Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1999.1.27 Ha a szövetkezet tagja a vitatott - egyébként a szövetkezet tulajdonában lévő - földterületet jogszerűen tartotta a birtokában, a birtokvédelem megengedett eszközeinek a szövetkezettel szemben való alkalmazásával a szövetkezet érdekét súlyosan sértő vagy veszélyeztető magatartást nem valósít meg. Ezen a címen történő kizárása a tagnak jogellenes [1992. évi I. tv. 45. § (1) bek., 50. § (1) bek., Ptk. 190. § (1) bek.].

A felperes az alperes szövetkezet tagja volt, akinek tagsági viszonyát a közgyűlés a 18/1994. (XI. 12.) határozatával kizárással megszüntette, a szövetkezetekről szóló 1992. évi I. törvény (Szvt.) 50. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontjára alapítottan. A kizárást azzal indokolta, hogy a felperes az alperessel kötött bérleti szerződésben foglaltaknak többszöri felszólítás ellenére nem tett eleget, a bérleti díjat nem fizette meg, illetve a bérleményt a szövetkezet felmondása ellenére a mai napig is használja. Másodsorban a kizárást azzal indokolta, hogy a felperes a szolgálatot teljesítő portást megfenyegette, a lakatot tőle elvette, és a portát elfoglalva tartotta. Harmadrészt a kizárás azon alapult, hogy a felperes körlevelet szerkesztett, amelyet a szövetkezet tagjainak eljuttatott. A közgyűlési határozat szerint ez "valótlan tényeket állít, illetve a szövetkezet vezetőit személyiségi jogaiban is sérti".

A felperes a keresetében a közgyűlési határozat hatályon kívül helyezését és az alperesnek perköltségben való marasztalását kérte azzal az indokkal, hogy a közgyűlési határozatban terhére rótt jogsértést nem követte el.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását indítványozta.

Az elsőfokú bíróság ítéletében az alperes közgyűlésének 18/1994. számú határozatát hatályon kívül helyezte, és az alperest a felperes részére 12.000,-Ft perköltségnek 15 nap alatti megfizetésére kötelezte. Ítéletében tényként állapította meg, hogy az alperes és a felperes tulajdonát képező Sp. Egyéni Cég között 1993. október 1. napján bérleti szerződés jött létre, amelynek alapján a felperes az alperes tulajdonában álló üzemanyag-tárolót bérli. Ugyancsak a szerződés részét képezi egy 150 m2 nagyságú terület, valamint 3 méter szélességű út, amely az üzemanyag-tároló megközelítését szolgálja.

Az alperes a bérleti díj nem fizetése miatt 1994. október 13-án az utat le kívánta zárni a felperes előtt. Ekkor a felperes ez ellen fellépett, és nem engedte, hogy Cs. K. portaszolgálatot teljesítő személy a sorompót lelakatolja; így akadályozta meg az üzemanyag-tároló hely megközelítésének kizárását. E magatartással összefüggésben ellene a D.-i Rendőrkapitányság igazgatásrendészeti osztálya 8836/1994. szám alatt szabálysértési eljárást folytatott, amelyet azonban megszüntetett.

Időközben a D.-i Városi Bíróság előtt jogerősen befejeződött a per, amellyel a bíróság az Sp. Kereskedelmi és Ügynöki Egyéni Céget kötelezte 1.094.700,-Ft+25% áfa bérleti, illetve használati díj, valamint annak 1995. április 22. napjától járó kamatai megfizetésére. Kötelezte továbbá a korábban bérelt ingatlan birtokba adására is.

