Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2019.07.M13 I. A munkavállaló kizárólagos és elháríthatatlan magatartása a baleset bekövetkezésénél nem állapítható meg, ha a munkáltató nem tett eleget az egészséges és biztonságos munkavégzés biztosítására vonatkozó jogszabályi előírásoknak.

II. Amennyiben a baleset bekövetkezésének pontos oka a rendelkezésre álló adatok alapján nem határozható meg, úgy nem vonható le következtetés arra, hogy a baleset kizárólag a károsult elháríthatatlan magatartása miatt következett be [a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 166. § (1), (2) bekezdés].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes 2001. augusztus 7-től 2014. december 5-ig állt a az alperes alkalmazásában, gépkezelő munkakörben.

[2] 2014. május 11-én este 22 óra 30 perc körüli időpontban, éjszakai műszakban balesetet szenvedett egy nyomtatógépen végzett munka során. Az egyes fejen lévő klisét rögzítő csavart kívánta meglazítani egy 23 cm-es imbuszkulccsal, ám a csavar nagyon megszorult. A felperes ekkor nagy erővel csapott rá a szerszámra, melynek következtében a csavar meglazult, és jobb keze, középső, gyűrűs és kisujja a klisé alatt található kármentő tálca sarkához és a gumihengert szárító levegőcső tartójához ütődött. Ujjai erősen véreztek, ezért elsősegélyben részesült, majd egy kórház baleseti sebészeti osztályának ambulanciáján látták el. A felperes a kórházban a baleset körülményeiről úgy nyilatkozott, hogy otthon, a szabadidejében, autószerelés közben az önindító fogaskereke kapta be az ujjait, ennek megfelelően a kórházi zárójelentés "Epikrízis" részében is ezt rögzítették. A felperes gyűrűsujját az éjszaka folyamán a traumatológiai osztályon megműtötték.

[3] 2014. május 13-án K.-né G. Gy. munka-, környezet és egészségvédelmi vezető baleseti naplót töltött ki a baleset bekövetkezéséről, amit a felperes nem írt alá.

[4] 2014 júniusától október 21-ig a felperes könnyített munkát végzett, ún. opex technikusi munkakörben foglalkoztatták. Ezt követően - mivel az üzemorvos alkalmasnak minősítette a feladatra - ismételten gépkezelői munkakört töltött be.

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

[5] A felperes keresetében sérelemdíj címén 4 500 000 forint és ennek kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest a 2014. május 11-én elszenvedett munkabaleset miatt. Kifejtette, hogy a balesetet követően a kórházban azért nyilatkozott úgy, hogy otthonában, szabadidejében történt a baleset, mert féltette az állását. Keresete jogszabályi alapjaként a munkavédelemről szóló 1993. XCIII. törvény (Mvt.) 64. § (4) bekezdését, 87. § 5/B. és 3. pontját, valamint az Mvt. végrehajtására kiadott 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet (Vhr.) 6. § (1) bekezdését, 8. § (1) bekezdését és 9. §-át jelölte meg.

[6] Érvelése szerint a baleset miatt elszenvedett hátrányok nem csupán az orvosi dokumentációval alátámasztott sérülésben, hanem emellett annak visszamaradó utóhatásaiban, ujjai részleges funkcióromlásában is megnyilvánultak, amely miatt nem képes maradéktalanul a baleset előtti állapotnak megfelelő finom mechanikus mozgásokra. Álláspontja szerint az Alaptörvény II. cikkében biztosított emberi méltósághoz való joga, illetve a 20. cikk (1) bekezdés szerinti testi és lelki épséghez való joga is sérült.

[7] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte arra hivatkozással, hogy a baleset kizárólag a felperesnek felróható okból következett be.

Az első- és másodfokú ítélet

[8] A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

[9] Az elsőfokú bíróság ítéletében utalt a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 166. § (1) bekezdésére, valamint (2) bekezdés b) pontjára.

[10] Kifejtette, hogy az alperes a munkabaleset tényét nem vitatta, kizárólag a felperes felróható magatartására utalt.

[11] A baleset bekövetkezését követően 2014. május 13-án vett fel az alperes ténymegállapítást a baleseti naplóban.

[12] A baleseti napló készítője, K.-né G. Gy. tanúként minden tekintetben megerősítette az abban foglaltakat. Kitért arra is, hogy a felperes 2014. május 13-án, kedden délelőtt számolt be neki a történtekről, amikor munkatársuk gépkocsival hozta őt a munkahelyre a meghallgatási jegyzőkönyv felvétele céljából.

[13] A bíróság nyomatékosan értékelte, hogy a tanú az idézett baleseti napló vonatkozó részével a részletek tekintetében is egyező előadását még azt megelőzően tette, hogy a baleseti naplót elé tárták volna.

