Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Gazdasági Versenyhivatal 90/2004/28 számú határozata fogyasztómegtévesztés tárgyában. Eljárás alá vont: Danone Tejtermék Gyártó és Forgalmazó Kft.

Vj-90/2004/28

Vj-90/2004/28

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Danone Tejtermék Gyártó és Forgalmazó Kft. (Budapest) ellen fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolása miatt indított eljárásban nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi

határozatot

A Versenytanács megállapítja, az eljárás alá vont a fogyasztók megtévesztésére alkalmas magatartást tanúsított azzal, hogy a "Danone Activia" és a "Danone Actimel" termékek egyes reklámjai gyógyhatás hamis látszatát keltették.

A Versenytanács megállapítja továbbá, az eljárás alá vont a fogyasztók megtévesztésére alkalmas magatartást tanúsított, amikor egyes reklámjaiban azt állította, hogy a "Danone Activia" gazdag fehérje-, vitamin-, kalcium- és foszforforrás.

A Versenytanács a fogyasztók megtévesztésére alkalmas magatartás további folytatását a határozat kézhezvételétől megtiltja.

A Versenytanács kötelezi az eljárás alá vontat 10.000.000 Ft (Tízmillió forint) bírság megfizetésére, amelyet a határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül a Gazdasági Versenyhivatal 10032000-01037557 számú bírságbevételi számla javára köteles megfizetni.

A Versenytanács kötelezi továbbá az eljárás alá vontat 357.140 Ft szakértői eljárással összefüggésben felmerült költség megfizetésére, amelyet a határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül a Gazdasági Versenyhivatal 10032000-01037571-00000000 eljárási díjbevételi számlájára köteles megfizetni.

A határozat felülvizsgálatát a kézhezvételtől számított 30 napon belül a Fővárosi Bíróságnak címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtható keresettel lehet kérni.

Indoklás

A Gazdasági Versenyhivatal 2004. május 28-án annak vizsgálatára indított versenyfelügyeleti eljárás, hogy a Danone Tejtermék Gyártó és Forgalmazó Kft. megsértette-e a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 8.§-ának és a gazdasági reklámtevékenységről szóló 1997. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: Grtv.) 7.§-a (3) bekezdésének rendelkezéseit a "Danone Activia" és a "Danone Actimel" elnevezésű termékeinek reklámozása során.

I.

Az eljárás alá vont

1. Az eljárás alá vont azon Danone-csoport tagja, amely a világ hetedik, Európa harmadik legnagyobb élelmiszergyártó vállalkozása. A világ 120 országában 203 termelőüzemmel rendelkező csoport világelső a friss tejtermékek forgalmazásában.

A Danone Kft. 1991-ben alakult meg Magyarországon. 1994 januárjában a Budapesti Tejipari Vállalat kelet-pesti üzemét, 1995 áprilisában a marcali Tejdesszert Kft-t vásárolta meg a Danone-csoport, s 1996 januárban a két cég egyesülésével jött létre a mai Danone Tejtermék Gyártó és Forgalmazó Kft., az eljárás alá vont.

II.

Az érintett piac

2. A tej és tejtermékek piacán több termékcsoport különböztethető meg (pl. fogyasztási tej maximum 6% zsírtartalommal, tej és tejszín 6% zsírtartalom felett, vaj és vajkészítmények, sajt- és túrófélék, tejipari melléktermékek), amelyek között a savanyított tejkészítmények (natúr és gyümölcsjoghurtok, tejföl, kefir, egyéb savanyított termékek) magyarországi értékesítése évről évre emelkedik, elősegítve az érintett vállalkozások aktív marketingtevékenysége által is.

A savanyított tejtermékek közös tulajdonsága, hogy megfelelően előkészített és hőkezelt, szabványban meghatározott anyagokból speciális mikrobatenyészetek hozzáadásával savanyítás és alvasztás útján készülnek. A savanyított tejtermékek minőségmegőrzési időtartamuk lejáratáig legalább az előírt mennyiségben tartalmazzák a kultúrából származó élő, aktív mikroorganizmusokat. A joghurt gyártásához jellemzően a Steptococcus thermophilus és Lactobacillus bulgaricus meghatározott arányú szimpiotikus tenyészetét használják fel.