Az elsőfokú bíróság a csatolt iratok és Cs. K. tanúvallomása alapján arra a következtetésre jutott, hogy a per tárgyát képező közgyűlési határozatban foglalt kizárási okok a kizárást nem alapozzák meg. Az Szvt. 50. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontja szerint "a szövetkezet kizárhatja tagjai sorából azt a szövetkezeti tagot, aki a szövetkezet érdekeit súlyosan sértő, vagy veszélyeztető magatartást tanúsít, vagy tagsági viszonyból eredő kötelességének nem tesz eleget". Megítélése szerint a felperes cégének bérletidíj-fizetési kötelezettsége nem a tagsági viszonyából ered, az a felperesnek egyértelműen polgári jogi kötelezettsége. A bérleti díj nem fizetése semmilyen összefüggésben nem áll a felperes szövetkezeti tagsági viszonyával. H. J. tanúvallomásából megállapította, hogy az alperes szövetkezetnek 1994-ben több millió forintos árbevétele volt, ehhez képest a 30.000,-Ft-os nettó bérleti díj elmaradása a szövetkezet gazdálkodását alapvetően nem befolyásolhatta.

Az alperes által megjelölt másik két cselekmény egyike sem meríti ki a felhívott jogszabályhelyben foglalt feltételeket. A felperesnek 1994. október hónapban a telephelyen tanúsított magatartása tekintetében a szabálysértési vétség megállapítására nem került sor. Cs. K. tanúvallomásából pedig megállapítható, hogy a felperes őt nem bántalmazta, vele szemben erőszakot nem alkalmazott.

Megállapította továbbá az elsőfokú bíróság, hogy a felperes által készített felhívás szintén nem alapozza meg a kizárást. Annak első része éles kritikával illeti ugyan az alperes szövetkezet elnökének tevékenységét, míg a második rész egyfajta programot kíván adni a szövetkezet tagjai részére. Ez önmagában azonban nem minősülhet olyan cselekménynek, amely a kizárást megalapozza.

Az ítélet ellen benyújtott alperesi fellebbezés folytán a megyei bíróság mint másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése és a Pp. 254. §-ának (3) bekezdése alapján - annak helyes indokaira tekintettel - helybenhagyta, és az alperest a felperes részére 15 nap alatt 6.000,-Ft fellebbezési eljárási költség megfizetésére kötelezte. Döntésének indoka szerint az elsőfokú bíróság az alapeljárásban és a megismételt eljárásban lefolytatott bizonyítási eljárás során beszerzett bizonyítékok okszerű mérlegelésével a tényállást helyesen állapította meg, és az abból levont jogi következtetése, így érdemi döntése is helytálló.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben - az elsőfokú ítéletre is kiterjedő hatállyal - a jogerős ítélet megváltoztatását és a közgyűlési határozat hatályban tartását kérte. Kérte továbbá a felperesnek az alperes perben felmerült költségei megfizetésére kötelezését is.

Álláspontja szerint mind az első-, mind a másodfokú bíróság jogszabálysértő határozatot hozott akkor, amikor megállapította, hogy a kizárást kimondó közgyűlési határozat nem felel meg az Szvt. 50. §-ában foglaltaknak, mivel a kizárás indokaként szolgáló tények nem tagsági viszonyból erednek, hanem polgári jogi kötelezettségből. Téves a bíróságoknak az a megállapítása, hogy a tagsági viszony nem szüntethető meg kizárással olyan esetekben, amikor a szövetkezeti tag nemcsak az Szvt. 50. §-a (1) bekezdésének b) pontjában foglalt tagsági viszonyból eredő kötelezettségét nem teljesíti, hanem az a) pontban foglaltak szerint olyan, a szövetkezet érdekét súlyosan sértő vagy veszélyeztető magatartást tanúsít - neki felróható módon -, ami megalapozza a közgyűlés kizáró határozatát. Ez a rendelkezés nem írja elő kifejezetten, hogy ennek a magatartásnak a tagsági viszonnyal összefüggésben kell lennie. Álláspontja szerint a kizárást kimondó közgyűlési határozatban megfogalmazott valamennyi magatartás - függetlenül más jogág megítélésétől - a szövetkezeti törvény előírásaiba ütközik, és így alkalmazható a taggal szemben a kizárás.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!