[14] A tanú azt az állítását, hogy a felperes idegességében csapott rá az imbuszkulcsra, következetesen, a tárgyalás későbbi szakaszában is fenntartotta.

[15] Az alperesnél a baleset időpontjában termelésvezetőként alkalmazásában álló S. J. is közvetetten alátámasztotta a felperes idegességére vonatkozó állítását. Előadta ugyanis, hogy személyesen a felperessel nem beszélt a balesetről, ám K.-né G. Gy. a későbbiekben közölte vele a történteket.

[16] K.-né G. Gy. tanúként előadta, hogy amennyiben a csavart meg kell lazítani, és ez nem sikerül, úgy nem az imbuszkulcsra való rácsapás a megoldás, hanem a kulcsra mért lassú kis ütésekkel kell a lazítást elvégezni. Amennyiben így sem sikerül a munkaművelet elvégzése, akkor az ún. segítségnyújtó láncot kell alkalmazni. Ez egy sorrendiséget jelent, amelyre nézve kiadott utasítás van, vagyis elsősorban a csoportvezetőt, illetve a karbantartót kell értesíteni. A tanú a tárgyaláson csatolta is a "segítségnyújtási lánc-kompressziós terület" című okiratot.

[17] Jelen jogvita szempontjából jelentős okirat a "Kézi szerszámok" oktatási anyag, amelynek 5. pontja szerint "kézi szerszámmal soha ne fejtsünk ki nagy erőt, vagy nyomást". H. F. előadása szerint ezt az oktatási anyagot ismertették a dolgozókkal, megjegyezve, hogy az imbuszkulcs is kézi szerszámnak minősül.

[18] A tanúvallomások és a bizonyítékok egybevetése alapján az elsőfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy az alperes munkáltatóként a szerszámhasználattal és a gépek meghibásodásával összefüggésben a lehetséges kockázati tényezőket felmérte, az azok elleni védekezési módokat munkavédelmi oktatás keretében is oktatta. A felperes számára ismert volt egyrészt az, hogy probléma felmerülése esetén kihez kell fordulni, tehát, hogy az ún. segítségnyújtási láncot kell igénybe venni. Ilyen esetben nem szabad a szerszámmal fokozott erőt kifejteni. Mindezek ellenére a felperes mérgében és türelmetlenségében nagy erejű ütést mért az imbuszkulcsra, keze emiatt csúszott le a szerszámról.

[19] A beszerzett bizonyítékok alapján, a szóban forgó munkavégzéssel összefüggésben nem volt olyan munkavállalók által alkalmazott szabálytalan gyakorlat, amelyet az alperes eltűrt volna.

[20] A felperes hivatkozott arra is, hogy a gépen átállás volt, ennek azonban nincs perdöntő jelentősége, mivel a munkavállalókra irányadó balesetvédelmi előírások attól függetlenül érvényesülnek, hogy milyen munkaműveletet kell végrehajtani.

[21] A felperes fellebbezése folytán eljárt törvényszék ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[22] A másodfokú bíróság álláspontja szerint az alperes a baleset jellegét elismerte, arra hivatkozott, hogy az Mt. 166. § (2) bekezdés b) pontja alapján a munkáltató mentesül a kártérítési felelősség alól. E körben a bizonyítás őt terhelte.

[23] A másodfokú bíróság álláspontja szerint a felperes a per során több, önmagának is ellentmondó magyarázatát adta a sérülésének, perbeli nyilatkozatait a bizonyítás aktuális állásához képest módosította, egészítette ki.

[24] A bíróság a felperes nyilatkozatát aggályosnak találta, mert előbb arra hivatkozott, hogy az átálláshoz szükséges művelethez a munkáltató nem biztosította a megfelelő munkaeszközt, a használatos imbuszkulcsról neki kellett gondoskodnia, majd mikor a bizonyítékok mindezt cáfolni látszottak, úgy a védőkesztyű alkalmatlanságát állította. A kézi szerszámok használatával kapcsolatos oktatási anyag, az ún. segítségnyújtási lánc dokumentációjának bemutatása ellenére a szóban forgó munkaművelettel kapcsolatos előírás hiányát állította, és jóllehet súlyos sérülése a műveletnél alkalmazott jelentős erőbehatást feltételez, tagadta a kéziszerszám használatára vonatkozó követelmények megsértését, azaz, hogy türelmetlenül, nagy erővel, szabálytalanul végezte volna a munkafolyamatot.

[25] Az alperes védekezése a felperes aktuális tényállításaihoz igazodhatott.

Az indítványára meghallgatott tanúk nyilatkozatai és a csatolt dokumentáció adatai arra mutatnak, hogy a baleset idején az átállással kapcsolatos műveletek elvégzése nem volt napirenden az üzemben.

