Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1997.4.212 A betéti társaságnál a munkáltatói jogkör gyakorlója az e jogkörében hozott döntését jogi képviselő útján is közölheti az érintett munkavállalóval. Ha azonban a jogi képviselőt bízza meg a döntés meghozatalával, az nem tekinthető a munkáltatói jogkör gyakorlója által hozott döntésnek, ezért jogellenes [1988. évi VI. tv. (Gt.) 68. §, 94. § (2) bek., 1992. évi XXII. törvény 74. § (2) bek.].

Az alperes betéti társaság és a felperes munkavállaló 1995. február 13-án szóbeli megállapodással létesítettek határozatlan idejű munkaviszonyt.

A betéti társaság képviselője 1995. április 22-én meghatalmazást adott egy ügyvédnek arra, hogy "az S. M. E. munkaviszonyának megszüntetése iránt indítandó eljárásban" teljes jogkörrel képviselje.

A felperes 1995. január 12-én különböző dolgok átvételét ismerte el. Az iratból az átadó kiléte nem állapítható meg teljes bizonyossággal.

1995. április 25-én az ügyvéd - arra hivatkozással, hogy a közlésre őt a társaság ügyvezetője meghatalmazta - a felperes munkaviszonyát 1995. május 31-ével rendes felmondással megszüntette.

Az eredménytelen egyeztetést követően a felperes a munkaügyi bírósághoz benyújtott keresetlevelében elsődlegesen a felmondás jogellenességének kimondását, a munkaviszonyának helyreállítását és elmaradt munkabért, másodlagosan további végkielégítést kért.

Az alperes 1995. szeptember 21-én - az átvett dolgok értékét alapul véve - 200 000 forint erejéig viszontkeresetet terjesztett elő a felperessel szemben.

A munkaügyi bíróság ítéletével megállapította a felmondás jogellenességét, és helyreállította a felperes munkaviszonyát. Az alperest 101 482 forint munkabér, ennek kamata, az ítélet jogerőre emelkedéséig napi 554 forint munkabér, perköltség és illeték megfizetésére kötelezte. A viszontkereset vonatkozásában megszüntette a pert. Bizonyítottnak tekintette, hogy a felek között 1995. február 13-án munkaviszony jött létre. E jogviszony alapján a munkáltatói jogkört az 1988. évi VI. törvény (Gt.) 94. §-ának (2) bekezdése és a 68. §-a szerint az üzletvezetésre jogosult tagok közül az erre kijelölt tag gyakorolja. A felmondást aláíró ügyvéd nem tartozik e körbe, emiatt az intézkedése jogellenes. A viszonkereset tekintetében a per megszüntetését azzal indokolta, hogy a szerszámok stb. átadása a munkaviszony keletkezése előtt történt, az alperes vitatta továbbá az ez előtt keletkezett bevétellel kapcsolatos elszámolást. A munkaviszony hiányában a viszonkeresettel érvényesített követelés elbírálása nem tartozik a munkaügyi bíróság hatáskörébe.

Az ítélet ellen a kereset elutasítása és a viszonkeresetnek való helyt adás iránt az alperes fellebbezett.

A megyei bíróság ítéletével részben megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét, a felperes javára megítélt összeget 153 558 forintra felemelte, rendelkezett a kamatról. Ezt meghaladóan helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét. A másodfokú bíróság helytállónak találta a munkaügyi bíróságnak a munkáltatói jogok személyes gyakorlásáról kifejtett jogi álláspontját. Kifejtette, hogy a nem természetes személy munkáltató a munkáltatói jogát csak olyan személy útján gyakorolhatja, aki a szervezetébe tartozik. Ezért a Ptk.-nak a megbízási szerződésre vonatkozó szabályai a munkaviszonyban nem alkalmazhatók.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!