Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20598/2017/3. számú határozata. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. § (1) bek., (2) bek., 2:44. §] Bírók: Kepesné dr. Bekő Borbála, Lukács Zsuzsanna, Nyírőné dr. Kiss Ildikó

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.20347/2017/5., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20598/2017/3.*, 3278/2017. (XI. 2.) AB határozat

***********

Fővárosi Ítélőtábla

17.Pf.20.598/2017/3-II.

A Fővárosi Ítélőtábla a Kovács Zoltán Ügyvédi Iroda (felperesi képviselő címe, ügyintéző: dr. Kovács Zoltán ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek, a Kummer Ügyvédi Iroda (alperesi képviselő címe, ügyintéző: dr. Kummer Ákos ügyvéd) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen magántitok megsértése iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2017. március 20. napján meghozott 22.P.20.347/2017/5. számú ítélete ellen az alperes részéről 6. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 15.000 (Tizenötezer) forint másodfokú perköltséget.

A le nem rótt 48.000 (Negyvennyolcezer) forint fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes a 2014. októberi Ó.-i önkormányzati választásokon képviselőjelölt volt. A megismételt polgármester választás alkalmával két ismerőse előtt tett kijelentése miatt a Debreceni Ítélőtábla Pf.I.20.240/2015/4. számú ítéletével megállapította, hogy megsértette az alperes jóhírnév védelméhez fűződő személyiségi jogát és kötelezte, hogy az alpereshez intézett levélben fejezze ki sajnálkozását a jogsértés tényének elismerésével. A jogerős ítélet az objektív szankcióra utalással rögzítette, hogy a sérelmet szenvedett fél olyan körben kérhet elégtételt, amelyre a jogsértés vonatkozik. A Kúria Pfv.IV.21.764/2015/4. számú ítéletével a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta, melynek indokolásában rögzítést nyert, hogy a perbeli esetben néhány személy magánbeszélgetéséről volt szó, a felperes a kijelentéseit nem a nyilvánosságnak szánta, az ügynek a helyi választás eredményére nem volt semmilyen kihatása.

A felperes - a jogerős ítéleti rendelkezéseknek eleget téve - a 2015. szeptember 23. napján postára adott levelében fejezte ki sajnálkozását az alperes felé. A levelet az alperesnek címezte, aki annak tartalmát 2015. szeptember 29. napján a saját honlapján szó szerint közzétette az alábbi címmel: " felperes neve levélben fejezte ki sajnálatát a J. felé". A közleményben tájékoztatott, hogy a másodfokon eljárt Debreceni Ítélőtábla jogerős ítéletében megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét és megállapította, hogy felperes neve megsértette a J. jóhírnév védelméhez fűződő jogát és kötelezte arra, hogy fejezze ki sajnálkozását. Az alperes a közleményben szó szerint beidézte a levél tartalmát, miszerint: "A Debreceni Ítélőtábla Pf.I.20.240/2015/4. számú ítéletének megfelelően sajnálkozásomat fejezem ki az ítélet szerinti jogsértés tényének elismerése mellett a 2014. október 12. napján tartott polgármester választással összefüggésben tett három személy magánbeszélgetéséről titokban hozzájárulásom nélkül hangfelvétellel rögzített kijelentéssel kapcsolatban. - felperes neve ". Az idézet nem tartalmazta a levél címzettjét, illetve a felperes aláírását.

A felperes a kereseti kérelmében a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a későbbiekben: Ptk.) 2:46. § (2) bekezdése alapján kérte annak megállapítását, hogy az alperes megsértette a magántitokhoz fűződő személyiségi jogát és kérte a kötelezését arra, hogy a saját honlapján közleményben fejezze ki a sajnálkozását a jogsértés tényének elismerése mellett. Kérelme indokaként elsősorban arra hivatkozott, hogy sem a jogerős ítélet, sem a Kúria határozata nem jogosította fel az alperest arra, hogy a honlapján nyilvánosságra hozza az ő sajnálkozó levelének tartalmát. Vitatta, hogy közszereplő lenne, amennyiben ez a minősége mégis megállapítható, akkor sem volt a levél tartalma nyilvánosságra hozható, mivel az ő magánügyére, magántitkára vonatkozott.

Az alperes a felperes keresetének az elutasítását kérve előadta, hogy 2010 és 2014 között a felperes önkormányzati képviselő volt Ó.-on, ahol közismert, ezért közszereplői minősége sem vonható kétségbe. Az általa közzétett tartalom pedig két közszereplő között közéleti érdeklődésre számot tartó ügyben keletkezett, melynek tartalma a felek privát szférájába sorolható kérdést nem érintett, ezért levéltitkot sem képezhet. Előadta, hogy magát a levelet nem is hozta nyilvánosságra, csak annak tartalmát, továbbá, hogy közérdek a nyilvánosság értesülése a választások alkalmával tett felperesi kijelentésekről.

Az elsőfokú bíróság a fellebbezéssel támadott ítéletében megállapította, hogy az alperes azzal, hogy a felperes sajnálkozást kifejező levelét 2015. szeptember 29-én a honlapján közölte, megsértette a felperes levéltitokhoz fűződő jogát. Kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül a saját honlapján közleményben tegye közzé a jogsértés tényének elismerését és fejezze ki a fentiek miatt a sajnálkozását. Kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 30.000 forint perköltséget, és megállapította, hogy a 36.000 forint eljárási illeték az államot terheli.

Határozata indokolásában a Ptk. 2: 42. § (1) és (2) bekezdésére, a 2:43. §-ra, a 2:46. § (1) és (2) bekezdésére, valamint a 2:51. § (1) bekezdésére utalással rögzítette, hogy a tényállást a felek lényegében egyező előadása alapján állapította meg. Nem találta kétségesnek, hogy a felperes közszereplőként volt érintett a peresített 2014-es időszakban, azonban az ügy mikénti eldöntésére nem ennek a ténynek van kihatása, hanem arról kellett állást foglalni, hogy az alperes a közügyek szabad vitatásával kapcsolatos alapjogával élt-e, amikor a levelet nyilvánosságra hozta. Erről pedig a jogerős ítéletben foglaltak alapján lehet állást foglalni.

Megállapította, hogy az alperes figyelmen kívül hagyta a korábbi jogerős ítéleti rendelkezést, amikor a felperes magánlevelét nyilvánosságra hozta, mellyel megsértette a magántitokhoz fűződő személyiségi jogát. Az alperesnek a közügyek szabad vitatását biztosító alapjoga nem terjedhet ugyanis odáig, hogy egy közügynek nem minősíthető eset kapcsán kiadja a közte és a felperes között folytatott levelezés tartalmát, így a felperes személyiségi jogát szükségtelenül és aránytalanul sértse. Kiemelte, hogy a Debreceni Ítélőtábla, valamint a Kúria akként foglalt állást, hogy indokolatlan, aránytalan lenne a levél nyilvánosságra hozatala, mellyel szemben döntött úgy az alperes, hogy megjelenteti azt. Hangsúlyozta, hogy még abban az esetben sem fogadható el a levél közzététele, ha és amennyiben a felperes közszereplőnek minősül. Perköltségben a pervesztes alperest marasztalta.

Az elsőfokú bíróság ítéletével szemben az alperes nyújtott be fellebbezést, melyben az elsőfokú bíróság ítéletének a megváltoztatásával a felperes keresetének az elutasítását és a felperesnek az első- és másodfokú teljes perköltségben történő marasztalását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!