32005R1777[1]

A Tanács 1777/2005/EK rendelete (2005. október 17.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 77/388/EGK irányelv végrehajtási intézkedéseinek megállapításáról

A TANÁCS 1777/2005/EK RENDELETE

(2005. október 17.)

a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 77/388/EGK irányelv végrehajtási intézkedéseinek megállapításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a tagállamok forgalmi adóra vonatkozó jogszabályainak összehangolásáról szóló - közös hozzáadottértékadó-rendszer: egységes adóalap-megállapítás - 1977. május 17-i 77/388/EGK hatodik tanácsi irányelvre (a továbbiakban: 77/388/EGK irányelv) (1) és különösen annak 29a. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

mivel:

(1) A 77/388/EGK irányelv a hozzáadottérték-adóval kapcsolatos szabályokat állapít meg, amelyeket bizonyos esetekben a tagállamok értelmeznek. A 77/388/EGK irányelv végrehajtására vonatkozó közös rendelkezések elfogadása biztosítja, hogy a hozzáadottérték-adó rendszerének alkalmazása jobban szolgálja a belső piac célkitűzését olyan esetekben, amikor a belső piac megfelelő működésével össze nem egyeztethető alkalmazásbeli eltérések fordulnak elő, illetve ennek a veszélye fennáll. Ezek a végrehajtási intézkedések kizárólag az e rendelet hatálybalépését követően válnak jogilag kötelezővé, és nem érintik a tagállamok által e rendelet hatálybalépését megelőzően elfogadott jogszabályok és értelmezések érvényességét.

(2) A jelenlegi hozzáadottértékadó-rendszer egységesebb alkalmazása - mint alapvető célkitűzés - érdekében szükséges a 77/388/EGK irányelv végrehajtására vonatkozó rendelkezéseket megállapítani, különös tekintettel az adóalanyokra, a termékértékesítésre és a szolgáltatásnyújtásra, illetve e két utóbbi teljesítési helyére. A Szerződés 5. cikkének harmadik bekezdésében meghatározott arányosság elvével összhangban, ez a rendelet nem lépi túl a követett célok eléréséhez szükséges mértéket. Mivel a rendelet kötelező és valamennyi tagállamban közvetlenül alkalmazandó, az egységes alkalmazást ez az eszköz biztosítja a legjobban.

(3) Ezek a végrehajtási intézkedések egyedi rendelkezéseket is tartalmaznak bizonyos alkalmazási kérdésekre vonatkozóan, amelyek célja, hogy - kizárólag ezekben az egyedi esetekben - a Közösség egészében egységes elbírálást biztosítsanak. Más esetekre ezért nem lehet azokat kiterjeszteni, és - megfogalmazásuk figyelembevételével - azokat megszorítóan kell értelmezni.

(4) A belső piac integrációjának előrehaladása fokozta a különböző tagállamokban letelepedett gazdasági szereplők közötti határokon átnyúló együttműködés szükségességét, valamint erősítette a 2137/85/EGK rendeletnek (2) megfelelően létrehozott európai gazdasági egyesülések (EGE) fejlődését. Következésképpen meg kell állapítani, hogy az EGE-k adóalanynak minősülnek, amikor ellenérték fejében értékesítenek termékeket vagy nyújtanak szolgáltatásokat.

(5) Egy opció pénzügyi eszközként történő értékesítését az opció alapjául szolgáló ügylettől különálló szolgáltatásnyújtásnak kell tekinteni.

(6) Meg kell állapítani, hogy szolgáltatásnyújtásnak kell tekinteni azt az ügyletet, amely kizárólag abból áll, hogy a vevő által rendelkezésre bocsátott gépalkatrészeket összeszerelik, továbbá meg kell határozni e szolgáltatásnyújtás teljesítési helyét.

(7) Amennyiben temetés keretében végzett különböző szolgáltatások egy és ugyanazon szolgáltatásnyújtás részét képezik, a szolgáltatásnyújtás teljesítési helyének meghatározására vonatkozó szabályt ugyancsak meg kell állapítani.

