Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

ÍH 2011.143 A PÓTMAGÁNVÁD TÖRVÉNYESSÉGE

A vádlottnak a tárgyalásról való távolmaradása csak akkor engedélyezhető és a bizonyítási eljárás a távollétében csak akkor folytatható le, ha a tényállás a vádlott kihallgatása nélkül is megalapozottan megállapítható [Be. 279. § (3) bekezdése, Be. 2. § (2) bekezdés, Be. 351. § (2) bekezdés a) pont, Be. 376. § (1) bekezdés].

A megyei bíróság C. Zs. I. r., dr. H. J. II. r., M. F. III. r. és B. J. IV. r. vádlottakat a sértett hozzátartozója, N.-né K. Zs. pótmagánvádló által a társtettesként elkövetett halált okozó testi sértés bűntette miatt emelt vád alól a bűncselekmény bizonyítottságának hiánya miatt felmentette.

A megállapított tényállás szerint a vádlottak rendőrként teljesítenek szolgálatot a H. Megyei Rendőr-főkapitányságon.

2007. május 2. napján egy kábítószer-ellenes rendőrségi akcióban vettek részt, amelynek során P. A. sértett a harmadik emeleten lévő lakásából az erkélyen át menekülve leugrott, s az L. utca felé futott. Az I. r., II. r. és III. r. vádlottak üldözőbe vették, majd mintegy 400 méter megtétele után az I. r. vádlott a sértettet utolérte és a jobb vállánál fogva a földre rántotta. Az I. r. vádlott a hason fekvő sértett bal lapockájára térdelve a bal kezét megbilincselte, miközben a helyszínre érkező II. r. vádlott a sértett testének jobb oldalára nehezedve próbálta a jobb kezére tenni a bilincset. Mivel a sértett végig ellenállt, a helyszínre érkező III. r. vádlott segített a II. r. vádlottnak P. A. jobb karját hátrafeszíteni és a két kezét összebilincselni. A kényszerintézkedés alkalmazása során az I. r., II. r. és III. r. vádlottak valamelyike P. A. jobb oldali halántékára térdelt nagy erővel, vagy arra térddel ráugrott úgy, hogy a sértett feje - bal arcfelével lefelé - a puha, füves talajon volt. Ezt követően érkezett a helyszínre a IV. r. vádlott, aki a még ellenálló, de már hason fekvő sértett lábait keresztbe téve igyekezett a további ellenszegülést megakadályozni.

A sértett időközben rosszul lett, a rendőrség által értesített mentők a kórházba szállították, ahol 14 óra 46 perckor elhalálozott.

P. A. 33 éves sértett halála erőszakos úton, benyomatos koponyatörés, vizenyős agyzúzódás, a kisagy zúzódása, következményes kisagysátor alatti nyomásfokozódás, agytörzsi beékelődés és emiatt kialakult keringés- és légzésbénulás miatt következett be.

A határozat ellen a pótmagánvádló jelentett be fellebbezést a tényállás téves megállapítása és a felmentés miatt.

A másodfokú eljárásban a pótmagánvádló a képviselője útján a perorvoslatát részletesen indokolta, melyben kifejtette, hogy az ítélet álláspontja szerint megalapozatlan. További orvos-szakértői bizonyítás szükséges a tényállás teljes körű felderítése érdekében. Sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság nem adott helyt az Egészségügyi Tudományos Tanács véleményének kiegészítésével kapcsolatos bizonyítási indítványának.

A vádlottak védői a felmentés jogcíme miatt terjesztettek elő fellebbezést, a bűncselekmény hiányában történő felmentési ok megállapítása céljából. A részletes indokolás szerint elsődlegesen a vád törvényességét vitatva az ítélet hatályon kívül helyezése mellett az eljárás megszüntetésére, másodsorban a felmentési ok módosítására, a bűncselekmény hiányának megállapítására tettek indítványt. Ezen túlmenően kifogásolták a pótmagánvádló jogi álláspontját is, kifejtve, hogy a vádlottak terhére testi sértési szándék nem róható, ezért halált okozó testi sértésnek a cselekmény semmiképp sem minősülhet.

A bejelentett perorvoslatok folytán az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét és az azt megelőző eljárást a Be. 348. § (1) bekezdése alapján teljes terjedelemben felülbírálta.

