1148/2010. (VII. 8.) Korm. határozat
a 2010. május-június hónapokban kihirdetett veszélyhelyzetek időszakában felmerült védekezési költségekről és károk enyhítéséről
1. A Kormányt jogszabály alapján terhelő megtérítési kötelezettségek, vagy a Kormány által önként vállalt kárenyhítési döntések és azok összesített finanszírozási igénye az alábbi:
a) a Kormány tudomásul veszi, hogy a védekezésben közreműködő állami szervek felmért és ellenőrzött, a kapott előleg figyelembevételével fennmaradó költségei mindösszesen 14 013 760 000 forint összeget tesznek ki. Ebből a Kormány 60%, de a jogszabályon alapuló személyi juttatásnál nem kevesebb - a 2010. évi központi költségvetés általános tartaléka terhére - előleget finanszíroz, összesen 9 212 190 000 forint összegben, az 1. mellékletben felsorolt állami szervek részére. A Kormány egyúttal felhívja a vidékfejlesztési minisztert, hogy a vízügyi szervek ezt követően fennmaradó, a későbbiekben finanszírozásra kerülő igényét tételesen vizsgálja felül.
Felelős: belügyminiszter
honvédelmi miniszter
közigazgatási és igazságügyi miniszter
nemzetgazdasági miniszter
nemzeti erőforrás miniszter
vidékfejlesztési miniszter
Határidő: azonnal, illetve 2010. július 15.
b) Az önkormányzatok igazolt és ellenőrzött védekezési költségeit a vis maior tartalék felhasználásának részletes szabályairól szóló 8/2010. (I. 28.) Korm. rendelet alapján téríti meg. A veszélyhelyzet kihirdetésében érintett megyékben a védekezés költsége mindösszesen 4 154 776 000 forint, melyből a Kormány jelenleg 50%-ot finanszíroz előleg formájában, összesen 2 077 388 000 forint összegben. A többi megye és a főváros igazolt és ellenőrzött védekezési költsége 885 055 000 forint, ennek a Kormány 70%-át téríti meg, és jelenleg 50%-át finanszírozza előlegként, összesen 309 769 000 forint összegben a 2. melléklet szerint, mindösszesen 2 438 358 000 forint összegben, a Költségvetési törvény IX. fejezete előirányzatai közötti átcsoportosítással.
Felelős: belügyminiszter
nemzetgazdasági miniszter
Határidő: azonnal
c) A Kormány elősegíti a megsemmisült, vagy helyreállíthatatlanul károsodott magán lakóingatlanokban élők legfeljebb a korábbi körülményeknek megfelelő elemi lakhatási feltételeinek megteremtését, kizárólag a biztosításból, vagy a más módon (pl. adományok) megtérülő károk felett összesen 3 170 000 000 forint összegben, melynek 50%-át 1 585 000 000 forintot - a 2010. évi központi költségvetés általános tartaléka terhére -előlegként biztosítja a 3. mellékletben foglaltak figyelembevételével.
Felelős: belügyminiszter
nemzetgazdasági miniszter
Határidő: 2010. augusztus 10.
d) Az 1. pont a), illetve c) alpontjára tekintettel a Kormány felhívja a nemzetgazdasági minisztert, hogy a belügyminiszterrel és a közigazgatási és igazságügyi miniszterrel egyetértésben a jelzett összegek tekintetében a központi költségvetés általános tartaléka terhére készítsen előterjesztést.
Felelős: nemzetgazdasági miniszter
belügyminiszter
közigazgatási és igazságügyi miniszter
Határidő: azonnal, illetve 2010. augusztus 10.
2. A Kormány felhívja az érintett minisztereket, hogy soron kívül vizsgálják meg és kezdeményezzék a helyreállítási és újjáépítési feladatok engedélyezéséhez szükséges hatósági eljárások gyorsításának, illetékmentességének a lehetőségét.
Felelős: közigazgatási és igazságügyi miniszter
belügyminiszter
Határidő: 2010. július 8.
