A Kúria Gfv.30289/2014/4. számú precedensképes határozata választottbírósági ítélet érvénytelenítése tárgyában. [1994. évi LXXI. törvény (Vbt.) 55. §, Magyarország Alaptörvénye (Alaptörvény) XXIV. cikk (1) bek., XXVIII. cikk (1) bek.] Bírók: Csőke Andrea, Pethőné dr. Kovács Ágnes, Török Judit
A határozat elvi tartalma:
Nincs helye a választottbírósági ítélet érdemi felülvizsgálatának az állam bírósága előtt indított érvénytelenítési eljárásban. A bizonyítási indítványok Választottbíróság általi elutasítása nem jelenti az alapjogok, a társadalom értékítéletét sérelmét. 1994. LXXI. Tv. 55. § (2), 2003. XVI. Tv. 8/A. §, 2010. CL. Tv. 2. § a)
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék G.45083/2013/8., *Kúria Gfv.30289/2014/4.* (BH+ 2015.5.220), 3263/2015. (XII. 22.) AB végzés
***********
A KÚRIA
mint felülvizsgálati bíróság
A Kúria, mint felülvizsgálati bíróság a KOZMA Ügyvédi Iroda által képviselt felperesnek a Dr. Szabó Gyula Ügyvédi Iroda által képviselt alperes ellen választottbírósági ítélet érvénytelenítése iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 9.G.45.083/2013/8. számú ítélete ellen a felperes által 9. sorszámon előterjesztett felülvizsgálati kérelem alapján indult eljárásban - tárgyaláson - meghozta a következő
í t é l e t e t:
A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.
Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 436.000 (négyszázharminchatezer) Ft felülvizsgálati eljárási költséget, továbbá fizessen meg az államnak, külön felhívásra, 3.500.000 (hárommillió-ötszázezer) Ft le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket.
Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.
I n d o k o l á s
A felek által nem vitatott tényállás szerint a peres felek között három adásvételi szerződésnek megnevezett szerződés jött létre az alábbiak szerint:
A 2010. február 9-én létre jött szerződésben a jelen per felperese vállalta 600 tonna, 2010. évi termésű magyar takarmánykukorica 2010. november 1-30. között történő szállítását az alperes részére, F.Ny. teljesítési helyre 27.000 Ft+ÁFA/tonna vételáron.
A 2010. április 19-én megkötött szerződésben a felperes vállalta 1200 tonna, 2010. évi termésű magyar takarmánykukorica 2010. november 1-december 31. között történő szállítását az alperes részére, F.Ny. teljesítési helyre 27.000 Ft+ÁFA/tonna vételáron.
A 2010. április 23-án megkötött szerződésben a felperes vállalta 1800 tonna, 2010. évi termésű magyar takarmánykukorica 2010. november 1-december 31. között történő szállítását az alperes részére, F.Ny. teljesítési helyre 27.000 Ft+ÁFA/tonna vételáron.
A felek a szerződésből eredő jogvitáik elbírálására a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Állandó Választottbíróságot jelölték ki a választottbíróság Eljárási Szabályzatának alkalmazásával.
A felperes a szerződésben megállapított mennyiségű kukoricát "vis maiorra" hivatkozva nem tudta szállítani, erről a szállítási határidő előtt tájékoztatta az alperest. A felek között vita alakult ki a teljesítéssel kapcsolatban, majd az alperes (a továbbiakban választottbírósági felperes) keresetet nyújtott be 2013. január 14-én a Választottbírósághoz, melyben kérte a felperes (a továbbiakban választottbírósági alperes) marasztalását összesen 46.599.000 Ft összegben, részben kötbér (16.200.000 Ft), részben kártérítés (30.399.000 Ft) jogcímén.
Az alperes kérte a kereset elutasítását. Álláspontja szerint a felek nem adásvételi szerződést kötöttek, hanem mezőgazdasági termékértékesítési szerződést. Állította, hogy egyéni vállalkozóként kötött szerződést a másik féllel, a szerződéses jogviszony fennállása alatt ezért mindvégig abban a tudatban volt, hogy ténylegesen mezőgazdasági termékértékesítési szerződést írt alá.
