Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Kfv.35080/2015/4. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (TÁMOGATÁSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [Magyarország Alaptörvénye (Alaptörvény) XV. cikk (2) bek., 39/1998. (III. 4.) Korm. rendelet 4. §] Bírók: Balogh Zsolt, Kozma György, Marosi Ildikó

A határozat elvi tartalma:

Köztisztviselő lakhatási támogatásra való jogosultsága.

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Kfv.IV.35.080/2015/4.szám

A Kúria a dr. Budai Zsolt ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Szabó József jogtanácsos által képviselt Nógrád Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja alperes ellen támogatási ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Salgótarjáni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2014. szeptember 11. napján kelt 3.M.136/2014/8. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 11. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Salgótarjáni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 3.M.136/2014/8. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I n d o k o l á s

A Nógrád Megyei Kormányhivatal Salgótarjáni Járási Hivatal Járási Munkaügyi Kirendeltsége 2013. február 21. napján kelt határozatával a felperes lakhatási támogatás iránti kérelmét elutasította. A határozat indokolása szerint az irányadó jogszabályok alapján a felperes közszolgálati tisztviselői jogviszonya szerint nem jogosult a lakhatási támogatásra.

Az ügyben irányadó, a munkába járással összefüggő terhek csökkentését célzó támogatásokról, valamint a munkaerő-toborzás támogatásáról szóló 39/1998. (III.4.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 2013. január 2. - 2013. június 5. napja között hatályban volt 4. § (1) bekezdés b) pontja alapján lakhatási támogatás annak nyújtható, aki munkaviszonyban, vagy közalkalmazotti jogviszonyban áll, márpedig a felperes közszolgálati tisztviselői jogviszonya ezek közé nem sorolható.

A felperes fellebbezése során eljárt Nógrád Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes a közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálatát kezdeményezte. Az ügyben eljárt Salgótarjáni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a felperes keresetét elutasította. A bíróság a Korm. rendelet, valamint az 1991. évi IV. törvény (a továbbiakban: Flt.) 58. § (5) bekezdés a) pontjának értelmezését követően arra a következtetésre jutott, hogy a Korm. rendelet 4. § (1) bekezdésének akkor hatályos szövegét nem lehet kiterjesztően értelmezni, az egyértelműen csak a munkaviszonyt és a közalkalmazotti jogviszonyt határozza meg a támogatási jogosultságként, a közszolgálati tisztviselői jogviszonyt nem. A bíróság az eljárás során figyelembe vette a felperes megkeresésére a Nemzetgazdasági Minisztérium Foglalkoztatás-stratégiai Főosztályának állásfoglalását, amely az elsőfokú és másodfokon eljárt hatóságok álláspontját osztotta.

A felperes kérte a bíróságot, hogy a Pp. 155/B. §-a és az Abtv. 25. §-a alapján kezdeményezze az Alkotmánybíróságnál a Korm. rendelet 4. § (1) bekezdés b) pontja 2012. október 1. és 2013. június 5. között hatályos szövege alkotmányossági vizsgálatát. A bíróság álláspontja azonban az volt, hogy az ügyben alkotmányossági probléma nem merült fel, ezért az alkotmánybírósági eljárás kezdeményezésére irányuló kérelmet is elutasította.

A felperes a jogerős ítélet felülvizsgálatát kezdeményezte. Álláspontja szerint a bíróság megsértette a Pp. 206. § (1) bekezdésében a bizonyítékok mérlegelésére vonatkozó előírást azzal, hogy túlságosan nagy mértékben vette figyelembe az ítéletben szinte szövegszerűen beidézett minisztériumi állásfoglalást. A felperes szerint lényegében maga a szakminisztérium döntötte el az ügyet. Álláspontja szerint továbbá a bíróság jogszabálysértő módon hozta meg elutasító döntését, mivel csak a jogszabályok nyelvtani értelmezését vette figyelembe, a logikai, rendszertani értelmezést nem. Hivatkozott arra, hogy az adójogi szakterület is tágan értelmezi a munkaviszony fogalmát, ahogy az Flt. 58. § (5) bekezdés a) pontjának rendelkezései is. Az Flt. szerint a munkaviszony fogalmát tágan kell értelmezni. Az Flt. és a Korm. rendelet viszonyában utalt a felperes azon alapelvre, mely szerint az alacsonyabb szintű jogszabály nem lehet ellentétes a magasabb szintűvel. A felperes álláspontja szerint mivel a Korm. rendelet az Flt. felhatalmazása alapján született, ezért a törvényt mint háttérjogszabályt - azaz a munkaviszony tág értelmezését - kell alkalmazni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!