Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2011.131 KÉSZFIZETŐ KEZESSÉGEN ALAPULÓ KÖVETELÉS BESOROLÁSA CSŐDELJÁRÁSBAN

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Ítélőtábla Cspkf.43176/2011/2. (*ÍH 2011.131*), Kúria Gfv.30126/2011. (BH+ 2013.1.28)

***********

A csődeljárásban nincs jelentősége annak, hogy a hitelező követelése lejárt, vagy sem. Ezért az olyan bizonytalan esedékességű követelés besorolására is sor kerülhet a hitelezői igények általános szabályai szerint, mint a készfizető kezességen alapuló követelés [Cstv. 3. § (1) bek. c) pontja; 12. § (2) bek.].

Az elsőfokú bíróság a 2010. május 23-án meghozott végzésével elrendelte a VL. Kft. adós csődeljárását. Vagyonfelügyelőként az L. Befektetési és Kereskedelmi Kft.-t jelölte ki.

A K. Bank Zrt. 2010. július 1-jén kifogást terjesztett elő a vagyonfelügyelő intézkedése ellen, arra figyelemmel, hogy a vagyonfelügyelő a hitelező lejárt tőke, kamat és késedelmi kamat jogcímen bejelentett összesen 169 500 657 forint követeléséből csak 9 500 657 forintot vett nyilvántartásba nem vitatott, nem biztosított követelésként. Előadta, hogy a hitelező és a V. Kft. között 160 000 000 forint tőke és ügyleti kamatok tekintetében létrejött kölcsönszerződésből eredő tartozásért az adós készfizető kezességet vállalt. A kölcsönszerződésből a V. Kft.-nek 2010. március 11-ig 160 000 000 forint tőke, 9 846 970 forint kamat és 13 687 forint késedelmi kamat összegben lejárt tartozása keletkezett, amit nem fizetett meg a hitelezőnek, így ezt a követelést az adóssal, mint készfizető kezessel szemben érvényesíti. A bíróság a kifogásnak akként adott helyt, hogy kötelezte a vagyonfelügyelőt a K. Bank Zrt. hitelező 160 000 000 forint tőkekövetelésének soron kívül, nem vitatott, nem biztosított követelésként való nyilvántartásba vételére. Határozatának indokolásában rámutatott, hogy a Cstv. 12. § (3) bekezdése alapján a vagyonfelügyelő nem jogosult a hitelezői igény nyilvántartásba vételének megtagadására azon az alapon, hogy az vitatott, vagy még le nem járt követelés. A vagyonfelügyelő a hitelező követelésének a jogalapját a követelés fennálltát, összegét nem vitatta, a nyilvántartásba vételét azzal az indokkal tagadta meg, hogy a kölcsönszerződés eredeti ütemezése szerint a teljes követelésből még csak a kamatok váltak lejárttá, a tőkekövetelés még nem. Elismerte azt is, hogy a V. Kft. csődeljárásában a hitelező teljes követelését nyilvántartásba vette, mint még le nem járt, de elismert követelést. Az elsőfokú bíróság a Cstv. 3. § (1) bekezdés c) pontjára utalva kiemelte, hogy a csődeljárásban hitelező az is, akinek a csődeljárás iránti kérelem időpontjában még le nem járt, de elismert pénz- vagy pénzben kifejezett vagyoni követelése van. A vagyonfelügyelő a hitelező követelését nem vitatta, csak a lejárat tekintetében van vita a felek között, aminek azonban a Cstv. 3. § (1) bekezdés c) pontja értelmében a csődeljárásban nincs jelentősége, ez nem akadálya a Cstv. 12. § (2) bekezdés ba) pontja szerinti besorolásnak. A hitelező a követelését biztosított kategóriába kérte besorolni, azonban bizonyíték hiányában a tőkekövetelés esetén sincs lehetőség erre, ezért a bíróság a kifogást ebben a részében elutasította.

Az adós 2010. június 18-án csődegyezségi tárgyalást tartott, amelyen a hitelezők az egyezségi javaslatát nem fogadták el, de hozzájárultak a fizetési haladék 180 napra történő meghosszabbításához.

Az adós 2010. augusztus 2-án kifogást terjesztett elő, amelyben kérte a vagyonfelügyelő kötelezését a K. Bank Zrt. hitelező nyilvántartásba vett hitelezői igényéből 160 000 000 forint törlésére. Az elsőfokú bíróság a kifogást elutasította. Megállapította, hogy a vagyonfelügyelő a bíróság 9.Cspkh. 01-2010-1/000023/6. számú végzésében meghatározottak szerint járt el, és az adós kifogása a vagyonfelügyelő bíróság végzésének megfelelő eljárása ellen irányul. Ezért az elsőfokú bíróság az adós kifogását elutasította.

A csődeljárásban a következő egyezségi tárgyalás 2010. október 26. napjára került kitűzésre.