Magyarországon az utóbbi években a savanyított tejtermékek átlagos értékesítése 140 ezer tonna volt, ebből a joghurt termékek kb. 35%-kal részesednek. A joghurtok mintegy kétharmadát a gyümölcsös joghurtok adták, a natúr termékek aránya 18%, az ivójoghurtoké 16% volt.

Hazánkban 18 vállalkozás gyárt joghurtot, s ebből az első 6 vállalkozás piaci részesedése meghaladja a 90%-ot. Az eljárás alá vont piacvezető, piaci részesedése mintegy 50%.

3. A joghurtokat több szempont szerint különböztethetők meg, például

- élőflórás savanyú tejek és tejszínek (natúr), élőflórás, ízesített savanyú tej- és tejkészítmények, nem élőflórás savanyú tejszínek, illetve nem élőflórás, ízesített savanyú tej- és tejszínkészítmények,

- probiotikum tartalmú vagy azt nem tartalmazó joghurtok.

4. termékeket 2000 májusától gyártja (a natúr "Danone Activia" terméket 2004 márciusától a Cseh Köztársaságból exportálja). A "Danone Actimel" terméket 2001 májusától forgalmazza Magyarországon.

Az eljárás tárgyát képező termékek forgalomba hozatalának OÉTI általi engedélyezése, illetve az illetékes Élelmiszer Ellenőrző Állomás általi nyilvántartásba vétel során keletkezett iratok szerint 2001. május 18-án született döntés arról, hogy a natúr és a narancsos "Actimel" forgalomba hozható. A dokumentum mellékletét képező jelöléstervezet a következőket tartalmazta:

"Természetes védelem.

Nap mint nap érnek bennünket olyan külső hatások, melyek gyengítik szervezetünket. Az Actimel a hagyományos joghurtkultúrán felül egy különleges élő kultúrát, L. Casei Danone-t tartalmaz. Rendszeres fogyasztása hatással van a bélflóránkra, így segíti szervezetünket a nemkívánatos baktériumok elleni védelem kialakításában. Actimel, segít megerősíteni szervezete természetes védekezőképességét!"

2001. augusztus 24-én az előző, 50060/348/2001. OÉTI számon vizsgált és szakvéleményezett termékek magyar nyelvű címkeszövegének módosítását kérte az eljárás alá vont. Az új magyar nyelvű címketervezeteket a pecséttel hitelesített melléklet szerint hagyta jóvá az OÉTI, az előzőekben ismertetett szövegrész változatlanul hagyásával. Egy 2002. július 18-i engedélyhez egy szintén azonos szövegű címketerv került benyújtásra.

2001. augusztus 8-án a Budapest Fővárosi Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomás az "Activia" gyártmánylapjának nyilvántartásba vételét pecsétjével és azonosítási számmal ellátott záradékkal igazolta, miután azt az eljárás alá vont a termék csomagolási egységének módosulása miatt kérte. A gyártmánylap részeként szerepelt "az élelmiszer jelölése" rész, amelyben a következő szerepelt: "Ez a Danone által kifejlesztett, egyedi joghurtkultúra természetes módon segíti emésztésünket."

5. A "Danone Activia" és "Danone Actimel" eljárás alá vont által - a reklámokban, illetve a termékek csomagolásán - is hangsúlyozott tulajdonsága, hogy probiotikumot tartalmaznak. Más vállalkozások is forgalmaznak probiotikum tartalmú tejtermékeket, így például az "Új" MiZó Rt. az "AB Kultúrás" joghurtot és a Parmalat Rt. a "KYR" joghurtitalt.

Az "Activia" és az "Actimel" piaci részesedése (a mennyiség alapján) közel 10% volt a magyarországi összes joghurtértékesítésből a 2003. évben.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!