(8) Bizonyos meghatározott szolgáltatások - például labdarúgó-mérkőzések televíziós közvetítésének engedélyezése, szövegek fordítása, a hozzáadottérték-adó visszatérítésének igénylésével kapcsolatos szolgáltatások, közvetítői szolgáltatások, közlekedési eszközök bérbeadása, valamint bizonyos elektronikus szolgáltatások - határokon átnyúló, vagy harmadik országban letelepedett gazdasági szereplők részvételével járó ügyleteket jelentenek. E szolgáltatásnyújtások teljesítési helyét a nagyobb jogbiztonság érdekében egyértelműen meg kell határozni. Az elektronikus vagy egyéb szolgáltatások felsorolása nem kimerítő, és nem teljes körű.

(9) Bizonyos, jól meghatározott körülmények között a hitelkártyával vagy bankkártyával történő fizetés kezelési költségével nem lehet csökkenteni a kérdéses ügylet adóalapját.

(10) A szakképzésnek és átképzésnek magában kell foglalnia a közvetlenül egy ágazathoz vagy szakmához kapcsolódó oktatást is, valamint a szakmai célú ismeretek megszerzését vagy felfrissítését szolgáló oktatást, függetlenül a képzés időtartamától.

(11) Az úgynevezett "színplatinát" (Platinum nobles) ki kell zárni a valutára, bankjegyekre és érmékre vonatkozó adómentességek hatálya alól.

(12) A beszerző által a Közösségen kívülre fuvarozott, és - nem természetes személyek, például közjogi szervezetek és egyesülések által nem szakmai célra használt - közlekedési eszközök felszerelésére vagy üzemanyaggal való ellátására szolgáló termékeket nem indokolt az exportügyletek után járó adómentességben részesíteni.

(13) Annak érdekében, hogy biztosítani lehessen az utasok személyi poggyászában szállított termékekre alkalmazható minimális adómentes exportérték kiszámításának egységes adminisztratív gyakorlatát, össze kell hangolni az említett számításra vonatkozó rendelkezéseket.

(14) Indokolt, hogy az elektronikus importokmányokkal - amennyiben ugyanazoknak a követelményeknek megfelelnek, mint a papíralapú dokumentumok - gyakorolni lehessen az adólevonási jogot.

(15) A gazdasági szereplőkkel szembeni egyenlő bánásmód biztosítása érdekében meg kell határozni a befektetési célú aranynak a nemesfémpiacokon általánosan elfogadott súlyait, valamint az aranyérmék értékének megállapítására vonatkozó közös időpontot.

(16) A Közösség területén letelepedett vagy ott lakóhellyel rendelkező nem adóalanyok részére elektronikus szolgáltatásokat nyújtó, nem a Közösség területén letelepedett adóalanyokra alkalmazandó különös szabályozásra bizonyos feltételek vonatkoznak. Különösen egyértelművé kell tenni, hogy milyen következményekkel jár, ha ezek a feltételek már nem teljesülnek.

(17) Közösségen belüli termékbeszerzés esetén a beszerzés tagállamának adóztatási jogát nem befolyásolja, hogy a többi tagállamban a hozzáadottérték-adó szempontjából hogyan kezelik az ügyletet.

(18) Szabályokat kell megállapítani a termékértékesítés egységes kezelésének biztosítása érdekében arra az esetre, ha egy értékesítő túllépte egy másik tagállamba irányuló távértékesítésre megállapított értékhatárt,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. FEJEZET

TÁRGYI HATÁLY

1. cikk

Ez a rendelet a 77/388/EGK irányelv 4., 6., 9., 11., 13., 15., 18., 26b., 26c., 28a. és 28b. cikkének, valamint L. mellékletének végrehajtási intézkedéseit állapítja meg.

II. FEJEZET

ADÓALANYOK ÉS ADÓKÖTELES ÜGYLETEK

1. SZAKASZ

(a 77/388/EGK irányelv 4. cikke)

2. cikk

Az a 2137/85/EGK rendelettel összhangban létrehozott európai gazdasági egyesülés (EGE), amely ellenérték fejében termékeket értékesít vagy szolgáltatásokat nyújt saját tagjainak vagy harmadik feleknek, a 77/388/EGK irányelv 4. cikke (1) bekezdésének értelmében adóalanynak minősül.

