Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2020.8.254 Az azonnali jogvédelem körében az elsőfokú eljárás során elmulasztott valószínűsítés, illetve bizonyítás a fellebbezési eljárás során nem pótolható [2017. I. tv. (Kp.) 50. §, 51. §].

A fellebbezés elbírálásának alapjául szolgáló tényállás

[1] A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Csongrád Megyei Adó- és Vámigazgatósága (a továbbiakban: elsőfokú adóhatóság) a 2019. november 27. napján kelt, 4941290394 iktatószámú határozatával a felperest, mint a G. Bt. adótartozásának megfizetésére kötelezhető személyt - mögöttes felelősségére tekintettel - 4 706 982 forint adótartozás megfizetésére kötelezte, figyelemmel arra, hogy a felperes 2003. február 13. napjától 2016. június 1. napjáig a betéti társaság beltagja volt, és így a jogutód nélkül megszűnt gazdasági társaságot terhelő kötelezettségekért helytállni köteles.

[2] A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes a 2020. január 28-án kelt, 2234828941 iktatószámú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A halasztó hatály elrendelése iránti kérelem

[3] A felperes keresetében az alperes határozatának megsemmisítését kérte és egyidejűleg halasztó hatály elrendelése iránti kérelmet terjesztett elő. A halasztó hatály elrendelése iránti kérelmét nehéz anyagi helyzetével indokolta. Előadta, hogy 130 000-140 000 forint a jövedelme, öt kiskorú tartásához járul hozzá, felesége gyeden van. Egy összegben nem tudja megfizetni a követelést, az esetleges végrehajtás veszélyeztetné gyermekei megélhetését. A felperes a kérelmének alapjául szolgáló körülményeket nem valószínűsítette, bizonyítékot nem csatolt.

[4] Az alperes a védiratában a kereset és az azonnali jogvédelem iránti felperesi kérelem elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság végzése

[5] Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a 11.K.27.216/2020/3. számú végzésével a felperes által előterjesztett, halasztó hatály elrendelése iránti kérelmet elutasította.

A végzés indokolásában hivatkozott a 2017. évi I. tv. (Kp.) 50. és 51. §-ában foglaltakra, kifejtve, hogy a halasztó hatály elrendelésének csak akkor lehet helye, ha a fél a kérelmét indokolással ellátva terjeszti elő és a kérelmében előadott okokat, adatokat, tényeket, körülményeket a kívánt mértékben valószínűsíti. A felperes a halasztó hatály elrendelése iránti kérelmére vonatkozó okokat, adatokat, tényeket, körülményeket nem valószínűsítette, bizonyítékot nem csatolt, így kérelme érdemben nem volt vizsgálható. A felperes keresetében megjelölt esetleges jogszabálysértés az érdemi határozat meghozatalakor bírhat csak jelentőséggel. Hivatkozott továbbá a bíróság arra, hogy a halasztó hatály elrendelésével sérülne az államnak az államháztartási bevételek beszedésére fennálló törvényi joga, az állami követelések érvényesíthetőségéhez nyomós közérdek fűződik. A bíróság a döntése meghozatalakor figyelemmel volt az EBH. 2002.816. számú döntésben foglaltakra, miszerint felperesnek a végrehajtás felfüggesztéséhez fűződő gazdasági szempontokra alapított magánérdekéhez képest az alperes által megfogalmazott közérdek nyomosabb indok.

A fellebbezés és az észrevétel

[6] A bíróság végzése ellen a felperes fellebbezést terjesztett elő, melyben kérte a végzés megváltoztatását oly módon, hogy a Kúria adjon helyt az alperesi határozat halasztó hatálya elrendelése iránti kérelemnek.

[7] Változatlanul előadta a keresetlevélben már leírt indokokat, ugyanakkor a fellebbezéshez csatolta a kiskorú gyermekek születési anyakönyvi kivonatainak másolatát, a felperes alkalmi munkavállalásra vonatkozó szerződését, illetve a gyedről szóló határozatot. Hivatkozott a kiskorú gyermekek érdekeire, amelyek álláspontja szerint elsőbbséget élveznek a végzésben megjelölt közérdekkel szemben.

[8] Az alperes a fellebbezésre tett észrevételében a fellebbezés elutasítását kérte. Álláspontja szerint a Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a jogszabályi követelményeknek maradéktalanul megfelelően hozta meg a döntését. Utalt továbbá az alperes arra, hogy továbbra sem nyert igazolás az, hogy a határozatában foglalt összeg megfizetésével a felperes visszafordíthatatlanul veszélyeztetné a megélhetését, illetve, hogy az eredeti állapot - a felperes esetleges pernyertessége esetén - nem lenne helyreállítható.

A Kúria döntése és jogi indokai

[9] A fellebbezés - az alábbiak szerint - nem alapos.

[10] A Kúria az elsőfokú bíróság végzését a Kp. 112. § (3) bekezdése folytán alkalmazandó 108. § (1) bekezdése szerint a fellebbezés keretei között bírálta felül.

[11] A Kp. 50. § (4) bekezdése alapján az azonnali jogvédelem iránti kérelemben részletesen meg kell jelölni azokat az indokokat, amelyek az azonnali jogvédelem szükségességét megalapozzák, és az ezek igazolására szolgáló okiratokat csatolni kell. A kérelmet megalapozó tényeket valószínűsíteni kell.

[12] A Kp. 51. § (1) bekezdése szerint a bíróság tanácsa az azonnali jogvédelem iránti kérelemről a bírósághoz érkezésétől számított tizenöt napon belül dönt. Hiánypótlásnak nincs helye.

[13] A Kúria megállapította, hogy a felperes a fellebbezésében lényegében a keresetlevélben foglalt indokokat hozta fel, a fellebbezéséhez csatolt ugyan bizonyos iratokat, ezek azonban a Kp. idézett rendelkezései alapján utólag már nem vehetők figyelembe. Teljességgel kiüresítené a Kp. fenti rendelkezésének utolsó mondatát, ha utóbb, a fellebbezési eljárás során pótolni lehetne az azonnali jogvédelem, a halasztó hatály elrendelésére irányuló kérelemben hivatkozott indokok valószínűsítéséhez szükséges iratokat, bizonyítékokat.

[14] Nyomatékosan utal a Kúria a Kp. 50. § (4) bekezdésében foglaltakra, mely törvényi rendelkezés pontosan rögzíti az azonnali jogvédelem iránti kérelem kötelező tartalmi kellékeit, az indokok megjelölésének szükségességét, az azokat igazoló okiratok csatolásának, a tények valószínűsítésének kötelezettségét. A rendelkezésre álló iratokból megállapítható volt, hogy a felperes kérelme ezeket nélkülözte, így azok értékelésére, figyelembevételére a bíróságnak lehetősége sem volt.

[15] Lényeges körülmény, hogy a felperes már az elsőfokú eljárásban is jogi képviselővel járt el. Kérelme alaposságának megvizsgálhatósága érdekében módja és lehetősége lett volna a fellebbezéséhez becsatolt iratok előterjesztésére korábban is. Ezen mulasztás következményeit pedig a felperesnek kell viselnie.

[16] Mindezek alapján a Kúria megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a végzésében részletesen idézte az azonnali jogvédelem iránti kérelem elbírálása körében irányadó jogszabályi rendelkezéseket és azok alapján helytálló döntést hozott a felperes kérelmének elutasításáról.

Ezért a Kúria az elsőfokú bíróság végzését a Kp. 112. § (3) bekezdése folytán alkalmazandó Kp. 109. § (1) bekezdése alapján helybenhagyta.

(Kúria Kpkf.VI.39.075/2020.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!