[26] Az átállás valószínűsíthetőségének hiánya teljességgel megkérdőjelezi a klisécsere során elszenvedett baleset felperes által előadott variációját. A hivatkozott művelet elvégzését feltételezve azonban rögzíthető, hogy az elsőfokú bíróság a felelősség kérdését a baleseti napló, a tanúvallomások, a szerszámkezelési utasítás és oktatás alapján, azaz ezen rendelkezésre álló bizonyítékok figyelembevételével helytállóan ítélte meg.

A felperes felülvizsgálati kérelme és az alperes ellenkérelme

[27] A felperes felülvizsgálati kérelmében elsődlegesen a jogerős ítélet hatályon kívül helyezése mellett a jogszabályoknak megfelelő határozat meghozatalát kérte, másodlagosan az első- vagy a másodfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását indítványozta.

[28] A felperes felülvizsgálati kérelmében jogszabálysértésként az Mt. 166. §-át jelölte meg, továbbá a munkáltató egészségkárosodásért fennálló felelősségének egyes kérdéseiről szóló joggyakorlat-elemző csoport összefoglaló véleményére hivatkozott.

[29] Álláspontja szerint elsődleges kérdés, hogy kimutatható-e az összefüggés a munkaviszony és a baleset között. Ez nem kérdéses, de ha a felperes nem csatolja keresetéhez a munkavédelmi vezető által egyoldalúan előállított és önkényesen megállapított tartalommal ellátott munkabaleseti naplót, akkor a munkáltató vélhetően továbbra is tartja magát ahhoz, hogy nem történt munkabaleset.

[30] A kár lényegében egy bizonyos munkafolyamat, a klisé megjavítása közben érte a munkavállalót, azaz az okozati összefüggés fennáll.

[31] A káresemény a munkáltató ellenőrzési körén belül volt, e körben értékelni kell az Mt. 166. § (2) bekezdés a) pontját. A munkáltató akkor mentesül, ha bizonyítja, hogy a kárt az ellenőrzési körén kívül eső körülmény okozta, e körülménynek pedig olyannak kell lennie, amellyel a munkáltatónak nem kellett számolnia, és nem volt elvárható, hogy a károkozó körülmény bekövetkezését elkerülje, vagy a kárt elhárítsa. Jelen esetben azonban ez nem állapítható meg.

[32] Az előreláthatóság körében a felperes felülvizsgálati kérelmében utalt arra, hogy nincs jelentősége annak, konkrétan mibe ütötte be a kezét. A videofelvétel alapján legalább 3 olyan alkatrész fedezhető fel az imbuszkulcs elfordítási sugarában, amely alkalmas lehet személyi sérülés okozására. Tehát a baleset bekövetkezésének lehetőségét a munkáltatónak előre kellett volna látnia.

[33] A balesetet senki nem látta, azaz egy tanúnak sincs közvetlen benyomása a történtekről. A tényállást mindkét bíróság a felperes vallomásából állapította meg. A joggyakorlat-elemző csoport kiemelte, hogy az a körülmény, hogy a balesetet senki nem látta, a bíróság egy korábbi ügyben tett helyes megállapítása szerint önmagában nem teszi lehetővé az Mt. 166. § (2) bekezdés b) pont alkalmazását. A másodfokú bíróság ennek ellenére a felperes terhére rótta a tényállás állítólagos felderítetlenségét.

[34] A másodfokú bíróság döntése szerint az "alperes indítványára meghallgatott tanúk nyilatkozatai és a csatolt műszaki dokumentáció adatai arra mutatnak, hogy a baleset idején az átállással kapcsolatos műveletek elvégzése nem volt napirenden az üzemben". Azt nem fejti ki a másodfokú bíróság, mit kell tennie a felperesnek olyan okiratokkal szemben, amit kizárólag az alperesnek állt módjában benyújtani, amelyeket ő készített. A baleseti naplóval összefüggésben hangsúlyozni szükséges, hogy az azt készítő tanú maga is elismerte, miszerint a felperes soha nem mondott olyat, hogy türelmetlen volt, ez csak a naplókészítő szubjektív értékelése lehetett.

[35] A tanúk egyike sem volt jelen a balesetkor. K.-né G. Gy. azon állítását, miszerint a balesethez felperes magatartása vezetett - aki idegességében rácsapott az imbuszkulcsra - egyetlen felperes által is aláírt irat sem támasztja alá. Egy tanú sem nyilatkozott arra nézve, hogy a kérdéses csavar meg volt-e annyira szorulva, hogy indokolt volt segítségnyújtási lánc alkalmazása. A tanú maga is megemlítette, hogy a csavart a felperesnek apróbb ütésekkel kellett volna meglazítani, holott annak lazítására semmilyen előírás nem állt rendelkezésre.

[36] A másodfokú bíróság megfordította a bizonyítási terhet, mintha nem a munkáltatónak kellene kimenteni magát a felelősség alól. A bizonyítékok sorából kirekesztette azokat, amelyek a felperes állítását támasztanák alá.

