Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2011.9.246 Hivatali visszaélés bűntette miatt pótmagánvádnak nincs helye [Be. 53. § (1) bek.].

A megyei bíróság a 2009. december 2-án meghozott végzésével a pótmagánvádló vádindítványával hivatali visszaélés bűntette (Btk. 225. §) miatt indított büntetőeljárást megszüntette.

A pótmagánvádló fellebbezése alapján eljárva az ítélőtábla, mint másodfokú bíróság a 2010. február 17-én meghozott végzésével az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

Az elsőfokú végzéssel megállapított - és a másodfokú bíróság által is irányadónak tartott - tényállás lényege a következő.

2008. szeptember 3-án a pótmagánvádlóval szemben közokirat-hamisítás bűntette miatt nyomozás indult a rendőrkapitányságon.

2009. január 16-i határozatával a városi ügyészség a nyomozást - a Be. 190. § (1) bekezdés c) pontjának II. fordulata alapján, bizonyítottság hiánya miatt - megszüntette.

A pótmagánvádló a városi ügyészség nyomozást megszüntető határozata ellen panaszt jelentett be.

2009. március 27-i határozatával a megyei főügyészség a pótmagánvádló panaszának helyt adott, a városi ügyészség határozatát megváltoztatta és a nyomozást a Be. 190. § (1) bekezdés a) pontja alapján, bűncselekmény hiányában szüntette meg. Egyben a megyei főügyészség a panaszt - tartalma folytán - hivatali visszaélés bűntette miatt tett feljelentésként továbbította a nyomozó ügyészséghez.

2009. április 14-i határozatával a nyomozó ügyészség a pótmagánvádló által - hivatali visszaélés bűntette miatt - tett feljelentést a Be. 174. § (1) bekezdés a) pontja alapján, bűncselekmény hiányában elutasította.

A pótmagánvádló a nyomozó ügyészség feljelentést elutasító határozata ellen panaszt jelentett be.

2009. április 22-i határozatával a megyei főügyészség a pótmagánvádló panaszát a Be. 199. § (1) bekezdés b) pontja alapján elutasította.

2009. június 22-én a pótmagánvádló - jogi képviselője útján - vádindítványt nyújtott be a városi ügyészség vezető ügyésze ellen.

A vádindítvány szerint a városi ügyészség vezető ügyésze megszegte hivatali kötelezettségét, mivel nem tett meg mindent, ami az adott helyzetben elvárható.

A pótmagánvádló előállításáról, a gyanúsításról, a nyomozás elrendeléséről, és minden lényeges további eljárási cselekmény lefolytatásáról döntött.

A pótmagánvádló elleni büntetőeljárást - annak folyamatos beadványai ellenére - nem szüntette meg, pedig elsősorban neki lett volna kötelessége a pótmagánvádló javára intézkedni. Négy hónap alatt az eljárás befejezéséig nem tisztázta, illetve szándékosan nem akarta tisztázni az adott ügyben a közokirat fogalmát. Ezáltal tevékenységét szabályellenesen gyakorolta, hatáskörébe tartozó kötelezettségét elmulasztotta.

Ha a vezető ügyész a hivatali kötelességét betartotta volna, akkor az eljárás félidejében meg lehetett volna szüntetni a nyomozást. Így viszont sérült az ügyészség törvényes és szabályszerű működésébe vetett közbizalom. A pótmagánvádló a rendszám lefoglalása miatt pedig hosszú ideig nem tudta használni az autót.

2010. február 11-én a Legfőbb Ügyész nem járult hozzá a hivatali visszaélés bűntette miatt a vezető ügyész elleni eljárás megindításához.

Az elsőfokú bíróság jogi értékelése szerint a vádindítvány elutasításának nincs helye, mivel a Be. 231. § (2) bekezdés szerinti egyik ok sem áll fenn. A vádindítvány benyújtására törvényi határidőben került sor, a pótmagánvádlónak van jogi képviselője, aki ügyvéd, a vádindítvány szerinti cselekmény vonatkozásában a pótmagánvádló potenciális sértettként jöhet szóba, a vádindítvány megfelel a Be. 2. § (2) bekezdésének és tartalmazza a 230. § (2) bekezdés szerint előírtakat.

