Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Miskolci Törvényszék Pf.21971/2011/3. számú határozata szerződés semmisségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 117. §, 165. §, 227. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 1. §] Bírók: Molnár Tiborné, Tóth Imre, Török Mária

Kapcsolódó határozatok:

Miskolci Járásbíróság P.24046/2009/25., *Miskolci Törvényszék Pf.21971/2011/3.*, Kúria Gfv.30130/2012/10. (BH 2013.3.73)

***********

A ...........................i Bíróság

2.Pf.21.971/2011/3. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A ....................i Bíróság a (felperest képviselő Ügyvédi Iroda neve, székhelye szám alatti székhelyű; ügyintéző: dr.................ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe szám alatti székhelyű) felperesnek - a alperes képviselőjének neve, székhelye ....számú Ügyvédi Iroda .............szám alatti székhelyű; ügyintéző: dr. .......... .......ügyvéd) által képviselt alperes neve (alperes címe szám alatti lakos) alperes ellen szerződés semmisségének megállapítása és járulékai iránt a .................i Városi Bíróságon folyamatba tett perében .....................on, 2010. évi november hó 11. napján kelt 39.P.24.046/2009/25. sorszámú ítélet ellen az alperes által 26. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta az alábbi

Í T É L E T E T :

A megyei bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét h elybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperes részére 15 nap alatt 97.500.- (Kilencvenhétezer-ötszáz) forint másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I N D O K O L Á S:

Az elsőfokú bíróság a jogvita elbírálása szempontjából irányadó tényállást helyesen állapította meg, és az abból levont jogkövetkeztése is mindenben helytálló, ezért az ítéletet a megyei bíróság a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (Pp.) 253. § (2) bekezdése és 254.§ (3) bekezdése szerint indokai alapján hagyta helyben.

Az alperes által előterjesztett fellebbezéssel kapcsolatban a megyei bíróság rámutat arra, hogy a szerződés érvénytelenségének megállapításához a szerződést kötő felek mindegyikének perbenállása szükséges. Nem vitatható tény ugyanakkor az sem, hogy az egyik szerződő fél az A. Gy.i Bt. a felszámolási eljárás eredményeképpen jogutód nélkül megszűnt, azt a cégbíróság 2009. június 15-én a cégjegyzékből törölte.

Perbenállása így nem lehetséges, ez ugyanakkor nem eredményezheti azt, hogy az érdekelt fél törvényes jogcím alapján a megszűnt cég által megkötött szerződések érvénytelenségének megállapítása iránt ne kezdeményezhetne peres eljárást.

Helyesen foglalt állást az elsőfokú bíróság, amikor azt állapította meg, hogy a felperesnek van kereshetőségi joga a szerződés érvénytelenségének megállapítása körében.

Ugyancsak mindenben egyetért a megyei bíróság a felperes perindítási jogával kapcsolatban kifejtett elsőfokú bírósági állásponttal. Az 1991. évi XLIX. törvény (Csődtv.) 49.§ (5) bekezdésében szabályozott 30 napos jogvesztő határidő a megtámadás vonatkozásában kifejezetten arra az esetre tartalmaz speciális rendelkezést, amennyiben a felszámoló a vagyontárgy értékesítésének formáira és a közjegyző igénybevételére vonatkozó rendelkezéseknek, előírásoknak nem tesz eleget, amely azonban természetesen nem jelenti azt, hogy amennyiben a Ptk-ban foglalt megtámadási okok fennállnak, úgy az ott meghatározott általános szabályok szerint a felek ne támadhatnák meg keresettel a felszámoló által kötött adás-vételi szerződést.

Így foglal állást a dr.T. M. és dr.T. G. által szerzett Csődjog című könyv is a Csődtv. 49.§-ához fűzött magyarázatában.

Az alperes az elsőfokú eljárásban 4. sorszám alatt előterjesztett ellenkérelmében hivatkozik - többek között - a Legfelsőbb Bíróság EBH 2006.1529. sz. eseti döntésére.

Ebben a Legfelsőbb Bíróság valóban kimondja, hogy következetes álláspontja szerint a gazdasági társaság tagja, részvényese nem jogosult a társaság által kötött szerződés érvénytelenségének megállapítására irányuló keresetet előterjeszteni, mert arra csupán a szerződő felek, illetve az jogosult, aki a szerződő felek körén kívüleső személy és a perhez fűződő jogi érdekét igazolja.

Ezen eseti döntés tényállása azonban azon alapszik, hogy a megtámadott szerződés tárgya a társasház tulajdonában lévő követelés.

Jelen esetben ugyanakkor ez nem állapítható meg, egyértelmű az, hogy a használati jog tulajdonosa nem a társaság volt, hanem kizárólag a felperes, a társaság csupán birtokosnak tekinthető.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!