Az adós 2010. október 25-én újabb kifogást terjesztett elő, melyben előadta, hogy a vagonfelügyelő a 2010. október 18-i tájékoztatása szerint a K. Bank Zrt. hitelezői igényét 59 325 235 forint erejéig a Cstv. 12. § (2) bekezdés ba) pontja szerinti elismert, nem vitatott és nem biztosított követelésként nyilvántartásba vette. Az adós a hitelező igényének nyilvántartásból való törlését kérte. Előadta, hogy a V. Kft. csődeljárásában a Fővárosi Bíróság a csődegyezséget jóváhagyta, amely végzésre hivatkozással a vagyonfelügyelő a K. Bank Zrt. hitelezői igényét indokolás nélkül 59 325 235 forint összegben módosított hitelezői igényként igazolta vissza. Az adós álláspontja szerint a hitelezői igény besorolása ellentmondásos. Az elsőfokú bíróság a kifogást elutasította. Végzését azzal indokolta, hogy a vagyonfelügyelő a bank tőkekövetelését a jelen csődeljárásban eredetileg az elsőfokú bíróság 6. sorszámú végzése alapján vette nyilvántartásba. Az adós ennek az igénynek a törlését kérte. A bíróság a Cstv. 3. § (1) bekezdés c) pontjára utalva kifejtette, hogy nem akadálya a követelés nyilvántartásba vételének, hogy egy nem vitatott követelés még nem járt le. Megjegyezte, hogy a V. Kft. csődegyezségének jogerős jóváhagyása sem fog alapot nyújtani a hitelező igényének törlésére, legfeljebb a követelés jövőbeni lejáratának ideje módosul. A csődegyezség következtében módosulhat továbbá a V. Kft. által a K. Bank Zrt. részére fizetendő összeg, ami kihatással lehet a K. Bank Zrt. hitelező igényére is, azonban a hitelezői igény módosított besorolás szerinti összegét sem az adós, sem a hitelező nem kifogásolta, így azt a bíróság nem vizsgálta és a fentieknek megfelelően a kifogást elutasította.

2010. november 3-án bejelentette, hogy a 2010. október 26-i csődegyezségi tárgyaláson a hitelezők elfogadták a csődegyezségi javaslatát, így a csődegyezségi megállapodás a felek között létrejött. Az adós kérte a csődegyezség jóváhagyását. Kérelmének indokolásául előadta, hogy az egyezségi tárgyaláson - annak megkezdését megelőzően a vagyonfelügyelő a 2010. október 18-i nyilvántartásba vételtől eltérően a K. Bank Zrt. hitelező kérésére a hitelező szavazatainak számát az eredetileg elismert 169 500 560 forint igénye alapulvételével 1695 szavazatban állapította meg. Az adós álláspontja szerint a vagyonfelügyelő jogellenesen járt el, erre való tekintettel az adós szerint a helytelenül történt hitelezői besorolás figyelmen kívül hagyásával megállapítható, hogy a csődegyezségi javaslatot a nem vitatott követeléssel rendelkező hitelezők közül a biztosított csoportban 60,42%, a nem biztosított csoportban 94,79% támogatta.

Az adós a fenti beadványában foglaltakkal tartalmilag azonos indokolással 2010. október 29-én kifogást terjesztett elő a vagyonfelügyelő intézkedésével szemben, amelyben sérelmezte, hogy a vagyonfelügyelő a K. Bank Zrt. szavazatainak számát egy korábbi módosítást követően megállapított 593 szavazattal szemben a csődegyezségi tárgyaláson 1695 szavazatban állapította meg. Álláspontja szerint a vagyonfelügyelő eljárása jogszabályellenes, nem felel meg a Cstv. 18. § (5) bekezdésében foglaltaknak sem. Az adós szerint a vagyonfelügyelőt nem illeti meg az a jog, hogy a már korábban besorolt hitelezői igényt a csődegyezségi tárgyalást közvetlenül megelőzően jogellenesen, egyoldalúan megváltoztassa. Kérte ezért a vagyonfelügyelő intézkedésének megsemmisítését. A vagyonfelügyelő a szavazati jog mértékének egyoldalú módosítását azzal indokolta, hogy a V. Kft. csődegyezségét jóváhagyó végzés nem emelkedett jogerőre. Előadta továbbá, hogy a K. Bank Zrt. a nem biztosított hitelezők között akár 593, akár 1695 szavazatával kizárólagosan befolyásolta az egyezségben hozott döntést, hiszen az összes nem biztosított hitelezői követelés kétharmadát bírta, még a 35%-ra lecsökkentett hitelezői igényével is. Az elsőfokú bíróság az adós kifogását elutasította. Végzését azzal indokolta, hogy a fizetési haladék 2010. november 1. napján 0 órakor lejárt. Miután a jelen csődeljárásban ismételt csődegyezségi tárgyalás tartására nincs lehetőség, és a fizetési haladék is lejárt, a követelések besorolásához vagy a nyilvántartásba vételük elutasításához a továbbiakban joghatás nem fűződik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!