2. SZAKASZ

(a 77/388/EGK irányelv 6. cikke)

3. cikk

(1) Egy opció értékesítése, amennyiben ez az értékesítés a 77/388/EGK irányelv 13. cikk B. cím d) pont 5. alpontjának hatálya alá tartozik, az említett irányelv 6. cikkének (1) bekezdése szerinti szolgáltatásnyújtásnak minősül. Az ilyen szolgáltatásnyújtás elkülönül az alapjául szolgáló ügylettől.

(2) Amennyiben egy adóalany kizárólag összeszereli a vásárló által rendelkezésére bocsátott különböző gépalkatrészeket, ez az ügylet a 77/388/EGK irányelv 6. cikkének (1) bekezdése szerinti szolgáltatásnyújtásnak minősül.

III. FEJEZET

AZ ADÓKÖTELES ÜGYLETEK TELJESÍTÉSI HELYE

1. SZAKASZ

(a 77/388/EGK irányelv 9. cikkének (1) bekezdése)

4. cikk

A 77/388/EGK irányelv 9. cikk (1) bekezdése alapján kell megállapítani a temetés megszervezésének keretében nyújtott szolgáltatások teljesítési helyét, amennyiben azok egyetlen szolgáltatás részét képezik.

2. SZAKASZ

(a 77/388/EGK irányelv 9. cikkének (2) bekezdése)

5. cikk

Az e rendelet 3. cikkének (2) bekezdésében meghatározott szolgáltatások nyújtása esetén a szolgáltatásnyújtás teljesítési helyét a 77/388/EGK irányelv 9. cikke (2) bekezdésének c) pontja vagy 28b. cikkének F. címe szerint kell megállapítani, kivéve ha az összeszerelt termékek ingatlanba épülnek be.

6. cikk

Az írásbeli szövegfordítási szolgáltatások a 77/388/EGK irányelv 9. cikk (2) bekezdés e) pontjának hatálya alá tartoznak.

7. cikk

Amennyiben egy harmadik országban letelepedett szervezet a Közösségben letelepedett adóalanyoknak labdarúgó-mérkőzés televíziós közvetítési jogát engedi át, ez az ügylet a 77/388/EGK irányelv 9. cikk (2) bekezdés e) pont első francia bekezdésének hatálya alá tartozik.

8. cikk

A 79/1072/EGK irányelv (3) szerinti adó-visszatérítés iránti kérelem ügyintézésével kapcsolatos szolgáltatásnyújtás a 77/388/EGK irányelv 9. cikk (2) bekezdés e) pont harmadik francia bekezdésének hatálya alá tartozik.

9. cikk

A 77/388/EGK irányelv 9. cikk (2) bekezdés e) pontjának hetedik francia bekezdésében meghatározott közvetítői szolgáltatások nyújtása magában foglalja mind a szolgáltatás igénybevevőjének nevében és javára eljáró közvetítők által nyújtott szolgáltatásokat, mind a szolgáltatás nyújtójának nevében és javára eljáró közvetítők által nyújtott szolgáltatásokat.

10. cikk

A vontatókat, nyergesvontatókat és vasúti kocsikat a 77/388/EGK irányelv 9. cikk (2) bekezdés e) pont nyolcadik francia bekezdésének alkalmazásában közlekedési eszközöknek kell tekinteni.

11. cikk

(1) A 77/388/EGK irányelv 9. cikk (2) bekezdés e) pont tizenkettedik francia bekezdésében és L. mellékletében meghatározott, elektronikus úton nyújtott szolgáltatások magukban foglalják az interneten vagy más elektronikus hálózaton keresztül nyújtott szolgáltatásokat, amelyek jellegüknél fogva jelentős mértékben automatizáltak, minimális emberi közreműködést igényelnek, és amelyek nyújtására információs technológia hiányában nincs lehetőség.

(2) Az (1) bekezdés hatálya alá tartoznak különösen a következő szolgáltatások, amennyiben interneten vagy más elektronikus hálózaton keresztül nyújtják őket:

a) digitális termékek - különösen a szoftverek, módosításaik és frissítéseik - értékesítése általában;

b) vállalkozások vagy magánszemélyek elektronikus hálózaton való jelenlétének biztosításából vagy támogatásából álló szolgáltatások, például webhely vagy weboldal;

c) a szolgáltatás igénybevevője által bevitt adatokra adott válaszként a számítógép által, interneten vagy más elektronikus hálózaton keresztül automatikusan előállított szolgáltatások;

