BH 2013.9.238 A zsarolás esetében a jogtalan haszonszerzési célzat természete egységbe vonja az elkövetési magatartások ismétlődését, halmozódását [1978. évi IV. törvény 323. §].
Kapcsolódó határozatok:
Egri Járásbíróság Fk.445/2010/10., Kúria Bfv.1568/2012/8. (*BH 2013.9.238*)
***********
A városi bíróság a 2011. szeptember 27. napján kihirdetett és fellebbezés hiányában 2011. szeptember 30. napján jogerős ítéletével a IV. rendű terheltet bűnösnek mondta ki részben társtettesként folytatólagosan elkövetett önbíráskodás bűntettének kísérletében [Btk. 273. § (1) bekezdés], s ezért őt 1 év, végrehajtásában 2 évi próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte. Rendelkezett a bűnügyi költségről is.
Az elsőfokú bíróság az ítéletet a IV. rendű terhelt tekintetében a Be. 259. § (1) bekezdésének megfelelően rövidített indokolással látta el.
A jogerős ügydöntő határozat ellen a megyei főügyészség nyújtott be felülvizsgálati indítványt, a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontja I. fordulatának megjelölése mellett törvénysértő minősítés folytán törvénysértő büntetés miatt megváltoztatás, részben társtettesként, folytatólagosan, súlyos fenyegetéssel elkövetett zsarolás bűntette kísérletének [Btk. 323. § (1) bekezdés, (2) bekezdés b) pont] megállapítása érdekében.
A megyei főügyészség indokai szerint
- a IV. rendű terhelt a sértettnek kölcsönadott 20 000 forintot többszörösen visszavette (55 000 forint készpénz és egy televíziókészülék formájában),
- ezért a IV. rendű terhelt tisztában volt azzal, hogy a sértettnek nincs tartozása, a további követelése tehát jogtalan volt.
A Legfőbb Ügyészség átiratában a megyei főügyészség indítványát azzal tartotta fenn, hogy tetteskénti elkövetői alakzat megállapítását indítványozta.
Kifejtette, hogy a helyes minősítés folytán a bűncselekmény 2 évtől 8 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, így a kiszabott szabadságvesztés a törvénysértő minősítés folytán ugyancsak törvénysértő, mert nem érte el a büntetési tétel alsó határát.
A Kúria a Be. 420. §-ának (1) bekezdése alapján nyilvános ülést tartott.
A Legfőbb Ügyészség képviselője az átiratban foglaltakat fenntartva szólalt fel, s indítványt tett a törvényesnek tartott minősítéshez tartozó büntetési tétel alsó határának megfelelő tartamú szabadságvesztés kiszabására.
A IV. rendű terhelt védője a megtámadott határozat hatályában fenntartását indítványozta.
A felülvizsgálati indítvány nem alapos.
A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat, a jogerős ügydöntő határozattal szembeni jogi - és nem pedig ténybeli - kifogás lehetőségét biztosítja.
Felülvizsgálatban a felülbírálat az indítványhoz [Be. 423. § (4) bekezdés], a jogerős határozatban megállapított, s nem támadható tényálláshoz [Be. 423. § (1) bekezdés] és főszabályként a megtámadott határozat meghozatala idején hatályos jogszabályokhoz [Be. 423. § (2) bekezdés] kötött. Felülvizsgálati eljárásban bizonyításnak nincs helye [Be. 419. § (1) bekezdés, 388. § (2) bekezdés].
A tényállás irányadósága azt jelenti, hogy felülvizsgálatban nemcsak maga a tényállás, hanem mindaz, ami a tényállás megállapításához vezetett, támadhatatlan: ennek megfelelően a tényállás megalapozottsága, a bizonyítékok mikénti mérlegelése sem külön-külön, sem pedig egymás viszonyában nem vizsgálható. Nincs lehetőség a bíróság bizonyítékokat értékelő tevékenységének s ezen keresztül a bűnösség kérdésének, valamint a - minősítéssel kapcsolatos, vagy más büntető anyagi jogi szabály sérelme nél-kül - kiszabott büntetés, illetve annak mértéke vitatására.
A jogkövetkeztetések helyessége kizárólag az irányadó tényállás alapulvételével vizsgálható.
A Be. 416. § (1) bekezdésének b) pontja alapján valóban helye van a jogerős ügydöntő határozat felülvizsgálatának, ha a bűncselekmény törvénysértő minősítése miatt törvénysértő büntetést szabtak ki.
Előrebocsátja a Kúria, hogy a cselekmény minősítése ugyan törvénysértő, ámde a büntetés nem törvénysértő, és ennek folytán a támadott határozat megváltoztatására törvényes lehetőség nincs.
Az elkövetéskor és az elbíráláskor azonos tartalommal hatályos
- Btk. 273. §-ának (1) bekezdése szerint az önbíráskodás bűntettét az követi el, aki abból a célból, hogy jogos vagy jogosnak vélt vagyoni igénynek érvényt szerezzen, mást erőszakkal vagy fenyegetéssel arra kényszerít, hogy valamit tegyen, ne tegyen vagy eltűrjön;
- Btk. 323. § (1) bekezdése szerint pedig a zsarolás bűntettét követi el, aki jogtalan haszonszerzés végett mást erőszakkal vagy fenyegetéssel arra kényszerít, hogy valamit tegyen, ne tegyen vagy eltűrjön és ezzel kárt okoz, a (2) bekezdés b) pontja szerint pedig 2 évtől 8 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, ha a zsarolást élet vagy testi épség elleni, avagy más hasonlóan súlyos fenyegetéssel követik el.
Az irányadó tényállás szerint
- a sértett 2009 januárjában pénzt kért kölcsön a IV. rendű terhelttől azzal, hogy azt a következő hónapban kamatokkal együtt visszafizeti,
- a IV. rendű terhelt 20 000 forintot adott a sértettnek azzal, hogy kamatokkal együtt 30 000 forintot kell visszafizetnie,
- a IV. rendű terhelt kérésére a sértett átadta a bankkártyáját és az azonosító (PIN) kódját,
- a IV. rendű terhelt kb. két hét múlva a sértett lakásáról, a sértett élettársának akarata ellenére zálogul elvitt egy televíziókészüléket, majd 2009. február 3-án a sértett bankkártyájával a sértett bankszámlájáról 55 000 forintot vett fel a bankautomatából,
- a sértett másnap eredménytelenül kérte vissza a bankkártyáját a IV. rendű terhelttől, ezért azt letiltatta,
- a IV. rendű terhelt 2009. március 1-jén megkérte a sértett sógornőjét, hogy kérdezze meg a sértettet "nem fél-e elmenni a házuk előtt", és mondja meg a sértettnek, hogy "egyszer meg fogja nyomorítani", amiért letiltatta a bankkártyáját,
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!