Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2016.7.167 I. Az interneten közléssel megvalósult rágalmazás vagy becsületsértés esetén a bűncselekmény elkövetésének helye - amely egyben az általános illetékességi oknak felel meg - a weboldalt működtető szerver helye.

Amennyiben a weboldal külföldi székhelyű szerverről működik, a bíróság illetékességét a terhelt lakó-, illetve tartózkodási helye határozza meg [Be. 17. § (1) bek., 18. § (1) bek.; Btk. 226. § (1) bek., 227. § (1) bek.].

II. A tárgyalás megkezdését követően magánvádas ügyben sincs helye - kizárólagos illetékességi ok kivételével - illetékesség hiánya miatt az ügy áttételének [Be. 493. §, 308. § (1) bek.].

[1] A terhelt ellen a magánvádló magánindítványa alapján a G.-i Járásbíróságon becsületsértés vétsége [Btk. 227. § (1) bek. b) pont] miatt indult büntetőeljárás.

[2] A magánvádló a feljelentést a saját lakóhelyén, a G.-i Rendőrkapitányság előtt, ismeretlen tettes ellen terjesztette elő; azt a rendőrkapitányság küldte tovább a G.-i Járásbíróságnak.

[3] A G.-i Járásbíróság az ügyben nyomozást rendelt el, melynek eredményeként az elkövető a terhelt személyében került azonosításra.

[4] Ezt követően az ügyben a G.-i Járásbíróság személyes meghallgatást, majd 2015. február 5. napján nyilvános tárgyalást tartott és a bizonyítási eljárást megkezdte. Ennek során kihallgatta a terheltet és - tanúként - a magánvádlót, majd a tárgyalást - a jegyzőkönyvben fel nem tüntetett okból - elnapolta azzal, hogy új határnapot hivatalból tűz ki.

[5] Ezt követően 2015. február 23. napján azonban a tárgyaláson kívül meghozott végzésével megállapította illetékességének hiányát, és az ügyet az M.-i Járásbíróságra tette át.

[6] A G.-i Járásbíróság végzésének indokolásában rámutatott, hogy a sértett lakóhelye nem illetékességi ok. Ugyanakkor kifejtette azt is, miszerint a Be. 17. § (3) bekezdése alapján a terhelt lakóhelye is csak abban az esetben alapozná meg a bíróság illetékességét, ha a magánvádló eredetileg is ott emelt volna vádat; ez azonban jelen esetben nem így történt.

[7] Ezért ilyenkor csak az elkövetés helyére alapítható a bíróság illetékessége, ami interneten keresztül elkövetett becsületsértés és rágalmazás esetén - a járásbíróság álláspontja szerint - "valószínűsíthetően" a terhelt lakóhelye. Eszerint pedig az M.-i Járásbíróság illetékessége állapítható meg.

[8] Az M.-i Járásbíróság a 2015. május 21-én kelt végzésével ugyancsak megállapította illetékessége hiányát, és az ügyet a T.-i Járásbíróságra tette át.

[9] E végzés indokai szerint a polgárok személyi adatai­nak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény 5. § (4) bekezdése értelmében a polgár lakcímadatának részét alkotja a tartózkodási helye is. Az eljárás adatai szerint a terhelt ténylegesen is ezen a címén tartózkodik, így az elkövetés helyeként feltételezhető lakóhely a terhelt bejelentett tartózkodási helye.

[10] A T.-i Járásbíróság 2016. február 10. napján kelt végzésével megállapította az illetékességének hiányát és az iratokat az eljáró bíróság kijelölése céljából a Kúriára terjesztette fel.

[11] A Kúria megállapította, hogy az ügyben - az illetékesség kérdését illetően - érdemben a T.-i Járásbíróság álláspontja a helyes.

[12] A G.-i Járásbíróság ugyanis figyelmen kívül hagyta, hogy döntését az eljárás melyik szakaszában hozta meg, és az M.-i Járásbíróság sem volt tekintettel arra, hogy az ügyben előtte eljárt bíróság már megkezdte a tárgyalást; noha mindezek a bíróság illetékessége kapcsán korántsem közömbösek.

[13] Önmagában ugyanis mindkét bíróság helyesen utalt arra, miszerint a Be. 17. § (1) bekezdése alapján az eljárás lefolytatására az a bíróság az illetékes, amelynek területén a bűncselekményt elkövették. Az a bíróság, amelynek területén a terhelt lakik, csak akkor rendelkezne - ugyanezen törvényhely (3) bekezdése értelmében - arra illetékességgel, ha a vádemelésre jogosult - jelen esetben a magánvádló - eleve ott emelt volna vádat.

