A Szolnoki Törvényszék P.20812/2007/70. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (EGYENLŐ BÁNÁSMÓD ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1949. évi XX. törvény (Alkotmány) 44/A. § (1) bek., (1) bek., 70/A. §, 1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 130. §, 229. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 4. §, 75. §, 76. §, 112. §, 200. §, 207. §, 215. §, 237. §, 334. §, 1990. évi LXV. törvény (Ötv.) 8. §, 16. §, 80. §, 89. §, 2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 1. §] Bíró: Gyöngyné dr. Kovács Gabriella
Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bíróság
16.P.20.812/2007/70. szám
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bíróság, dr. Farkas Lilla ügyvéd (felperesi ügyvéd címe) által képviselt I.rendű felperes neve (I. rendű felperes címe) I. rendű, II. rendű felperes neve (II.rendű felperes címe) II. rendű felpereseknek - dr. Makai Gabriella ügyvéd (alperesi ügyvéd címe) által képviselt I. rendű alperes neve (I.rendű alperes címe) I. rendű, II.rendű alperes neve (II.rendű alperes címe) II. rendű alperesek ellen - egyenlő bánásmód követelménye megsértésének megállapítása iránt indított perében meghozta az alábbi
í t é l e t e t:
A bíróság az I. és II. rendű felperesek keresetét elutasítja.
A bíróság egyetemlegesen kötelezi I. és II. rendű felpereseket, hogy fizessenek meg az I. rendű alperesnek 15 napon belül 250.000.- (Kettőszázötvenezer) Ft perköltséget a fenti időben és módon II. rendű alperesnek szintén 250.000.- (Kettőszázötvenezer) Ft perköltséget.
A feljegyzett kereseti illetéket az Állam viseli.
Ezen ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezéssel lehet élni, amelyet írásban, három példányban, jelen bíróságnál kell benyújtani, de a Debreceni Ítélőtáblához címezve.
A bíróság tájékoztatja a feleket, hogy az ítélőtábla előtti eljárásban a jogi képviselet kötelező. A jogi képviselő nélkül eljáró fél perbeli cselekménye hatálytalan, kivéve, ha a fél pártfogó ügyvéd engedélyezése iránti kérelmet terjesztett elő, vagy a bíróság egyéb okból köteles elutasítani a kérelmet, vagy ha a törvény az adott perbeli cselekményre nézve a meghatalmazott útján történő eljárást kizárja.
Pártfogó ügyvéd kirendelése iránti kérelmet a fél lakóhelye, tartózkodási helye vagy munkahelye szerinti illetékes Megyei Igazságügyi Hivatalnál lehet előterjeszteni.
A bíróság tájékoztatja, ha a fellebbezés csak kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, továbbá a fellebbezés csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, a felek azonban a fentebb felsorolt esetekben tárgyalás tartását kérhetik, illetve a fellebbezési határidő lejárata előtt előterjesztett közös kérelmük alapján a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálása kérhető.
I n d o k o l á s:
A bíróság a keresetlevél, felperesek előadása, a felcsatolt Szolnoki Munkaügyi Bíróság M.746/2002. számú iratai, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bíróság P.20.839/2009. számú iratai, a 12.K.27.142/2005. számú iratai, a megyei bíróság Pk.62.831/2001. számú iratai, a felperesek beadványainak tartalma, az alperesek védekezése, a beadványok tartalma, a meghallgatott tanúk vallomása alapján az alábbi
t é n y á l l á s t
állapította meg.
'Község neve' az Észak-alföldi Régióban helyezkedik el, Jász-Nagykun-Szolnok Megye észak-nyugati részén, a jászság nevű kistérség legdélibb területein. 'Község neve' területe 9274 hektár, népsűrűsége 66,8 fő / km2. A lakosság száma 2007. évben 6.059 fő volt. Az idősek - 60 év felettiek -, és a fiatalok - 18 év alattiak - száma majdnem megegyező. 'Község neve' lélekszáma az utóbbi években számottevően nem csökkent annak ellenére, hogy az éves halálozás rendszeresen meghaladja az éves születések számát, ebből megállapítható, hogy nagyarányú a beköltözések száma a településre, amely főleg az alacsony ingatlanáraknak köszönhető.
