32002R1040[1]
A Bizottság 1040/2002/EK rendelete (2002. június 14.) a növény-egészségügyi ellenőrzésre irányuló közösségi pénzügyi hozzájárulás odaítélésével kapcsolatos rendelkezések végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról, valamint a 2051/97/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről
A BIZOTTSÁG 1040/2002/EK RENDELETE
(2002. június 14.)
a növény-egészségügyi ellenőrzésre irányuló közösségi pénzügyi hozzájárulás odaítélésével kapcsolatos rendelkezések végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról, valamint a 2051/97/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről
AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,
tekintettel a legutóbb a 2002/36/EK bizottsági irányelvvel ( 1 ) módosított, a növényeket vagy növényi termékeket károsító szervezeteknek a Közösségbe történő behurcolása és a Közösségen belüli elterjedése ellen irányuló védekezési intézkedésekről szóló, 2000. május 8-i 2000/29/EK tanácsi irányelvre ( 2 ) és különösen annak 23. cikke (5) bekezdésének utolsó albekezdésére,
(1)
A 2000/29/EK irányelv értelmében a Közösség pénzügyi hozzájárulást nyújthat a tagállamoknak a közvetlenül a harmadik országokból vagy a Közösség egyéb területeiről behurcolt károsító szervezetek leküzdésére irányuló, azok megsemmisítését, vagy ha az nem lehetséges, visszaszorítását célzó védekezési intézkedésekkel kapcsolatosan megtett, illetve tervezett szükséges intézkedésekkel kapcsolatos költségek fedezésére.
(2)
A tagállamok különösen a területükre behurcolt károsítók által okozott fertőzések megfékezésére elfogadott vagy elfogadni tervezett különös intézkedések céljaira igényelhetik a közösségi pénzügyi hozzájárulást. Ennek a hozzájárulásnak a felső határa a támogatásra jogosult költségek 50 %-a.
(3)
A növény-egészségügyi ellenőrzésre irányuló közösségi pénzügyi hozzájárulás odaítélésével kapcsolatos rendelkezések végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló, 1997. október 20-i 2051/97/EK bizottsági rendelet ( 3 ) alkalmazása rávilágított, hogy részletesebb szabályozásra van szükség, és különösen a tagállamok által a közösségi pénzügyi hozzájárulás igénylésének alátámasztására benyújtandó információra vonatkozó követelményeket kell pontosítani.
(4)
Az új szabályoknak meg kell határozniuk a tagállamok által a közösségi pénzügyi hozzájárulás iránti kérelmükben szolgáltatandó információt, különösen arra a károsító szervezetre irányuló mentesítési program bizonyítékait, amely tekintetében a növény-egészségügyi ellenőrzési pénzügyi hozzájárulást igényelték.
(5)
Az 1258/1999/EK tanácsi rendelet ( 4 ) 3. cikke (2) bekezdésének megfelelően a közösségi szabályozással összhangban vállalt állat- és növény-egészségügyi intézkedések finanszírozása az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garanciaalap Garanciarészlegéből történik. Ezen intézkedések pénzügyi ellenőrzése a fenti rendelet 8. és 9. cikkének hatálya alá tartozik.
(6)
A 2051/97/EK rendeletet hatályon kívül kell helyezni.
(7)
Az e rendeletben meghatározott intézkedések összhangban vannak a Növény-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,
ELFOGADTA EZT A RENDELETET:
1. cikk
(1) A 2000/29/EK irányelv 23. cikke (4) bekezdésének első albekezdésében előírt rendelkezések sérelme nélkül a tagállamok a 2000/29/EK irányelv 23. cikkének (5) bekezdése szerinti, a növény-egészségügyi ellenőrzésre irányuló közösségi pénzügyi hozzájárulás odaítélése iránti kérelmeit, a fenti irányelv 1. cikkének (4) bekezdésében említett hatóság minden évben, legkésőbb április 30-ig írásban benyújtja az adott évben való vizsgálat céljából az Európai Közösségek Bizottsága, Egészség- és Fogyasztóvédelmi Főigazgatóság, Brüsszel B-1049, Belgium címre.
(2) A kérelmek információt tartalmaznak arról a károsító szervezetre irányuló mentesítési programról, amely tekintetében a növény-egészségügyi ellenőrzési pénzügyi hozzájárulást igényelték, különösen:
a) általános tájékoztatást a kérdéses károsító szervezet megjelenéséről, beleértve a szervezet megjelenésének feltételezett vagy megerősített időpontjára, illetve a megjelenés feltételezett okaira vonatkozó adatokat;
b) a kérdéses károsító szervezet leküzdése érdekében megtett vagy tervezett szükséges intézkedéseket, azok várható időtartamát és a rendelkezésre álló eredményeket, a felmerült vagy várhatóan felmerülő ráfordítások tényleges vagy becsült költségeit, valamint ezeknek a ráfordításoknak az állami alapokból fedezett vagy fedezendő hányadát. Az időtartam nem haladhatja meg a kérdéses károsító szervezet megtelepedésének felfedezésétől számított két évet, kivéve a kellően indokolt eseteket, amikor további két, egy-egy évre szóló kérelem nyújtható be.