[37] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A Kúria döntése és jogi indokai

[38] A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint megalapozott.

[39] A perben nem volt vitatott, hogy a felek között munkaviszony állt fenn, és az sem, hogy a munkavállalót ért kár összefüggésben áll ezen jogviszonnyal. A munkáltató felelősség alóli mentesülésére az Mt. 166. § (2) bekezdése ad lehetőséget, amelynek b) pontja szerint a károsult kizárólagos elháríthatatlan magatartása esetén kártérítési fizetési kötelezettség nem terheli.

[40] A baleset okaként a munkavállaló kizárólagos és elháríthatatlan magatartása nem állapítható meg, ha a munkáltató nem tett eleget az egészséges és biztonságos munkavégzés biztosítására vonatkozó jogszabályi előírásoknak [Mt. 21. § (1)-(5) bekezdések]. Mivel az Mt. 166. § (2) bekezdés b) pontja szerint a károsult magatartásának nem kell vétkesnek lennie, ebből következően - az eset összes körülményének vizsgálata mellett - következetes az ítélkezési gyakorlat abban, hogy ha a baleset oka nem állapítható meg (vagyis a munkáltató kimentésre irányuló bizonyítása eredménytelen), akkor az sem állapítható meg, hogy a balesetet kizárólag a károsult elháríthatatlan magatartása okozta (EBH 1999.55.).

[41] Jelen esetben az eljáró bíróságok nem a fenti következetes ítélkezési gyakorlat szerint jártak el, továbbá az Mt. 166. § (2) bekezdés első mondatában foglalt bizonyítási teher szabályait is figyelmen kívül hagyták, amikor a baleset bekövetkezése körülményeinek bizonyítatlanságát, tisztázatlanságát a felperes terhére értékelték.

[42] A megismételt eljárásban ezért vizsgálni kell, hogy a munkáltató eleget tett-e a biztonságos munkavégzés biztosítása követelményének, és a munkavállaló a szakmai szabályok és előírások alapján látta-e el a feladatát.

[43] Ennek során - a felek indítványa szerint - szakértői bizonyítás lefolytatása látszik szükségesnek. Elsődlegesen vizsgálni kell, hogy a perbeli baleset történhetett-e olyan módon, ahogy azt a felperes előadta, a munkavédelmi utasítás megfelelt-e a szakmai követelményeknek, és a felperes ennek megfelelően látta-e el a tevékenységét.

[44] Értékelni szükséges, hogy a felperes által használt eszköz megfelelt-e a munkafolyamathoz előírtnak, illetve miért volt szükség arra, hogy saját szerszámát vigye a munkaterületre. Vizsgálni kell, hogy a megszorult csavar kilazításához szükséges volt-e, illetve volt-e rendszeresítve olyan anyag, eszköz, amivel a tevékenység biztonságosan elvégezhető.

[45] Nem hagyható értékelés nélkül, hogy a felperes részére biztosított védőeszköz (kesztyű) anyaga, minősége megfelelt-e a szakmai elvárásoknak, és ha igen, hogyan fordulhatott elő, hogy a felperes - aki bizonyítottan használta a védőeszközt - ilyen súlyos sérülést szenvedjen.

[46] Szakértő tud a fentiek megválaszolása mellett ahhoz is adatokat szolgáltatni, hogy a baleset bekövetkezésének körülményei alapján valamely fél teljes vagy részleges mentesülése megállapítható-e az általa tanúsított magatartás mellett.

[47] Mindezen bizonyítási eljárás lefolytatása után lesz a bíróság abban a helyzetben, hogy megalapozott, mindenre kiterjedő döntést hozzon, ezért a Kúria a másodfokú bíróság ítéletét az elsőfokú bíróság ítéletére kiterjedően hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján.

(Kúria Mfv.I.10.291/2018.)

* * *

T E L J E S H A T Á R O Z A T

Az ügy száma: Mfv.I.10.291/2018/5.

A tanács tagjai: Dr. Hajdu Edit a tanács elnöke

Dr. Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna előadó bíró

Szolnokiné Dr. Csernay Krisztina bíró

A felperes:

A felperes képviselője: Dr. Szabó Zsombor ügyvéd

Az alperes:

Az alperes képviselője: Oppenheim Ügyvédi Iroda

A per tárgya: kártérítés

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: felperes

A másodfokú bíróság neve és a jogerős határozat száma: Székesfehérvári Törvényszék 2.Mf.20.471/2017/6.

Az elsőfokú bíróság neve és a határozat száma: Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 6.M.188/2015/20.

Rendelkező rész

A Kúria a Székesfehérvári Törvényszék 2.Mf.20.471/2017/6. számú ítéletét a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 6.M.188/2015/20. számú ítéletére kiterjedően hatályon kívül helyezi és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasítja.