3. A Kormány felhívja a nemzeti erőforrás minisztert, hogy készítsen előterjesztést az "Út a munkához" központi munkaerő program vállalkozók által történő igénybevételi lehetőségének a biztosítására.
Felelős: nemzeti erőforrás miniszter
Határidő: 2010. július 8.
4. A Kormány felhívja a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség útján gyorsítsa fel a fejlesztési források felhasználását, és gondoskodjon a gyorsítást megalapozó jogszabályok előkészítéséről.
Felelős: nemzeti fejlesztési miniszter
Határidő: 2010. július 8., illetve folyamatos
5. A Kormány felhívja a vidékfejlesztési minisztert a szükséges védekezéssel (gátátvágással, vízkormányzással) összefüggésben okozott károk értékének meghatározására, annak ellenőrzését követően kormány-előterjesztés készítésére.
Felelős: vidékfejlesztési miniszter
Határidő: 2010. július 15.
6. A Kormány felhívja a belügyminisztert, valamint a közigazgatási és igazságügyi minisztert az önkormányzati kötelező feladatokat ellátó ingatlanokban keletkezett károk pontosítására és ellenőrzésére, ezt követően kormány-előterjesztés benyújtására a károk enyhítésének mértékére és módjára, külön központi fejlesztési program indítására vonatkozóan.
Felelős: belügyminiszter
közigazgatási és igazságügyi miniszter
nemzetgazdasági miniszter
Határidő: 2010. július 29. (a károk ellenőrzésére)
7. Az 1. a) és c), valamint a 6. pontban megjelölt összegeket a biztosításból és más módon megtérülő összegek csökkentik.
8. A Kormány felhívja a belügyminisztert és a nemzeti fejlesztési minisztert az állami utakban, hidakban, kompokban, továbbá az önkormányzati utakban, hidakban keletkezett károk felmérésének befejezésére és ellenőrzésére, továbbá kormány-előterjesztés készítésére a károk enyhítésének módjára és mértékére vonatkozóan.
Felelős: belügyminiszter
nemzeti fejlesztési miniszter
Határidő: 2010. július 15.
9. A Kormány felhívja a vidékfejlesztési minisztert az agráriumban, továbbá a vízvédművekben keletkezett károk pontos felmérésére és ellenőrzésére, ezt követően kormány-előterjesztés benyújtására a károk enyhítésének mértékére és módjára vonatkozóan.
Felelős: vidékfejlesztési miniszter
Határidő: 2010. július 15.
10. A Kormány felhívja a nemzeti fejlesztési minisztert, valamint a közigazgatási és igazságügyi minisztert, hogy tegyenek javaslatot az árvízkárok enyhítésére, illetve a károsult roma lakosság lakáshoz juttatásához felhasználható európai uniós források átcsoportosítására, szükség szerint a jogszabályi előírások módosítására.
Felelős: közigazgatási és igazságügyi miniszter
nemzeti fejlesztési miniszter
Határidő: 2010. július 15.
11. A Kormány felhívja a belügyminisztert, hogy egyes települések, magánházak kárainak helyreállítási keretösszegét határozza meg. A megállapított támogatási összegből képezzen az előre nem látható károsodások támogatására 10%-os központi tartalékot. A támogatás igénylésének feltételeit és rendszerét e határozat 4. melléklete tartalmazza.
Felelős: belügyminiszter
Határidő: 2010. július 15.
12. A Kormány felhívja a belügyminisztert, hogy vizsgálja felül és határozza meg az árvízi veszély sújtotta területeken az építmények helyreállításának, felújításának településrendezési és építési követelményeit. Az árvízzel veszélyeztetett területeken megsemmisült lakóingatlanok újjáépítéséhez felkéri az önkormányzatokat telekcsere biztosítására.
Felelős: belügyminiszter
Határidő: 2010. július 15.
13. A Kormány felhívja a belügyminisztert, hogy vizsgálja felül az építési engedélyezési eljárást a szakhatósági közreműködés lehetséges kiterjesztése, különös tekintettel a vízügyi és a polgári védelmi szakhatóság tekintetében.
