Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Gfv.30393/2010/3. számú határozata kártérítés tárgyában. [1997. évi CXLIV. törvény (Gt.) 56. §] Bírók: Gyöngyösiné dr. Gyügyei Klára, Lőrincz Györgyné, Vezekényi Ursula

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.22811/2008/12., Fővárosi Ítélőtábla Gf.40579/2009/5., *Kúria Gfv.30393/2010/3.* (BH 2012.5.124)

***********

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA

mint felülvizsgálati bíróság

Gfv.IX.30.393/2010/3.szám

A Magyar Köztársaság nevében!

A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság dr. Bacskó János ügyvéd által képviselt felperesnek, dr. Kis-Fodor Ágnes ügyvéd által képviselt I. rendű és II. rendű alperesek ellen kártérítés iránt a Fővárosi Bíróságnál 33.P.P.III.22.811/2008. szám alatt indult és a Fővárosi Ítélőtábla 16.Gf.40.579/2009/5. számú ítéletével befejezett perében az említett számú másodfokú határozat ellen a felperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán 2011. február 8-án tartott tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a Fővárosi Ítélőtábla 16.Gf.40.579/2009/5. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alpereseknek mint együttes jogosultaknak 15 nap alatt 100.000 (Egyszázezer) forint felülvizsgálati perköltséget.

A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen további jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s :

A felperes tagja, egyúttal ügyvezetője volt a 2000. április 8-ától felszámolás alatt álló G Kft-nek. Az alperesek tagjai voltak a felszámolás folytán 2005. február 28-án jogutód nélkül megszűnt S Kft-nek, az I.r. alperes a kft-ben az ügyvezetői tisztséget is betöltötte.

A perben nem álló B Bank Rt. az 1999. június 4-én kötött bankhitel szerződéssel 50,000.000 Ft hitelt nyújtott a S Kft. részére, amelynek visszafizetéséért a G Kft. az ugyanezen a napon kötött készfizető kezesi szerződéssel 49,500.000 Ft és járulékai erejéig készfizető kezességet vállalt. Utóbb az adós tartozásának egy részét a készfizető kezes egyenlítette ki.

A G Kft. a 2003. december 10-én kelt engedményezési szerződéssel a perben nem álló H Kft-re engedményezte a S Kft-vel, illetve Sz I-vel szemben fennállónak jelölt 30,781.233 Ft "számla és kártérítés" iránti követelését.

A felperes jogelődje a H Kft. a 2004. március 22-én benyújtott keresetében a később megszűnt S Kft-t, valamint annak tagjait a jelenlegi I-II. r. alperest egyetemlegesen kérte marasztalni, ekkor még 250.000 Ft-ban és járulékaiban.

A kft. a már peresített követelését a 2004. november 12-én kelt engedményezési szerződéssel a felperesre engedményezte.

A S Kft. felszámolás folytán történő megszűnését követően a felperes mint a követelés új jogosultja módosított keresetében az I-II. r. alpereseket egyetemlegesen kérte kötelezni 30,781.233 Ft tőke és ennek 1999. december 30-ától járó késedelmi kamatai megfizetésére. Előadta, hogy a felperesi jogelőd a készfizető kezességet ún. "garancia díj" ellenében vállalta. A kezeselt a garancia díjat nem fizette meg, ezáltal a felperes jogelődjét a fenti összegű kár érte.

A keresetét mindkét alperessel szemben az 1997. évi CXLIV. törvény (a továbbiakban: 1997. évi Gt.) 56. §-ának (3) és (4) bekezdésére alapította. Előadta, hogy a hitel felvételéről való döntés az alperesek mint tagok hatáskörébe tartozott. Nevezettek a társaság érdekeit nyilvánvalóan sértő határozatot hoztak. Tudomásuk volt arról, hogy a cég nem fizette vissza a tartozást, ennek ellenére semmit nem tettek a visszafizetés érdekében. E rosszhiszemű magatartásuk önmagában megalapozza a fenti jogszabályhelyben írt korlátlan felelősségüket.

Másodlagosan a Ptk. 339. §-a alapján kérte az alpereseket marasztalni; harmadlagosan a Ptk. 361. §-ának (1) bekezdése szerinti jogalap nélküli gazdagodásra hivatkozott. E körben előadta, hogy az alperesek a felvett hitellel sajátjukként rendelkeztek a visszafizetési kötelezettségüknek ugyanakkor nem tettek eleget.

Az I. r. alperessel szembeni keresetében arra is hivatkozott, hogy az I.r. alperes a G Kft-vel szóban kötött, ráutaló magatartással megerősített megállapodásban a cég által vissza nem fizetett tartozásért korlátlan felelősséget vállalt.

Az elsőfokon eljárt Fővárosi Bíróság 33.P.P.III.22.811/2008/12. számú ítéletében a keresetet elutasította.

A Fővárosi Ítélőtábla a 16.Gf.40.579/2009/5. számú ítéletében a per főtárgya tekintetében az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

Megállapította, hogy a 2006. július 1-ig hatályban volt, de a jelen perben még irányadó 1997. évi Gt. 56. §-ának (3) és (4) bekezdése szerint a megszűnt társaság eredetileg korlátolt felelősségű tagjait akkor terhelte korlátlan és egyetemleges felelősség a megszűnt társaság ki nem egyenlített tartozásáért, ha a tagok a társaság hitelezői rovására olyan visszaélés-szerű magatartást tanúsítottak, amely a társaságot terhelő kötelezettség teljesítését meghiúsította. Nem alapozhatta meg ezért a tagok korlátlan felelősségét önmagában az a körülmény, hogy az alperesek a társaság kötelezettségvállalásáról, hitelfelvételéről rendelkező taggyűlési határozat meghozatalában résztvettek, és az sem, hogy utóbb a társaság a hitel visszafizetése iránti kötelezettségének nem tudott eleget tenni. A felperes végül is nem tudott megjelölni olyan magatartást, amely az alpereseknek akár a Gt. 56. §-ának (3), illetőleg (4) bekezdése szerinti korlátlan felelősségét, akár a Ptk. 339. §-a szerinti kártérítési felelősségét megalapozná.

Ugyancsak nem bizonyította a felperes az alperesek jogalap nélküli gazdagodását sem. Arra nézve, hogy az I. r. alperes mikor, milyen körülmények között vállalta a S Kft. felperes felé fennálló tartozásáért a felelősséget, a felperes előadást sem tett. Bizonyítékként evonatkozásban tanúbizonyítást ajánlott fel, a tanúk lakcímét vállalása ellenére sem jelentette be, így az elsőfokú bíróságnak nem volt módja a tanúk kihallgatására. A bizonyítatlanság következményeit ezért a felperesnek kellett viselnie.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését és a másodfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára történő utasítását kérte. A másodfokú bíróság által elkövetett jogszabálysértést a Pp. 220. §-ának (1) bekezdésében írtak megsértésében jelölte meg.

Előadta: annak ellenére, hogy az elsőfokú ítéletet a Fővárosi Bíróság hozta, az ítélet 3. sorában a Pesti Központi Kerületi Bíróság került megjelölésre és a felperes nevét tévesen jelölte meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!