Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2006.126 A GT. 296. § SZERINTI KONSZERNJOGI PERBEN BIZONYÍTANDÓ KÖRÜLMÉNYEK - A MÖGÖTTES TAGI FELELŐSSÉGRE ALAPÍTOTT KERESET ELJÁRÁSJOGI MEGÍTÉLÉSE

I. A Gt. 296. § (1) bekezdése négy elemből álló konjunktív feltételsor bizonyítását kívánja meg a hitelezőtől, aki a többségi vagy közvetlen irányítást biztosító befolyással rendelkező uralkodó tag ellen indít pert: igazolnia kell, hogy a befolyással rendelkező tartósan hátrányos üzletpolitikát folytatott; az ellenőrzött társaság felszámolása elrendelésre került; a társaság fizetésképtelenné válása okozati összefüggésben áll az uralkodó tag vállalatirányítási gyakorlatával; és az ellenőrzött társaság vagyona a felszámolási eljárásban előterjesztett, a felszámoló által visszaigazolt vagy a felszámoló bíróság által jogszerűnek és összegszerűségében is alaposnak ítélt hitelezői igények kielégítésére nem nyújt fedezetet.

II. Eljárásjogi szempontból az ilyen jogérvényesítés nem megállapítási kereset; a tag mögöttes felelőssége alapján marasztalásnak van helye, annak ítéleti megállapításával, hogy a helytállási kötelezettség akkor és annyiban következik be, amennyiben a társaság vagyonából a követelés nem elégíthető ki [Gt. 296. § (1), (3) bekezdés; Pp. 123. §].

Az alperesi részvénytársaság az orosházi D. Mezőgazdasági Termelőszövetkezet jogutódaként 1991. június 21. napján átalakulás folytán jött létre. A 266 410 000 Ft jegyzett tőkével rendelkező társaságot az önálló cégjegyzési joggal rendelkező 5 tagú igazgatóság irányítja, az igazgatósági tagok egyike N. I.

A K. Kft.-t 1991. január 1. napján az alperes jogelődje és az I. rendű felperes alapította 1 000 000 Ft jegyzett tőkével, amelyet 1994. március 16-ai hatállyal 11 000 000 Ft-ra emeltek. Az I. rendű felperes üzletrésze 100 000 Ft, az alperesé 10 900 000 Ft volt, amely számára a társaságban közvetlen irányítást jelentő befolyást biztosított. N. I.-t 1996. január 1-jével választották meg a K. Kft. ügyvezetőjévé és a társaság 2003. május 21-ei felszámolás alá kerüléséig ő volt az egyetlen cégjegyzésre jogosult vezető tisztségviselő, megbízatását munkaviszony keretében látta el. A társaság fő tevékenysége a haszonállat-eledel gyártás volt, amelyet 1993. évtől kezdődően az alperes tulajdonában lévő orosházi keverőüzemben végzett. Az 1990-es években e tevékenysége jövedelmező volt, ezért a kft. a termelési volumenét és a kapacitását növelni kívánta. E célja megvalósítása érdekében 2001. május 15. napján pályázatot nyújtott be a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumhoz a tervezett 25 000 000 Ft-os beruházása érdekében. Már ezt megelőzően, 2000. január 1-jén az általa addig is használt keverőüzemre 10 évi időtartamra bérleti szerződést kötött az alperessel évi 859 912 Ft + áfa bérleti díj ellenében, a bérlemény burkolatainak, nyílászáróinak, berendezéseinek karbantartását, felújítását, pótlását és állagfenntartását vállalva. A benyújtott pályázata eredményes volt, a társaság 9 812 000 Ft vissza nem térítendő támogatást kapott, a fennmaradó összeget saját erőből kellett fedeznie. Mindezt hitellel kívánta elérni, a pénzügyi lebonyolítást végző bank azonban a hitelhez fedezetet kért. Fedezetként a keverőüzem ingatlant elfogadta volna, erre azonban nem volt mód, mert azt a tulajdonos alperes már korábban biztosítékként lekötötte. Egyéb, a bank által elfogadható fedezet nem állt a társaság rendelkezésére, ezért hitelt felvenni nem tudott, a minisztérium pedig a támogatási okiratot 2002. január 23-án visszavonta. A pályázati támogatás így elveszett, a tervezett korszerűsítés meghiúsult.