Felelős: belügyminiszter
Határidő: 2010. július 15.
14. A Kormány felhívja a belügyminisztert, hogy a külügyminiszterrel közösen kezdeményezze az EU Szolidaritási Alapból (EUSZA) való támogatás igénylését. Az Európai uniós források igénybevételeinek lehetőségével kapcsolatos uniós tárgyalásokon Magyarország képviseletét a külügyminiszter és a belügyminiszter közösen látja el.
Felelős: belügyminiszter külügyminiszter
Határidő: azonnal, 2010. július 17-ig
15. A Kormány felhívja a vidékfejlesztési minisztert, hogy vizsgáltassa meg az árvízi védekezés során kiépített önkormányzati ideiglenes védművek átmeneti tartós fenntartásának lehetőségét és módját.
Felelős: vidékfejlesztési miniszter
Határidő: 2010. december 31.
16. A Kormány felhívja a vidékfejlesztési minisztert, hogy vizsgálja meg a Vásárhelyi Terv végrehajtásának helyzetét, és a jelen árvízi helyzet tapasztalatai alapján kezdeményezze a Terv szükség szerinti módosítását, továbbfejlesztését.
Felelős: vidékfejlesztési miniszter
Határidő: 2010. december 31.
17. A Kormány felhívja a nemzeti erőforrás minisztert, hogy közmunkaprogram szervezésével támogassa a károsult lakóingatlanok újjáépítésével kapcsolatos bontási, romeltakarítási, kivitelezési munkálatokat.
Felelős: nemzeti erőforrás miniszter
Határidő: azonnal
18. A Kormány felhívja a belügyminisztert, hogy részletes tájékoztató, minta önkormányzati rendelet és szerződés minta kiadásával segítse a helyreállítás és újjáépítés területi és helyi feladatainak szervezéséért felelős Megyei Védelmi Bizottság elnököket és polgármestereket a katasztrófák elleni védekezés irányításáról, szervezetéről és a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló 1999. évi LXXIV. törvény végrehajtásáról szóló 179/1999. (XII. 10.) Korm. rendelet 13. § (4), illetve 14. § (3) bekezdésben meghatározott felelősségük gyakorlásában.
Felelős: belügyminiszter
Határidő: azonnal
19. A Kormány felkéri a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei első és másodfokú építésügyi hatóságokat, hogy az engedély vagy bejelentés-köteles építőipari munkálatokra vonatkozó kérelmeket soron kívül bírálják el, továbbá a tömeges lakóingatlan kárt elszenvedett településeken a kivitelezések előkészítésének időszakában kihelyezett építési hatóságokat hozzanak létre.
Felelős: a Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szervének Borsod-Abaúj-Zemplén megyében illetékes vezetője
Határidő: azonnal
20. A Kormány felkéri a polgármestereket, hogy vízügyi terület-alkalmassági vizsgálat és összehangolt bel- és külterületi vízgazdálkodási terv készítése mellett vizsgálják felül a vízjárta területeket és vizsgálják meg, hogy az újjáépítés, illetve a felújítás, helyreállítás szempontjából szükség van-e településrendezési eszköz módosítására vagy településrendezési sajátos jogintézmény (építési tilalom) alkalmazására.
21. A Kormány felkéri az érintett polgármestereket a károsult lakosság, továbbá - amennyiben a károk nagy számban érintenek kisebbségeket - a kisebbségi önkormányzatok képviselőinek részletes tájékoztatására.
22. A Kormány felkéri a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarát, hogy elsősorban az érintett térségekben működő építőipari termelők, kereskedők, kivitelezők, vállalkozások közvetítésével segítsék a nagy számban jelentkező munkálatok gördülékeny végrehajtását.