A felülbírálat során megállapította, hogy a megyei bíróság abszolút eljárásjogi hibát ugyan nem vétett, de a bizonyítási eljárás során olyan lényeges, relatív eljárási szabálysértések történtek, melyek a terheltek jogait is korlátozva széles körű megalapozatlansághoz vezettek. A tényállás, részben az eljárási szabálysértésekből adódóan a Be. 351. § (2) bekezdés a), b) és d) pontjaiban írt okok miatt megalapozatlan, melynek orvoslására a másodfokú eljárásban, figyelemmel a Be. 352. § (2) bekezdés b) pontjában foglaltakra is, nincs lehetőség. Érdemi felülbírálatra ezért nem kerülhetett sor.

Az eljárási szabálysértések taglalása előtt, tekintettel a védelmi fellebbezések indokaira is, szükséges annak kiemelése, hogy az elsőfokú bíróság a pótmagánvádat törvényesen fogadta el, mert a pótmagánvádló fellépése formailag és tartalmilag is követte a büntetőeljárási törvény előírásait, következésképpen a Be. 231. § (2) bekezdés a)-d) pontjaiban megjelölt elutasítási okok nem álltak fenn. A pótmagánvádló a vádindítványt a jogi képviselője útján a törvényes határidőben nyújtotta be, és a vád a Be. 2. § (2) bekezdésében foglaltaknak, valamint a Be. 230. § (2) bekezdésének is megfelel. A vád törvényes, mert a vádemelésre jogosult, jelen esetben a pótmagánvádló a bírósághoz intézett beadványában meghatározott személyek, pontosan körülírt és a büntetőtörvénybe ütköző cselekményei miatt kezdeményezte a bírósági eljárás lefolytatását. A pótmagánvád kétségtelenült utalt az eljárást megszüntető ügyészi határozatban foglaltakra, de ez nem teszi törvénytelenné a vádat, hiszen az tartalmazza, hogy a négy vádlott által foganatosított rendőri intézkedés során szenvedett el P. A. olyan súlyos koponyasérülést, mely a halálához vezetett. E cselekményt minősítette a pótmagánvádló a Btk. 170. § (1) bekezdésébe ütköző és az (5) bekezdése szerint minősülő halált okozó testi sértés bűntettének.

A vádindítványból megállapítható, hogy a vád a négy intézkedő rendőrt teszi felelőssé a sértett haláláért. Az egyes vádlottak cselekvősége részleteinek mellőzése, a konkrét elkövetési szerepek elhatárolásának hiánya a vád törvényességét szintén nem kérdőjelezi meg, mert a pontos, a megtörtént eseményeknek megfelelő tényállás megállapítása a bizonyítási eljárást lefolytató perbíróság feladata. A vádnak csak a történeti események fő, lényeges pontjait kell tartalmaznia.

A pótmagánvád törvényessége kapcsán utal az ítélőtábla a BH 2011/246. számú jogesetben foglaltakra is. A vád tárgyává tett, a sértett életének kioltásával járó bűncselekmény esetén a hozzátartozó részéről a törvény megengedi a pótmagánvád előterjesztését. A halálos eredmény bekövetkezésére ugyan a hivatali eljárással összefüggésben került sor a pótmagánvádló álláspontja szerint, de a vád nem hivatali bűncselekmény, hanem halált okozó testi sértés, mely bűncselekménynél pótmagánvádnak van helye, mint ahogy a foglalkozás körében elkövetett halált okozó testi sértés vétségénél is.

Összegezve tehát, az elsőfokú bíróság nem tévedett, amikor a pótmagánvádat elfogadta.

Az elfogadást követően azonban a bizonyítási eljárás már nem felelt meg a törvényi előírásoknak. Az általános szabályoknak megfelelően a megyei bíróságnak kontradiktórius eljárásban a Be. 75. § (1) bekezdése szerint a tényállás valóságnak megfelelő, hiánytalan tisztázására kellett volna törekednie. A Be. 279. § (3) bekezdésének téves alkalmazása, valamint a tanúbizonyítás és a szakértői bizonyítás hiányossága folytán azonban ügyfelderítési kötelezettségének nem tett, nem tehetett eleget, mint ahogy nem volt mód arra sem, hogy az indokolási kötelezettségét megfelelően teljesítse.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!