Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2009.1.3 I. Az emberölés bűntette különös kegyetlenséggel elkövetettként minősül, ha az elkövető az ölés véghezvitele során a földön fekvő sértettet perceken át fojtogatja, fejére közepes-nagy erejű ütéseket mér, majd nyakát fűrészlappal elmetszi [Btk. 13. §, 166. § (1), (2) bek. d) pont].

II. Az önhibából eredő ittas állapotban elkövető cselekményét - a felismerési képesség ittasság okozta korlátozottságának figyelmen kívül hagyásával - a cselekmény tárgyi oldalának értékelése alapján kell elbírálni [Btk. 24. §, 25. §; II. sz. BED].

Az elsőfokú bíróság a 2006. január 4. napján kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntettében és kifosztás bűntettében. Ezért őt - halmazati büntetésül - mint visszaesőt 14 évi és 6 hónapi fegyházbüntetésre és 10 évi közügyektől eltiltásra ítélte, egyben elrendelte a terhelt kényszergyógyítását; s megállapította, hogy feltételes szabadságra nem bocsátható.

Védelmi fellebbezés alapján eljárva az ítélőtábla, mint másodfokú bíróság a 2006. szeptember 21. napján meghozott végzésével az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

Az elsőfokú ítélettel megállapított - és a másodfokú bíróság által kiegészített - tényállás lényege a következő.

A terhelt nem kóros elmeállapotú és beszámítási képessége sem korlátozott; alkoholista életmódot folytat, alkoholfüggő. Korábban súlyos testi sértés bűntette miatt 8 hónapi börtönbüntetésre ítélték.

2004. február 1. napján este egy presszóban a terhelt - aki megelőzőleg több napon át nagy mennyiségű alkoholt fogyasztott - együtt italozott C. A. sértettel.

2004. február 2. napján hajnalban, 1 óra 30 perc körüli időben a sértett, aki igen súlyos fokú, és a terhelt, aki közepes fokú alkoholos befolyásoltság, szokványos részegség állapotában volt, együtt a sértett lakására indult. Útközben szóváltás alakult ki közöttük, s a terhelt a sértettet bántalmazni kezdte.

A terhelt a sértettet előbb a térdére, majd a fejével a falnak lökte, aki a földre zuhant. A terhelt ekkor az alkoholos állapota miatt védekezésre korlátozottan képes sértettet a hátára fordította, felső testére térdelt és - miközben bal kezével a sértett nyakát szorította - jobb öklével legalább 7 ízben, közepes-nagy erővel a fejét megütötte. A sértett a mintegy 5 percen át tartó fojtás során - miközben fájdalomérzete és életösztöne működött - hiába próbált levegőhöz jutni.

Ezt követően a terhelt felállt és a sértettbe - annak fejébe és testébe - többször belerúgott; majd a helyszínen talált 31 cm hosszú fém fűrészlappal megvágta a sértett áll alatti nyakrészét. Ezután a sértettet egy félreeső helyre húzta, ahol a hasára fordította és annak kabátjával leterítette.

A sértett a bántalmazás során testszerte különböző sérüléseket szenvedett, közte az orrcsont darabos törését, a nyelvcsont bal szarvának és a pajzsporc bal oldali nyúlványának törését, a VII-X. bordák sorozattörését, a homlok és mindkét halántéktájék bevérzését, a jobb oldali nyaki izomzat kiterjedt bevérzését, a felső frontfogak törését.

A sértett a bántalmazások következtében a helyszínen életét vesztette; halála a nyak tartós leszorítása folytán fellépő fulladás miatt következett be.

A terhelt a cselekményt követően lehúzott a sértett kezéről egy 20 000 forint értékű aranygyűrűt, s azzal, valamint a sértett - már korábban nála lévő - mobiltelefonjával a helyszínről eltávozott. A gyűrűt még aznap elzálogosította, a telefont pedig elajándékozta.

Az eljárt bíróság jogi értékelése szerint reálisan számítani kellett azzal, hogy a fej közepes, vagy annál nagyobb erejű, kitartó bántalmazása által, az agy sérülése folytán a sértett halálának bekövetkezte megtörténhet, mint ahogy azzal is, hogy a nyaki erek elvágása és a légcső tartós leszorítása ugyancsak halált okozhat.

A terhelt a sértett fején súlyos és nagyszámú sérülést okozott, megkísérelte a nyaki erek elvágását, ami csak azért nem sikerült, mert erre az eszköze nem volt alkalmas, a sértett nyakát mintegy 5 percen át leszorította.

Ehhez képest a terhelt nem csupán belenyugodott a sértett halálába, hanem kívánta is azt, ugyanis a sértett élete kioltására alkalmas cselekmények több módját kitartóan, az adott helyzethez képest hosszú időn át alkalmazta.

A sértett halálát a bántalmazási folyamat végét jelentő fojtás miatt beállt fulladás okozta. A sértett még élt a bántalmazás során, s akkor is, amikor a vádlott megkísérelte a nyakán az ereit elvágni.

A sértett a fojtás során különösen sokat szenvedett, 5 percen át próbált levegőhöz jutni, s e közben fájdalomérzete, életösztöne működött; ezt igazolja a sértett körül és a házfalon megmaradt nagy vérmennyiség. Mindezek alapján a terhelt az élet kioltásával járó szenvedést meghaladó, elviselhetetlen gyötrelmet okozva ölte meg a sértettet.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt védője terjesztett elő - törvényi ok megjelölése nélkül - felülvizsgálati indítványt törvénysértő minősítés miatt és enyhébb büntetés kiszabása érdekében.

Az indítvány vitatja az emberölés minősítését, és azt kifogásolja, hogy - álláspontja szerint - ugyanazon körülmények (a sérülések száma és súlya) alapján állapították meg a bíróságok, hogy a terhelt ölési szándéka egyenes volt és a különös kegyetlen elkövetésre kiterjedt.

Az indítvány szerint azonban kétséget kizáróan nem bizonyított az egyenes szándék. A sértett sérülései nagyszámúak ugyan, de a támadás a sértett arcára - eszköz nélkül - irányult, amely nem vezet szükségképpen halálhoz. Nem lehet kizárni ugyanis, hogy a halál okát képező fojtás az alkarjára támaszkodó terhelt - egyenes szándék nélküli - magatartása miatt következett be.

A fojtás önmagában általában pedig nem minősül különös kegyetlen elkövetésnek, s alapeseti minősítést is lehetővé teszi.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!