Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2007.1587 Halálos közúti baleset gondatlan okozása vétségében akkor is megállapítandó a kijelölt gyalogos-átkelőhely előtt álló jármű mellett nem megálló jármű vezetőjének a büntetőjogi felelőssége, ha a megállás elmulasztása miatt nem gyalogost, hanem a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen szabálytalanul áthaladó kerékpárost üti el, akit az álló jármű takarása miatt nem észlel [Btk. 258. § (1) bek., (2) bek. b) pont, KRESZ 26. § (1) bek. a) pont, 43. § (2) és (3) bek.].

I. Az elsőfokú bíróság a 2005. november 4-én kihirdetett ítéletében a terhelt bűnösségét halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétségében állapította meg, ezért őt 1 év fogházbüntetésre és 2 év közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte. Kimondta, hogy a terhelt a fogházbüntetés fele részének kitöltése után bocsátható feltételes szabadságra.

Az ítéleti tényállás szerint a terhelt 2005. március 20-án délután, jó látási és útviszonyok között haladt az általa vezetett személygépkocsival B. városban a két-két sávos úton. Utasként anyósát szállította. Amikor az útkereszteződéshez közelített, a külső forgalmi sávban haladt. Itt a belső kanyarodósáv kialakítása miatt az úttest egy forgalmi sávval bővül, teljes szélessége 17 méter. A kereszteződésnél előjelzett gyalogátkelőhely van, a fényjelző készülék azonban sárgán villogott.

A terhelt 58-60 km/óra sebességgel közelítette meg a kereszteződést, mellette a belső forgalmi sávban haladt egy Volkswagen típusú személygépkocsi. Ez az autó némileg a terhelt előtt haladva takarta a kereszteződésnél lévő gyalogos-átkelőhely egy részét, a megnövelt sebességgel közeledő terhelt ennek folytán lényegében a gyalogos-átkelőhelynek csak azt a szakaszát látta, amely közvetlenül az ő forgalmi sávjában volt. A gyalogos-átkelőhelyet megközelítve a Volkswagen vezetője lassító fékezésbe kezdett, és hogy a veszélyre figyelmeztesse a gyorsan közeledő terheltet, fékpedálját ismételten nyomogatva a féklámpa felvillanásával akarta a terhelt figyelmét a gyalogos-átkelőhelyen történtekre figyelmeztetni. A terhelt haladási irányát tekintve balról, tehát a kanyarodósáv felől érkezett a gyalogos-átkelőhelyre Z. M. sértett egy női kerékpáron ülve. Nem szállt le, szabálytalanul hajtott át a gyalogos-átkelőhelyen. Sebessége mintegy 12-16 km/óra volt, ami egy gyorsan haladó gyalogos tempóját csekély mértékben haladta meg.

A terhelt sem a mellette haladó Volkswagen jelzéseire, sem a közeledő gyalogos-átkelőhely által megkövetelt óvatosságra nem ügyelt, ezért lényegében változatlan sebességgel haladt a gyalogátkelőhely felé és a kerékpáros észlelésének pillanatában attól már mintegy 22-23 méterre volt. Ekkor a kerékpáros éppen behaladt a Volkswagen által igénybe vett belső forgalmi sáv előtti gyalogosátkelőhely-szakaszra, a terhelt azonban ezt későn észlelte. Jobbra kormányozott, hirtelen vészfékezésbe kezdett. Minthogy azonban az általa alkalmazott 58-60 km/óra sebességhez vészfékezéssel is 36-38 méter féktávolság tartozott, a rendelkezésére álló alig több mint 20 méteren járműve már nem volt megállítható, ezért a kerékpárost 49-52 km/óra sebességgel elütötte. Az ütközést megelőzően és annak pillanatában a belső forgalmi sávban haladó Volkswagen gépkocsi a megállást jelző felfestett útburkolati jel mögött állt. Az ütközés következtében a 41 éves sértett számos súlyos sérülést szenvedett el, s ez halálához vezetett.

Az ítélet jogi indokolásában részletezi azokat a közlekedési szabálysértéseket, amelyek megszegése a sértett halálának előidézésével közvetlen okozati összefüggésben állt.

A terhelt megszegte a KRESZ 43. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezést, amely szerint "a kijelölt gyalogos-átkelőhely előtt megálló, vagy forgalmi okból álló jármű mellett meg kell állni és továbbhaladni csak akkor szabad, ha a vezető meggyőződött arról, hogy azt a gyalogosok elsőbbségének a megsértése nélkül megteheti".

