszteri szemlék adatait a miniszteri szemle koordinálására kijelölt szervezeti egység biztosítja a munkatervező modulba,

c)[8] a miniszteri szemle koordinálására kijelölt szervezeti egység az elrendelt miniszteri szemle adatait - így különösen a miniszteri szemlére tervezett honvédségi szervezetek körét, a miniszteri szemle végrehajtásának tervezett dátumát és az ellenőrizni tervezett szakterületek, szaktevékenységek felsorolását - honvédségi szervezetek érintettsége esetén megküldi a Honvéd Vezérkar főnöke részére.

5. § (1) A miniszteri szemle előkészítéséről és végrehajtásáról miniszteri körlevél rendelkezik, amely tartalmazza különösen

a) a miniszteri szemle végrehajtásának jogszabályi felhatalmazását, általános előírásait,

b) a miniszteri szemle célját, a miniszteri szemlével érintett honvédelmi szervezetek, az ellenőrzésre kijelölt területek, szakterületek felsorolását,

c) a miniszteri szemle végrehajtásának időpontját,

d) az ellenőrzendő időszakot,

e) az albizottságok felsorolását,

f) a miniszteri szemle végrehajtásának részletes feladatait, ütemtervét, az ellenőrzésre kijelölt területek, szakterületek ellenőrzési témáinak, illetve altémáinak sorrendjében,

g) az albizottságok munkájában részt vevő ellenőri állomány kijelölésének és felkészítésének elveit,

h) az ellenőrök és az ellenőrzöttek tervezett felkészülési feladatait,

i) az ellenőrzés végrehajtását érintő, esetlegesen felmerülő speciális szakterületi, szakmai felkészültségi igényt,

j) az ellenőrzésre kijelölt területek, szakterületek követelményeit, az értékelés és a minősítés elveit, a miniszteri szemle összesített minősítésének rendjét és

k) az összefoglaló jelentés elkészítésének rendjét.

(2)[9] A 4. § szerint tervezett miniszteri szemle előkészítéséről és végrehajtási rendjéről a miniszteri szemle kezdőnapját megelőző 60. napig, a miniszter által eseti jelleggel elrendelt miniszteri szemle előkészítéséről és végrehajtási rendjéről a miniszteri döntést követő 30. napig, de legalább a miniszteri szemle kezdőnapját megelőző 60. napig a miniszteri szemle koordinálására kijelölt szervezeti egység összeállítja az (1) bekezdés szerinti miniszteri körlevelet, és felterjeszti kiadmányozásra.

(3)[10] A miniszteri szemle koordinálására kijelölt szervezeti egység a miniszter nevében és megbízásából kiadmányozza a miniszteri szemlék előkészítéséről és végrehajtásáról szóló miniszteri körlevelet, valamint a miniszteri szemlék bizottsági és albizottsági tagjainak megbízóleveleit.

(4)[11] A miniszteri körlevelet a miniszteri szemle koordinálására kijelölt szervezeti egység megküldi a miniszteri szemlében érintett honvédelmi szervezetek részére, a miniszteri szemlében érintett honvédelmi szervezetek közvetlen szolgálati elöljárójának egyidejű tájékoztatása mellett.

6. § (1)[12] A miniszteri szemlét a miniszter vagy a HM MINKABF által vezetett és a HM MINKABF által - a HM szakterületileg érintett államtitkárával egyetértésben - kijelölt bizottság a szakterületenként létrehozott albizottságok útján hajtja végre.

(1a)[13] A honvédségi szervezetnél végrehajtandó miniszteri szemle bizottság vezetőjének helyettese a bizottság vezetője által kijelölt, a HM állományába tartozó, legalább osztályvezetői beosztást betöltő honvéd.

(2)[14] A miniszteri körlevél alapján a miniszteri szemlét végrehajtó albizottságok vezetőinek személyére a miniszteri szemle koordinálására kijelölt szervezeti egység vezetője, tagjainak személyére a szemlébe bevont honvédelmi szervezetek - a HM esetében az önálló szervezeti egységek - vezetői tesznek javaslatot.

(3)[15] A (2) bekezdés szerinti javaslatok alapján a miniszteri szemle kezdőnapját megelőző 40. napig a miniszteri szemle koordinálására kijelölt szervezeti egység összeállítja a miniszteri szemlét végrehajtó bizottság és az albizottságok tagjainak névsorát, amelyet a minisztériumi felsővezetőkkel történő egyeztetést követően a HM MINKABF-hoz terjeszt fel jóváhagyásra.

(4) Az albizottságnak nem lehet tagja, az

a) aki a miniszteri szemlét megelőző 1 évben az ellenőrzött honvédelmi szervezetnél hivatásos, szerződéses vagy önkéntes tartalékos katonai szolgálatot teljesített, vagy az ellenőrzött honvédelmi szervezettel honvédelmi alkalmazotti jogviszonyban állt, vagy

b) akinek közeli hozzátartozója az ellenőrzött honvédelmi szervezetnél hivatásos, szerződéses vagy önkéntes tartalékos katonai szolgálatot teljesít, vagy az ellenőrzött honvédelmi szervezettel honvédelmi alkalmazotti jogviszonyban áll.

(5)[16] A bizottsági és albizottsági tagok kijelölése a HM MINKABF által kiadmányozott megbízólevéllel történik.

