Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bf.42/2013/10. számú határozata rablás bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 371. §, 372. §] Bírók: Fatalin Judit, Lassó Gábor, Ujvári Ákos

Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság

2.Bf.42/2013/10. szám

,

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság Budapesten, a 2013. év október hó 15. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta az alábbi

ítéletet:

A rablás bűntette miatt a vádlott ellen indult büntető ügyben a Fővárosi Törvényszék 2012. év november hó 5. napján kelt 14.B.1449/2011/26. számú ítéletét megváltoztatja.

A vádlott terhére rótt cselekményeket 20 rb. rablás bűntettének (Btk.365.§ (3) bekezdés a./ pont) minősíti, amely egy esetben folytatólagosan elkövetett, három esetben kísérlet.

A vádlott a kiszabott szabadságvesztés büntetésből legkorábban a büntetés 2/3 részének kitöltését követő napon feltételes szabadságra bocsátható.

A vádlottal szemben 815.230,- (nyolcszáztizenötezer-kettőszázharminc) Ft vagyonelkobzást is elrendel.

Kötelezi a vádlottat, hogy az ítélet jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül kártérítés jogcímén 256.770,- (kettőszázötvenhatezer-hétszázhetven) Ft-ot a magánfélnek fizessen meg.

A vádlott köteles felhívásra 1.540,- (egyezerötszáznegyven) Ft eljárási illetéket az államnak megfizetni.

A vádlott személyi azonosító igazolványának száma megjelölve, állandó lakóhelye megszűnt.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

A vádlott által az elsőfokú bíróság ítéletének kihirdetésétől a mai napig előzetes letartóztatásban töltött időt a kiszabott szabadságvesztésbe beszámítja.

A másodfokú eljárás során felmerült 10.320,- (tízezer-háromszázhúsz) Ft bűnügyi költséget az állam viseli.

Az ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

A Fővárosi Törvényszék 2012. november hó 25. napján kelt 14.B.1449/2011/26. számú ítéletével a vádlott bűnösségét 17 rb. üzletszerűen elkövetett rablás bűntettében (Btk.321.§ (1) (4) bekezdés a./ pont) - amely négy esetben folytatólagosan elkövetettként, 3 esetben kísérletként minősül - állapította meg, ezért a vádlottat halmazati büntetésül 9 év fegyházbüntetésre és 5 év közügyektől eltiltásra ítélte.

Rendelkezett a vádlott által előzetes fogvatartásban töltött idő kiszabott szabadságvesztésbe történő beszámításáról, az eljárás során lefoglalt bűnjelekről. A magánfél által bejelentett polgári jogi igényt a törvény egyéb útjára utasította, továbbá kötelezte a vádlottat a bűnügyi költség viselésére.

Az elsőfokú bíróság ítéletét az ügyész tudomásul vette, míg a vádlott és védője enyhítés érdekében jelentett be fellebbezést. A vádlott perorvoslati nyilatkozatát később írásban indokolta, ennek lényege szerint a büntetés enyhítésére tett indítványt, továbbá kérte, hogy a másodfokú bíróság a vele szemben kiszabott szabadságvesztés börtön fokozatban történő végrehajtását rendelje el.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség BF.67/2013/1. számú átiratában a védelmi fellebbezéseket alaptalannak tartotta.

Álláspontja szerint a Fővárosi Törvényszék az eljárási szabályokat megtartotta, az ügyfelderítési kötelezettségének eleget téve a tényállás megállapításához szükséges bizonyítékokat feltárta, azokat a logika szabályai szerint értékelte. A vádlott beismerő vallomását a tanúvallomások és az egyéb okirati bizonyítékok is alátámasztják. A főügyészi álláspont szerint a mérlegeléssel megállapított tényállás megalapozott, abból a bíróság okszerűen vont le következtetést a vádlott bűnösségére. Az elsőfokú bíróság az indokolási kötelezettségének is eleget tett.

A cselekmény minősítése törvényes, a büntetést befolyásoló alanyi és tárgyi tényezőket a törvényszék helyesen vette számba és azokat a súlyuknak megfelelően értékelte. A kiszabott büntetést törvényesnek találta az ügyészség, annak enyhítésére nem látott indokot.

Mindezekre figyelemmel a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség az elsőfokú ítélet helybenhagyására tett indítványt.

A védő a nyilvános ülésen előadta, hogy osztja az ügyészi átiratban foglaltakat. Nyilatkozata szerint az elsőfokú bíróság korrekt, tényfeltáró ítéletet hozott a vádlott beismerő előadása alapján, hozzátette enyhítésért történt a fellebbezés, ami a vádlott beadványában megtalálható és a végrehajtási fokozatra, valamint a 9 év fegyházbüntetésre vonatkozik. A védői álláspont szerint az egészségügyi dolgozóként tevékenykedő vádlott az embereket segítve élte az életét, személyisége nem olyan, ami arra mutatna, hogy a büntetésének letöltése után újra bűncselekményeket követne el. A terhére rótt bűncselekményeket hirtelen elhatározásból követte el. Kérte, hogy az ítélőtábla a vádlotti indítványnak adjon helyt és enyhítse a büntetést.

A vádlott az utolsó szó jogán úgy nyilatkozott, hogy fenntartja, amit a fellebbezésében leírt.

A védelmi fellebbezések az alábbiak szerint nem alaposak.

A Fővárosi Ítélőtábla a védelmi perorvoslatok folytán bírálta felül a Fővárosi Törvényszék ítéletét és az azt megelőző elsőfokú bírósági eljárást. Ennek során megállapította, hogy a törvényszék a perrendi szabályok megtartásával folytatta le a bizonyítási eljárást. Perrendszerűen járt el akkor is, amikor a Be.296.§ (1) bekezdés a./ pontja alapján a tárgyaláson ki nem hallgatható egyes tanúk nyomozati vallomását felolvasás útján tette a bizonyítás anyagává.

A Fővárosi Törvényszék ügyfelderítési kötelezettségét maradéktalanul teljesítette. A beszerzett bizonyítékokat logikusan értékelte, mérlegelte. Helyesen alapította az ítéleti tényállást a vádlott valamennyi eljárási szakban tett beismerő vallomására és annak hitelt érdemlőségét erősítő egyéb bizonyítékokra.

A Be.118.§ (2) bekezdésére figyelemmel törvényesen járt el, amikor a vádlott beismerése ellenére gondoskodott az egyéb bizonyítékok beszerzéséről és értékeléséről. A vádlott a 17. tényállási pontban írt cselekmény elkövetéséről a nyomozás során úgy nyilatkozott, hogy erre az esetre nem emlékszik. Az elsőfokú bíróság előtt a felismerő tanúk nyilatkozataira figyelemmel már e cselekmény tekintetében is teljes körű beismerő vallomást tette. Megállapítható, hogy a vádlott a fenti egyetlen érdemi védekezését is visszavonta; teljes, tényfeltáró beismerő vallomást tett az ügyben.

A Fővárosi Ítélőtábla álláspontja szerint az elsőfokú bíróság által helyes mérlegeléssel megállapított tényállás túlnyomó részt megalapozott, az az alábbi helyesbítéssel és kiegészítéssel irányadó volt a felülbírálat során.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást a Be.352.§ (1) bekezdés a./ pontja alapján az alábbiakkal helyesbíti, illetve egészíti ki.

- az elsőfokú ítélet 11. oldal (2) bekezdése után a történeti tényállás kiegészítendő azzal, hogy a vádlott az általa megvalósított rablási cselekmények során összesen 1.072.000.- forintot szerzett meg

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!