Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.22075/2010/6. számú határozata közüzemi díj megfizetése tárgyában. [1962. évi IV. törvény 7. §] Bírók: Böszörményiné dr. Kovács Katalin, Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás

Kapcsolódó határozatok:

Dunaújvárosi Járásbíróság P.21330/2007/54., Székesfehérvári Törvényszék Pf.20191/2010/4., *Kúria Pfv.22075/2010/6.* (BH+ 2011.12.537), 3357/2012. (XII. 5.) AB végzés

***********

Pfv.IV.22.075/2010/6.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Simonovits Csaba ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Bognár Viktor ügyvéd által képviselt alperessel szemben közüzemi díjtartozás megfizetése iránt a Dunaújvárosi Városi Bíróság előtt 9.P.21.330/2007. számon megindított és Fejér Megyei Bíróság 1.Pf.20.191/2010/4. sz. jogerős részítéletével befejezett perében az alperes által 5. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

r é s z í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős részítélet felülvizsgálattal támadott rendelkezését hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 30.000 (Harmincezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Ez ellen a részítélet ellen jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A jogerős részítélet által megállapított tényállás szerint az 1980-as évek elején építették a VIII.r. alperes (továbbiakban: alperes) társasház épületét, amelyet 1995-ben alakítottak társasházzá. A felperes a társasház részére írásban megkötött közüzemi szerződés nélkül biztosít ivóvíz-, szennyvízelvezetés és tisztítás szolgáltatásokat, használati melegvizet, továbbá fűtéskarbantartást is végez. Ezeket a szolgáltatásokat a társasház elfogadja és díjukat részben meg is fizeti. A felperes a társasházban egy szolgáltatói hőközpontot üzemeltet, amelynek kialakítására már az épület építésekor sor került, az alapító okirat hőközpont megjelöléssel tartalmazza ezt a helyiséget. Ebből a hőközpontból látja el a felperes az utcában levő további négy társasházat is használati melegvízzel. A hőközpont létesítésével egyidejűleg, illetve a társasházzá alakulást követően sem fizetett a felperes kártalanítást az alperes részére.

A felperes keresetében 533.070 forint és késedelmi kamatai megfizetésére kérte kötelezni az alperest, a bekötési vízmérő és a mellékvízmérők fogyasztása közötti díjkülönbözet ellenértékeként, az osztott használati melegvíz szolgáltatásának díjaként, valamint a fűtés karbantartás ellenértékeként.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. A fűtés karbantartás díját elismerte ugyan, de azt állította, hogy azt megfizette. A víz-, csatorna- és szennyvíz-követelést azonban vitatta. Arra hivatkozott, hogy nincs olyan előírás, amely az elszámolásra útmutatást adna. Locsolási díj iránti igényt terjesztett elő a vízfogyasztás után, mivel álláspontja szerint a jogszabályok szövegéből következően az alanyi jogon megilleti a fogyasztót. Kérte annak megállapítását, hogy a felek közötti jogviszony pontos tartalma miből áll, illetve kérte, hogy a bíróság hozza létre ítéletével a közüzemi szerződést. Viszontkeresetében az épületben található szolgáltatói hőközpont helyiség használata miatt 1.100.000 forint bérleti díj megfizetésére kérte kötelezni a felperest, az igazságügyi szakvéleményben meghatározott 392 forint/m2/hó + áfa összeget figyelembe véve.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 533.070 forintot és annak 2006. december 1. napjától a kifizetés napjáig, minden naptári félév teljes idejére, a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatát, továbbá 55.000 forint perköltséget. A viszontkeresetet elutasította.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felek nem kötöttek írásban szerződést a közműves ivóvíz ellátásra, szennyvízelvezetésre és tisztításra, illetve azt kiegészítő, ún. mellékvízmérős elszámolásra, valamint a fűtéskarbantartásra. Azonban a Ptk. 198. § (3) bekezdése alapján, írásbeli közüzemi szerződés hiányában is létrejön a közüzemi jogviszony a felek között.

A felek között a közüzemi jogviszony fennállt, a felperes a vízfogyasztást az alperes ingatlanán elhelyezett bekötési vízmérő alapján mérte, és annak megfelelően az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény 7. § (1) bekezdése szerint bocsátotta ki számláit, amely ellenértékének megfizetésére az alperes köteles. Az alperes a többi, az alperes ingatlanán található bekötési vízmérőről ívóvízzel és használati melegvízzel ellátott társasházzal szemben elszámolási igénnyel léphet fel a közüzemi díjkülönbözet iránt.

A fűtéskarbantartás díjának megtérítését az alperes elismerésére alapította.

Az alperes viszontkeresetét elutasította. Megállapította, hogy a hőközpont használatáért járó ellenszolgáltatás a felek közötti közüzemi jogviszonyra tekintettel csak egyszeri kártalanítás lehet (BH 1998/289.). A villamos energia fejlesztéséről, átviteléről és elosztásáról szóló 1962. évi IV. törvény (régi VET) 7. §-a, valamint az 5/1990. IPM rendelettel módosított 4/1964. NIM rendelet értelmében a hőközpont helyiségének határidő nélküli használatában a távhőszolgáltatónak vagy az ingatlan tulajdonosával kellett megállapodnia vagy az önkormányzat jegyzője adhatott a használatra engedélyt. A kártalanítás mértéke pedig szabad megállapodás tárgya volt. A per alatt hatályba lépett a villamos energia termeléséről, szállításáról és szolgáltatásáról szóló 1994. évi XLVIII. törvény (új VET) kimondta, hogy a hatályba lépését megelőzően kötött szerződésekre még a régi szabályozás érvényesül. Mindezek alapján tehát a társasház javára egyszeri, egyösszegű kártalanítás jár, a piaci viszonyokat figyelembe vevő bérleti díj nem állapítható meg. Bérleti jogviszony nem jött létre a felek között, az nem is hozható létre, a kártalanítás nem a használatért, hanem a használati jog alapításáért jár. Megállapította, hogy a használati jog ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése elkülönül a kártalanítás megfizetése iránti igénytől. A felperes elévülési kifogásával kapcsolatban kifejtette, hogy a kártalanítás, mint kötelmi igény a használat alapításától számított öt éven belül elévül. Az alperes nem igazolta, hogy az elévülési időn belül felszólította a felperest a kártalanítás megfizetésére, illetve a felperes elismerte ezt az igényt.

Az eset körülményeiből azt a következtetést vonta le az elsőfokú bíróság, hogy az alperes a felperes javára ingyenes használatot engedélyezett.

A közműves ivóvíz ellátásról és a közműves szennyvíz elvezetésről szóló 38/1995.Kormányrendelet (R.) 24. § (4) bekezdés b) pontja alapján alaptalannak ítélte az alperes locsolási díjkedvezménnyel kapcsolatos beszámítási kifogását is, mivel az kifejezetten locsolási célú felhasználás esetére írta elő e kedvezmény figyelembevételét, tehát nem feltétel nélkül, alanyi jogon illeti meg ez a kedvezmény a fogyasztót.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság részítéletével az első fokú ítéletet részben megváltoztatta és az alperes által a felperesnek fizetendő marasztalás összegét 532.150 forintra és kamataira leszállította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!