Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Pécsi Törvényszék P.20457/2007/11. számú határozata öröklés megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 199. §, 205. §, 207. §, 216. §, 579. §, 600. §, 607. §, 6/1958. (VII. 4.) IM rendelet (He.) 58. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bíró: Döme Attila

Kapcsolódó határozatok:

*Pécsi Törvényszék P.20457/2007/11.*, Pécsi Ítélőtábla Pf.20006/2008/5.

***********

A Baranya Megyei Bíróság

8.P.20.457/2007/11. szám

A Magyar Köztársaság nevében!

A Baranya Megyei Bíróság a Dr. Vida Sándor ügyvéd által képviselt felperes neve (címe) felperesnek -a Dr. Horváth Ügyvédi Iroda (Dr. Horváth Gábor ügyvéd) által képviselt alperes neve (címe) alperes ellen - öröklési jogállás megállapítása és egyéb iránt indított perében meghozta a következő

í t é l e t e t :

A bíróság a keresetet e l u t a s í t j a.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 nap alatt 380.391,-(háromszáznyolcvanezer-háromszázkilencvenegy) forint perköltséget.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 nap alatt a Pécsi Ítélőtáblához címzett, de a Baranya Megyei Bíróságon, mint elsőfokú bíróságon három példányban benyújtható fellebbezésnek van helye.

A bíróság tájékoztatja a peres feleket, hogy a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelmük alapján a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálása kérhető.

A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére, vagy összegére, a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által előlegezett költségek megfizetésére vonatkozik, illetve csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, vagy csak az ítélet indokolása ellen irányul.

Ha a felek a tárgyalás megtartását kérik, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson bírálja el.

I n d o k o l á s

A bíróság a peres felek tényelőadása, az általuk becsatolt iratok, (név) 1.számú tanú, (név) 2.számú tanú és (név) 3.számú tanú tanúk vallomása, valamint a (lajstromszámú) hagyatéki eljárás iratai alapján az alábbi tényállást állapította meg.

A felperes édesanyja: 1.számú tanú és a gyermekei néhai (név) örökhagyónak, aki 2003. július 21. napján végintézkedés hátrahagyása nélkül elhunyt. Az örökhagyónak a felperes édesanyján és az alperesen kívül más gyermeke nem volt. Házastársa őt túlélte, jelenleg is jó egészségnek örvend. A felperesnek mindkét szülője életben van, ők jelenleg is házasságban élnek egymással.

Az örökhagyó és a házastársa korábban értésére adták fiatalabb gyermeküknek, 1.számú tanúnak, a felperes édesanyjának azt a kívánságukat, hogy a hagyatékukat egyedül az alperesre kívánják örökíteni, és kérték a felperes édesanyját, hogy "ne akarjon osztozkodni a nővérével". E szülői akarat mögött egyrészt az a megfontolás húzódott, hogy az alperes és a szülők által közösen lakott házingatlan megmaradjon, és abban az alperes és az ő családja lakhatása a szülők halála után is biztosított legyen, másrészt az örökhagyó és házastársa úgy gondolták, hogy a felperes édesanyjának már életükben juttattak akkora mértékű vagyont, ami arányban áll az örökrészével. Az örökhagyó házastársa a felperes édesanyjának megnyilatkozásaiból úgy gondolta, hogy ezt maga a felperes édesanyja, 1.számú tanú is így gondolja.

Az örökhagyó hagyatékában volt a (cím) alatti lakóházas ingatlan egésze, amely az alperesnek és családjának, valamint az örökhagyó túlélő házastársának az otthona jelenleg is. Ennek az ingatlannak a forgalmi értékét a hagyatéki eljárásban 2.500.000,-Ft-ban állapította meg az illetékes (helységnév) Körjegyzőség. Ezen kívül különféle termőföldek voltak részben, illetve egészben az örökhagyó hagyatékában, 8.466.000,-Ft összértékben. E földek művelésében a felperes és az ő szülei is részt vettek az alperes családja mellett.

Az örökhagyó hagyatékát 3.számú tanú (helységnév) közjegyző tárgyalta, (lajstromszám) alatt. A 2004. november 24. napjára kitűzött hagyatéki tárgyaláson megjelent az örökhagyó túlélő házastársa: 2.számú tanú, az alperes, és 1.számú tanú, a felperes édesanyja. 2.számú tanú bejelentette, hogy özvegyi haszonélvezeti jogát csak a lakóházas ingatlanra kívánja érvényesíteni, 1.számú tanú pedig a fent írt szülői akaratnak megfelelő nyilatkozatot tett. A hagyatéki tárgyalásról készült jegyzőkönyvben 1.számú tanú szóbeli nyilatkozata akként szerepel, hogy "az örökhagyó után örökölni nem kíván, a hagyatékot visszautasítja". Ezt a jegyzőkönyvet a közjegyző az örökösök távollétében, a hagyatéki tárgyalás befejezését követően készítette el. 2.számú tanú és 1.számú tanú nyilatkozatát követően a közjegyző meghozta az 5. sorszámú hagyatékátadó végzését, amellyel az örökhagyó hagyatékát a lakóházas ingatlan vonatkozásában özvegyi haszonélvezeti joggal terhelten, teljes hatállyal az alperesnek adta át. A végzést a közjegyző még az érdekeltek jelenlétében írásba foglalta, ismertette előttük annak tartalmát, a végzés egy-egy kiadmányát átadta nekik, és az átvételt az eredeti példányon az átvevők névaláírásával igazoltatta.

A hagyatéki tárgyalást követően a közjegyző hivatali helyiségéből távozva 2.számú tanú megkérdezte a fiatalabb lányát, hogy mit fog szólni a férje a hagyatéki tárgyaláson történtekhez, és közölte vele azt is: ne gondolja a férje (a felperes édesapja), hogy a felperesnek nem fognak adni semmit. A felperes és a szülei azonban hiába várakoztak türelemmel, hogy "valahogy rendezni fogja az alperes ezt az öröklési helyzetet", nem került erre sor a számukra megfelelő módon. A felperes édesapjának ezzel kapcsolatos kérdésére az alperes és az ő házastársa felajánlottak 4.000.000,-Ft-ot a felperes szüleinek, úgymond, a hagyatéki termőföldek "ellenértékeként", de ez nem volt elfogadható a felperes szülei számára.

A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság állapítsa meg, hogy néhai (név) hagyatékának 1/2-ed részét 1.számú tanú örökséget visszautasító jognyilatkozatára figyelemmel, törvényes öröklés címén megszerezte, és kérte, hogy a bíróság adja tulajdonába a hagyaték 1/2-ed részét. Előadta, hogy az általa megörökölt ingatlanhagyatékot a 2004-es gazdasági év óta egyedül az alperes használja, ezért kérte azt is, hogy a bíróság kötelezze az alperest 1.106.850,-Ft többlethasználati díj megfizetésére.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Azzal védekezett, hogy a felperes édesanyja, 1.számú tanú nem visszautasította a hagyatékot, hanem azt elfogadta, és egyidejűleg az alperesnek ajándékozta, így 1.számú tanú nem esett ki az öröklésből, és a felperes nem lépett örökösként a helyébe.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!