23. A Kormány felhívja a belügyminisztert, hogy tárgyalásokat folytasson és állapodjon meg a karitatív szervezetek vezetőivel a fedél nélkül maradtak átmeneti elhelyezési, ellátási feltételeinek megteremtése, a helyi önkormányzatok aránytalan terheinek csökkentése érdekében, illetőleg arról, hogy a karitatív szervezetek saját lehetőségeikkel támogassák a károsultak otthonteremtését, életvitelük normalizálását.
Felelős: belügyminiszter
Határidő: azonnal
24. A Kormány felkéri Borsod-Abaúj-Zemplén megye és az érintett települések önkormányzatait, hogy az adományok felhasználását a legszélesebb nyilvánosság és a teljes átláthatóság biztosításával végezzék. Az elosztás során részesítsék előnyben a fedél nélkül maradtak otthonhoz juttatását.
25. A Kormány felhívja a belügyminisztert, hogy a Kós Károly Egyesülés és más társadalmi és szakmai szervezetek építészeiből jelöljön ki a legnagyobb kárt szenvedett településekre az önkormányzatok helyreállítást szervező munkájának támogatására építésvezetőt, és műszaki ellenőrt.
Felelős: belügyminiszter
Határidő: azonnal
Dr. Navracsics Tibor s. k.,
miniszterelnök-helyettes
1. melléklet az 1148/2010. (VII. 8.) Korm. határozathoz
Állami szervek védekezési költségei
ezer forint
Szervezet | Még finanszírozandó kiadások | Finanszírozás mértéke | Központi költségvetés által finanszírozásra javasolt összeg |
Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság | 756 142 | 60% | 453 685 |
Önkormányzati tűzoltóságok | 442 223 | 100% | 442 223 |
Büntetés-végrehajtás | 42 687 | 84% | 35 857 |
Rendőrség | 2 276 015 | 87% | 1 982 409 |
BM fejezet összesen | 3 517 066 | 83% | 2 914 174 |
HM | 362 532 | 60% | 217 519 |
VÁM | 86 961 | 60% | 52 177 |
Vidékfejlesztési Minisztérium Vízügy | 9 735 706 | 60% | 5 841 424 |
Vidékfejlesztési Minisztérium Megyei Szakig. Hivatal | 29 200 | 60% | 17 520 |
Nemzeti Erőforrás Minisztérium ÁNTSZ | 235 308 | 60% | 141 185 |
Nemzeti Erőforrás Minisztérium EKI | 366 | 60% | 220 |
Nemzeti Erőforrás Minisztérium OMSZ | 41 138 | 60% | 24 683 |
RÁH | 5 482 | 60% | 3 289 |
Egyéb fejezetek összesen | 10 496 693 | 60% | 6 298 016 |
Mindösszesen | 14 013 760 | 66% | 9 212 190 |
2. melléklet az 1148/2010. (VII. 8.) Korm. határozathoz
Önkormányzatok védekezési költségei
Megye | Védekezési igény és kérelem (forint) | Előleg aránya (%) | Támogatás (előleg forint) |
Bács-Kiskun | 114 550 816 | 50 | 57 275 408 |
Baranya | 548 041 492 | 35 | 191 814 522 |
Békés | 12 167 738 | 50 | 6 083 869 |
Borsod-Abaúj-Zemplén | 2 413 919 919 | 50 | 1 206 959 960 |
Budapest | 15 980 000 | 35 | 5 593 000 |
Csongrád | 63 702 863 | 50 | 31 851 432 |
Megye | Védekezési igény és kérelem (forint) | Előleg aránya (%) | Támogatás (előleg forint) |
Fejér | 210 684 160 | 50 | 105 342 080 |
Győr-Moson-Sopron | 65 944 795 | 50 | 32 972 398 |
Hajdú-Bihar | 143 324 891 | 35 | 50 163 712 |
Heves | 102 494 859 | 50 | 51 247 430 |
Jász-Nagykun-Szolnok | 364 944 679 | 50 | 182 472 340 |