Mindezek után az elsőfokú bíróság tárgyalás előkészítése keretében vizsgálta, hogy a vád tárgyává tett cselekmény bűncselekmény-e. Ehhez képest - álláspontja szerint - arról kell dönteni, hogy bizonyítás nélkül, illetve a vádindítvány állításai valóságtartalmától függetlenül a vádindítványban felrótt cselekmény alkalmas-e a hivatali visszaélés bűntettének megállapítására.

A hivatali visszaélés szándékos és célzatos bűncselekmény, a vádindítványban foglaltak viszont nem alkalmasak sem az elkövetési magatartás, sem pedig a célzat megállapítására. Ezért az elsőfokú bíróság a Be. 6. § (3) bekezdés a) pontja és 267. § (1) bekezdés a) pontja alapján, a vádindítvány alapján indult eljárást megszüntette.

Kifejtette, hogy a vádindítvány csak a törvényi tényállásra hivatkozott, azonban nem jelölte meg, hogy jelen esetben mi tekinthető jogtalan hátrány okozásának, csupán arra vonatkozó állítást tartalmaz, hogy a vezető ügyésznek belső személyes, vagy törvényellenes motivációja volt.

Az elsőfokú bíróság szerint a jogszabály téves értelmezése jogorvoslat tárgya lehet, és az akkor sem minősül kötelességszegésnek, ha utóbb törvénysértőnek bizonyul. Ehhez képest a megyei főügyészségnek az eljárás megszüntetésének jogcímét (bizonyítottság hiányából bűncselekmény hiányára) megváltoztató döntéséből sem adódik ilyen következtetés.

A másodfokú bíróság ezzel a jogi állásponttal maradéktalanul egyetértett.

Kifejtette, hogy valamely tényállásból levont eltérő jogkövetkeztetés - amint jelen ügyben is történt - nem a hivatali kötelesség megszegése.

A pótmagánvádló ellen indult nyomozást bűncselekmény hiányában megszüntető megyei főügyészségi határozat indokolása tartalmazta, hogy a városi ügyészség késve hozta meg a nyomozást megszüntető határozatát. Ez a késedelem azonban szintén nem valósítja meg a bűncselekmény szintjét elérő hivatali kötelességszegést.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint a hivatali visszaélés bűncselekményének törvényi tényállása szerinti célzat megállapításához elégtelenek a vádindítványban foglalt elvont, a valószínűség szintjét sem elérő, a vezető ügyész különböző belső motivációjára utaló feltételezések.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a pótmagánvádló 2010. július 30-án terjesztett elő felülvizsgálati indítványt hatályon kívül helyezés és új eljárásra utasítás érdekében.

Indokaként megismételte a vádindítványban rögzített álláspontját. Hivatkozott továbbá arra, hogy ügyében nem megfelelően jártak el. Az elsőfokú határozat indokolása a történtekkel ellentétes, tényként veszi, hogy az adott ügyész ellen büntetőeljárás folyik, márpedig a Legfőbb Ügyész megtagadta az ügyész mentelmi jogának felfüggesztését.

A másodfokú bíróság azonban tovább folytatta az eljárást, csak nem az eredetileg kitűzött nyilvános ülésen, hanem tanácsülésen. Ehhez képest tanácsülésre áttérése önkényes volt, sértette a nyilvános tárgyaláshoz fűződő jogot, az Alkotmány 57. § (1) bekezdését, és a Római Egyezmény 13. Cikkét.

A Legfelsőbb Bíróság az ügyben a Be. 420. §-ának (1) bekezdése alapján nyilvános ülést tartott, melyen a pótmagánvádló jogi képviselője a felülvizsgálati indítványt fenntartva, abban foglaltakkal egyező tartalommal szólalt fel, és a megtámadott határozat hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítását indítványozta. A védő pedig ezzel ellentétes tartalmú felszólalásában a jogerős határozat hatályban tartását indítványozta.

A felülvizsgálati indítvány nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!