Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Szekszárdi Törvényszék Mf.20049/2012/4. számú határozata. Bírók: Csábráki Hajnalka, Hegedűsné dr. Uhrin Andrea, Imre Zita

Szekszárdi Törvényszék

10.Mf.20.049/2012/4. szám

A törvényszék a Dr. Hatvani Miklós ügyvéd (cím szám) által képviselt felperes neve (cím szám alatti lakos) felperesnek, - a Dr. Szegesdi Judit ügyvéd (címe szám) által képviselt alperes neve (alperes címe szám alatti székhelyű) alperes ellen munkáltató kárfelelőssége tárgyú munkaügyi perében a Szekszárdi Munkaügyi Bíróság 1.M.457/2011/32. számú közbenső ítélete ellen az alperes 36. sorszámú fellebbezése, és a felperes 10.Mf.20.049/2012/3. sorszámú csatlakozó fellebbezése alapján meghozta a következő

KÖZBENSŐ ÍTÉLETET:

A törvényszék a munkaügyi bíróság közbenső ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 15.000,- (azaz Tizenötezer) Ft fellebbezési részperköltséget.

A közbenső ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

INDOKOLÁS:

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2008. augusztus 13. napjától létesített munkaviszonyt az alperessel csőszerelő munkakörre, mely tartalmazta a külföldi munkavégzés lehetőségét. Az alperes egy németországi megbízóval kötött vállalkozási szerződése keretében saját munkavállalóival acélszerkezeteket gyártott a megbízó üzemében, a felperes ennek keretében végzett munkát országnév1-ban, melynek során daruval történő mozgatást is végzett. 2008. november 26-án a felperes L. K. munkatársával két acél gerenda szerelési munkáin dolgozott. Kettő darab megmunkálandó acél elem két acélból készült tartóbakon helyezkedett el úgy, hogy ívelt közepük egymás felé nézett, a bakok középső része felé. A bakok fölött lévő emelő daru segítségével a felperes az egyik gerendát a tartó bakokról leemelte, emelés közben a gerendát 90 fokkal elfordította felfelé, így a gerenda két végével a földre, "a lábára" állítva érkezett a szerelő bakok mellé. A második gerenda emelés előtt szintén a közepén került megkötésre, a felperes ugyanarról a helyről állva végezte az emelést, mint az első gerenda mozgatását. Az emelés és forgatás a bakok közepéről a bakok felperestől távolabbi szélei felé történt, eközben a tartóállvány megbillent, a megkötött gerenda a bakok felperestől távolabbi végei felé elmozdult, majd a függőleges helyzetbe történő visszatérés során a földre érkezett bakokat meglökte, azok felbillentették a már földre helyezett első gerendát, rádöntve azt a felperes jobb lábára, melynek következtében a felperes nyílt bokatörést szenvedett, országnév1-ban tizenegyszer megműtötték.

A felperes keresetében vagyoni és nem vagyoni kár megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Arra hivatkozott, hogy érdemi munkavédelmi oktatásban nem részesült, darukötözői és emelőgép kezelői vizsgával nem rendelkezett sem ő, sem a kötözést végző L. K. nevű munkatársa. Munkaköri orvosi vizsgálaton sem vett részt. Vitatta a műhelycsarnok, illetve az oda beszerelt daruk szabályos működését, valamint a felek közötti, külföldi munkavégzésre történő kirendelő okirat jogszerűségét.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Álláspontja szerint a baleset oka az acélelem felperes általi nem megfelelő megemelése.

A munkaügyi bíróság közbenső ítéletében megállapította, hogy a felperes 2008. november 26-i munkahelyi balesetéért az alperest 70 % mértékű munkáltatói kárfelelősség terheli. Rámutatott, hogy a baleset bekövetkezése idején hatályos 1992. évi XXII. tv. (Mt.) 1. § (1) bekezdése és a nemzetközi magánjogról szóló 1979. évi XIII. tvr. 51. §-a értelmében a magyar munkajogi szabályok hatálya kiterjed a perbeli esetre. Vizsgálta a munkavédelmi anyagi jog alkalmazhatóságának kérdését is, mert a felperes arra hivatkozott, hogy a darukezelőknek államilag elismert szakképesítés szükséges munkakörük ellátásához. Az 1993. évi XCIII. tv. (Mvt.) 10. §-a és az Mt. 106/A. § (5) bekezdése értelmében a munkavégzés helyén irányadó jogszabályi rendelkezés hiányában kell a munkajogi szabályokat alkalmazni a munkavédelmi feltételek tekintetében, a perben kirendelt szakértő szerint azonban országnév1-ban van irányadó szabályozás a felperes által kezelt daruk kezelésére. Ezért a munkaügyi bíróság a szakértő által hivatkozott német jogi rendelkezéseket vette figyelembe, utalva az e jogértelmezéssel összhangban álló 96/71EK. irányelv irányadó voltára is. A magyar munkajogi szabályok értelmében a munkáltató objektív felelőssége fennáll, a munkáltató kárfelelőssége alól a jogszabályi esetekben mentesülhet egészben vagy részben, de ez a német munkavédelmi szabályok szem előtt tartásával bírálandó el.