d) online piacként működő weboldalon termék vagy szolgáltatás ellenérték fejében történő értékesítésének engedélyezése, amikor a lehetséges megrendelők automatizált eljárással jelentetik meg ajánlatukat, és a számítógép által automatikusan előállított elektronikus üzenetben kapnak értesítést az értékesítés megtörténtéről;

e) internetes szolgáltatói csomagok, amelyekben a távközlési vonatkozás kiegészítő és másodlagos (azaz a csomagok többet biztosítanak az egyszerű internet-hozzáférésnél, és más elemeket is tartalmaznak, például a hírekhez, időjárás-jelentéshez, idegenforgalmi tájékoztatáshoz való hozzáférését nyújtó oldalakat; játékokat; weboldaltárhely szolgáltatást; csevegőoldalakat; stb.);

f) az I. mellékletben felsorolt szolgáltatások.

12. cikk

A következők nem tartoznak a 77/388/EGK irányelv 9. cikk (2) bekezdés e) pont tizenkettedik francia bekezdésének hatálya alá:

1. a 77/388/EGK irányelv 9. cikk (2) bekezdés e) pont tizenegyedik francia bekezdése szerinti rádióműsor- és televízióműsor-terjesztési szolgáltatások;

2. a 77/388/EGK irányelv 9. cikk (2) bekezdés e) pont tizedik francia bekezdése szerinti távközlési szolgáltatások;

3. a következő termékértékesítések és szolgáltatásnyújtások:

a) termékértékesítések, amennyiben csak a megrendelés és a megrendelés feldolgozása történik elektronikus úton;

b) CD-ROM, floppy és hasonló adathordozók értékesítése;

c) nyomtatott anyagok, könyvek, hírlevelek, újságok vagy folyóiratok értékesítése;

d) CD, audiokazetta értékesítése;

e) videókazetta, DVD értékesítése;

f) CD-ROM-on levő játékok értékesítése;

g) szakértők, például ügyvédek és pénzügyi tanácsadók által nyújtott szolgáltatások, akik ügyfeleiknek elektronikus levelező rendszeren küldenek tanácsot;

h) oktatási szolgáltatások, amikor az oktató interneten vagy más elektronikus hálózaton (azaz távkapcsolat útján) küldi a tananyagot;

i) számítógépes berendezés offline fizikai javítási szolgáltatásai;

j) offline adattárolási szolgáltatások;

k) reklámszolgáltatások, különösen újságban, hirdetőtáblákon és televízióban;

l) telefonos ügyfélszolgálat;

m) oktatási szolgáltatások, kizárólag levelezőoktatás formájában, különösen a postai szolgáltatások igénybevételével;

n) közvetlen emberi közreműködéssel történő, hagyományos árverési szolgáltatások, függetlenül az ajánlattétel módjától;

o) videókomponenst is tartalmazó telefonos szolgáltatások, más néven videofon-szolgáltatások;

p) az internethez és a világhálóhoz való hozzáférés biztosítása;

q) az interneten keresztül nyújtott telefonos szolgáltatások.

IV. FEJEZET

ADÓALAP

(a 77/388/EGK irányelv 11. cikke)

13. cikk

Amennyiben a termékek értékesítője vagy a szolgáltatást nyújtó a hitelkártyával vagy betéti kártyával történő fizetés elfogadásának feltételeként megköveteli, hogy az ügyfél adott összeget fizessen neki vagy egy másik vállalkozásnak, és az érintett ügyfél által fizetendő teljes ár a fizetési módtól függetlenül változatlan marad, akkor a 77/388/EGK irányelv 11. cikkének megfelelően az ügyfél által fizetett összeg beleszámít a termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás adóalapjába.

V.FEJEZET

ADÓMENTESSÉG

1. SZAKASZ

(a 77/388/EGK irányelv 13. cikke)

14. cikk

A 77/388/EGK irányelv 13. cikk A. cím (1) bekezdés i) pontjának feltételei szerint nyújtott szakképzési és szakmai átképzési szolgáltatások magukban foglalják a közvetlenül egy ágazathoz vagy szakmához kapcsolódó oktatást is, valamint a szakmai célú ismeretek megszerzését vagy felfrissítését szolgáló oktatást. A szakképzés vagy szakmai átképzés időtartama e tekintetben nem befolyásoló tényező.