A 2001. évi népszámláláskor a lakosság közül 10,6 % vallotta magát cigány etnikumúnak (655 fő), amely magas aránynak számít a környező települések között. 'Kutató neve' kutatásai óta elfogadott terminológia a szakirodalomban a "külvilág által cigánynak tartott népesség fogalma", amely 'község neve' a 'önkormányzat neve' egybehangzó becslések alapján - életmód, életvitel, szokások figyelembe vételével - 1850 fő, a lakosság közel egyharmada (2007-es adatok).
'Község neve' földrajzi fekvéséből adódóan mezőgazdasági jellegű település, az ipari tevékenység csak az utóbbi években indult fejlődésnek a megtelepült kisebb vállalkozásoknak köszönhetően. A település szilárd burkolatú úthálózat kiépítettsége 49 %-os, villany, víz, gáz, telefonhálózat kiépítettség szintén közel 100 %-os, ez azonban nem jut el minden háztartásba. Megoldódott továbbá a szervezett kommunális szemétszállítás is. 'Község neve' intézményhálózata jól kiépített.
Az I. rendű alperes törvényes képviselője 2000. november 21. napján javaslatot tett a Képviselő-testület felé "Alapítványi magániskola működtetésére 'község neve" címmel. Ezen értekezésében a polgármester lefektette azon meglátását, mely szerint 'község neve' jövője szempontjából létfontosságú kérdés az iskoláztatás, ezért álláspontja az volt, hogy az általa felvázolt problémák orvoslására az alapítványi magániskola forma létrehozása és működtetése az a mód, amely a megoldást jelentheti. A levele végén kifejtette az alábbiakat: "Mindezek ellenére a konkrét javaslatom egy olyan szándéknyilatkozat megtétele, melyben 'község neve' Önkormányzata kifejezi azt a törekvését, hogy a település 'tér neve' iskolakomplexumát, és annak felszerelését a rendelkezésre bocsátaná egy vezető köré szerveződött pedagógus csoportnak, alapítványnak, vagy kht-nak magániskola működtetésére."
A 'község neve' Önkormányzat Képviselő-testülete 2000. november 28-án ülést tartott, amikor is 303/2000. (XI. 28.) számú Képviselő-testületi határozatot fogadtak el az alapítványi magániskola működtetéséhez szándéknyilatkozat megtételéről címmel az alábbiak szerint: "'Község neve' Önkormányzat Képviselő-testülete szándéknyilatkozatát fejezi ki a jövőben létrejövő alapítványi magániskola működtetéséhez, a tárgyi feltételek - iskolakomplexum egy része biztosításáról".
A fentieket az a tény motiválta, hogy 'község neve'-ből jelentős számú család iskoláztatta a gyermekét más város vagy község iskolájában.
2001. március 22-én 1055 aláírást tartalmazó támogatói nyilatkozat érkezett be az önkormányzathoz: "Jelen aláírásommal támogatom a 'község neve' Önkormányzat és polgármesterünk azon szándékát, hogy 'község neve' a jelenlegi önkormányzati iskola mellett magán vagy alapítványi iskola létesüljön. Meggyőződésünk, hogy a Képviselő-testület élén a polgármester gyermekeink és 'község neve' jövőjéért, a község fennmaradásáért végzi törvényes keretek között szakszerű munkáját".
A II. rendű alperes, 'II.rendű alperes neve ' (alapító okirat neve) alapító okirata 2001. szeptember 18. napján kelt. Az alapítvány célja: alapfokú oktatás, nevelés, napközis ellátás, nyelvoktatás, művészeti nevelés, tánc, egészséges életmódra nevelés, sport, mozgás és enyhe értelmi fogyatékos gyermekek oktatása, nevelés, vallási etikai nevelés, informatika. Az alapítvány alapítói: 'alapító neve 1', tartózkodási hely: 'cím 1', 'alapító neve 2' 'cím 2' szám alatti lakosok, valamint két gazdálkodó szervezet: 'szervezet neve 1' és 'szervezet neve 2'.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!