A B. Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző Állomás 2001. május 8-án a takarmánykeverőnél ellenőrzést végzett, a feltárt hiányosságok pótlását részben azonnali teljesítéssel, részben pedig 2001. december 31-éig, illetőleg 2002. december 31-éig írta elő, ez utóbbi időpontig a kft. részére ideiglenes működési engedélyt adott ki azzal, hogy a hiányosságok pótlásán túl be kell szerezni az Állatgyógyászati, Oltóanyag-, Gyógyszer- és Takarmányellenőrző Intézet kedvező minősítését, valamint a Környezetvédelmi Felügyelőség szakhatósági hozzájárulását. Ez utóbbi hatóság az üzem működéséhez szükséges szakhatósági hozzájárulást nem adta meg, ezért a B. Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző Állomás a takarmánykeverő üzem működését 2002. február 1-jével felfüggesztette.

A takarmány és táp előállítása céljából a K. Kft. 2000. évben összesen 45 533,30 mázsa kukoricát vásárolt fel 132 076 929 Ft értékben. Az eladók különböző gazdasági társaságok - köztük az I. rendű felperes is - és magánszemélyek voltak, 5 954,95 mázsa kukoricát pedig a részben az alperes tulajdonában is álló V. Kft.-től vásárolt meg, e mennyiségből 4000 mázsa a 2000-es gazdasági év termése volt. A V. Kft. mezőgazdasági szolgáltatói tevékenységet, ezen belül terménytisztítást és szárítást is végzett. A tisztított és szárított terményt bizonylatolás után egy csőrendszeren keresztül az alperestől bérelt magtárban helyezték el és a számla kiegyenlítése után azt a megbízók részére kiadták. A V. Kft-nek a magtárban elhelyezett saját terménye, illetőleg a magánszemélyek részére biztosított és betárolt termény, mint a K. Kft. által felvásárolt termény egymástól nem különült el.

A K. Kft. az igen nagy mennyiségben felvásárolt kukorica vételárát hitelből fizette meg, ennek érdekében 2000. évben az OTP Bank Rt.-től összesen 60 710 000 Ft hitelt vett fel, amelyből a tárgy évben semmilyen összeget nem fizetett vissza. Fedezetet akként nyújtott, hogy a megvásárolt terményből 15 000 mázsára 2000. október 19-én közraktári szerződést kötött, amelynek mellékletét képezte az a laborvizsgálati jegyzőkönyv, amely igazolta, hogy a közraktározás időpontjában a termény megfelelő minőségű volt. A közraktározott kukorica mennyiségét köbözéssel határozták meg, és nem különítették el a raktárban tárolt egyéb terménytől, hanem egy madzag kihúzásával jelölték meg a lekötött mennyiséget. A kft.-nek a hitelek visszafizetéséig rendelkeznie kellett az utóbb még két közraktári szerződéssel lekötött összesen 23 000 mázsa kukoricával. A terményben 2000 decemberétől molyosodás, csírázás, rovarrágás kezdődött, amelyet gázosítással, átforgatással és a hibás részek folyamatos leszedésével próbáltak kiküszöbölni. A tárolt kukoricából időről-időre leselejtezésre kényszerültek, a leselejtezett kukoricát N. I. ügyvezető a saját állattartó telepére vitette el. A raktározott kukorica értéke folyamatosan csökkent, és emiatt, valamint a közraktári költségek és a felvett hitelek kamata folytán további veszteség keletkezett.

Az egyre súlyosabbá váló gazdasági nehézségeken a kft. újabb hitelek felvételével próbált úrrá lenni. 2001. évben további 96 380 000 Ft hitel felvételére került sor, amelyet a korábbi hitelek visszafizetésére fordítottak, ennek eredményeként 2001. december 31-én a kft. hiteltartozása 30 000 000 Ft volt. A hitelfelvételek 2001. évben úgy voltak lehetségesek, hogy N. I. ügyvezető magánszemélyként óvadéki szerződés formájában lekötötte az OTP Rt.-nél lévő értékpapírjait és a kft. által vissza nem fizetett hitelek az értékpapírokból nyertek kielégítést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!