Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1999.11.513 Az üzletrész eladása esetén az elővásárlási jog gyakorlására jogosultak körét a törvény taxatív módon határozza meg. Ez a jog kiterjesztően nem értelmezhető, ezért harmadik személy érdekében, annak javára nem gyakorolható [1988. évi VI. tv. (Gt.) 17. §, 171. § (1) bek., Ptk. 373. § (2)-(3) bek.].

A II. r. alperes el kívánta adni a perben nem álló harmadik személynek az E. K,-Ft.-ben (a továbbiakban: E. Kft.) fennálló, a törzstőke 89,96%-át kitevő üzletrészét. A II. r. alperes 1995. július 11-én értesítette az E. Kft. tagjait ezen szándékáról és mellékelte az üzletrész-átruházási szerződés tervezetét azzal, hogy nyilatkozzanak, kívánnak-e elővásárlási jogukkal élni.

Az elővásárlásra nyitva álló időn belül a felperes és az I. r. alperes 1995. július 26-án megállapodást írt alá. Eszerint a jelen per felperese megbízza a jelen per I. r. alperesét, hogy vegye meg az E. Kft. vételre felkínált üzletrészét, melynek a megvásárlásához szükséges forrásokat és pénzügyi fedezetet a felperes biztosítja, az I. r. alperes pedig vállalta ezen üzletrész apportálását az R. Kft.-be. A megállapodás szerint az I. r. alperes abban az esetben, ha a megbízott annak ellenére, hogy a megbízó a teljes vételár megfizetését igazolta, nem járul hozzá az üzletrész apportjához, úgy köteles a felperes által megfizetett vételár 150%-át felperesnek egy összegben megfizetni. A felek az üzletrész ellenértékét 645.150.000,-Ft-ban állapították meg, melyből a felperes előlegként 1995. augusztus 15-ig 325.075.000,-Ft átutalását vállalta az I. r. alperes számlájára. A megállapodás szerint ezen összeg beszámít a vételárba, s az előlegből 120.000.000,-Ft foglalónak minősül. A fennmaradó összeget a felperesnek 1996. szeptember 30-ig - a megállapodásban részletezetteknek megfelelően - kell megfizetnie. Az I. r. alperes a fenti megállapodásban foglaltaknak megfelelően 1995. július 26-án a II. r. alperesnek bejelentette, hogy él a többször módosított 1988. évi VI. törvény (Gt.) 171. §-a szerinti elővásárlási jogával. Ugyanezen a napon a II. r. alperes tájékoztatta az I. r. alperest, hogy üzletrész-átruházási szándékától eláll, mivel a szerződésben vállalt azon kötelezettségének, hogy a kukorica feldolgozó gépsort az E. Kft. tulajdonába adja, nem tud eleget tenni.

Az I. r. alperes F/6. alatt csatolt levelében ezt az elállást nem fogadta el. Kifejtette: a szerződés az ajánlat elfogadásával létrejött. A Budapest Bank Rt. 1995. augusztus 15-én igazolta, hogy az I. r. alperes részére az E. Kft. üzletrészének megvásárlására 325.075.000,-Ft rendelkezésre áll, a számla jogosultja azonnali inkasszójogot biztosított a II. r. alperes részére, de 1995. augusztus 23-án az I. r. alperes elállt a közte és a felperes között létrejött megállapodástól, mivel a felperes az I. r. alperes számlájára 1995. augusztus 15-ig a 325.075.000,-Ft-ot nem utalta át.

A felperes a keresetében elsődlegesen azt kérte, hogy kötelezze a bíróság az alpereseket a szerződés teljesítésére, továbbá hogy a II. r. alperes - elmaradt haszonként - adja át az E. Kft. 1995. évi adózás utáni eredményének megfelelő összeget. Másodlagos kereseti kérelme pedig arra irányult, hogy a bíróság kötelezze az I. r. alperest az 1995. július 26-án kelt megállapodásban foglalt vételár 150%-ának, vagyis 960.225.000,-Ft-nak a megfizetésére, továbbá a II. r. alperes térítse meg részére az E. Kft. 1995. évi adózás utáni eredményének megfelelő összeget.

Az alperesek a kereset elutasítását, a felperesnek perköltségben való marasztalását kérték. Az I. r. alperes előadta, a felperes szerződésszegést követett el, amikor az előleget nem utalta át számlájára, így jogosult volt az 1995. július 26-i megállapodásban foglaltaktól elállni. A II. r. alperes szerint pedig az elővásárlási jog gyakorlásának a szabályait sértették meg, ugyanis az I. r. alperes nem a saját maga érdekében élt az elővásárlási jogával, így az adásvételi szerződés a Ptk. 373. §-ának (4) bekezdésében foglaltakra tekintettel nem jött létre.

Az elsőfokú bíróság 1997. január 6. napján kelt ítéletében a felperes keresetét elutasította, és a felperest 5.000.000-5.000.000,-Ft perköltség megfizetésére kötelezte. Az ítélet indokolásában az elsőfokú bíróság kifejtette, az I. r. alperest elővásárlási jog illette meg a II. r. alperes által eladni kívánt üzletrészre. Ezen elővásárlási jognak az I. r. alperes által történő gyakorlására vonatkozott a felperes és az I. r. alperes között létrejött megbízási szerződés. Ennek a megbízási szerződésnek a teljesítése csak akkor fejeződött volna be, ha az I. r. és a II. r. alperes között az üzletrész-átruházási szerződés létrejön. A szerződés azonban nem jött létre, és az a felperes által nem kényszeríthető ki. A II. r. alperes tehát nem kényszeríthető az adott perben az üzletrésznek az I. r. alperes részére történő átruházására, így az I. r. alperes sem kényszeríthető a közte és a felperes között létrejött megbízási szerződés teljesítésére. Az I. r. alperes a közte és a felperes között létrejött szerződést a Ptk. 483. §-ának (2) bekezdésében foglaltak szerint felmondhatta, a felmondásának alapos, érdekkörén kívül eső oka volt, így az I. r. alperest kártérítési kötelezettség nem terhelte. A II. r. alperest sem terhelte szerződésen kívüli felelősség, mivel nem járt el jogellenesen.

Az elsőfokú bíróság 1997. január 8-án kelt 15. sorszámú végzésével kötelezte a felperest 750.000,-Ft kereseti illeték lerovására, egyben a felperes illetékfeljegyzése jogát megvonta.

A felperes fellebbezésében az elsőfokú bíróság ítéletének a keresetében foglaltaknak megfelelő megváltoztatását kérte. Kifejtette: a felperes és az I. r. alperes között nem megbízási, hanem bizományi szerződés jött létre. Álláspontja szerint azzal, hogy az I. r. alperes szabályosan élt az E. Kft. üzletrészének megvásárlására fennálló elővásárlási jogával, az üzletrész átruházása megtörtént, figyelemmel a Ptk. 373. §-ának (2) bekezdésében foglaltakra. Az I. r. alperes mint bizományos felelős a harmadik személy szerződésből fakadó kötelezettségeinek teljesítéséért, így az I. r. alperesnek bírói utat kellett volna igénybe vennie a II. r. alperessel szemben. Felelőssége mértékét pedig maga a felek között létrejött megállapodás tartalmazza. A felperes a II. r. alperessel szembeni igényét arra alapozta, hogy a II. r. alperes jogellenesen állt el az adásvételi szerződés megkötésétől.

A felperes a 15. sorszámú végzés ellen külön fellebbezést terjesztett elő, kérve az illetékfeljegyzési jog biztosítását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!