Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2004.1039 I. A bizományos által érvényesítendő igények körébe tartozik a harmadik személynek a bizományossal szemben tanúsított jogellenes magatartásából eredő, szerződésen kívül okozott kár megtérítése iránti igény is, mert a bizományosnak a Ptk. 509. §-ának (2) bekezdése szerinti elszámolási kötelezettsége e kártérítési követelésre is kiterjed.

II. Kártérítési perben a közbenső ítéletben kell eldönteni egyrészt a felperes károsodása bekövetkezésének tényét, másrészt a beállott kárnak a károkozó magatartásával való okozati összefüggését [Ptk. 339. §, 507. §, 509. § (1) és (2) bek.; Pp. 213. § (3) bek.].

A jogerős közbenső ítéletben a jogalap körében megállapított tényállás szerint a felperes és a perben nem álló DLG Kft. 1999. június 21-én bizományi keretszerződést kötöttek. E keretszerződésben a felperes vállalta, hogy bizományosként értékesíti a B. Bank Rt. által kibocsátott 100 000 000 Ft névértékű, a B. E. Rt. által kibocsátott 85 000 000 Ft névértékű, az Sz. C. Rt. által kibocsátott 30 000 000 Ft névértékű és a H. Rt. által kibocsátott 59 000 000 Ft névértékű részvényeket. A bizományosi szerződésben a felek a bizományos díját 0,5%-ban határozták meg és kikötötték, hogy amennyiben a felperes a szerződésben írt teljes részvénymennyiséget az ugyanezen a napon kötött egyedi megbízási szerződésekben írt limitáron értékesíti, további 10% sikerdíj illeti meg.

A felperes a bizományi keretszerződés megkötésének napján - 1999. június 21-én - a 100 000 000 Ft névértékű B. Bank Rt. részvényeket az alperes részére értékesítette 140%-os árfolyamon. Ezt követően a felperes az alperes Központi Értéktárának átadta 1999. június 22-én a B. E. Rt. által, 1999. június 24-én a H. Rt. által, míg 1999. június 29-én az Sz. C. Rt. által kibocsátott - a bizományi szerződéssel érintett - részvényeket, adásvételi szerződés megkötésének reményében. A szerződés megkötése azonban elmaradt. Az alperes 1999. július 15-én, majd július 19-én felhívta a felperest, hogy a júniusban átadott részvényekre vagy kössön letéti szerződést, vagy azokat szállítsa el. A felperes azonban a részére küldött letéti szerződéstervezetet nem írta alá és a részvények elszállításáról sem gondoskodott.

Később 1999. szeptember 17-én, 29-én, október 15-én, 20-án, november 9-én, december 8-án, végül december 22-én a felperes kérte a részvények kiadását az alperestől, aki azonban ekkor már nem adta ki azokat a felperes részére. 1999. december 23-án a felek letéti szerződést kötöttek, melyet a felperes jogfenntartás mellett írt alá. Az alperes által kért letéti díjat a felperes kifizette, s az alperes december 29-én a részvényeket a felperes részére kiadta.

A felperes keresetében az alperes kötelezését kérte 291 683 000 Ft megfizetésére, kártérítés jogcímén. Keresetét arra alapította, hogy közte és az alperes között a részvények átadásával és azok átvételével a Ptk. 462. § (1) bekezdése szerinti letéti szerződés jött létre. Ennek alapján az alperes felhívásra köteles lett volna kiadni részére a részvényeket. Az alperes azonban a letéti szerződést megszegve, 1999. szeptember 17-e helyett csak 1999. december 29-én tett eleget a kiadási kötelezettségének. A visszatartás oka az volt, hogy az alperes a részvények kiadását a B. Bank Rt. részvényekre kötött adásvételi szerződés felbontásához kötötte. Emiatt az alperes köteles a szerződésszegéssel okozott kár megtérítésére a Ptk. 318. §-ának (1) bekezdése és 339. §-ának (1) bekezdése alapján.