Hivatkozott arra, hogy a szolgáltatás teljesítése lehetetlenné vált, a belvíz a szerződéses kötelezettségvállalás szempontjából "vis maiornak" volt tekintendő. Becsatolta ezzel kapcsolatban a Sz.Sz.B.M.M.Sz.Hivatal igazolását elháríthatatlan külső ok (vis maior) bekövetkezéséről. Becsatolta továbbá Z.Gy. által a választottbírósági alperesnek írt email nyomtatott szövegét, mely szerint a választottbírósági felperessel való egyeztetés során a választottbírósági felperes - megállapodás esetén - elismerné, hogy a leszerződött kukorica egy részét a választottbírósági alperes saját maga termelte meg, míg a másik részét mástól vásárolt kukoricával kívánta teljesíteni.
Hivatkozott a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény 21.§ (1) bekezdésében foglaltakra. Miután jelen esetben a választottbírósági alperes "vis maior" - belvíz károk - miatt nem tudta teljesíteni a szerződésben foglaltakat, mert nem termett meg a leszerződött mennyiség, ezért a hivatkozott rendelkezés szerint a választottbírósági felperes nem követelheti a keresetben megjelölt összeget.
A Választottbíróság a VB/13006 számú ítéletében kötelezte a választottbírósági alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a választottbírósági felperesnek kötbér jogcímén 16.200.000 Ft-ot, és ennek késedelmi kamatát, valamint kártérítés jogcímén 30.399.000 Ft-ot, és ennek késedelmi kamatát.
A szerződéseket egyértelműen adásvételként határozta meg, elsősorban azzal az indokkal, hogy a szerződések nem tartalmazták, az árunak a választottbírósági alperes által termelt árunak kell lennie. Figyelembe vette azt is, hogy a választottbírósági alperes még a 2010. szeptember 9-én kelt akadályközlő levelében sem tette vitássá, a peres felek adásvételi szerződést kötöttek egymással.
Megállapította, hogy a szolgáltatások tárgya fajlagos, és nem zártfajú szolgáltatás, azaz nem állapítható meg, hogy azt csak a választottbírósági alperes által termelt terménnyel lehet teljesíteni. Tekintettel arra, hogy az adásvételi szerződésben foglalt egyértelmű rendelkezések jelentésén a felek közötti szerződéses jogviszony sajátosságai sem változtattak, a Választottbíróság nem látta szükségesnek az alperes által kezdeményezett tanúbizonyítási eljárás lefolytatását.
Kiemelte, hogy a választottbírósági alperes tévesen hivatkozott a 2011. évi CLXVIII. törvény 21.§ (1) bekezdésére, mert e rendelkezés csak 2012. január 1-jén lépett hatályba, és a jogalkotó eltérő rendelkezése hiányában az csak a törvény hatályba lépését követően megkötött szerződésekkel összefüggésben bekövetkező "vis maior" események kapcsán kerülhetne alkalmazásra.
Miután a fajlagos szolgáltatásra irányuló adásvételi szerződés nem lehetetlenült, ezért a választottbírósági alperesnek a szerződésben kikötött kötbért és kárt meg kell térítenie.
A választottbírósági alperes (a továbbiakban felperes) nyújtott be keresetet, melyben kérte a választottbírósági ítélet érvénytelenítését a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (Vbt.) 55.§ (2) bekezdés b) pontjára hivatkozással. Keresetét azzal indokolta, hogy már az agrárpiaci rendtartásról szóló 2003. évi XVI. törvény 8/A.§-a is egyértelműen rendelkezett annak a szerződéses kikötésnek a semmisségéről, amely a mezőgazdasági termelőt a "vis maior" miatt kieső terménymennyiség máshonnan történő beszerzésére vagy helyette más szolgáltatás nyújtására kötelezte. Állította, hogy közöttük mezőgazdasági termékértékesítési szerződés jött létre, és a teljesítés lehetetlenné válását igazolta.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!