A felperes darukezelői szakképesítéssel nem rendelkezett, a német előírások szakmunkás végzettség meglétén túl összesen 1-5 nap gyakorlati és elméleti oktatást írnak elő a munkavállaló részére a darukezeléshez. A felperes munkavégzése első napjától dolgozott a daruval is. A munkaügyi bíróság úgy ítélete meg, hogy a felperesnek ez a tevékenysége nem jelenti, hogy olyan oktatásban részesült volna, mely megfelelt a német rendelkezéseknek, nem vált bizonyítottá a perben, hogy kizárólag a felperes elháríthatatlan magatartása idézte elő a balesetet. Az írásbeli szakvélemény szerint a baleset elsődleges oka az emelőgép kezelőjének figyelmetlen magatartása volt. A szakértő meghallgatásakor ez az álláspontja változott, mert az írásbeli szakvélemény készítésekor nem volt információja arról, hogy az emelőgép joystickjához tartozó kábel hossza milyen volt, illetve, hogy volt-e a felperesnek lehetősége más helyen tartózkodni. A peradatokból időmúlás miatt ez egyértelműen nem volt megállapítható, így e vonatkozásban a felperes gondatlansága nem állapítható meg. Nem ítélete gondatlannak a felperes azon magatartását sem, hogy a lebillenő terhet kézi erővel próbálta megállítani, mivel ez olyan ösztönszerű, egy pillanat alatt végbement tudatosságot nélkülöző magatartás, mely vétkességet nem alapozhat meg. A felperes enyhe mértékű vétkességét abban látta, hogy mivel több hete végezte a daruval a műveleteket, a német rendelkezéseket is figyelembe véve, rendelkezett akkora tapasztalattal, mellyel megelőzhette volna a baleset bekövetkezését, illetve a művelet végrehajtásáért, mint gépkezelőt, őt terhelte a felelősség a munkáltató által kijelölt irányító hiányában. A baleseti jegyzőkönyvben elismerte figyelmetlenségét, mulasztásának súlyát azonban csökkenti, hogy közvetlen munkatársa, a kötözést végző L. K. is észlelhette volna a baleseti veszélyhelyzet fennállását. Mindezek alapján a felperes vétkes közrehatásának mértékét 30 %-ban határozta meg, ezzel csökkentve az alperes objektív kárfelelősségét.

Az alperes fellebbezésében a közbenső ítélet megváltoztatását elsődlegesen a kereset elutasításával és a felperes perköltségben marasztalásával, másodlagosan a kárfelelősség mértékének a felperesre terhesebben 70-30 %-ban megállapításával és a felperes ehhez igazodó perköltségben marasztalásával kérte. A peradatokból kiemelte azt a szakértői nyilatkozatot, hogy a német jogszabályok értelmében 1-5 napi oktatás elegendő a darukezeléshez, a felperes 2-3 heti gyakorlati tapasztalata elegendő a daru kezeléséhez, mely alapján észlelhette volna a szükséges szabályok alkalmazhatóságát. A szakértő értékelte a felperes lakatos szakmunkás végzettségét, aki így anyag és mozgatás ismeretekkel rendelkezik, a felperes balesete egy alapvető anyagmozgatási hibával függ össze, nem megfelelő körültekintéssel végezte munkáját. A bíróság a szakértői véleményt anélkül bírálta felül, hogy annak megfelelő indokát adta volna. Ha a szakértő megfelelőnek találta a daru kábel hosszát, kérdés, miként juthatott a bíróság ezzel ellentétes következtetésre, mint ahogy abban a kérdésben is, hogy megfelelő helyen tartózkodott-e a felperes, hiszen a felperesen és egy tanún kívül senki nem állította, hogy a baleset helyszínén útban lévő dolgok lettek volna. A szakértő a felperes felelősségét állapította meg a tartózkodási hely megválasztása tekintetében, a hely meg nem felelőssége esetén a felperesnek meg kellett volna tagadnia a munkavégzést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!