Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BK 127. szám

A villamos energiára elkövetett vagyon elleni bűncselekmény minősítése szempontjából irányadó érték

A villamos energiára elkövetett vagyon elleni bűncselekmény minősítése szempontjából irányadó értéket (kárt, vagyoni hátrányt) az elkövetés időpontjában érvényes általános díjtétel alapulvételével kell megállapítani. A szerződésszegés esetére a Villamosenergia Közszolgáltató Szabályzatban megállapított felemelt ár a büntetőjogi következmények alkalmazása során nem vehető figyelembe.

1. A Btk. 333. §-ának 1. pontja szerint a villamos és a gazdaságilag hasznosítható más energia dolognak tekintendő. Ebből következően a villamos energia a vagyon elleni bűncselekmények elkövetési tárgya lehet. A gyakorlatban csaknem mindig a lopással függ össze, de nem zárhatók ki más vagyon elleni bűncselekmények sem.

Ennek az elkövetési tárgynak a sajátos jellege (testetlen dolog), azonkívül a villamosenergia-szolgáltatás különleges szabályai speciális jogértelmezési kérdéseket vetnek fel. A villamosenergia-szolgáltatás igénybevétele jogszabályban írt feltételekhez kötött. Ennek részletes szabályait a többször módosított 4/1971. (VI. 5.) NIM rendelet mellékletében közzétett Villamosenergia Közszolgáltató Szabályzat (a továbbiakban VKSZ) tartalmazza. Ez egyebek mellett - magában foglalja a szerződésszegés (szabálytalan vételezés) következményeit is. A szerződésszegés következményeként alkalmazható a kártérítés, az árpótlék, ami lehet a VKSZ-ben meghatározott felemelt ár, valamint a villamosenergia-szolgáltatásból való kizárás. A felemelt ár a villamos energia mindenkori általános díjtételéhez járuló többlet, annak általában a többszöröse.

Eldöntést igénylő jogértelmezési kérdés, hogy a villamos energiára elkövetett vagyon elleni bűncselekmények esetén az elkövetési érték (kár, vagyoni hátrány) megállapítása az általános egységár vagy a felemelt ár alapján történjék-e.

A Btk. XVIII. Fejezete általános miniszteri indokolásának 4. pontja szerint az érték - büntetőjogi szempontból annak a dolognak az elkövetés időpontjában meglevő pénzben kifejezett forgalmi értékét jelenti, amelyre a bűncselekményt elkövették. A forgalmi értéket a kiskereskedelmi ár alapján kell megállapítani. A kár a vagyonban okozott értékcsökkenés (Btk. 333. § 2. pont), míg a vagyoni hátrány az elmaradt vagyoni előnyt is magában foglalja (Btk. 137. § 4. pont).

2. A VKSZ-ben megállapított felemelt ár a szerződésszegés következményeként alkalmazható. A jogszabályi megfogalmazás egyértelműen utal annak szankció jellegére. Nern a forgalmi értéket tükrözi, hanem az áramszolgáltató által alkalmazott joghátrányt jelent. Ennek folytán a villamos energia értéke - kiskereskedelmi forgalmi ára - nem lehet azonos a szankciót is magában foglaló felemelt árral. Ugyanilyen következtetés adódik, ha a kár, valamint a vagyoni hátrány büntetőjogi elemeit vizsgáljuk. A szankció elmaradása az áramszolgáltató szempontjából nem lehet sem értékcsökkenés, sem elmaradt vagyoni előny.

A bűncselekményt megvalósító jogellenes magatartásoknak a büntetőjogi felelősségre vonáson túl egyéb jogkövetkezményei is lehetnek. Ilyen a szóban forgó felemelt ár is, amihez hasonló számos más területen létezik. Ezek a büntetőjogon kívüli szankciók a büntetőjogi felelősséget nem súlyosíthatják. Az eltulajdonított dolog (villamos energia) tényleges forgalmi értékéhez a szankció hozzáadása olyan többszörös jogkövetkezmény lenne, ami a Btk. szankciórendszerével nem indokolható.

A Legfelsőbb Bíróság Büntető Kollégiumának 102. számú állásfoglalása hatályát veszíti.