A felek felülvizsgálati eljárási költségét 40.000 (negyvenezer) forintban és 10.800 (tízezer-nyolcszáz) forint áfában, a felülvizsgálati eljárás illetékét 450.000 (négyszázötvenezer) forintban állapítja meg.

A végzés ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes 2001. augusztus 7-től 2014. december 5-ig állt a az alperes alkalmazásában, gépkezelő munkakörben.

[2] 2014. május 11-én este 22 óra 30 perc körüli időpontban, éjszakai műszakban balesetet szenvedett egy nyomtatógépen végzett munka során. Az egyes fejen lévő klisét rögzítő csavart kívánta meglazítani egy 23 cm-es imbuszkulccsal, ám a csavar nagyon megszorult. A felperes ekkor nagy erővel csapott rá a szerszámra, melynek következtében a csavar meglazult, és jobb keze, középső, gyűrűs és kisujja a klisé alatt található kármentő tálca sarkához és a gumihengert szárító levegőcső tartójához ütődött. Ujjai erősen véreztek, ezért elsősegélyben részesült, majd egy kórház baleseti sebészeti osztályának ambulanciáján látták el. A felperes a kórházban a baleset körülményeiről úgy nyilatkozott, hogy otthon, a szabadidejében, autószerelés közben az önindító fogaskereke kapta be az ujjait, ennek megfelelően a kórházi zárójelentés "Epikrízis" részében is ezt rögzítették. A felperes gyűrűsujját az éjszaka folyamán a traumatológiai osztályon megműtötték.

[3] 2014. május 13-án K.-né G. Gy. munka-, környezet és egészségvédelmi vezető baleseti naplót töltött ki a baleset bekövetkezéséről, amit a felperes nem írt alá.

[4] 2014. júniusától október 21-ig a felperes könnyített munkát végzett, ún. opex technikusi munkakörben foglalkoztatták. Ezt követően - mivel az üzemorvos alkalmasnak minősítette a feladatra - ismételten gépkezelői munkakört töltött be.

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

[5] A felperes keresetében sérelemdíj címén 4.500.000 forint és ennek kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest a 2014. május 11-én elszenvedett munkabaleset miatt. Kifejtette, hogy a balesetet követően a kórházban azért nyilatkozott úgy, hogy otthonában, szabadidejében történt a baleset, mert féltette az állását. Keresete jogszabályi alapjaként a munkavédelemről szóló 1993. XCIII. törvény (Mvt.) 64. § (4) bekezdését, 87. § 5/B. és 3. pontját, valamint az Mvt. végrehajtására kiadott 5/1993. (XII. 26.) MÜM rendelet (Vhr.) 6. § (1) bekezdését, 8. § (1) bekezdését és 9. §-át jelölte meg.

[6] Érvelése szerint a baleset miatt elszenvedett hátrányok nem csupán az orvosi dokumentációval alátámasztott sérülésben, hanem emellett annak visszamaradó utóhatásaiban, ujjai részleges funkcióromlásában is megnyilvánultak, amely miatt nem képes maradéktalanul a baleset előtti állapotnak megfelelő finom mechanikus mozgásokra. Álláspontja szerint az Alaptörvény II. cikkében biztosított emberi méltósághoz való joga, illetve a 20. cikk (1) bekezdés szerinti testi és lelki épséghez való joga is sérült.

[7] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte arra hivatkozással, hogy a baleset kizárólag a felperesnek felróható okból következett be.

Az első- és másodfokú ítélet

[8] A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

[9] Az elsőfokú bíróság ítéletében utalt a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 166. § (1) bekezdésére, valamint (2) bekezdés b) pontjára.

[10] Kifejtette, hogy az alperes a munkabaleset tényét nem vitatta, kizárólag a felperes felróható magatartására utalt.

[11] A baleset bekövetkezését követően 2014. május 13-án vett fel az alperes ténymegállapítást a baleseti naplóban.

[12] A baleseti napló készítője, K.-né G. Gy. tanúként minden tekintetben megerősítette az abban foglaltakat. Kitért arra is, hogy a felperes 2014. május 13-án, kedden délelőtt számolt be neki a történtekről, amikor munkatársuk gépkocsival hozta őt a munkahelyre a meghallgatási jegyzőkönyv felvétele céljából.

[13] A bíróság nyomatékosan értékelte, hogy a tanú az idézett baleseti napló vonatkozó részével a részletek tekintetében is egyező előadását még azt megelőzően tette, hogy a baleseti naplót elé tárták volna.

[14] A tanú azt az állítását, hogy a felperes idegességében csapott rá az imbuszkulcsra, következetesen, a tárgyalás későbbi szakaszában is fenntartotta.

[15] Az alperesnél a baleset időpontjában termelésvezetőként alkalmazásában álló S. J. is közvetetten alátámasztotta a felperes idegességére vonatkozó állítását. Előadta ugyanis, hogy személyesen a felperessel nem beszélt a balesetről, ám K.-né G. Gy. a későbbiekben közölte vele a történteket.