(6) A megbízólevél - e megnevezés mellett - a következőket tartalmazza:

a)[17] a bizottsági, albizottsági tag nevét, szolgálati, kormánytisztviselői vagy honvédelmi alkalmazotti igazolványának vagy - ha a felsorolt igazolvánnyal nem rendelkezik - személyazonosító igazolványának vagy más személyazonosításra alkalmas igazolványának számát;

b) az ellenőrzött honvédelmi szervezet, illetve szervezeti egység megnevezését;

c) az ellenőrzés tárgyát és célját;

d) az ellenőrzésre vonatkozó felhatalmazásra történő hivatkozást;

e) a megbízólevél hatályosságát;

f) a kiállítás keltét;

g) a kiállításra jogosult aláírását, bélyegzőlenyomatát.

7. § (1)[18] A HM MINKABF a miniszteri szemle lezárultát követő 60. napig, az albizottsági jelentések alapján összeállított összefoglaló jelentést a HM közigazgatási államtitkár (a továbbiakban: HM KÁT) útján terjeszti fel jóváhagyásra a miniszter részére.

(2) Az összefoglaló jelentésnek tartalmaznia kell az ellenőrzött, illetve az ellenőrzésben érintett más szervezet vezetőjének intézkedési kötelezettségét, a miniszteri szemle megállapításai feldolgozásának módját és beépítését a honvédelmi szervezet működésébe.

(3)[19] A jóváhagyott összefoglaló jelentés kézhezvételét követő 20. munkanapig az ellenőrzött honvédelmi szervezet vezetője összeállítja, és szolgálati úton jóváhagyásra felterjeszti a HM KÁT-on és a HM MINKABF-on keresztül a miniszter részére a számára elrendelt feladat végrehajtásának módjára vonatkozó Intézkedési tervet.

(4)[20] Az intézkedési javaslattal érintett honvédelmi szervezet vezetője az intézkedések megvalósulásának eredményeiről - az Intézkedési tervben szereplő feladatok teljes végrehajtásáig - félévente szolgálati úton jelentést terjeszt fel a miniszteri szemle koordinálására kijelölt szervezeti egységen és a HM KÁT-on keresztül a HM MINKABF részére.

(5)[21] Az Intézkedési terv megvalósulását a miniszteri szemle koordinálására kijelölt szervezeti egység a beérkezett jelentések alapján nyomon követi, arról félévente beszámol a HM MINKABF-nak. Szükség esetén javaslatot tesz az Intézkedési tervben meghatározott feladatok végrehajtásának utóellenőrzésére.

(6)[22] A HM MINKABF kezdeményezheti az Intézkedési tervben felsorolt feladatok végrehajtásának utóellenőrzését.

(7)[23] Rendszerszintű, az adott ellenőrzési fókuszon túlmutató problémák észlelése esetén, azok okainak feltárása érdekében a HM MINKABF a miniszternél további vizsgálat elrendelését kezdeményezheti a szakterületileg feladatkörrel rendelkező HM önálló szervezeti egység, illetve honvédelmi szervezet vezetője vagy a HM Belső Ellenőrzési Főosztály főosztályvezetője részére.

8. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

9. §[24]

Dr. Benkő Tibor s. k.,

honvédelmi miniszter

1. melléklet a 43/2020. (VIII. 14.) HM utasításhoz[25]

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 4. § a) pontja. Hatályos 2024.09.06.

[2] Módosította a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 4. § b) pontja. Hatályos 2024.09.06.

[3] Módosította a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 5. §-a. Hatályos 2024.09.06.

[4] Módosította a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 4. § c) pontja. Hatályos 2024.09.06.

[5] Megállapította a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 1. §-a. Hatályos 2024.09.06.

[6] Megállapította a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 2. §-a. Hatályos 2024.09.06.

[7] Módosította az 53/2021. (X. 14.) HM utasítás 4. § a) pontja. Hatályos 2021.10.15.

[8] Módosította a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 4. § d) pontja. Hatályos 2024.09.06.

[9] Módosította az 53/2021. (X. 14.) HM utasítás 4. § a) pontja. Hatályos 2021.10.15.

[10] Módosítani rendelte a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 4. § c) pontja. Hatályos 2024.09.06. A módosítás nem vezethető át, mivel a módosítandó szövegrész nem szerepel a bekezdésben.

[11] Módosította az 53/2021. (X. 14.) HM utasítás 4. § a) pontja. Hatályos 2021.10.15.

[12] Megállapította a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2024.09.06.

[13] Beiktatta a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2024.09.06.

[14] Módosította az 53/2021. (X. 14.) HM utasítás 4. § c) pontja. Hatályos 2021.10.15.

[15] Megállapította a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 3. § (3) bekezdése. Hatályos 2024.09.06.

[16] Módosította a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 4. § c) pontja. Hatályos 2024.09.06.

[17] Megállapította a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 3. § (4) bekezdése. Hatályos 2024.09.06.

[18] Módosította a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 4. § c), e) pontja. Hatályos 2024.09.06.

[19] Módosította a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 4. § f) pontja. Hatályos 2024.09.06.

[20] Módosította a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 4. § g) pontja. Hatályos 2024.09.06.

[21] Módosította a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 4. § h) pontja. Hatályos 2024.09.06.

[22] Módosította a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 4. § c) pontja. Hatályos 2024.09.06.

[23] Módosította a 31/2024. (IX. 5.) HM utasítás 4. § c) pontja. Hatályos 2024.09.06.

[24] Hatályon kívül helyezve a 2010. évi CXXX. törvény 12-12/B. §-a alapján.

[25] Hatályon kívül helyezte az 53/2021. (X. 14.) HM utasítás 5. §-a. Hatálytalan 2021.10.15.

Tartalomjegyzék