15. cikk

A 77/388/EGK irányelv 13. cikk B. cím d) pont 4. alpontjában meghatározott adómentesség a "színplatinára" (platinum nobles) nem alkalmazandó.

2. SZAKASZ

(a 77/388/EGK irányelv 15. cikke)

16. cikk

A 77/388/EGK irányelv 15. cikk 2. pont első albekezdésében meghatározott, magáncélra szolgáló közlekedési eszközök magukban foglalják a nem természetes személyek, például az említett irányelv 4. cikkének (5) bekezdése értelmében vett közjogi szervezetek, illetve az egyesületek által nem üzleti célra használt közlekedési eszközöket.

17. cikk

Annak meghatározása érdekében, hogy a valamely tagállam által a 77/388/EGK irányelv 15. cikk 2. pont második albekezdés harmadik francia bekezdésével összhangban megállapított értékhatárt túllépték-e, a szükséges számítást a számlaérték alapján kell elvégezni. Több termék összevont értékét csak akkor lehet alkalmazni, ha valamennyi termék az azokat értékesítő azonos adóalany által azonos vevő részére kiállított, azonos számlán szerepel.

VI. FEJEZET

ADÓLEVONÁS

(a 77/388/EGK irányelv 18. cikke)

18. cikk

Amennyiben az import szerinti tagállam a vámalakiságok elvégzését elektronikus úton lehetővé tevő rendszert vezetett be, a 77/388/EGK irányelv 18. cikk (1) bekezdés b) pontjában szereplő "importokmány" kifejezés vonatkozik az ilyen dokumentumok elektronikus változataira is, amennyiben azok lehetővé teszik az adólevonási jog gyakorlásának ellenőrzését.

VII. FEJEZET

KÜLÖNÖS SZABÁLYOZÁS

(a 77/388/EGK irányelv 26b-26c. cikke)

19. cikk

(1) A 77/388/EGK irányelv 26b. cikk A. rész első albekezdés i) pontjában szereplő, a "nemesfémpiacok által elfogadott súlyok"-ra történő hivatkozás magában foglalja legalább az e rendelet II. mellékletében feltüntetett mértékegységeket és kereskedési súlyokat.

(2) A 77/388/EGK irányelv 26b. cikk A. rész ii. pont harmadik albekezdésében említett lista meghatározása céljából az ugyanezen pont negyedik francia albekezdésében található, az "árra" és "nyíltpiaci értékre" történő hivatkozás a minden év április 1-jén érvényes árat és nyíltpiaci értéket jelenti. Ha április 1-jén ezeket az értékeket nem állapítják meg, akkor a következő olyan napi értékeket kell alkalmazni, amelyen ezen értékek megállapítására sor került.

20. cikk

(1) Amennyiben egy naptári negyedév során a 77/388/EGK irányelv 26c. cikk B. címében meghatározott különös szabályozást alkalmazó, nem letelepedett adóalany a 26c. cikk B. címének (4) bekezdésében meghatározott kizáró kritériumok közül legalább egyet teljesít, az adóazonosítót kiadó tagállam kizárja az érintett nem letelepedett adóalanyt a különös szabályozásból. Ebben az esetben a nem letelepedett adóalanyt a negyedév során utólag bármikor ki lehet zárni a különös szabályozásból.

A kizárást megelőzően, de a kizárás naptári negyedévében nyújtott elektronikus szolgáltatások tekintetében a nem letelepedett adóalany köteles a 77/388/EGK irányelv 26c. cikke B. címe (5) bekezdésének megfelelően a teljes negyedévre vonatkozó bevallást benyújtani. A bevallási kötelezettség nem befolyásolja azt az esetleges kötelezettséget, hogy az adóalany valamely tagállamban az általános rendelkezésekben előírtak szerint nyilvántartásba vetesse magát.

(2) Ha a nyilvántartás helye szerinti tagállam a 77/388/EGK irányelv 26c. cikk B. rész (5) bekezdése értelmében benyújtott bevallás alapján fizetendő összegnél magasabb összeget szedett be, a többletet közvetlenül az érintett adóalanynak téríti vissza.