Komárom-Esztergom | 156 802 141 | 35 | 54 880 749 |
Nógrád | 128 238 977 | 50 | 64 119 489 |
Pest | 416 514 283 | 50 | 208257 142 |
Somogy | 20 906 786 | 35 | 7 317 375 |
Szabolcs-Szatmár-Bereg | 261 613 287 | 50 | 130 806 644 |
Tolna | 119 527 471 | 35 | 41 834 615 |
Vas | 0 | 0 | 0 |
Veszprém | 26 403 003 | 35 | 9 241 051 |
Zala | 357 200 | 35 | 125 020 |
Összesen: | 5 186 119360 | 2 438 358 232 |
3. melléklet az 1148/2010. (VII. 8.) Korm. határozathoz
Összedőlt, vagy nem helyreállítható lakóingatlanok
Megye | Település | Darab |
BAZ | Edelény | 24 |
BAZ | Felsőzsolca | 173 |
BAZ | Gesztely | 5 |
BAZ | Háromhuta | 1 |
BAZ | Hernádkércs | 12 |
BAZ | Hernádnémeti | 5 |
BAZ | Kazincbarcika | 1 |
BAZ | Onga-Ócsalános | 6 |
BAZ | Ónod | 24 |
BAZ | Rakaca | 7 |
BAZ | Szendrő | 17 |
BAZ | Szikszó | 6 |
BAZ | Taktaharkány | 2 |
BAZ | Vizsoly | 1 |
Csongrád | Domaszék | 1 |
Csongrád | Kistelek | 1 |
Csongrád | Kübekháza | 1 |
Csongrád | Ópusztaszer | 1 |
Fejér | Sárkeresztúr | 2 |
Győr-Moson-Sopron | Mezőőrs | 1 |
Győr-Moson-Sopron | Bőny | 2 |
Komárom-Esztergom | Nagyigmánd | 6 |
Somogy | Buzsák | 1 |
Somogy | Csököly | 1 |
Somogy | Kürtőspuszta | 1 |
Somogy | Miklósi | 1 |
Somogy | Nagybajom | 1 |
Somogy | Siófok | 1 |
Somogy | Somogyacsa | 1 |
Megye | Település | Darab |
Somogy | Somogyaracs | 1 |
Somogy | Somogydöröcske | 1 |
Somogy | Szentgáloskér | 1 |
Somogy | Tengőd | 1 |
Tolna | Csikóstöttős | 2 |
Tolna | Bikács | 1 |
Tolna | Medina | 2 |
Tolna | Szekszárd | 2 |
Mindösszesen | 317 |
4. melléklet az 1148/2010. (VII. 8.) Korm. határozathoz
A 2010. május-június hónapokban kihirdetett veszélyhelyzetek időszakában megsemmisült, vagy helyreállíthatatlanná vált lakóingatlanok tulajdonosai kárenyhítésének feltételei és rendszere
1. A támogatást a helyi önkormányzatok igényelhetik a 2010. május-június hónapokban kihirdetett veszélyhelyzetek időszakában megsemmisült, vagy helyreállíthatatlanná vált lakóingatlanok tulajdonosai elemi lakhatási feltételeinek elősegítése céljából.
a) A támogatást a helyi önkormányzatok a károsodott lakóingatlanokban, a káresemény időpontjában tulajdonos vagy haszonélvezőként életvitelszerűen lakó károsultak elemi lakhatási feltételeinek biztosítására igényelhetik.
b) A támogatás felhasználható a károsult elemi lakhatási feltételeinek legfeljebb a rendkívüli időjárást megelőző állapot szerinti megoldására.
2. Az egyes károsultak támogatásának feltétele, hogy
a) A károsodott ingatlan lakás céljára létesített és az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott, vagy ilyenként feltüntetésre váró ingatlan. A támogatás kiterjedhet azokra a nem lakás céljára szolgáló lakóingatlanokra (üdülőre, nyaralóépületekre) is, amelyeket a tulajdonosa (haszonélvezője) a káreseményt megelőzően kizárólagos jelleggel - igazoltan - életvitelszerűen lakta, lakhatása más módon nem megoldható, bejelentett lakcíme a nem lakás céljára szolgáló ingatlan.