[16] K.-né G. Gy. tanúként előadta, hogy amennyiben a csavart meg kell lazítani, és ez nem sikerül, úgy nem az imbuszkulcsra való rácsapás a megoldás, hanem a kulcsra mért lassú kis ütésekkel kell a lazítást elvégezni. Amennyiben így sem sikerül a munkaművelet elvégzése, akkor az ún. segítségnyújtó láncot kell alkalmazni. Ez egy sorrendiséget jelent, amelyre nézve kiadott utasítás van, vagyis elsősorban a csoportvezetőt, illetve a karbantartót kell értesíteni. A tanú a tárgyaláson csatolta is a "segítségnyújtási lánc-kompressziós terület" című okiratot.

[17] H. F. csoportvezetőként ugyancsak megerősítette a segítségnyújtási lánc működését, felsorolta azon személyeket, akiktől a felperesnek segítséget kellett volna kérni.

[18] Jelen jogvita szempontjából jelentős okirat a "Kézi szerszámok" oktatási anyag, amelynek 5. pontja szerint "kézi szerszámmal soha ne fejtsünk ki nagy erőt, vagy nyomást". H. F. előadása szerint ezt az oktatási anyagot ismertették a dolgozókkal, megjegyezve, hogy az imbuszkulcs is kézi szerszámnak minősül.

[19] A tanúvallomások és a bizonyítékok egybevetése alapján az elsőfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy az alperes munkáltatóként a szerszámhasználattal és a gépek meghibásodásával összefüggésben a lehetséges kockázati tényezőket felmérte, az azok elleni védekezési módokat munkavédelmi oktatás keretében is oktatta. A felperes számára ismert volt egyrészt az, hogy probléma felmerülése esetén kihez kell fordulni, tehát, hogy az ún. segítségnyújtási láncot kell igénybe venni. Ilyen esetben nem szabad a szerszámmal fokozott erőt kifejteni. Mindezek ellenére a felperes mérgében és türelmetlenségében nagy erejű ütést mért az imbuszkulcsra, keze emiatt csúszott le a szerszámról.

[20] A beszerzett bizonyítékok alapján, a szóban forgó munkavégzéssel összefüggésben nem volt olyan munkavállalók által alkalmazott szabálytalan gyakorlat, amelyet az alperes eltűrt volna.

[21] A felperes hivatkozott arra is, hogy a gépen átállás volt, ennek azonban nincs perdöntő jelentősége, mivel a munkavállalókra irányadó balesetvédelmi előírások attól függetlenül érvényesülnek, hogy milyen munkaműveletet kell végrehajtani.

[22] A felperes fellebbezése folytán eljárt törvényszék ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[23] A másodfokú bíróság álláspontja szerint az alperes a baleset jellegét elismerte, arra hivatkozott, hogy az Mt. 166. § (2) bekezdés b) pontja alapján a munkáltató mentesül a kártérítési felelősség alól. E körben a bizonyítás őt terhelte.

[24] A másodfokú bíróság álláspontja szerint a felperes a per során több, önmagának is ellentmondó magyarázatát adta a sérülésének, perbeli nyilatkozatait a bizonyítás aktuális állásához képest módosította, egészítette ki.

[25] A bíróság a felperes nyilatkozatát aggályosnak találta, mert előbb arra hivatkozott, hogy az átálláshoz szükséges művelethez a munkáltató nem biztosította a megfelelő munkaeszközt, a használatos imbuszkulcsról neki kellett gondoskodnia, majd mikor a bizonyítékok mindezt cáfolni látszottak, úgy a védőkesztyű alkalmatlanságát állította. A kézi szerszámok használatával kapcsolatos oktatási anyag, az ún. segítségnyújtási lánc dokumentációjának bemutatása ellenére a szóban forgó munkaművelettel kapcsolatos előírás hiányát állította, és jóllehet súlyos sérülése a műveletnél alkalmazott jelentős erőbehatást feltételez, tagadta a kéziszerszám használatára vonatkozó követelmények megsértését, azaz, hogy türelmetlenül, nagy erővel, szabálytalanul végezte volna a munkafolyamatot.

[26] Az alperes védekezése a felperes aktuális tényállításaihoz igazodhatott.

Az indítványára meghallgatott tanúk nyilatkozatai és a csatolt dokumentáció adatai arra mutatnak, hogy a baleset idején az átállással kapcsolatos műveletek elvégzése nem volt napirenden az üzemben.

[27] Az átállás valószínűsíthetőségének hiánya teljességgel megkérdőjelezi a klisécsere során elszenvedett baleset felperes által előadott variációját. A hivatkozott művelet elvégzését feltételezve azonban rögzíthető, hogy az elsőfokú bíróság a felelősség kérdését a baleseti napló, a tanúvallomások, a szerszámkezelési utasítás és oktatás alapján, azaz ezen rendelkezésre álló bizonyítékok figyelembe vételével helytállóan ítélte meg.