A kár összege tekintetében a felperes azt adta elő, hogy a követelt összeg egyrészt a nála felmerült azt a kárt foglalja magában, amely a sikerdíj és a jutalékok egy részének elvesztése, valamint a szükségtelenül kifizetett letéti díj kifizetése miatt érte. Másrészt 227 250 000 Ft kár megfizetésére azzal az indokkal tartott igényt, hogy megbízója a részvényeket 1999. december 30-án lényegesen alacsonyabb vételáron tudta értékesíteni, mint amilyen vételár ajánlatokat ő, mint bizományos az 1999. október 18-án, november 19-én és december 3-án különböző gazdálkodó szervezetektől kapott. A legjobb vételi ajánlat és a megbízó által 1999. december 30-án elért vételár közötti különbség címén a követelt 227 250 000 Ft összegű kár érte. Álláspontja szerint a megbízója kárát a Ptk. 509. §-ának (2) bekezdése szerint jogosult és köteles érvényesíteni.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Védekezése szerint a felperes a megbízója kárát a saját nevében nem érvényesítheti, ezért a 227 250 000 Ft követelés tekintetében a felperesnek nincs perbeli legitimációja. A saját követeléseként érvényesített kárigény pedig alaptalan, mert nem állnak fenn a kártérítésnek a Ptk. 339. § (1) bekezdésében írt feltételei. A részvények visszatartása felróható magatartásnak nem tekinthető, mert azokat az őrzési díjának kifizetéséig jogosult volt visszatartani. Másrészt a felperes nem bizonyította, hogy a kérdéses részvények étékesítése 1999. december 30-án valóban megtörtént. Az alperes összegszerűségi kifogásokat is tett és beszámítási kifogást is érvényesített.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Elfogadta az alperes érvelését, miszerint a felperes megbízója nem adott megbízást a felperesnek a kára érvényesítésére, s e nélkül a felperes a megbízóját ért kárt a saját nevében nem érvényesítheti. Ezért 227 250 000 Ft kárigény tekintetében a felperes perbeli legitimációjának hiányát állapította meg.

Alaptalannak ítélte a felperes saját kárának megtérítése iránt előterjesztett keresetet is. Az volt a jogi álláspontja, hogy a felek csak írásban köthettek letéti szerződést az 1996. évi CXII. törvény (Hpt.) 210. §-ának (1) bekezdése értelmében. Szóban nem jöhetett létre közöttük érvényes letéti szerződés. Nem találta bizonyítottnak a felperes arra vonatkozóan tett előadását, hogy az alperes a részvények kiadását a B. Bank Rt. részvényekre kötött adásvételi szerződés felbontásához kötötte. Elfogadta az alperesnek azt a védekezését, hogy a felperes által átadott részvények kiadására azért nem került sor, mert a felperes nem fizette meg a letéti díjat. Akként foglalt állást, hogy amennyiben emiatt a felperest kár érte, az a saját, nem pedig az alperes felróható magatartásával áll okozati összefüggésben.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezett, melyben kérte annak megváltoztatását és kereseti kérelmének megfelelően az alperes marasztalását.

Az alperes fellebbezési ellenkérelme az elsőfokú ítélet helybenhagyására irányult.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és megállapította, hogy a felek közrehatása a kár bekövetkeztében az alperesre terhesebben 40-60%. Ebben az arányban az alperes kártérítési felelőssége fennáll. Az elsőfokú bíróságot a kár összege tekintetében a tárgyalás folytatására utasította. A felperes másodfokú perköltségét 1 750 000 Ft-ban, az alperes másodfokú perköltségét 1 000 000 Ft-ban állapította meg.

Határozatának indokolásában tényként állapította meg, hogy a felek között a részvények átadásával és átvételével nem jött létre letéti szerződés, jogviszonyukra a jogalap nélküli birtoklás szabályait kell alkalmazni. Az alperes a Ptk. 193. §-ának (1) bekezdése alapján köteles lett volna kiadni az értékpapírokat a felperesnek, mint birtoklásra jogosultnak. A Ptk. 193. §-ának (2) bekezdésében szabályozott visszatartási jogának gyakorlásához meg kellett volna jelölnie költségeinek összegét és fel kellett volna hívnia a felperest, hogy meghatározott idő alatt térítse meg azokat. Ennek megtörténte esetén jogállására a felelős őrzés szabályai lennének az irányadóak. Ennek megtörténtét azonban az alperes nem bizonyította. 1997. szeptember 17-étől az alperes a részvények kiadását jogtalan feltételhez kötötte, nevezetesen ahhoz, hogy a B. Bank Rt. részvényekre kötött adásvételi szerződés tekintetében az eredeti állapotot állítsák helyre. A másodfokú bíróság megállapítása szerint az alperesnek ez a törekvése jogellenes volt, mert a megkötött és teljesedésbe ment adásvételi szerződést nem lehetett együtt kezelni a később átadott további részvények sorsával. Ez utóbbiak birtoklására az alperesnek nem volt jogcíme.

