Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2007.3.74 Halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt nem állapítható meg a megengedett legnagyobb sebességet túllépő elsőbbségre jogosult büntetőjogi felelőssége, ha a megengedett legnagyobb sebességgel haladás esetén is csupán vészfékezés alkalmazásával kerülhette volna el a balesetet [Btk. 187. § (1) bek., (2) bek. b) pont; KRESZ 14. § (1) bek. d) pont; 6/1998. BJE 2. pont].

Az elsőfokú bíróság a 2004. május 3-án hozott ítéletével a II. r. terheltet halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt 1 év és 4 hónapi fogházbüntetésre és 2 év 6 hónapi közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte. Elrendelte a II. r. terhelttel szemben a korábbi ítéletével kiszabott 1 év és 3 hónapi börtönbüntetés végrehajtását.

A megállapított tényállás lényege a következő:

Az I. r. terhelt 2002. július 1. napján 7 órakor K. belterületén, a B. király úton, E.-falva irányából a városközpont felé közlekedett a munkáltatója tulajdonát képező betegszállító személygépkocsival, mintegy 54-65 km/h sebességgel, jó látási viszonyok között, száraz, egyenes vonalvezetésű aszfaltburkolatú úttesten.

A B. király út - M. út kereszteződése előtt 100 m-re az "Elsőbbségadás kötelező!" előjelző tábla volt kihelyezve, a M. út elsőbbségét a kereszteződésben "Állj! Elsőbbségadás kötelező!" közúti jelzőtábla írta elő és villogó sárga lámpa jelezte a kereszteződés veszélyességét.

Az I. r. terhelt fékezés nélkül megkezdte a kereszteződésen való áthaladást egyenes irányban a város központja felé.

Ugyanebben az időpontban az I. r. terhelt haladási irányát tekintve jobbról az úton, a 4. számú főút irányából közlekedett a II. r. terhelt a munkáltatója tulajdonát képező tehergépkocsiból és hozzákapcsolt pótkocsiból álló járműszerelvénnyel, mintegy 51-58 km/h-s sebességgel, egyenes vonalvezetésű útszakaszon, ahol közúti jelzőtáblával jelezve, a megengedett legnagyobb sebesség 30 km/h volt.

A II. r. terhelt a kereszteződéshez közeledve előzni kezdte az előtte haladó Cs. J. által hajtott kerékpárt.

Az I. r. terhelt nem biztosított elsőbbséget a II. r. terhelt által vezetett járműszerelvénynek. A II. r. terhelt a kerékpáros előzése közben észlelte az eléje balról szabálytalanul, tényleges haladási sebességéhez képest már féktávolságon belül behaladó betegszállító személygépkocsit. Ekkor jobbra kormányzott és azonnal intenzíven fékezni kezdett, azonban a járműszerelvény homlokfal részével nekiütközött az I. r. terhelt által vezetett betegszállító személygépkocsi jobb oldalának. Ezt követően a két jármű együttesen sodródni kezdett és egy villanyoszlopnak ütközve álltak meg.

Az ütközéskor az I. r. terhelt által vezetett betegszállító személygépkocsi sebessége mintegy 54-70 km/h volt, míg a II. r. terhelt által vezetett jármű sebessége 50-58 km/h.

A baleset bekövetkeztében a betegszállító személygépkocsiban utasként tartózkodó Ny. L. olyan súlyos agysérüléseket szenvedett, hogy a helyszínen életét vesztette. A halál bekövetkezésében a sértett természetes okú megbetegedéseinek is szerepe volt. Ezért az elszenvedett sérülések és a halál között közvetett okozati összefüggés állapítható meg. Az I. r. terhelt 8 napon túl gyógyuló csonttöréseket szenvedett.

Amennyiben a II. r. terhelt által vezetett járműszerelvény sebessége a fékezés megkezdése előtt nem haladta volna meg az adott útszakaszra megengedett legnagyobb sebességet, a 30 km/h-t, úgy a baleset nem következett volna be, mert az I. r. terhelt az általa vezetett betegszállító személygépkocsival a M. út jobb oldali forgalmi sávjából K. központja felé kihaladt volna, mire a II. r. terhelt elérte volna az ütközési pontot.

A közúti baleset azért következett be, mert az I. r. terhelt megszegte a KRESZ 28. § (1) bekezdés b) pontjának, míg a II. r. terhelt a KRESZ 14. § (1) bekezdés b) pontjának rendelkezését.

Az elsőfokú ítélet indokolásában rögzített, de a tényálláshoz tartozó megállapítás szerint "vészfékezés alkalmazásával számolták a szakértők a baleset elkerülhetőségét".

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a II. r. terhelt a baleseti veszélyhelyzetben elvárható vészfékezést alkalmazta, kötelessége volt a hathatós elhárítási módot választani. A II. r. terhelt tisztában volt a sebességkorlátozással, észlelte a jelzőtáblát, ennek ellenére 30 km/h helyett mintegy 51-58 km/h sebességgel közlekedett, ezért gondatlansága is megállapítható.

A másodfokú bíróság a 2004. szeptember 8-án hozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a I. r. terhelt vonatkozásában annyiban változtatta meg, hogy a terhére megállapított bűncselekmény miatt 300 napi tétel, napi tételenként 300 forint pénzbüntetésre ítélte. A közúti járművezetéstől eltiltás mellékbüntetés tartamát 1 év 10 hónapra leszállította. A II. r. terhelttel szemben a bíróság a korábbi ítéletével kiszabott szabadságvesztés végrehajtásának elrendelésére vonatkozó rendelkezését mellőzte.

A másodfokú bíróság változatlan tényállás mellett lényegében az elsőfokú bíróság jogi álláspontjával egyetértve a 6/1998. számú BJE 2. pontjára utalva arra hivatkozott, hogy "ha a II. r. terhelt a megengedett 30 km/h sebességgel vezeti járműszerelvényét, az I. r. terhelt által vezetett gépkocsi ütközés nélkül kihaladhatott volna a járműszerelvény haladási folyosójából, tehát a baleset időben elmaradhatott volna". A II. r. terhelt jelentős - a megengedett sebesség csaknem kétszeres - sebességtúllépése miatt büntetőjogi felelőssége megállapítható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!