b) A károsodott ingatlan építési engedéllyel épült vagy fennmaradási engedéllyel rendelkezik, illetve vélelmezhető, hogy építése és használatba vétele megfelelt az akkor hatályos jogszabályoknak.
c) Az ingatlan a káresemény idején a tulajdonos, vagy haszonélvező által életvitelszerűen lakott volt, feltéve, hogy a tulajdonos, vagy a haszonélvező lakcíme a károsodott ingatlan címére van bejelentve. Ennek hiányában az életvitelszerű lakottság más hitelt érdemlő módon is bizonyítható. A feltétel alól mentesülhet az a tulajdonos, illetve haszonélvező, aki valamely átmeneti ok miatt nem lakta életvitelszerűen a károsodott ingatlant a káresemény időpontjában (pl. átmenetileg szolgálati lakásban lakik, tartós kórházi kezelés, vagy utógondozás alatt áll). Egy tulajdonos számára csak egy lakóingatlan vonatkozásában nyújtható támogatás.
d) A tulajdonos nyilatkozik arról, hogy az ingatlanra és a káreseményre a kár keletkezésének időpontjában volt-e érvényes biztosítása. Amennyiben a tulajdonos a kár keletkezésének időpontjában rendelkezett biztosítással, úgy nyilatkozik arról, hogy a biztosítónak a kárral összefüggő megállapításáról és a kártérítés folyósításáról soron kívül - a tudomásszerzéstől számított 2 munkanapon belül - tájékoztatja az önkormányzatot.
e) A tulajdonos vállalja, hogy a támogatás és a más módon megtérülő összeg (pl. adomány) felhasználásával, valamint saját forrásából az újjáépítést, vagy vásárlást haladéktalanul elvégzi.
3. A településen károsodott egyes károsultaknak a jelen kormányhatározat elvei alapján képezett támogatási összegéből képződő települési keretösszeg elosztása a helyi önkormányzat szociális, vagy lakás célú, vagy a jelen támogatás felhasználását rögzítő rendeletében meghatározott rászorultsági elv alapján történhet. A belügyminiszter a feladatok végzését minta önkormányzati rendelet és szerződés minta kiadásával segíti.
a) Az önkormányzat soron kívül intézkedik arról, hogy a központi támogatás haladéktalanul eljusson az egyes károsultakhoz. A települési keretösszeg elosztása során a károsultak egyedi szociális helyzetét és rászorultságát, illetve önerejét, valamint a biztosításból megtérülő károkat figyelembe kell venni. Alapelv, hogy az öngondoskodásra hajlandó károsult nem kerülhet hátrányosabb helyzetbe, mint a biztosítással nem rendelkező károsultak.
b) Az egyes károsultak vissza nem térítendő támogatásának összegét és módját megállapodásban kell rögzíteni. Az egyes károsultak támogatásáról a jegyző előterjesztésére a képviselőtestület dönt, a polgármester köti a megállapodást a károsulttal, a jegyző ellenjegyzésével.
c) A megállapodásban ki kell kötni a visszafizetési kötelezettséget a céltól eltérő felhasználás esetére. A megállapodásban rögzíteni kell az önkormányzat részéről a kivitelezéshez igazodó folyósítás időpontjait, a felhasználás célját, a rendeltetésszerű felhasználás igazolásának iratait, dokumentumait, meg kell határozni a nem rendeltetésszerű felhasználás jogkövetkezményeit. A megállapodásban ki kell kötni az első és másodfokú építésügyi hatóság ellenőrzési jogosultságát, meg kell jelölni a műszaki ellenőrt.
d) Az építőipari kivitelezési tevékenység építési szerződésben meghatározott ellenértéke pénzügyi fedezetének és a kivitelező által nyújtott biztosíték összegének kezelőjeként építtetői fedezetkezelő jelölhető ki, az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendeletnek megfelelően.
e) Amennyiben a biztosításból és más módon meg nem térülő károk enyhítését követően a településen maradvány képződik, a belügyminiszter a maradványt más településre csoportosíthatja át, ennek hiányában a maradványt vissza kell utalni.