[14] Következésképp - mivel jelen esetben ez nem így történt - az ügy elbírálására a magánindítvány benyújtása után kizárólag az elkövetés helye szerinti bíróság lett volna illetékes.

[15] Ebből következően pedig jelen eljárás lefolytatására a G.-i Járásbíróságnak - az ügy érkezésekor - nem volt illetékessége. Ezért - a tárgyalás megkezdése előtt - akkor járt el volna helyesen, ha megállapítja illetékessége hiányát, és az ügyet elbírálás végett az elkövetés helye szerint illetékes bíróságra teszi át.

[16] Azonban nem ezt tette, hanem az ügy érkezése után nyomozást rendelt el, majd személyes meghallgatást és érdemi tárgyalást is tartott, és csak utóbbi elnapolása után rendelkezett az ügy áttételéről.

[17] Ekkor azonban figyelmen kívül hagyta, hogy az illetékesség hiányának jogkövetkezményeit a törvény eltérően szabályozza a tárgyalás megkezdése előtt, illetve azt követően. Bár a Be. 19. §-a szerint a bíróság az illetékességét az eljárás folyamán végig hivatalból köteles vizsgálni, a Be. 308. § (1) bekezdése értelmében azonban a tárgyalás megkezdését követően illetékességének hiánya okán csak akkor teheti át az ügyet, ha az eljárás lefolytatására a Be. 17. § (5)-(6) bekezdése alapján más bíróság lenne kizárólagosan illetékes. Ez a rendelkezés pedig a Be. 493. §-ában írtaknál fogva a magánvádas eljárásban is irányadó.

[18] Következésképp a tárgyalás megkezdése után a bíróság már illetékesség hiányában is köteles az eljárás lefolytatására.

[19] Így tehát a G.-i Járásbíróság sem tehette volna át jelen ügyet - miután sem a rágalmazás, sem a becsületsértés nem szerepel a Be. 17. § (5)-(6) bekezdésében felsorolt, más bíróság kizárólagos illetékességébe tartozó bűncselekmények között - a tárgyalás megkezdése után már semmilyen más bírósághoz.

[20] Az M.-i Járásbíróság ugyan mindenben helyesen érvelt amellett, hogy - amennyiben a terhelt lakóhelye alapozná meg a bíróság illetékességét - a tényleges tartózkodási helye lenne ilyennek tekinthető, azonban szintén nem észlelte, hogy a G.-i Járásbíróság már megkezdte a tárgyalást az ügyben, s ezzel az illetékessége rögzült.

[21] Következésképp e bíróság is akkor járt volna el helyesen, ha - az ügynek a T.-i Járásbíróságra való áttétele helyett - saját illetékessége hiányának megállapítása mellett a Kúriához terjeszti fel az iratokat az eljáró bíróság kijelölése végett.

[22] A T.-i Járásbíróság viszont helyesen ismerte fel, hogy a G.-i Járásbíróság a tárgyalás megkezdésével lényegében pótolta a hiányzó illetékességi okot, és egyúttal rögzítette az ügyben a saját illetékességét; ezért az eljárást első fokon továbbra is e bíróságnak kell lefolytatnia.

[23] A Kúria a teljesség érdekében rámutat a következőkre is:

[24] a G.-i Járásbíróság és az M.-i Járásbíróság is önmagában helyesen ismerte fel, hogy az ügyben a tárgyalás megkezdése előtt az eljárásra kizárólag az elkövetés helye szerinti bíróság lett volna illetékes. Indokolás nélkül elfogadták azonban azt, hogy az elkövetés helye az a hely, ahol az elkövető a vád tárgyává tett kijelentéseket a számítógépén leírta. Ez a hely pedig feltehetően a terhelt lakása.

[25] A Kúria e két megállapítás egyikét sem osztotta. A technika fejlődésével ma már széles körben elérhetővé váltak és elterjedtek azok a mobil technikai eszközök (például laptop, tablet, az ún. "okostelefon"), melyek az internet elérésére és az azon való kommunikációra szinte bárhonnan, egyszerűen alkalmazhatók, méretüknél fogva pedig könnyedén hordozhatók is. A mobilinternet-szolgáltatások szinte az egész országot lefedik, és számos helyen (például közintézményekben, üzletházakban, szórakozóhelyeken, de még bizonyos közlekedési eszközökön is) gyors, vezeték nélküli internetcsatlakozás (ún. wifi) is nyilvánosan, bárki részére rendelkezésre áll.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!