A felperes felülvizsgálati kérelme és az alperes ellenkérelme

[28] A felperes felülvizsgálati kérelmében elsődlegesen a jogerős ítélet hatályon kívül helyezése mellett a jogszabályoknak megfelelő határozat meghozatalát kérte, másodlagosan az első-, vagy a másodfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását indítványozta.

[29] A felperes felülvizsgálati kérelmében jogszabálysértésként az Mt. 166. §-át jelölte meg, továbbá a munkáltató egészségkárosodásért fennálló felelősségének egyes kérdéseiről szóló joggyakorlat elemző csoport összefoglaló véleményére hivatkozott.

[30] Álláspontja szerint elsődleges kérdés, hogy kimutatható-e az összefüggés a munkaviszony és a baleset között. Ez nem kérdéses, de ha a felperes nem csatolja keresetéhez a munkavédelmi vezető által egyoldalúan előállított és önkényesen megállapított tartalommal ellátott munkabaleseti naplót, akkor a munkáltató vélhetően továbbra is tartja magát ahhoz, hogy nem történt munkabaleset.

[31] A kár lényegében egy bizonyos munkafolyamat, a klisé megjavítása közben érte a munkavállalót, azaz az okozati összefüggés fennáll.

[32] A káresemény a munkáltató ellenőrzési körén belül volt, e körben értékelni kell az Mt. 166. § (2) bekezdés a) pontját. A munkáltató akkor mentesül, ha bizonyítja, hogy a kárt az ellenőrzési körén kívül eső körülmény okozta, e körülménynek pedig olyannak kell lennie, amellyel a munkáltatónak nem kellett számolnia, és nem volt elvárható, hogy a károkozó körülmény bekövetkezését elkerülje, vagy a kárt elhárítsa. Jelen esetben azonban ez nem állapítható meg.

[33] Az előreláthatóság körében a felperes felülvizsgálati kérelmében utalt arra, hogy nincs jelentősége annak, konkrétan mibe ütötte be a kezét. A videofelvétel alapján legalább 3 olyan alkatrész fedezhető fel az imbuszkulcs elfordítási sugarában, amely alkalmas lehet személyi sérülés okozására. Tehát a baleset bekövetkezésének lehetőségét a munkáltatónak előre kellett volna látnia.

[34] A balesetet senki nem látta, azaz egy tanúnak sincs közvetlen benyomása a történtekről. A tényállást mindkét bíróság felperes vallomásából állapította meg. A joggyakorlat elemző csoport kiemelte, hogy az a körülmény, hogy a balesetet senki nem látta, a bíróság egy korábbi ügyben tett helyes megállapítása szerint önmagában nem teszi lehetővé az Mt. 166. § (2) bekezdés b) pont alkalmazását. A másodfokú bíróság ennek ellenére a felperes terhére rótta a tényállás állítólagos felderítetlenségét.

[35] A másodfokú bíróság döntése szerint az "alperes indítványára meghallgatott tanúk nyilatkozatai és a csatolt műszaki dokumentáció adatai arra mutatnak, hogy a baleset idején az átállással kapcsolatos műveletek elvégzése nem volt napirenden az üzemben". Azt nem fejti ki a másodfokú bíróság mit kell tennie a felperesnek olyan okiratokkal szemben, amit kizárólag az alperesnek állt módjában benyújtani, amelyeket ő készített. A baleseti naplóval összefüggésben hangsúlyozni szükséges, hogy az azt készítő tanú maga is elismerte, miszerint a felperes soha nem mondott olyat, hogy türelmetlen volt, ez csak a naplókészítő szubjektív értékelése lehetett.

[36] A tanúk egyike sem volt jelen a balesetkor. K.-né G. Gy. azon állítását, miszerint a balesethez felperes magatartása vezetett - aki idegességében rácsapott az imbuszkulcsra - egyetlen felperes által is aláírt irat sem támasztja alá. Egy tanú sem nyilatkozott arra nézve, hogy a kérdéses csavar meg volt-e annyira szorulva, hogy indokolt volt segítségnyújtási lánc alkalmazása. K.-né maga is megemlítette, hogy a csavart a felperesnek apróbb ütésekkel kellett volna meglazítani, holott annak lazítására semmilyen előírás nem állt rendelkezésre.

[37] A másodfokú bíróság megfordította a bizonyítási terhet, mintha nem a munkáltatónak kellene kimenteni magát a felelősség alól. A bizonyítékok sorából kirekesztette azokat, amelyek a felperes állítását támasztanák alá.

[38] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A Kúria döntése és jogi indokai

[39] A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint megalapozott.