Ha a nyilvántartás helye szerinti tagállam egy később hibásnak bizonyuló bevallásnak megfelelő összeget szedett be, és az érintett tagállam az összeget már szétosztotta a fogyasztás szerinti tagállamok között, akkor ezek a tagállamok a beszedett többletet közvetlenül a nem letelepedett adóalanynak térítik vissza, és a kiigazításról értesítik a nyilvántartás helye szerinti tagállamot.

(3) A 77/388/EGK irányelv 26c. cikk B. rész (5) bekezdése értelmében minden bevallási időszak (negyedév) önálló bevallási időszak.

A 77/388/EGK irányelv 26c. cikk B. rész (5) bekezdése szerinti bevallás benyújtását követően az abban szereplő adatok esetleges utólagos módosítására kizárólag ennek a bevallásnak a módosításával kerülhet sor, és nem egy későbbi bevallásban történő módosítással.

A 77/388/EGK irányelv 26c. cikk B. rész (7) bekezdése szerint befizetett hozzáadottérték-adó összegének ehhez a bevalláshoz kell kapcsolódnia. A befizetett összeget kizárólag erre a bevallásra hivatkozva lehet később módosítani, és azt nem lehet egy másik bevallásba átvinni, vagy egy későbbi bevallásban módosítani.

(4) A 77/388/EGK irányelv 26c. cikk B része szerinti különös szabályozás alapján benyújtott hozzáadottértékadó-bevallásban szereplő összeg nem kerekíthető sem lefelé sem felfelé a legközelebbi pénzegységre. A hozzáadottérték-adó pontos összegét kell bevallani és befizetni.

VIII. FEJEZET

ÁTMENETI INTÉZKEDÉSEK

(a 77/388/EGK irányelv 28a. és 28b. cikke)

21. cikk

A termék feladásának vagy elfuvarozásának rendeltetési helye szerinti tagállam, amelyben a 77/388/EGK irányelv 28a. cikke értelmében Közösségen belüli termékbeszerzésre kerül sor, attól függetlenül gyakorolja az adóztatási jogkörét, hogy a termék feladásának vagy elfuvarozásának kiindulási helye szerinti tagállamban az ügyletre milyen HÉA-elbírálást alkalmaztak.

A termék értékesítője által benyújtott - a kiszámlázott, és a termék feladásának vagy elfuvarozásának kiindulási helye szerinti tagállamnak bevallott adóra vonatkozó - esetleges módosítás iránti kérelmet ezen tagállam saját nemzeti rendelkezéseinek megfelelően kezeli.

22. cikk

Amennyiben egy naptári év során valamelyik tagállam által a 77/388/EGK irányelv 28b. cikk B. cím (2) bekezdése szerint alkalmazott értékhatárt átlépik, az említett irányelv 28b. cikk B. része - a jövedéki adó hatálya alá eső termékek kivételével - nem módosítja azon termékértékesítések teljesítési helyét, amelyeket a tagállam által a folyó naptári évre alkalmazott értékhatár átlépését megelőzően teljesítettek, feltéve, hogy az értékesítő:

a) nem gyakorolta az említett irányelv 28b. cikk B. cím (3) bekezdése alapján fennálló választási lehetőségét, és

b) a megelőző naptári évben nem lépte át az értékhatárt.

Ezzel szemben a 77/388/EGK irányelv 28b. cikk B. címe szerint módosul a termék feladásának vagy elfuvarozásának rendeltetési helye szerinti tagállamban végzett, következő értékesítések teljesítési helye:

a) az az értékesítés, amellyel a folyó naptári évben átlépték a tagállam által a folyó naptári évben alkalmazott értékhatárt;

b) az érintett tagállamban ugyanabban a naptári évben végzett minden további értékesítések;

c) az érintett tagállamban azon naptári évet követő naptári évben végzett értékesítések, amelynek során az a) pontban említett esemény történt.

IX. FEJEZET

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

23. cikk

Ez a rendelet 2006. július 1-jén lép hatályba.

A 13. cikket 2006. január 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező, és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Luxembourgban, 2005. október 17-én.

a Tanács részéről

az elnökasszony

M. BECKETT

(1) HL L 145., 1977.6.13., 1. o. A legutóbb a 2004/66/EK irányelvvel (HL L 168., 2004.5.1., 35. o.) módosított irányelv.

(2) HL L 199., 1985.7.31., 1. o.