A másodfokú bíróság tényként állapította meg, hogy az értékpapírok forgalmazásával üzletszerűen foglalkozó felperes üzletvitelét a nagy mennyiségű és értékű értékpapír jogosulatlan visszatartása akadályozta, ezért ha ebből kára keletkezett a felperesnek, az alperes a kárfelelősség alól nem mentesülhet. A felek azonban a kár bekövetkezésében mindketten közrehatottak. Közrehatásuk arányát a Ptk. 340. §-ának (1) bekezdése értelmében 40-60%-ban állapította meg az alperesre terhesebben - figyelembe véve azt az időtartamot, mely alatt a felperes saját felróható magatartása miatt nem került a részvények birtokába.

A kifejtett indokok miatt a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján megváltoztatta, a Pp. 213. §-ának (3) bekezdése alapján a követelés jogalapjának fennállását és a kármegosztás arányát közbenső ítéletben megállapította. A kár összege és a beszámítási kifogás kérdésében pedig az elsőfokú bíróságot a Pp. 253. §-ának (4) bekezdése szerint a tárgyalás folytatására utasította azzal, hogy az elsőfokú bíróságnak a bizonyítást e körben kell felvennie. Rámutatott arra, hogy a kár összegének megállapításánál abból kell kiindulni, a részvényeket az alperes a felperestől, mint jogos birtokostól vette át, ezért neki kellett volna azokat visszaadnia. Amennyiben a felperes ezeket az értékpapírokat eladja, úgy a szerződést a saját nevében köti és hozzá folyik be azok vételára is. Ha a jogosulatlan visszatartás következtében az egyébként elérhető vételár nem folyik be, az nem a megbízó, hanem a felperes kára. Jelen perben nincs jogi jelentősége annak, hogy a felperes, mint bizományos miként számol el a megbízójával, a bizományi elszámolás nem tárgya a jelen pernek. Az a körülmény, hogy a felperes a részvényeket bizományi szerződés alapján tartotta magánál és értékesítette, az alperes kártérítés fizetési kötelezettségét és annak összegét nem befolyásolja. A felperesnek kell bizonyítania azt, hogy volt-e olyan reális értékesítési lehetősége, amellyel a körülmények ismeretében élt volna és a névértékhez képest milyen hasznot tudott volna elérni.

A jogerős másodfokú ítélet ellen az alperes felülvizsgálati kérelemmel élt. Kérte, hogy a felülvizsgálati bíróság a Pp. 275. §-ának (4) bekezdése alapján a jogerős közbenső ítéletet helyezze hatályon kívül és hozzon a jogszabályoknak megfelelő új ítéletet, amellyel az elsőfokú ítéletet hatályában fenntartja és a felperes keresetét teljes egészében elutasítja. Másodlagosan a jogszabálysértő közbenső ítélet hatályon kívül helyezését és az első-, vagy a másodfokú bíróság új eljárásra utasítását kérte.

Felülvizsgálati kérelmét a Pp. 270. § (2) bekezdés ba) pontjára alapította. Állította, hogy a jogerős közbenső ítélet az ügy érdemi elbírálására kihatóan jogszabálysértő és felülvizsgálata a joggyakorlat egysége, továbbfejlesztése érdekében indokolt, mivel olyan elvi jelentőségű jogkérdések merültek fel, amelyekkel kapcsolatban a Legfelsőbb Bíróság eseti határozatokat már hozott, azonban jogegységi határozatot, illetve elvi döntést még nem.

Az ügy érdemi elbírálására kiható jogszabálysértést és a felülvizsgálatot megalapozó elvi jelentőségű jogkérdéseket az alábbiakban jelölte meg:

1. A jogerős közbenső ítélet a Ptk. 509. § (2) bekezdésébe, a Pp. 2. §-ába, 66. § (1) bekezdésébe és 67. § (1) bekezdésébe ütközik. A felperes mint bizományos ugyanis nem anyagi jogi jogosultja az általa kártérítésként követelt 227 250 000 Ft-os igénynek, ezért nem rendelkezik perbeli legitimációval e követelés érvényesítésére. A bizományos Ptk.-ban meghatározott jogai a megbízó igényeinek perbeli érvényesítésére és képviseletére nem terjednek ki. A magyar jogban a perbizomány tiltott. E körben hivatkozott a Bírósági Határozatokban 1997/198. és 1997/199. számon közzétett eseti döntésekre. Álláspontja szerint a jogerős közbenső ítélet azzal, hogy olyan kereseti követelésnek adott helyt, amelynek nagyobbik hányadát nem a felperes, hanem a felperes megbízóját ért állítólagos kár alkotja, jogszabálysértő. A felperes keresetét e követelésrész vonatkozásában el kellett volna utasítani.

