Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2012.11.257 I. Hivatali visszaélés bűntette miatt pótmagánvádnak nincs helye, az így benyújtott vád nem törvényes [Be. 53. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Debreceni Ítélőtábla Bf.824/2011/4., Debreceni Törvényszék B.399/2008/30., Kúria Bhar.412/2012/4. (*BH 2012.11.257*)

***********

II. Ha a vád nem törvényes, a másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet érdemi felülvizsgálatába nem bocsátkozhat [Be. 2. § (2) bek.].

A megyei bíróság a 2011. szeptember 8. napján kelt ítéletével a vádlottat, a pótmagánvádló - jogi képviselő útján benyújtott - vádindítványa alapján indult eljárásban bűnösnek mondta ki hivatali visszaélés bűntettében (Btk. 225. §), ezért a terheltet 280 napi tétel - napi tételenként 200 forint, összesen 56 000 forint - pénzbüntetésre ítélte.

A vádlott és védője által bejelentett fellebbezés folytán másodfokú bíróságként eljáró ítélőtábla a 2012. január 26. napján kelt végzésével a megyei bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, a büntetőeljárást megszüntette, és kötelezte a pótmagánvádlót a bűnügyi költség megfizetésére.

A határozat kihirdetését követően a pótmagánvádló fellebbezést jelentett be, míg a vádlott és védője a végzést tudomásul vette.

A pótmagánvádló jogi képviselője a fellebbezést írásban részletesen indokolta.

Ennek során sérelmezi, hogy az ítélőtábla határozatában arra az álláspontra jutott, amely szerint a keretszerződés nem a vádlott részére állapított meg kötelezettségeket, hanem a pótmagánvádló tekintetében teremtett rendelkezésre állási polgári jogi kötelezettséget.

Ezzel kapcsolatosan hivatkozik a rendőr tanúk vallomásaira, amelyek egyértelműen bizonyították, hogy a keretszerződéstől nem lehetett eltérni, a pótmagánvádlón kívül a balesetben sérült járműveket más nem szállíthatta el.

Ezt a szerződést szegte meg a vádlott.

A fellebbezés írásbeli indokolásában sérelmezi azt is, hogy az ítélőtábla jogi állásfoglalása szerint a Btk. 225. §-ában írt hivatali visszaélés ellen, bár közvádra üldözendő bűncselekmény, nincs helye pótmagánvádnak, mert a törvényi tényállásban nincs megfogalmazva passzív alany, bár célzat van, az azonban nem azonos az eredménnyel: vagyis a bűncselekmény védett jogi tárgya a hivatalos személy működésének törvényes rendje és az ehhez fűződő társadalmi érdek.

A fellebbezés álláspontja szerint a tényállásban írt rendőri intézkedés a pótmagánvádló érdekét közvetlenül sértette, ugyanis igazolhatóan bruttó 117 500 forint bevételtől esett el. Erre figyelemmel tévesnek ítéli meg az ítélőtábla azon megállapítását, amely szerint a pótmagánvádló vonatkozásában az elkövetési magatartással okozati összefüggésben nem mutatható ki tényleges vagyoni hátrány, amely jelen esetben a jogtalan hátránnyal esne egy tekintet alá.

A jogi képviselő a fellebbezés írásbeli indokolásában arra hivatkozik, hogy e kérdésben nincs egységes gyakorlat a büntető bíróságok között sem, hiszen egy másik ítélőtábla jogi állásfoglalása szerint "a hivatali visszaélés bűntette miatt nincs helye pótmagánvádas eljárásnak, kivéve, ha a sértettnél a jogtalan hátrány bekövetkezett".

A kifejtett indokokra figyelemmel, a pótmagánvádló jogi képviselője azt indítványozta, hogy a Kúria az ítélőtábla megtámadott végzését helyezze hatályon kívül és a megyei bíróság ítéletét hagyja helyben.

A Kúria az ügyben a Be. 391. § (2) bekezdése alapján nyilvános ülést tartott, melyen a pótmagánvádló a fellebbezést változatlan tartalommal fenntartotta, és a vádlott bűnösségének megállapítását, valamint vele szemben büntetés kiszabását, illetve új eljárás lefolytatását indítványozta.

A fellebbezés az alábbi indokok alapján nem alapos.

A Kúria a Be. 387. § (1) bekezdése alapján, illetve a (2) bekezdése szerinti terjedelemben felülbírálta a megtámadott másodfokú ítéletet és az azt megelőző első- és másodfokú eljárást.

Ennek során nem észlelt olyan - a Be. 399. § (1)-(4) bekezdése szerinti - feltétlen hatályon kívül helyezési okot képező eljárási szabálysértést, amely az ügy érdemi elbírálását kizárja. A másodfokú bíróság az eljárást a perjogi szabályokat betartva folytatta le; indokolási kötelezettségének messzemenően eleget tett, jogi álláspontjáról részletesen számot adott.

A Be. 388. § (1), illetve (2) bekezdése alapján a harmadfokú bíróság a határozatát akkor alapíthatja a másodfokú ítélet alapját képező tényállásra, ha az megalapozott, vagy az iratok alapján azzá tehető, ekként a helyes tényállás megállapítható, illetve a helytelen ténybeli következtetés kiküszöbölhető.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!