Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2000.301 A személyhez fűződő jogok megsértése miatt érvényesített kártérítési igény a törvénynek a felülvizsgálati értékhatárra vonatkozó rendelkezései szempontjából vagyonjogi ügynek minősül [Ptk. 84. § (1) bek. e) pont, Pp. 271. § (3) bek.].

A 2000. január 4-én kelt jogerős ítélet megállapította, hogy az alperes a D. című napilap 1999. július 17-i számában közzétett nyilatkozatával megsértette a felperes jó hírnévhez fűződő személyiségi jogát. Egyúttal az alperest a további jogsértéstől eltiltotta, és arra kötelezte, hogy fizessen meg a felperesnek 15 nap alatt 100 000 forint nem vagyoni kártérítést és annak kamatát. A felperes ezt meghaladó, összesen 500 000 forint kártérítés megfizetése iránti keresetét elutasította, mert a kár bekövetkezésében maga is közrehatott. Az alperest ugyanakkor 100 000 forint közérdekű célra fordítandó bírság megfizetésére kötelezte, és rendelkezett a felek eljárási illetékfizetési kötelezettségéről.

A jogerős ítélet ellen - kizárólag a kártérítéssel kapcsolatos rendelkezés miatt - a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a jogerős ítélet a bizonyítékok téves mérlegelésével, iratellenesen jutott arra a következtetésre, hogy a kár bekövetkeztében maga is közrehatott, ezért a további 400 000 forint nem vagyoni kárigényét megalapozatlanul utasította el. Ezért kérte a jogerős ítélet részbeni hatályon kívül helyezésével az alperest 500 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kötelező első fokú ítélet helybenhagyását. A felperes a javára első fokon megítélt 500 000 forint nem vagyoni kártérítés fenntartása mellett az alperes terhére kiszabott bírság mellőzését is indítványozta.

A felülvizsgálat megengedhetőségével kapcsolatban kifejtette: a Pp. 271. §-ának (3) bekezdése nem alkalmazható, mert a jelen per személyiségvédelem iránt indult, ezért nem vagyonjogi per. Arra is hivatkozott, hogy abban az esetben, ha a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelem alapján a Pp. 271. §-ának (3) bekezdésében írt rendelkezést alkalmazná, a korábbi bírói gyakorlatnak megfelelően a járulékokat a tőkeköveteléshez hozzá kell számítani. A járulékokkal és a kifogásolt bírsággal együtt pedig a felülvizsgálattal érintett pertárgy érték az 500 000 forintot meghaladja.

Az alperes a felülvizsgálati kérelem elutasítását és költségei megállapítását kérte.

A felülvizsgálat az alábbiak szerint kizárt:

A személyhez fűződő jogok megsértése miatt hátrányok kiküszöbölését a Ptk. 84. §-a részben objektív jellegű jogkövetkezmények, részben szubjektív szankciók igénybevételével biztosítja. Ezek körébe tartozik a Ptk. 84. §-a (1) bekezdésének e) pontjában írt kártérítés iránti igény.

Az adott esetben a felperes felülvizsgálati kérelmében kizárólag a szubjektív jogkövetkezményként alkalmazott nem vagyoni kárpótlás összegének módosítását (felemelését) kérte. Az objektív szankciók alkalmazásával kapcsolatos ítéleti rendelkezéseket a felülvizsgálati kérelem nem érintette, ezért a felülvizsgálati kérelemmel érintett részében a per vagyonjogi természetű, melyre a Pp. 271. §-ának (3) bekezdésében írt rendelkezés az irányadó.

A Pp. - többször módosított és a 2000. január 1. után jogerősen befejezett perekben alkalmazandó - 271. §-ának bekezdése értelmében nincs helye felülvizsgálatnak olyan vagyonjogi ügyben, amelyben a felülvizsgálati kérelemben vitatott érték (illetve annak a 24. § alapján megállapított értéke) az 500 000 forintot nem haladja meg.

A Pp. 24. §-ának (1) bekezdése értelmében a pertárgy értékének megállapításánál a keresettel érvényesített követelés vagy más jog értéke irányadó. A Pp. 25. §-ának bekezdése értelmében a főkövetelés járulékai (kamat, költség stb.) az érték megállapításánál figyelmen kívül maradnak.

Ezekből a rendelkezésekből következik, hogy a felülvizsgálati pertárgyérték megállapításánál a kamatokat, költségeket és az illetékfizetésre vonatkozó rendelkezéseket figyelmen kívül kellett hagyni. Téves a felperes azon érvelése, hogy a bírói gyakorlat a kis perértékű ügyekben korábban a járulékok hozzászámításával állapította meg a felülvizsgálati pertárgyértékét és ez a gyakorlat a jelen ügyben is irányadó. Ennek alapja a 2000. január 1. napjáig hatályos Pp. 271. §-ának (3) bekezdésében írt azon rendelkezés volt, hogy a pertárgy érték megállapításánál a megítélt perköltség összegét is be kellett számítani. A jelenleg hatályos rendelkezés azonban a perköltség összegének beszámítását sem teszi lehetővé. (A kamat beszámítására korábban sem volt lehetőség.) A pertárgy értékének megállapításánál az ellenértékű fél terhére megítélt közérdekű célra fordítandó bírság összegét sem lehet figyelembe venni (BH 1995/151. számú eseti döntés). Egyébként az így számított érték sem haladná meg a jogszabályban előírt értékhatárt.

A kifejtettekből következik, hogy az adott esetben a felülvizsgálat kizárt volt, ezért a Legfelsőbb Bíróság a felperes felülvizsgálati kérelmét a Pp. 273. §-a (2) bekezdésének a) pontja alapján hivatalból elutasította. (Legf. Bír. Pfv. IV. 21 254/2000. sz.)