A KRESZ 26. § (1) bekezdés a) pontja rögzíti, hogy személygépkocsival lakott területen legfeljebb 50 km/óra sebességgel szabad közlekedni. A 43. § (2) bekezdés mindezeken túl tartalmazza, hogy azt a helyet, ahol a gyalogosnak elsőbbsége van, járművel csak fokozott óvatossággal és mérsékelt sebességgel szabad megközelíteni úgy, hogy a vezető elsőbbségadási kötelezettségének - a szükséghez képest megállással is - eleget tudjon tenni. A KRESZ indokolása e mérsékelt sebesség előírása kapcsán rögzíti: ha a járművezető minden körülmény figyelmes és gondos mérlegeléséből azt látja - vagy legalábbis látnia kellene -, hogy a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen … gyalogosok közlekednek, a jármű sebességét annyira kell csökkentenie, hogy az áthaladóknak elsőbbséget biztosítani képes legyen.

A megállapított tényekből kitűnt, hogy a terhelt választott sebessége mellett a kialakult forgalmi helyzetben nem tudott meggyőződni a gyalogos-átkelőhelyen való áthaladás biztonságáról, mert nem lassított, nem értékelte a mellette álló gépkocsi takaró hatását és későn tudta áttekinteni a kereszteződésben lévő gyalogátkelőhely egész területét, emiatt az észlelt kerékpárossal való ütközést már vészfékezéssel sem lehetett elkerülni.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

II. A jogerős bírói ítélet ellen a terhelt és meghatalmazott védője terjesztettek elő felülvizsgálati indítványt, melyben elsődlegesen anyagi jogszabálysértést sérelmezve a terhelt bűncselekmény hiányában történő felmentésére, másodlagosan a kiszabott fő- és mellékbüntetés enyhítésére tettek indítványt.

A felülvizsgálati indítvány több vonatkozásban támadja az elsőfokú ítéletben megállapított tényállást, a közlekedési helyzet eltérő értékelése mellett pedig arra a következtetésre jut, hogy a Volkswagen személygépkocsit vezető P. L. tanú vezetésének módja indokolatlanul akadályozta és zavarta a mellette haladó terheltet közlekedésében és ez a zavar vezetett a balesethez. Sérelmezi az indítvány P. L. felelősségre vonásának elmaradását. A baleset másik okaként a sértett magatartására hivatkozik, aki a KRESZ 54. § (1) bekezdésében és (4) bekezdésének c) pontjában leírt szabályt megszegve kerékpáron ülve haladt át a kijelölt gyalogátkelőhelyen. A felülvizsgálati indítvány okfejtése szerint a terhelt jelentéktelen sebességtúllépésének a balesettel nem volt oki kapcsolata, nevezett a gyalogátkelőhelyet is kellő körültekintéssel közelítette meg, de annak egészét a P. L. által vezetett gépjármű takarása miatt nem láthatta, a kerékpárjával gyorsan haladó sértett pedig a balesetben oly módon hatott közre, hogy lehetetlenné tette a terhelt időbeni cselekvését. A veszélyhelyzetet tehát nem a terhelt, hanem a mellette haladó Volkswagen vezetője és a sértett együttesen teremtették meg, s ezt a veszélyhelyzetet a terhelt megfelelően hárítani nem tudta.

A Legfőbb Ügyészség a védő érvelését alaptalannak tartva az első- és másodfokú határozat hatályban tartására tett indítványt. Ebben kiemelte, hogy a tényállást támadó felülvizsgálati érvek - így a műszaki szakértő megállapításaival kapcsolatos észrevételek - nem vizsgálhatók, a baleset körülményeinek jogi értékelése pedig helytállóan történt a kifogásolt ítéletekben.

A felülvizsgálati eljárásban tartott nyilvános ülésen a védő felszólalásában részletesebben is kifejtette az elsőfokú ítéletben rögzített tényállással kapcsolatos aggályait. Vitatta az igazságügyi műszaki szakértő megállapításainak helyességét, továbbá a bíróságnak a szakértői vélemény mérlegelésével összefüggő érveit.