(3) A Tanács 1979. december 6-i 79/1072/EGK nyolcadik irányelve a tagállamok forgalmi adóra vonatkozó jogszabályainak összehangolásáról - a hozzáadottérték-adónak az ország területén nem honos adóalanyok részére történő visszatérítésének szabályai (HL L 331., 1979.12.27., 11. o.). A legutóbb a 2003-as csatlakozási okmánnyal módosított irányelv.

I. MELLÉKLET

E rendelet 11. cikke

1. A 77/388/EGK irányelv L. mellékletének 1. pontja

a) Webhely és weboldaltárhely szolgáltatása.

b) Programok automatizált, online és távolsági karbantartása.

c) Távoli rendszerek üzemeltetése.

d) Online adattárolás, amely lehetővé teszi meghatározott adatok elektronikus úton történő tárolását és lehívását.

e) Igény szerinti lemezterület online szolgáltatása.

2. A 77/388/EGK irányelv L. mellékletének 2. pontja

a) Online használt és letöltött szoftver (nevezetesen beszerzési/számviteli programok és vírusmentesítő szoftverek), valamint ezek frissítései.

b) Hirdetés megjelenítését gátló szoftver (Bannerblocker).

c) Meghajtók letöltése, így a számítógépet a perifériákkal, például nyomtatóval összekötő szoftver.

d) Szűrők online automatizált telepítése a webhelyeken.

e) Tűzfalak online automatizált telepítése.

3. A 77/388/EGK irányelv L. mellékletének 3. pontja

a) Asztaltémák elérhetősége, illetve letöltése.

b) Fényképek, rajzolt képek vagy képernyőkímélők elérhetősége, illetve letöltése.

c) Könyvek digitalizált tartalma és más elektronikus kiadványok.

d) Előfizetés online újságokra és folyóiratokra.

e) Webnaplók, valamint weboldalak látogatására vonatkozó statisztika.

f) Online hírek, online közlekedési információk és időjárás-jelentés.

g) Online információk, amelyeket egy szoftver automatikusan alakít ki az ügyfél által bevitt konkrét, például jogi és pénzügyi adatokból (ideértve a folyamatosan frissített részvénypiaci adatokat).

h) Hirdetési terület biztosítása, beleértve a transzparensreklámokat egy webhelyen vagy weboldalon.

i) Keresőprogramok és internetcímtárak használata.

4. A 77/388/EGK irányelv L. mellékletének 4. pontja

a) Zene elérése, illetve letöltése számítógépre és mobiltelefonra.

b) Csengőhangok, részletek, csengetési minták vagy más hangok elérése, illetve letöltése.

c) Filmek elérése, illetve letöltése.

d) Játékok letöltése számítógépre, illetve mobiltelefonra.

e) Automatizált online játékok elérése, amelyek internetet vagy más hasonló elektronikus hálózatot igényelnek, és amelynek során a különböző játékosok földrajzilag távol vannak egymástól.

5. A 77/388/EGK irányelv L. mellékletének 5. pontja

a) Automatizált távoktatás, amely internetet vagy más hasonló elektronikus hálózatot, igényel, minimális - vagy semmilyen - emberi közreműködéssel, beleértve a virtuális osztálytermeket, kivéve amikor az internetet vagy hasonló elektronikus hálózatot a tanár és a tanuló közti egyszerű kommunikációs eszközként használják.

b) Munkafüzetek, melyeket a tanulók online töltenek ki, és amelyeket automatikusan, emberi közreműködés nélkül osztályoznak.

II. MELLÉKLET

E rendelet 19. cikke

MértékegységKereskedési súlyok
Kg12,5/1
Gramm500/250/100/50/20/10/5/2,5/2
uncia (1oz = 31,1035 g)100/10/5/1/1/2/1/4
Tael (1 tael = 1,193 uncia) (1)10/5/1
Tola (10 tola = 3,75 uncia) (2)10

(1) Tael = hagyományos kínai súlymérték. A hongkongi taelrúd nominális finomsága 990, de Tajvanon az 5 és 10 taeles rúd 999,9 finomságú lehet.

(2) Tola = hagyományos indiai súlymérték az arany mérésére. A legismertebb rúdmérték a 10 tola, 999 finomsággal.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32005R1777 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32005R1777&locale=hu

Tartalomjegyzék