2. cikk
(1) Az 1. cikk (1) bekezdése szerinti vizsgálathoz a tagállamok benyújtanak egy dokumentációt, amely a program minden évére vonatkozóan az alábbiakat tartalmazza:
a) a kérdéses károsító szervezet előfordulására vagy megjelenésére vonatkozó értesítés másolata a 2000/29/EK irányelv 16. cikkének (1) vagy (2) bekezdésével összhangban;
b) a kérdéses károsító szervezet megjelenése jellegének, valamint mértékének meghatározására végzett ellenőrzésekkel, vizsgálatokkal és egyéb tevékenységekkel kapcsolatos információk, beleértve az e tevékenységek során alkalmazott módszereket;
c) a megsemmisítés, fertőtlenítés, kipusztítás, sterilizálás és egyéb kezelések elvégzésére vonatkozó hivatalos közlemény, valamint ezek eredményeinek, illetve következményeinek hivatalos leírása és értékelése, beleértve a kezelések során használt módszereket;
d) a bevételkiesés kivételével a 2000/29/EK irányelv 23. cikke (2) bekezdésének c) pontjában meghatározott tiltások, illetve korlátozások miatti pénzügyi veszteségek ellentételezésére történő kifizetések esetén, a folyósított vagy folyósítandó kifizetésekre és azok kiszámítási módszerére vonatkozó hivatalos nyilatkozat;
e) a 2000/29/EK irányelv 23. cikke (4) bekezdésének rendelkezéseivel összhangban a szállítmány azonosítására szolgáló adatok, vagy ha ez nem lehetséges, az azonosíthatatlanság oka.
(2) Ezen felül a tagállamok benyújtják a kérdéses károsító szervezet elleni küzdelemhez szükséges intézkedések elvégzéséhez kifizetett vagy kifizetendő pénzösszegek hozzáadottérték-adó és egyéb adók nélküli listáját, és meghatározzák ezen összegek állami alapokból fedezett hányadát. Minden ilyen intézkedés tekintetében mellékelik a vonatkozó adatokat:
a) vizsgálatok és elemzések esetén összefoglaló táblázatban, feltüntetve többek között a vizsgálatok és elemzések időpontját, helyét és egységköltségét;
b) az (1) bekezdés c) pontja szerinti kezelések esetén a kezelt gazdaságok vagy helyek listáját, valamint a kezelt növények, illetve területek mennyiségét;
c) az (1) bekezdés d) pontja szerinti kifizetések esetén a támogatottak listáját.
3. cikk
(1) A Bizottság minden beérkezett kérelem esetében meghatározza, hogy a növény-egészségügyi intézkedések megfelelőek voltak-e, valamint az intézkedések költsége indokolt-e.
(2) Az érintett tagállam - kérésre - közöl a Bizottsággal minden olyan további információt, amelyet a Bizottság a vizsgálatához igényel.
4. cikk
(1) A Bizottság minden évben legkésőbb szeptember 15-ig összeállítja a figyelembe veendő programok listáját, amelyek így jogosulttá válnak a közösségi pénzügyi hozzájárulásra. A hozzájárulás hatékonyságának és következetességének biztosítása érdekében és a Közösség növény-egészségügyi helyzete alakulásának figyelembevételével a Bizottság rangsorolja a fenti programokat.
A fenti rangsorolásban elsőbbséget élveznek azok a programok, amelyek:
- az egész Közösség érdekeit védik,
- nagyobb valószínűséggel lesznek eredményesek,
- biztosítják a szállítmány azonosítására vonatkozóan kért információt.
(2) Az egyes programokhoz javasolt közösségi pénzügyi hozzájárulás összegét részletező listát a Növény-egészségügyi Állandó Bizottsághoz kell benyújtani. Ha helyénvaló, említeni kell a pénzügyi hozzájárulás degresszivitásának mértékét.
(3) A (2) bekezdésben említett listán szereplő összes programot egyedileg kell jóváhagyni a 2000/29/EK irányelv 18. cikkében megállapított eljárással összhangban. A jóváhagyás tartalmazza a közösségi pénzügyi hozzájárulás mértékét, annak esetleges feltételeit, valamint a hozzájárulás felső határát. A közösségi pénzügyi hozzájárulást nem ítélik oda, ha a 4. cikk (1) bekezdésének rendelkezése szerint meghatározott évenkénti támogatható költségek teljes összege nem haladja meg a 25 000 EUR-t.
5. cikk
A közösségi pénzügyi hozzájárulás valamely jóváhagyott program céljára történő folyósításához a tagállam pénzügyi hozzájárulási igényét - euróban kifejezve - legkésőbb a program jóváhagyásának évét követő év szeptember 30-ig benyújtja a Bizottsághoz.
A tagállam kérelméhez a kifizetéseket bizonyító megfelelő dokumentumokat - például számlákat vagy nyugtákat - kell csatolni.
6. cikk
A 2051/97/EK rendelet hatályát veszti.
7. cikk
Ez a rendelet az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő 20. napon lép hatályba.
Ez a rendelet a 2003-tól benyújtott közösségi pénzügyi hozzájárulás folyósítását igénylő kérelmekre vonatkozik.
Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
( 1 ) HL L 116., 2002.5.3., 16. o.
( 2 ) HL L 169., 2000.7.10., 1. o.
( 3 ) HL L 287., 1997.10.21., 13. o.
( 4 ) HL L 160., 1999.6.26., 103. o.
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32002R1040 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32002R1040&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02002R1040-20050101 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02002R1040-20050101&locale=hu