[40] A perben nem volt vitatott, hogy a felek között munkaviszony állt fenn, és az sem, hogy a munkavállalót ért kár összefüggésben áll ezen jogviszonnyal. A munkáltató felelősség alóli mentesülésére az Mt. 166. § (2) bekezdése ad lehetőséget, amelynek b) pontja szerint a károsult kizárólagos elháríthatatlan magatartása esetén kártérítési fizetési kötelezettség nem terheli.

[41] A baleset okaként a munkavállaló kizárólagos és elháríthatatlan magatartása nem állapítható meg, ha a munkáltató nem tett eleget az egészséges és biztonságos munkavégzés biztosítására vonatkozó jogszabályi előírásoknak [Mt. 21. § (1) - (5) bekezdések]. Mivel az Mt. 166. § (2) bekezdés b) pontja szerint a károsult magatartásának nem kell vétkesnek lennie, ebből következően - az eset összes körülményének vizsgálata mellett - következetes az ítélkezési gyakorlat abban, hogy ha a baleset oka nem állapítható meg (vagyis a munkáltató kimentésre irányuló bizonyítása eredménytelen), akkor az sem állapítható meg, hogy a balesetet kizárólag a károsult elháríthatatlan magatartása okozta (EBH.1999.55.).

[42] Jelen esetben az eljáró bíróságok nem a fenti következetes ítélkezési gyakorlat szerint jártak el, továbbá az Mt. 166. § (2) bekezdés első mondatában foglalt bizonyítási teher szabályait is figyelmen kívül hagyták, amikor a baleset bekövetkezése körülményeinek bizonyítatlanságát, tisztázatlanságát a felperes terhére értékelték.

[43] A megismételt eljárásban ezért vizsgálni kell, hogy a munkáltató eleget tett-e a biztonságos munkavégzés biztosítása követelményének, és a munkavállaló a szakmai szabályok és előírások alapján látta-e el a feladatát.

[44] Ennek során - a felek indítványa szerint - szakértői bizonyítás lefolytatása látszik szükségesnek. Elsődlegesen vizsgálni kell, hogy a perbeli baleset történhetett-e olyan módon, ahogy azt a felperes előadta, a munkavédelmi utasítás megfelelt-e a szakmai követelményeknek, és a felperes ennek megfelelően látta-e el a tevékenységét.

[45] Értékelni szükséges, hogy a felperes által használt eszköz megfelelt-e a munkafolyamathoz előírtnak, illetve miért volt szükség arra, hogy saját szerszámát vigye a munkaterületre. Vizsgálni kell, hogy a megszorult csavar kilazításához szükséges volt-e, illetve volt-e rendszeresítve olyan anyag, eszköz, amivel a tevékenység biztonságosan elvégezhető.

[46] Nem hagyható értékelés nélkül, hogy a felperes részére biztosított védőeszköz (kesztyű) anyaga, minősége megfelelt-e a szakmai elvárásoknak, és ha igen, hogyan fordulhatott elő, hogy a felperes - aki bizonyítottan használta a védőeszközt - ilyen súlyos sérülést szenvedjen.

[47] Szakértő tud a fentiek megválaszolása mellett ahhoz is adatokat szolgáltatni, hogy a baleset bekövetkezésének körülményei alapján valamely fél teljes vagy részleges mentesülése megállapítható-e az általa tanúsított magatartás mellett.

[48] Mindezen bizonyítási eljárás lefolytatása után lesz a bíróság abban a helyzetben, hogy megalapozott, mindenre kiterjedő döntést hozzon, ezért a Kúria a másodfokú bíróság ítéletét az elsőfokú bíróság ítéletére kiterjedően hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján.

A döntés elvi tartalma

I. A munkavállaló kizárólagos és elháríthatatlan magatartása a baleset bekövetkezésénél nem állapítható meg, ha a munkáltató nem tett eleget az egészséges és biztonságos munkavégzés biztosítására vonatkozó jogszabályi előírásoknak.

II. Amennyiben a baleset bekövetkezésének pontos oka a rendelkezésre álló adatok alapján nem határozható meg, úgy nem vonható le következtetés arra, hogy a baleset kizárólag a károsult elháríthatatlan magatartása miatt következett be [A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 166. § (1), (2) bekezdés].

Záró rész

[49] A Kúria a Pp. 275. § (5) bekezdése alapján a felülvizsgálati eljárásban felmerült illeték és költség összegét csak megállapította azzal, hogy az új határozatot hozó bíróság fog annak viseléséről dönteni.

[50] A Kúria a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. § (1) bekezdés alapján nyilvános tárgyaláson bírálta el.

Budapest, 2019. február 27.

Dr. Hajdu Edit s. k. a tanács elnöke, Dr. Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna s. k. előadó bíró, Szolnokiné Dr. Csernay Krisztina s. k. bíró

(Kúria Mfv.I.10.291/2018.)