Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

2/1981. (I. 23.) BkM rendelet

a minőségvédelem egyes kérdéseiről

A belkereskedelemről szóló 1978. évi I. törvény 40. §-ának felhatalmazása alapján - az érdekelt miniszterekkel, a Magyar Szabványügyi Hivatal elnökével, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával és az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:[1][2]

A rendelet hatálya

1. §[3] A rendelet hatálya a fogyasztási cikkeket gyártó, importáló vagy forgalmazó gazdálkodó szervezetekre [Ptk. 685. § c) pont] terjed ki (a továbbiakban: gazdálkodó szervezet).

Előzetes minőségvizsgálat

2. § (1)[4] E rendelet mellékletében meghatározott új termék csak előzetes minőségvizsgálat után hozható belföldön forgalomba.

(2)[5]

(3)[6]

(4) E jogszabály alkalmazásában új termék az a hazai gyártású vagy import áru, amely Magyarországon még nem volt forgalomban vagy - egészben, illetve részben - új anyag felhasználásával, új gyártási technológiával, műszaki, szolgáltatási jellemzőkkel, működési elvvel, a csomagolásnak a minőségét is befolyásoló változásával készült, vagy amelynek gyártója megváltozott.

(5) Ha az áru minőségét az előzetes minőségvizsgálat után megváltoztatják (pl. anyagfelhasználási, technológiai módosítás, pótanyag alkalmazása), a vizsgálatot meg kell ismételni.

3. § (1)[7] Az előzetes minőségvizsgálatot az ipari és kereskedelmi miniszter által - az érdekelt miniszterrel egyetértésben - kijelölt minőségvizsgáló intézetek (a továbbiakban: Intézet) végzik.

(2) Az Intézet elismerheti a gyártó öntanúsítását, illetve - megállapodás vagy viszonosság alapján - a külföldi szervezet minőségtanúsítását. Ebben az esetben az Intézet csak termékazonosító vizsgálatot végez.

4. § (1)[8] Az előzetes minőségvizsgálatot a gyártó, illetve az importáló vállalat köteles elvégeztetni.

(2) A vállalat az előzetes minőségvizsgálatról készült szakvélemény számát és a szakvélemény lényegét írásban köteles közölni minden olyan vevőjével, aki az árut nagy-, vagy kiskereskedelmi forgalombahozatal céljára veszi meg. A vevő kívánságára a teljes szakvéleményt rendelkezésére kell bocsátani.

(3) A forgalomba hozó a forgalmazás megkezdése előtt köteles meggyőződni arról, hogy az előzetes minőségvizsgálatot elvégezték-e.

(4) A gyártó, illetve az importáló vállalat az előzetes minőségvizsgálatról adott szakvéleményt az áru előállításának, illetve forgalmazásának ideje alatt és a forgalmazás megszűnését követő hat hónapig köteles megőrizni.

5. § (1) Az Intézet a kötelező előzetes minőségvizsgálat eredményéről soron kívül, de legkésőbb 30 nap alatt szakvéleményt ad. A vizsgálat időtartama - indokolt esetben - az Intézet vezetőjének engedélyével a 30 napot meghaladhatja.

(2) A szakvélemény a vizsgált áru legfontosabb minőségi jellemzőit tartalmazza.

(3)[9] Ha a termék rendeltetésszerű használatra alkalmatlan, vagy forgalomba hozatala a vásárlók életét, egészségét, biztonságát veszélyezteti, környezeti, illetve vagyoni kárt okozhat, vagy a fogyasztók szélesebb köre érdekének sérelmével jár, az Intézet a szakvéleményt nem adja ki, és a vizsgálat eredményéről a megbízót, valamint a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőséget egyidejűleg értesíti. A jogszabályban foglalt, illetőleg jogszabály alapján kiadott műszaki előírásban vagy forgalomba hozatallal kapcsolatos egyéb előírásban (pl. csomagolási, címkézési előírásban), illetőleg szabványban meghatározott követelményeknek megfelelő termékre a szakvéleményt ki kell adni.

(4)[10]

5/A. §[11]

Hatósági minőségellenőrzés

6. §[12]

7. § Ez a rendelet 1981. március 1. napján lép hatályba. Egyidejűleg az 5/1968. (III. 25.) BkM és az ezt módosító 8/1975. (VIII. 17.) BkM-KipM és az 5/1979. (IV. 19.) BkM-KipM együttes rendelet hatályát veszti.

Melléklet a 2/1981. (I. 23.) BkM rendelethez[13][14]

Megjegyzés:

A rendelet hatálya a közvetlen fogyasztói felhasználásra alkalmas árukra terjed ki.

Lábjegyzetek:

[1] A Magyar Szabványügyi Hivatal az 1995. évi XXVIII. törvény 36. § (2) bekezdése alapján jogutód nélkül megszűnt.

[2] A Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsának és az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsának elnevezése Általános Fogyasztási Szövetkezetek Országos Szövetségre és Ipari Szövetkezetek Országos Szövetsége elnevezésre változott.

[3] Az 1. § a 15/1995. (V.15.) IKM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

[4] A 2. § (1) bekezdése a 15/1993. (IX.27.) IKM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg. A § új (2) bekezdést iktatott a szövegbe, s egyidejűleg a korábbi (2)-(4) bekezdés számozását (3)-(5) bekezdésre változatta.

[5] A 2/1981. (I. 23.) BkM rendelet 2. § 2. bekezdését a 35/1997. (VI. 27.) IKIM rendelet 3. §-a hatályon kívül helyezte

[6] A 2. § (3) bekezdést a 15/1995. (V.15.) IKM rendelet 5. §-a hatályon kívül helyezte.

[7] A 3. § (1)-(2) bekezdése a 15/1995. (V.15.) IKM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.

[8] A 15/1995. (V.15.) IKM rendelet 5. §-a értelmében, ahol a rendelet vállalatot említ, azon a továbbiakban gazdálkodó szervezetet kell érteni.

[9] A 2/1981. (I. 23.) BkM rendelet 5. § 3. bekezdése a 35/1997. (VI. 27.) IKIM rendelet 2. § -ának megfelelően módosított szöveg

[10] A 2/1981. (I. 23.) BkM rendelet 5. § 4. bekezdését a 35/1997. (VI. 27.) IKIM rendelet 3. §-a hatályon kívül helyezte

[11] Az 5/A. §-t a 9/1988. (IX.24.) KeM rendelet 1. §-a iktatta be a rendeletbe. A §-t újonnan megállapította az 50/1995. (X.6.) IKM rendelet 1. §-a. Utóbb hatályon kívül helyezte a 1/1996. (I.9.) FM-NM-IKM együttes rendelet 40. §-ának (1) bekezdése.

[12] A 6. §-t az 50/1995. (X.6.) IKM rendelet 2. §-a hatályon kívül helyezte.

[13] A 2/1981. (I. 23.) BkM rendelet melléklete a 35/1997. (VI. 27.) IKIM rendelet mellékletének megfelelően módosított szöveg

[14] A 2/1981. (I. 23.) BkM rendelet mellékletét a 24/1998. (IV. 29.) IKIM-NM együttes rendelet 12. § 5. bekezdésének a) pontja módosítja.

Tartalomjegyzék