2. A Ptk. 339. § (1) bekezdése, valamint a Pp. 213. § (3) bekezdése értelmében a felperest ért kár tényének bizonyítatlansága esetén a közbenső ítéletben nem ítélhető meg a kártérítési követelés jogalapja sem. A károsodás tényének kérdése a kereset első fokon történt teljes elutasítása miatt nem volt tárgya az alapeljárásnak, a másodfokú bíróság pedig bizonyítás nélkül tényként fogadta el a felperes állított károsodását. A kártérítési felelősség megállapításának egyik előfeltétele a felperes kárának ténye bizonyítatlan.

3. A Ptk. 509. § (3) bekezdése, valamint a Ptk. 355. § (4) bekezdése szerint az az elmaradt összeg, amelynek hozzá történő beérkezését a bizományos ugyan remélheti, de az anyagi jog szabályai szerint a megbízója tulajdonát képezi, nem minősíthető a bizományos kárának. A felperesnek, mint bizományosnak csak akkor keletkezik kára, ha megbízója - a közöttük fennálló szerződés alapján - eredménnyel érvényesíti vele szemben a követelését. Erre azonban jelen ügyben nem került sor. Így - az alperes álláspontja szerint - a felperes követelése amellett, hogy alaptalan, idő előtti is.

Ezen túlmenően a Ptk. 509. § (3) bekezdése alapján a bizományos által megvásárolt dolog, illetve az eladott dolog vételára nem kerül a bizományos tulajdonába. Tehát az értékpapírok vételára abban a pillanatban, amikor a bizományoshoz kerül, egyúttal a megbízó tulajdonává válik. Mindebből azt következik, hogy az értékpapírok elmaradt értékesítéséből származó bevétel nem a bizományosé, így azt nem érvényesítheti a saját káraként. Ezzel szemben a jogerős közbenső ítéletben kifejtett álláspont szerint a bizományos maga indíthat pert, ezért a jogerős közbenső ítélet jogszabálysértő.

4. Jogszabálysértő a jogerős közbenső ítéletnek az a megállapítása is, hogy az alperesnek a perbeli értékpapírokkal kapcsolatban jogalap nélküli birtokosként kellett volna eljárnia. A kérdéses értékpapírok jogcím nélkül kerültek az alperes birtokába, ezért a Ptk. 196. § (1) bekezdése alapján a jogviszonyra nem a jogalap nélküli birtoklás, hanem a felelős őrzés szabályai az irányadóak. Ebből következően az alperes az értékpapírokat a felperes költségére volt köteles megőrizni, a felperes költség- és kárveszély-viselési kötelezettsége mellett (Ptk. 196-197. §-ai). Az alperes a felelős őrzésből eredő kötelezettségeinek eleget tett, az ezzel kapcsolatos költségeinek megtérítését a Ptk. 196. § (1) bekezdése alapján jogosan követelte és a költségek megtérítéséig a visszatartási jog is megillette. A közbenső ítélet az alperes jogállásából származó kötelezettségeket a Ptk. 193-195. és 196-197. §-aiba ütköző módon értelmezte és vont le abból jogszabálysértő minősítést. A felelős őrző és a jogalap nélküli birtokos jogi helyzetének, jogosultságainak és kötelezettségeinek pontos meghatározása elvi jelentőségű.

5. A közbenső ítélet a felperes mint bizományos kárának minősítette a kereseti követelés nagyobbik részét kitevő 227 250 000 Ft-os összeget annak ellenére, hogy a felperes ezt az összeget mindvégig, mint a megbízóját ért kárt próbálta érvényesíteni. Ezzel a bíróság a kereseti kérelmen túlterjeszkedett, így a közbenső ítélet a Pp. 215. §-ában foglaltakba ütközik.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős közbenső ítélet hatályában való fenntartását és az alperes perköltségben történő marasztalását kérte. Korábbi jogi álláspontját fenntartva arra hivatkozott, hogy a felülvizsgálati kérelem előterjeszthetőségének két konjuktív feltétele közül egyik sem áll fenn. Az alperes alaptalanul hivatkozott az ügy érdemi elbírálására kiható jogszabálysértésre.

