Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1991.2.66 Önálló bérletnek kell tekinteni azt a lakást, amelyre a házastársak a házasság fennállása alatt ugyan, de kizárólag az egyikük személyéhez kapcsolódóan szereztek bérleti jogot [Csjt. 31/B. §, 31/D. §, 1/1971. (II. 8.) Korm. r. 47. §].

A peres felek 1978-ban kötöttek házasságot, amelyből 1982-ben Gergely nevű gyermekük született. A házastársak kezdetben az alperes szüleivel, azok két szoba-hallos, 68 m2 alapterületű komfortos tanácsi bérlakásában laktak együtt. Á szülők 1981-ben Máriaremetén kétszintes családi ház építésébe kezdtek, ezért a tanácsi bérlakásuk bérleti jogáról fiúk, az alperes javára lemondtak. Ezáltal a peres felek lettek a lakás bérlőtársai.

A felek házassága 1985. őszétől a felperes fokozódó italozása, valamint az alperes türelmetlen, nehezen alkalmazkodó természete miatt súlyosodó nézeteltérések következtében megromlott. A vitatkozásoknak az vetett véget, hogy az alperes 1987. január 13-án a lakásból a szüleihez, az időközben felépült családi házba költözött. Ezzel a felek életközössége véglegesen megszűnt.

A felek gyermekéről a házasság megromlásától kezdődően az alperes szülei gondoskodtak, és a kisfiú 1986. őszétől már a máriaremetei óvodába járt. A gyermek jelenleg a nagyszülei családi házának felső szintjén kialakított lakrészben egy külön szobát használ, az alperes pedig a földszinti részen lakik. A tanácsi bérlakást a felperes használja, aki az alperes elköltözése után a bejárati ajtón zárat cserélt.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felek házasságát felbontotta, a gyermeket apjánál, az alperesnél helyezte el, szabályozta a gyermek és a felperes kapcsolattartását, a közös lakás használatát pedig megosztotta, ítéletének a lakáshasználatra vonatkozó indokolása szerint nem állapítható meg, hogy a lakást az alperes a visszatérés szándéka nélkül hagyta el, s a felperes sem tanúsított az együtt lakást lehetetlenné tevő, felróható magatartást.

A másodfokú bíróság ítéletével - mindkét félnek egyebek mellett a kizárólagos lakáshasználatra való feljogosítása érdekében benyújtott fellebbezéséhez képest - az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta, az alperes bérlőtársi jogviszonyát megszüntette, és őt arra kötelezte, hogy a lakást bocsássa a felperes kizárólagos rendelkezésére. Egyúttal a felperest az alperes javára 340 000 forint lakáshasználati jog ellenértékének 60 nap alatti megfizetésére kötelezte. A jogerős ítélet indokolása szerint az alperes a lakást két éve, a visszatérés szándéka nélkül elhagyta, és abban a saját előadása szerint sem kíván lakni, a felperesnek az alperes bérlőtársi jogviszonya megszüntetésére irányuló keresete ezért a Csjt 31/D. §-a alapján megalapozott. Azt hogy a közös kiskorú gyermek lakhatását az alperes biztosítja, és a felek a lakást az alperes szüleinek "közreműködésével" szerezték, a másodfokú bíróság a lakáshasználati jog ellenértéke összegének meghatározásánál értékelte.

A jogerős ítéletnek a lakáshasználatra vonatkozó rendelkezése ellen emelt törvényességi óvás alapos.

Az elsőfokú bíróság a perben feltárt adatokat helyesen értékelte, amikor megállapította, hogy az alperes a lakásból a felek közötti viszony elmérgesedése miatt, a további konfliktusok elkerülése érdekében költözött el. A felek gyermekéről egyébként akkor már az alperes szülei gondoskodtak, és az alperes, aki a gyermek ellátásában az életközösség fennállása alatt is nagyobb részt vállalt, a gyermekkel együtt kívánt lakni. Ezekből a tényekből a másodfokú bíróság tévesen jutott arra a következtetésre, hogy az alperes a házastársi közös lakást a visszatérés szándéka nélkül hagyta el. Kellő alap nélkül ragadta ki a másodfokú bíróság az alperes nyilatkozatából azt a részt is, hogy a volt közös lakásba nem kíván visszaköltözni, az alperes ugyanis ehhez nyomban hozzáfűzte, hogy a lakás osztott használatához ragaszkodik, mert lakáshelyzetének megoldását csak ennek a jelentős vagyoni értéknek a megtartásával látja megvalósíthatónak (6. sorsz. jegyzőkönyv 5. oldal). A per későbbi szakaszában az alperes már kizárólagos lakáshasználatra tartott igényt (9. sorszámú beadvány), visszaköltözési szándékának hiányára utaló, korábbi előadását ennélfogva már csak ez okból sem lehetett volna döntőnek tekinteni.

A fentiekből következik, hogy az alperes bérlőtársi jogviszonyának a Csjt 31/D. §-a alapján való megszüntetésére nem kerülhetett volna sor.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!