Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40115/2021/10. számú határozata szerződési feltételek érvénytelenségének megállapítása (TISZTESSÉGTELEN szerződési feltételek érvénytelenségének megállapítása) tárgyában. [2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 102. § (1) bek.] Bírók: Buglyó Gabriella Éva, Csonka Balázs, Ráczné dr. Szunyogh Zsófia

A határozat elvi tartalma:

Légi személyszállítási szerződésben a fogyasztói szerződés részévé váló, a törékeny tárgyak fuvarozásáért fennálló felelősség kizárását, a helyettesítő fuvarozással valamint az útmegszakítással teljesített szolgáltatásért fennálló minden további felelősség kizárását, a 261/2004/EK rendelet szerinti jogérvényesítés elévülési idejének két évre leszállítását, a kártalanítási előleg 15 napon túli fizetését lehetővé tevő, valamint a panaszbejelentéshez előírt formalizált jegyzőkönyv (PIR) használatának kötelezővé tételét és a panaszbejelentés tranzit terület elhagyása előtti időszakra kötelezővé tételét előíró általános szerződési feltételek tisztességtelenek, mert a szerződésből eredő jogokat és kötelezettségeket a jóhiszeműség és tisztesség követelményének megsértésével egyoldalúan és indokolatlanul a fogyasztó hátrányára állapítják meg.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék G.41965/2019/25., *Fővárosi Ítélőtábla Gf.40115/2021/10.*, Kúria Gfv.30535/2021/8.

***********

Fővárosi Ítélőtábla

20.Gf.40.115/2021/10-I.

A Fővárosi Ítélőtábla a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség (cím6.; ügyintéző: dr. Aleku Mónika osztályvezető ügyész) által képviselt Ügyész (Cím1) felperesnek - az Oppenheim Ügyvédi Iroda (Cím5; ügyintéző: dr. Marosi Zoltán ügyvéd) által képviselt WIZZ Air Hungary Légiközlekedési Zártkörűen Működő Részvénytársaság (cím2) alperes ellen tisztességtelen szerződési feltételek érvénytelenségének megállapítása iránt indított közérdekű perében a Fővárosi Törvényszék 2021. március 4-én kelt 9.G.41.965/2019/25. számú ítélete ellen a felperes 26. és 27. sorszámon előterjesztett fellebbezése folytán indult másodfokú eljárásban meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja és megállapítja, hogy az alperes által a légi személyszállítási szerződés megkötésére irányuló szerződésekben 2018. október 10-től 2019. december 4-ig, majd 2019. december 5-től 2020. június 30-ig alkalmazott, valamint a 2021. július 1-től jelenleg is használt fogyasztói szerződés részévé váló Légi Személy- és Poggyászfuvarozási Üzletszabályzatának alábbi szövegrészei az alperessel szerződő valamennyi félre kiterjedő hatállyal érvénytelenek azzal, hogy az érvénytelenség megállapítása nem érinti azokat a szerződéseket, amelyeket a megtámadásig, 2019. október 25-ig már teljesítettek:

"Törékeny tárgy fuvarozása esetén a törékeny tárgyban esetleg bekövetkező kárért nem vállalunk felelősséget. Törékeny tárgyat tartalmazó Poggyászt Feladott Poggyászként csak Limited Release Címkével fuvarozunk." (ÁSZF 14.4.4. pont)

"(...) és további felelősséggel Ön felé a Wizz Air nem tartozik. (...) és/vagy egyéb kártérítésre/kártalanításra vagy egyéb kompenzációra (...)" (ÁSZF 15.3.2. pont)

"(...) és további felelősséggel a Wizz Air nem tartozik." (ÁSZF 15.4.1. pont)

"(...) múlva (...)" (ÁSZF 17.3.3. pont)

"(...) és a PIR-t kiállítani."(ÁSZF 18.1.2. pont)

"(...) azonnal, a tranzitterület elhagyása előtt (...) és a PIR-t kiállíttatni." (ÁSZF 18.1.3. pont)

"(...) a jegyzőkönyv (PIR) (...)" (ÁSZF 18.1.7. pont)

"(...) (BELEÉRTVE A 261 RENDELET ALAPJÁN IGÉNYELT KÁRTALANÍTÁST IS) (...)" (ÁSZF 18.3.1. pont).

Kötelezi az alperest, hogy 15 (tizenöt) napon belül saját költségére gondoskodjon az alábbi közlemény közzétételéről a https://wizzair.com/hu-hu#/ elnevezésű honlapja nyitóoldalán 60 (hatvan) napon keresztül.

"Közlemény:

A Fővárosi Ítélőtábla 2021. november 18-án kelt 20.Gf.40.115/2021/10-I. számú jogerős ítéletével megállapította, hogy a Wizz Air Hungary Légiközlekedési Zártkörűen Működő Részvénytársaság által légi személyszállítási szerződés megkötésére irányuló szerződésekben 2018. október 10-től, a per tárgyává tett általános szerződési feltételeket nem érintően 2019. december 5-től, majd 2020. július 1-től módosított, jelenleg is használt fogyasztói szerződések részévé váló Légi Személy- és Poggyászfuvarozási Üzletszabályzatának alábbi szövegrészei az alperessel szerződő valamennyi félre kiterjedő hatállyal érvénytelenek azzal, hogy az érvénytelenség megállapítása nem értini azokat a szerződéseket, amelyeket a megtámadásig, 2019. október 25-ig már teljesítettek:

"Törékeny tárgy fuvarozása esetén a törékeny tárgyban esetleg bekövetkező kárért nem vállalunk felelősséget. Törékeny tárgyat tartalmazó Poggyászt Feladott Poggyászként csak Limited Release Címkével fuvarozunk." (ÁSZF 14.4.4. pont)

A támadott kikötés azért tisztességtelen, mert a törékeny tárgy fuvarozását külön díj mellett úgy vállalja a légitársaság, hogy egyúttal kizárja a felelősséget a törékeny tárgyban keletkezett károkért. Ezzel a szerződésből eredő jogokat és kötelezettségeket a jóhiszeműség és tisztesség követelményének megsértésével egyoldalúan és indokolatlanul a fogyasztó hátrányára állapítja meg.

"(...) és további felelősséggel ön felé a Wizz Air nem tartozik (...) és/vagy egyéb kártérítésre/kártalanításra vagy egyéb kompenzációra (...)" (ÁSZF 15.3.2. pont)

"(...) és további felelősséggel a Wizz Air nem tartozik." (ÁSZF 15.4.1. pont)

A támadott kikötések azért tisztességtelenek, mert a járatok törlésére, jelentős késésére vonatkozóan az Európai Parlament és a Tanács 261/2004/EK rendelete, valamint a nemzeti jog által biztosított kártérítési, kártalanítási és kompenzációra jogosító felelősséget a helyettesítő fuvarozás és az útmegszakítás esetére kizárja.

"(...) múlva (...)" (ÁSZF 17.3.3. pont)

A kikötés azért tisztességtelen, mert a baleseti segítségnyújtás céljából előlegként kifizetendő összegre a 2027/97/EK rendeletben előírt 15 napon belüli határidővel szemben lehetőséget ad a 15 napon túli kifizetésre, ami így nem áll összhangban az uniós rendelkezéssel, továbbá határozatlan és 45 napnál hosszabb határidőt is lehetővé tesz, ami tisztességtelen.

"(...) és a PIR-t kiállítani." (ÁSZF 18.1.2. pont)

"(...) azonnal, a tranzitterület elhagyása előtt (...) és a PIR-t kiállítani." (ÁSZF 18.1.3. pont)

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!