A felülvizsgálati kérelem alaptalan, mert a felülvizsgálati kérelemben megjelölt, az ügy érdemi elbírálására kiható jogszabálysértés nem történt.

Az alperes felülvizsgálati kérelmének sorrendjét követve a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság az alábbi indokok miatt találta alaptalannak a kérelmet:

ad.1. A felperes nem meghatalmazottként, hanem bizományosként érvényesített kártérítési igényt, ezért a Pp. 66. § (1) bek. és 67. § (1) bekezdésének a közbenső ítélet által történő megsértése fel sem merül.

A 227 250 000 Ft kártérítési követelésrész bizományos által történő érvényesíthetőségével - a felperes perbeli legitimációjával - kapcsolatban a felülvizsgálati bíróság álláspontja a következő:

A Ptk. 509. § (2) bekezdése értelmében a bizományos a megbízónak felelősséggel tartozik mindazoknak a kötelezettségeknek a teljesítéséért, amelyek a vele szerződő felet a szerződés folytán terhelik.

E rendelkezés értelmében a bizományos köteles helytállni a megbízóval szemben a bizományi szerződés folytán vele jogviszonyba kerülő harmadik fél magatartásáért.

A megbízó a harmadik személlyel - jelen esetben az alperessel - szemben közvetlenül nem léphet fel. Ebből következően a harmadik személlyel szemben felmerült igényeket a bizományosnak kell és lehet érvényesítenie. A bizományos által érvényesítendő igények körébe tartozik a harmadik személynek a bizományossal szemben tanúsított jogellenes magatartásából eredő, szerződésen kívül okozott kár megtérítése iránti igény is, mert a bizományosnak a Ptk. 509. § (2) bekezdése szerinti elszámolási kötelezettsége e kártérítési követelésre is kiterjed.

ad. 2. Helytálló az alperesnek az az érvelése, hogy kártérítési perben a közbenső ítéletben kell eldönteni egyrészt a kérelmező károsodása bekövetkezésének tényét, másrészt a beállott kárnak a károkozó magatartásával való okozati összefüggését.

Alaptalanul hivatkozott azonban az alperes arra, hogy a másodfokú bíróság bizonyítás nélkül fogadta el tényként a felperes károsodását.

Az iratokból megállapítható, hogy a károsodás tényének bizonyítékaként a felperes már a keresetleveléhez csatolta egyrészt az 1999. június 21-én kelt bizományi szerződést és az annak elválaszthatatlan részét képező értékpapír eladási megbízási szerződéseket. Csatolta továbbá a felperes a megbízás tárgyát képező értékpapírokra vonatkozó vételi ajánlatokat, amelyeket az alatt az időszak alatt kapott, amikor az alperes jogellenesen tagadta meg a részvények felperesnek történő kiadását. A vételi ajánlatok közül az értékpapír eladási megbízási szerződések tárgyát adó mindegyik értékpapírra vonatozóan legalább egy ajánlat elérte a megbízási szerződésekben meghatározott limitárat.

E bizonyítékokból a másodfokú bíróság okszerűen jutott arra a következtetésre, hogy az értékpapírok forgalmazásával üzletszerűen foglalkozó felperes üzletvitelét a nagy mennyiségű és értékű értékpapír jogosulatlan visszatartása akadályozta, s ebből kára keletkezett.

Így a közbenső ítélet meghozatalához szükséges feltételek - az alperes jogellenes és felróható magatartása (a részvények jogtalan feltételhez kötött visszatartása), s ezzel okozati összefüggésben a felperes károsodásának ténye, bizonyítottak.

A közbenső ítélet kétségtelenül feltételes módban fogalmazott akként, hogy "ha ebből kára keletkezett" a felperesnek. Ez azonban az említett bizonyítékok ismeretében olyan fogalmazásbeli pontatlanságnak minősül, amely az ügy érdemi elbírálására - a kártérítési igény jogalapjának megalapozott megállapítására - nem hatott ki.

A kifejtettekre tekintettel a közbenső ítélet nem sérti Ptk. 339. § (1) bek. és 213. § (3) bekezdésében foglaltakat.

ad. 3. Az e pontban felvetett kérdések összefüggnek a felülvizsgálati kérelem már tárgyalt 1. pontjában foglaltakkal.

