A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40115/2021/10. számú határozata szerződési feltételek érvénytelenségének megállapítása (TISZTESSÉGTELEN szerződési feltételek érvénytelenségének megállapítása) tárgyában. [2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 102. § (1) bek.] Bírók: Buglyó Gabriella Éva, Csonka Balázs, Ráczné dr. Szunyogh Zsófia
A határozat elvi tartalma:
Légi személyszállítási szerződésben a fogyasztói szerződés részévé váló, a törékeny tárgyak fuvarozásáért fennálló felelősség kizárását, a helyettesítő fuvarozással valamint az útmegszakítással teljesített szolgáltatásért fennálló minden további felelősség kizárását, a 261/2004/EK rendelet szerinti jogérvényesítés elévülési idejének két évre leszállítását, a kártalanítási előleg 15 napon túli fizetését lehetővé tevő, valamint a panaszbejelentéshez előírt formalizált jegyzőkönyv (PIR) használatának kötelezővé tételét és a panaszbejelentés tranzit terület elhagyása előtti időszakra kötelezővé tételét előíró általános szerződési feltételek tisztességtelenek, mert a szerződésből eredő jogokat és kötelezettségeket a jóhiszeműség és tisztesség követelményének megsértésével egyoldalúan és indokolatlanul a fogyasztó hátrányára állapítják meg.
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék G.41965/2019/25., *Fővárosi Ítélőtábla Gf.40115/2021/10.*, Kúria Gfv.30535/2021/8.
***********
Fővárosi Ítélőtábla
20.Gf.40.115/2021/10-I.
A Fővárosi Ítélőtábla a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség (cím6.; ügyintéző: dr. Aleku Mónika osztályvezető ügyész) által képviselt Ügyész (Cím1) felperesnek - az Oppenheim Ügyvédi Iroda (Cím5; ügyintéző: dr. Marosi Zoltán ügyvéd) által képviselt WIZZ Air Hungary Légiközlekedési Zártkörűen Működő Részvénytársaság (cím2) alperes ellen tisztességtelen szerződési feltételek érvénytelenségének megállapítása iránt indított közérdekű perében a Fővárosi Törvényszék 2021. március 4-én kelt 9.G.41.965/2019/25. számú ítélete ellen a felperes 26. és 27. sorszámon előterjesztett fellebbezése folytán indult másodfokú eljárásban meghozta az alábbi
í t é l e t e t:
A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja és megállapítja, hogy az alperes által a légi személyszállítási szerződés megkötésére irányuló szerződésekben 2018. október 10-től 2019. december 4-ig, majd 2019. december 5-től 2020. június 30-ig alkalmazott, valamint a 2021. július 1-től jelenleg is használt fogyasztói szerződés részévé váló Légi Személy- és Poggyászfuvarozási Üzletszabályzatának alábbi szövegrészei az alperessel szerződő valamennyi félre kiterjedő hatállyal érvénytelenek azzal, hogy az érvénytelenség megállapítása nem érinti azokat a szerződéseket, amelyeket a megtámadásig, 2019. október 25-ig már teljesítettek:
"Törékeny tárgy fuvarozása esetén a törékeny tárgyban esetleg bekövetkező kárért nem vállalunk felelősséget. Törékeny tárgyat tartalmazó Poggyászt Feladott Poggyászként csak Limited Release Címkével fuvarozunk." (ÁSZF 14.4.4. pont)
"(...) és további felelősséggel Ön felé a Wizz Air nem tartozik. (...) és/vagy egyéb kártérítésre/kártalanításra vagy egyéb kompenzációra (...)" (ÁSZF 15.3.2. pont)
"(...) és további felelősséggel a Wizz Air nem tartozik." (ÁSZF 15.4.1. pont)
"(...) múlva (...)" (ÁSZF 17.3.3. pont)
"(...) és a PIR-t kiállítani."(ÁSZF 18.1.2. pont)
"(...) azonnal, a tranzitterület elhagyása előtt (...) és a PIR-t kiállíttatni." (ÁSZF 18.1.3. pont)
"(...) a jegyzőkönyv (PIR) (...)" (ÁSZF 18.1.7. pont)
"(...) (BELEÉRTVE A 261 RENDELET ALAPJÁN IGÉNYELT KÁRTALANÍTÁST IS) (...)" (ÁSZF 18.3.1. pont).
Kötelezi az alperest, hogy 15 (tizenöt) napon belül saját költségére gondoskodjon az alábbi közlemény közzétételéről a https://wizzair.com/hu-hu#/ elnevezésű honlapja nyitóoldalán 60 (hatvan) napon keresztül.
"Közlemény:
A Fővárosi Ítélőtábla 2021. november 18-án kelt 20.Gf.40.115/2021/10-I. számú jogerős ítéletével megállapította, hogy a Wizz Air Hungary Légiközlekedési Zártkörűen Működő Részvénytársaság által légi személyszállítási szerződés megkötésére irányuló szerződésekben 2018. október 10-től, a per tárgyává tett általános szerződési feltételeket nem érintően 2019. december 5-től, majd 2020. július 1-től módosított, jelenleg is használt fogyasztói szerződések részévé váló Légi Személy- és Poggyászfuvarozási Üzletszabályzatának alábbi szövegrészei az alperessel szerződő valamennyi félre kiterjedő hatállyal érvénytelenek azzal, hogy az érvénytelenség megállapítása nem értini azokat a szerződéseket, amelyeket a megtámadásig, 2019. október 25-ig már teljesítettek:
"Törékeny tárgy fuvarozása esetén a törékeny tárgyban esetleg bekövetkező kárért nem vállalunk felelősséget. Törékeny tárgyat tartalmazó Poggyászt Feladott Poggyászként csak Limited Release Címkével fuvarozunk." (ÁSZF 14.4.4. pont)
A támadott kikötés azért tisztességtelen, mert a törékeny tárgy fuvarozását külön díj mellett úgy vállalja a légitársaság, hogy egyúttal kizárja a felelősséget a törékeny tárgyban keletkezett károkért. Ezzel a szerződésből eredő jogokat és kötelezettségeket a jóhiszeműség és tisztesség követelményének megsértésével egyoldalúan és indokolatlanul a fogyasztó hátrányára állapítja meg.
"(...) és további felelősséggel ön felé a Wizz Air nem tartozik (...) és/vagy egyéb kártérítésre/kártalanításra vagy egyéb kompenzációra (...)" (ÁSZF 15.3.2. pont)
"(...) és további felelősséggel a Wizz Air nem tartozik." (ÁSZF 15.4.1. pont)
A támadott kikötések azért tisztességtelenek, mert a járatok törlésére, jelentős késésére vonatkozóan az Európai Parlament és a Tanács 261/2004/EK rendelete, valamint a nemzeti jog által biztosított kártérítési, kártalanítási és kompenzációra jogosító felelősséget a helyettesítő fuvarozás és az útmegszakítás esetére kizárja.
"(...) múlva (...)" (ÁSZF 17.3.3. pont)
A kikötés azért tisztességtelen, mert a baleseti segítségnyújtás céljából előlegként kifizetendő összegre a 2027/97/EK rendeletben előírt 15 napon belüli határidővel szemben lehetőséget ad a 15 napon túli kifizetésre, ami így nem áll összhangban az uniós rendelkezéssel, továbbá határozatlan és 45 napnál hosszabb határidőt is lehetővé tesz, ami tisztességtelen.
"(...) és a PIR-t kiállítani." (ÁSZF 18.1.2. pont)
"(...) azonnal, a tranzitterület elhagyása előtt (...) és a PIR-t kiállítani." (ÁSZF 18.1.3. pont)
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!