A Gazdasági Versenyhivatal 91/2002/24 számú határozata fogyasztómegtévesztés tárgyában. Eljárás alá vont: Reckitt Benckiser Magyarország Kft.
Vj-91/2002/24
Vj-91/2002/24
A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Reckitt Benckiser Magyarország Kft. (Budapest) eljárás alá vont vállalkozás ellen fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolásának tilalma miatt indított eljárás során tartott nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi
határozatot
A Versenytanács megállapítja, hogy az eljárás alá vont vállalkozás Cillit Cream termékének 2002. évben folytatott televízióbeli reklámozása a fogyasztók megtévesztésére alkalmas.
E magatartás folytatását megtiltja.
Vele szemben 1.000.000.- (azaz Egymillió) Ft bírságot szab ki, melyet a határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül köteles megfizetni a Gazdasági Versenyhivatal 10032000-01037557. számú bírságbevételi számlájára.
E határozat ellen az eljárás alá vont vállalkozás a határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtható, de a Fővárosi Bírósághoz címzett, nem halasztó hatályú felülvizsgálat iránti keresettel élhet.
Indoklás
I.
A Versenytanács az ügyfél előadása, a csatolt írásbeli bizonyítékok, valamint a 2000. évi CXXXVIII. törvénnyel módosított 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 71. § (1) bekezdése nyomán készült vizsgálati jelentés alapján a következő tényállást állapította meg:
Az általános használatra szolgáló tisztítószerek hazai piacán elkülönült piaci kategóriát alkotnak a súrolószerek, azon belül is a por alakú és a folyékony termékek, amellett, hogy különböző további részpiaci kategóriákba tartoznak a speciális célokra kifejlesztett termékek (WC-tisztítók, WC-öblítők, vízkő- és rozsdaoldók, mosogatószerek, stb.). A folyékony súrolószerek piacán az Unilever Magyarország Kft. Cif Cream-je piacvezető termék, amely 2001. november-decemberében az ismert adatközlés szerint 90 %-os piaci részesedést ért el.
Az eljárás alá vont Reckitt Benckiser Magyarország Termelő és Kereskedelmi Kft. (a továbbiakban: Kft.) meghatározó tevékenysége a vegyiáru nagykereskedelem, így kifejezetten vízkő- és rozsdaoldásra szolgáló terméket is forgalmaz.
A Kft. úgy döntött, hogy 2002. áprilisában a Cillit Cream elnevezésű termékével megjelenik a folyékony súrolószer piacon is.
A szer forgalmazása során 2002. május-júniusban a versenytárs Cif termékének részesedése 20 %-kal esett vissza, miközben a Cillit Cream 21 %-os részesedést ért el. A maradék 9 %-os piaci részesedésen az ATA, az Ajax, a Frosch és egyéb kisebb márkák osztoztak. Ezen túlmenően a piaci mozgások négy hónapja alatt a piac mérete is mintegy 10 %-kal nőtt.
A Kft. a Cillit Cream forgalmazásának megkezdése előtt, 2002. február 27-e kelettel három évre szólóan megszerezte a Mertcontrol Rt. minőségtanúsító intézetnek a módosított 2/1981. (I. 23.) BkM. számú rendeleten alapuló tanúsítványát, amely megállapította, hogy a vizsgált mintával jellemzett minőségű kétféle Cillit Cream termék eleget tesz a jogszabályi előírásoknak, használati tulajdonságai megfelelőek, s így kereskedelmi forgalomba hozható.
Vizsgálata kiterjedt a Cillit Cream terméken lévő használati útmutató értékelésére is. A vizsgálati jegyzőkönyv rögzítette, hogy az útmutató szerint eljárva a háztartásban - konyhában, fürdőszobában - csaptelepek, csempe, kád felületeinek karcmentes tisztítására használható; még a makacs vízkő, rozsda szennyeződések eltávolítására is.
Ez utóbbi lerakodások eltávolítására a Cillit Cream termék azért alkalmas az erre szolgáló speciális szereknél csekélyebb mértékben, mert a vízkő és rozsda eltávolítók erős, reaktív savtartalmával szemben (szulfamid, foszfor) két könnyebb savat (citrom, hangyasavat) is adagoltak hozzá kis mértékben.
A tanúsítási értékelésen átesett és közforgalomba került termék használati útmutatója jellegzetes fürdőszobai, konyhai képpel (kád, mosdó, mosogató csaptelepekkel) illusztráltan úgy szól, hogy a Cillit Cream folyékony súrolószer egyedülálló összetevőinek köszönhetően, karcmentesen és rendkívül hatékonyan távolítja el a fürdőszobai és a konyhai felületekről a makacs szennyeződéseket, a vízkövet és a rozsdát. A tisztítandó felületre való felvitel és áttörlés után bő vízzel a felület leöblítendő. Kényes felületeken történő használat előtt (réz, műanyag, zománcozott felület) próbatisztítás végzendő egy kevésbé látható helyen. Nem használható csiszolt márványon, terméskövön.
A használati utasításból levonható, hogy nem tér ki a felhasználhatóság időbeli gyakoriságára, azaz éppúgy lehet mindennapos, mint alkalmankénti. Ennek feltétele azonban az ajánlatos próbatisztítás bizonyos kényes felületek esetén, amelyek a szer szokásos használati helyein előfordulnak, illetve a használatgyakoriságból eredő károsodás fel sem merül csiszolt márványnál, terméskőnél, mert ezek esetében a Cillit Cream károsodás nélkül nem is használható, akár végeznek próbatisztítást, akár nem.
A próbatisztítás eredményétől függően a használati útmutató szerinti napi használat sem jelenthet fokozott károsodási veszélyt a tisztított felületre, mert a termékösszetétel erre alapul nem szolgál.
A Cillit Cream piaci bevezetését intenzív televíziós reklám kísérte, amelynek költsége üzleti titok. A készült reklámfilm kétféle szövegváltozattal került adásba. Az első változatot 2002. április 1-től május 12-ig vetítették, majd ugyanezt rövidítetten május 13-tól július 28-ig. A második változatot 2002. július 29. és augusztus 18. között sugározták. A kétféle szövegváltozat mindvégig azonos képi megjelenítés kíséretében hangzott el. A filmen fürdőszobai és konyhai felületek súrolószerrel való tisztogatása látható. Az egyik szereplő sérelmezi a mindennapi súrolás ellenére a felületragyogás hiányát egy fehér színű, zöld kupakos flakon egyidejű felmutatásával. A takarítást végző személyek ezért súrolószert váltanak. Az újonnan alkalmazott a szer a Cillit Cream, amelyről a reklámban szövegesen az hangzik el az első változatban, hogy "Könnyedén leszedi a piszkot, sőt a mindennapos vízkövet, amit más szerek otthagynak. Ragyogó megoldás mindennap." A másik változatban a lényeges szövegmódosulás: "vízkőben pedig a legjobb a többi súrolószerhez képest."
II.
A Gazdasági Versenyhivatal a Tpvt. 69. § (1) bekezdésére figyelemmel, a Tpvt. 70. § (1) bekezdés szerint azért indított eljárást, mert vélelmezte, hogy a sugárzott reklám fogyasztómegtévesztésre alkalmas fő mondanivalója szerint a Cillit Cream általános súrolószer, azaz különleges elővigyázatosság nélkül használható a háztartásban szokásos felületek tisztítására, amellyel ellentétesen a használati utasítás nem rendszeres és korlátozott felületi használhatóságra utal.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!