4. A megsemmisült, vagy gazdaságosan nem helyreállítható (hasonló ingatlan vásárlásánál nagyobb költséggel helyreállítható) lakóingatlanok pótlása lehetőleg az olcsóbb és gyorsabb megoldást nyújtó lakásvásárlással történhet.
a) Új lakás építése elsősorban lakásvásárlás lehetőségének hiányában támogatható.
b) Egyedi tervezés helyett kapjon elsőbbséget a megsemmisült lakóépület kiviteli terve, annak hiányában típustervek alkalmazása, célszerűen a VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Nonprofit Kft. által működtetett országos illetékességű Dokumentációs Központ adattárából, illetve a Kós Károly Egyesülés ingyenes felajánlásából.
c) Támogatás meglévő, vásárolandó vagy építendő önkormányzati bérlakás bérbe adásával is nyújtható. Amennyiben a megsemmisült lakás engedély nélkül épült, bérlakás kiutalás megoldását kell alkalmazni.
d) A megsemmisült lakóingatlanok bontása a károsultat terheli. Ehhez az önkormányzatok közmunkaprogram szervezésével nyújthatnak támogatást. A kinyerhető, még felhasználható építési anyagokat a károsult tárolhatja és az ingatlana újjáépítésére hasznosíthatja. Az önkormányzatok gondoskodjanak a nem felhasználható építési anyagok deponálásáról.
5. A támogatás felhasználása:
a) A támogatás felhasználható építőanyag, építési szolgáltatás vásárlására, lakóingatlan vásárlására, a kiválasztott tervek adaptálásának költségeire, a kivitelezéssel kapcsolatos eljárások díjazására.
b) Az önkormányzat lehetőség szerint éljen az építési szolgáltatás, a helyreállításhoz szükséges anyagok biztosításának, a kivitelező közvetlen kifizetésének a lehetőségével.
c) Az egyes károsultak támogatása, illetve a támogatás károsultak részére történő rendelkezésre bocsátása nem történhet készpénzben.
d) A felhasznált összegek pénzügyi számlákkal igazolt elszámolását össze kell kötni a kivitelezés műszaki ellenőrzésével. Csak a műszaki és pénzügyi elszámolást követően kerülhet sor a támogatás folytatására. A műszaki ellenőrzést az önkormányzat biztosítsa.
6. Elszámolás, ellenőrzés:
a) Az önkormányzat a jelen kormányhatározat közzétételétől számított 5 munkanapon belül fényképfelvételt készít a károsodott ingatlanokról.
b) A károsult 2010. október 31-ig számlával igazoltan elszámol az önkormányzatnak a támogatás felhasználásáról.
c) Az önkormányzat 2010. november 15-ig helyszíni ellenőrzés keretében vizsgálja (melynek során fényképfelvételt is készít), hogy a károsult elszámolásának megfelel-e a károsult ingatlanon elvégzett helyreállítási munka.
d) A jegyző 2010. november 30-ig a Belügyminisztérium által számára előzetesen megküldött adatlapon ingatlanonként tételesen elszámol a központi támogatás felhasználásáról a Magyar Államkincstár területi szerve felé.
e) Az elszámolást két példányban a Magyar Államkincstár területileg illetékes szervéhez kell benyújtani. Az elszámolás egy példányát a Magyar Államkincstár területileg illetékes szerve tájékoztatásul a Belügyminisztériumhoz továbbítja az esetleges visszafizetési kötelezettség megjelölésével.
f) A központi támogatás felhasználásának jogszerűségét a Magyar Államkincstár területileg illetékes szerve ellenőrzi, a Belügyminisztérium, a hivatásos katasztrófavédelmi szervezet, továbbá jogszabályban erre feljogosított szervek ellenőrizhetik.
g) Az elszámolást követően az önkormányzat 15 munkanapon belül köteles a fel nem használt támogatásnak a központi költségvetésbe történő visszafizetéséről gondoskodni.