Az alperes arra hivatkozott, hogy az az elmaradt összeg, amelynek hozzá való befolyását a bizományos ugyan remélheti, de az az anyagi jog szabályai szerint a megbízója tulajdonát képezi, nem minősíthető a bizományos kárának, ezért annak megtérítése iránt nem is indíthat pert.

Az alperesnek ez a jogi álláspontja nem helytálló, mert figyelmen kívül hagyja a bizományi szerződés lényegét.

A Ptk. 507. § (1) bekezdése értelmében a bizományi szerződés alapján a bizományos díjazás ellenében köteles a megbízó javára a saját nevében adásvételi szerződést kötni. Azaz a bizományos a harmadik személlyel szemben önállóan, saját nevében jár el. Ebből következően, ha a bizományos az adásvételi szerződést harmadik személy - jelen esetben az alperes - jogellenes és felróható magatartása - a részvények visszatartása - miatt nem tudta megkötni, abból neki mint bizományosnak keletkezett kára abban az időpontban, amikor a szerződéskötés az alperes magatartása miatt meghiúsult. Ennek során a megbízóval később elszámolandó kárrész tekintetében a bizományos a tulajdonszerzés szempontjából, a megbízó képviselője. Ezt a képviseleti jogát a bizományosi szerződés alapozza meg. Ezért alaptalanul hivatkozott az alperes arra, hogy a jogerős közbenső ítélet sérti a Ptk. 509. § (3) bekezdésében, valamint 355. § (4) bekezdésében foglaltakat.

ad. 4. A felülvizsgálati bíróság megállapítása szerint a közbenső ítélet a jogalap nélküli birtoklás (Ptk. 193-195. §-ai) és a felelős őrzés (Ptk. 196-197. §-ai) szabályainak helyes értelmezésével minősítette az alperest jogalap nélküli birtokosnak és alkalmazta reá vonatkozóan az ebből eredő jogkövetkezményeket.

A Ptk. 193. § (1) bekezdése akként rendelkezik, hogy aki jogalap nélkül van a dolog birtokában, köteles a dolgot a birtoklásra jogosultnak kiadni.

A Ptk. 196. § (1) bekezdése értelmében pedig, aki a dolgot más érdekében anélkül tartja magánál, hogy arra külön jogviszonynál fogva jogosult, vagy köteles volna, a dolog őrizetéről a jogosult költségére és veszélyére mindaddig köteles gondoskodni, amíg az a dolgot át nem veszi (felelős őrzés). A felelős őrző a dolgot költségei megtérítéséig visszatarthatja.

A jogerős közbenső ítéletben megállapított tényállás szerint a perbeli részvények a vásárlás szándékával kerültek az alperes birtokába. Ebből következően amikor az alperes a perbeli részvényeket átvette, nem más érdekében, hanem saját érdekében tartotta azokat magánál.

A jogalap nélküli birtoklás Ptk. 193-195. §-aiban foglalt szabályai minden birtoklásra jogosult és minden jogalap nélküli birtokos viszonyát rendezik.

A felelős őrzés szabályai pedig akkor alkalmazhatók, ha a dolgot birtokában tartó személy tudatában van annak, hogy a birtoklásra jogcíme nincs és szándéka sem irányul a dolog megtartására.

A perbeli esetben azonban az volt megállapítható, hogy a birtok megszerzésekor az alperes nem más érdekében, hanem - az adásvételi szerződés megkötésének és a részvények megtartásának szándékával - saját érdekében tartotta magánál a részvényeket. Ezért az alperes jogállására a jogerős közbenső ítélet helytállóan alkalmazta a jogalap nélküli birtoklás szabályait.

A felülvizsgálati kérelemben kifejtett, ezzel ellentétes jogi okfejtés téves.

ad. 5. Az ad. 1. pontban kifejtettek értelmében az értékpapírok kiadásának megtagadásából eredő kárt a felperes mint bizományos jogosult érvényesíteni az erre is kiterjedő elszámolási kötelezettsége folytán. Ehhez képest az ügy érdemi elbírálására nincs kihatása annak, hogy a jogerős ítélet a 227 250 000 Ft követelésrészt a felperes kárának minősítette-e vagy sem. Így e körben a felülvizsgálat jogszabályban megkívánt feltétele - az ügy érdemi elbírálására kiható jogszabálysértés - nem valósult meg.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a felülvizsgálati kérelemben hivatkozott felülvizsgálati okok nem állnak fenn, ezért a jogerős közbenső ítéletet a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Gfv. X. 30.131/2003. sz.)