III. A Legfelsőbb Bíróság a jogerős határozat felülvizsgálatát az anyagi jogszabálysértést sérelmező kifogásokra figyelemmel végezte el. Az indítvány előterjesztésének időpontja folytán az elbírálás során irányadó, korábban hatályos Be. 405. § (1) bekezdés a) pontja értelmében ugyanis a büntetőjogi törvénysértés e rendkívüli jogorvoslat oka lehet. Az eljárásjogi szabályozásból ugyanakkor kitűnik, hogy az ítélet tényállása a felülvizsgálati eljárásban nem támadható [Be. 420. § (1) bek.], ekként a megállapított tények alapjául szolgáló bizonyítékok, valamint azok értékelése sem. Ennek megfelelően a Legfelsőbb Bíróság értékelése körén kívül hagyta a védőnek a szakértői véleménnyel kapcsolatos érvelését és mindazt a kifogást, amely a tényállással állt összefüggésben. P. L. tanúnak a balesetben való közrehatását a védő az ítéletben leírtaktól eltérő tényekre alapozva elemezte, ténybeli feltételezései a felülvizsgálati eljárásban helyt nem foghattak.

Az irányadó ítéleti tényállást figyelembe véve a Legfelsőbb Bíróság mindenben osztotta a határozatnak a terhelt büntetőjogi felelősségét megalapozó közlekedésjogi érvelését. Nem kétséges, hogy a sértett halálához vezető oki folyamatban kisebb részben a sértett, jelentősebb közrehatással azonban a terhelt magatartásának, szabályszegéseinek volt szerepe. A sértett a kijelölt gyalogátkelőhelyen áthaladva kerékpárjáról nem szállt le, áthaladási sebessége egy gyorsan haladó gyalogoséval volt összevethető. Ez közrejátszott a ténylegesen kialakuló veszélyhelyzetben, melyet alapvetően azonban a terhelt többszörös szabályszegése idézett elő. E szabályszegések között meghatározó súllyal a KRESZ 43. § (3) bekezdésében foglalt előírás megszegését kellett értékelni: a terhelt a kijelölt gyalogátkelőhely előtt álló - P. L. által vezetett - jármű melletti kötelező megállást elmulasztotta, ez okból úgy hajtott a gyalogátkelőhelyre, hogy annak teljes hosszát nem láthatta át, a másik jármű által takart területen közlekedő sértettet észre sem vehette. Eltekintve további szabályszegéseitől is megállapítható, hogy csupán ennek a kötelező előírásnak a betartásával elkerülhető lett volna a baleset, hiszen az álló jármű előtt a sértett - még kerékpárján is - baj nélkül áthaladhatott volna.

Az e súlyos szabályszegés miatt kialakuló veszélyhelyzet mellett az ütközéshez vezető folyamatban csupán másodlagos jelentőséggel bírt a KRESZ 43. § (2) bekezdésében foglalt előírás megszegése, továbbá a terhelt abszolút sebességtúllépése [KRESZ 26. § (1) bekezdés], hiszen amennyiben a terhelt a mellette lévő forgalmi sávban álló jármű mellett - a kötelező szabályt betartva - megáll, sebességtúllépése, illetve a gyalogátkelőhelyhez történt közelítésének óvatlan módja jelentőséggel nem bírtak volna. Ez utóbbi szabályszegések azonban a halálos balesetben tényleges jelentőséget kaptak, miután a megállás elmulasztása folytán a terhelt választott sebessége nem felelt meg a gyalogátkelőhely megközelítésével összefüggő közlekedési előírásoknak és fizikailag lehetetlenné tette az ütközés elhárítását.

A sértett halálához vezető balesetet tehát alapvetően a terhelt többszörös súlyos közlekedési szabályszegése idézte elő, s ez a Btk. 187. § (1) bekezdésében meghatározott, a (2) bekezdés b) pontja szerint minősülő halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétségében a büntetőjogi felelősségét megalapozza. Cselekményének anyagi jogi minősítése törvényes. Anyagi jogszabálysértés hiányában az alapügyben hozott jogerős ítélettel kiszabott büntetés felülvizsgálatára nincs törvényi lehetőség [lásd a korábban hatályos Be. 405. § (1) bekezdés b) pontját], ezért a büntetés mérséklésére vonatkozó felülvizsgálati érvek eljárásjogi alappal nem bírnak.

Minderre tekintettel a megtámadott jogerős határozatot a Be. 427. § alapján a hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Bfv. II. 601/2006.)